W surrealistycznym świecie absurdu i groteski

Okazuje się ,że są osoby, które nawet po śmierci, potrafią być złośliwe, uszczypliwe i wypominać sobie błędy popełnione za życia. Gdzieś, w nieokreślonej czasoprzestrzeni przebywają i są skazane na swoją obecność dwie kobiety, kiedyś znane pisarki i poetki : Virginia Woolf i Sylwia Plath. Obydwie pragną wolności, którą było dla nich tworzenie pozwalające choć na chwilę uwolnić się od krępujących je sieci uzależnień. Niestety, na skutek licznych problemów, głównie natury psychicznej, obie popełniły samobójstwo.

To wszystko opisuje w swoim utworze dramatycznym “Wady snu” czeska pisarka Radka Denemarkova. Żeby było jeszcze ciekawiej, autorka dodaje w dalszej części utworu trzecią bohaterkę, która ożywia akcję i wprowadza sporo emocji. A jest nią nie byle kto, bo sama Ivana Trump była żona prezydenta USA.

W sumie książka napisana w formie dialogu, jest pełna  treści i ciekawych spostrzeżeń na temat literatury jako takiej, roli emocji w literaturze, znaczenia  krytyków literackich i sensie tworzenia.

Całość skrzy się dowcipem, ciekawymi uwagami “Wszyscy traktujemy świat jak zwierciadło, kiedy nie widzimy w nim tego, co chcemy zobaczyć, rozbijamy je w drobny mak” 

Wisienką na torcie jest recepta na napisanie poczytnej, dobrze sprzedającej się książki. Trochę przypomina to przepis kulinarny, tylko że są inne składniki.

„Wyszło, że w książce ma być dziesięć procent horroru, dziesięć procent zdrady, dziesięć procent mistyki, dwadzieścia procent humoru, dwadzieścia procent prawdziwej miłości, reszta – seks.”

Takich perełek w utworze jest całkiem sporo, dlatego polecam ten utwór każdemu miłośnikowi dobrej literatury. Większość Klubowiczów była podobnego zdania, chociaż nie wszyscy. Dyskusja była, jak zwykle gorąca, ale niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Spotkanie odbyło się 24 maja 2022 i  jak zwykle miało miejsce w Filii nr 6 przy ul. Śląskiej 78.

 

Kazimierz M.

(klubowicz)