YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Kronika


„Bilbo w bibliotece”

Kolejny raz mogliśmy odbyć podróż w magiczny świat Śródziemia a wszystko przez coraz większą liczbę chętnych gotowych zostawić za sobą Shire. Mobilna gra o Hobbicie zdobywa uznanie wśród uczniów oraz nauczycieli, dzięki czemu ekspedycji do Samotnej Góry nie ma końca. W linku poniżej dostępna fotorelacja z ostatniego spotkania:

 

https://padlet.com/KlaudiaM/mjllez07v8q4

 

Zapraszamy klasy do wzięcia udziału w grze.


„Wszechświat na wyciągnięcie dłoni!"

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w gorzowskiej Książnicy odbyło się spotkanie z członkami Gorzowskiej Grupy Miłośników Astronomii „GAMMA".

Grupa pasjonatów działa w naszym mieście już od kilkunastu lat. Od kilku lat bierze czynny udział w Nocnym Szlaku Kulturalnym. „GAMMA" stara się również rozpowszechniać zamiłowanie do astronomii amatorskiej wśród dzieci, a ich wizyty w przedszkolach miejskich zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. W przypadku ciekawych i rzadkich zjawisk astronomicznych można ich spotkać pod ciemnym niebem w różnych częściach miasta.

W naszej bibliotece można było posłuchać interesującego wykładu, przeprowadzonego przez lidera grupy, Artura Pilarczyka. Wykład dotyczył dwóch zagadnień: astronomii i astrofotografii.


Światowy Dzień Inwalidy

„Kocham swoje życie i to, kim jestem. Kiedy piszę wiersz przenoszę się do swojej wyobraźni i jestem w niej razem z innymi. Wtedy to, o czym piszę zaczyna istnieć naprawdę. Słuchając moich wierszy, odkrywasz cząstkę mnie…” mówi o sobie Jan Rzeszutek.

Światowy Dzień Inwalidy obchodzony jest w pierwszych dniach wiosny, jako symbol odradzającej się przyrody i uczuć społeczeństwa wobec osób niepełnosprawnych. Organizatorem obchodów była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. oraz Gorzowski Oddział Towarzystwa Walki z Kalectwem. Święto obchodzono 21 marca br.  w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski pod hasłem: „Trzy sztuki”.


Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 1 (68) / 2017

15 marca 2017 roku w Sali Literackiej gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja pierwszego w tym roku numeru pisma literackiego „Pegaz Lubuski”, poprzedzona udziałem pegazowiczan w wernisażu wystawy fotograficznej „Akt miejski” Daniela Adamskiego w Galerii „Pod Kopułą”. Redaktor naczelny Ireneusz K. Szmidt, po złożeniu życzeń świątecznych, oddał głos Jerzemu Alskiemu, stałemu felietoniście, który nawiązał do dotykającego cierpienia i śmierci eseju „Nic ważnego” swego autorstwa. Zapewne powstałego z inspiracji tajemnicą Zmartwychwstania, ale korespondującego też ze stratą, jaką poniosła lubuska kultura. Bo oto odeszli od nas na zawsze – Stanisława Plewińska, poetka ludowa z Deszczna, Anna Makowska-Cieleń, animatorka kultury i regionalistka, Bogdan Kunicki, socjolog, oraz Jan Janusz Werstler, poeta i publicysta z Żar. Poświęcono im chwilę zadumy.


„Bilbo w Bibliotece”

Biblioteczne Śródziemie przyciąga rzesze poszukiwaczy przygód. Hordy orków, goblinów, ludzi, hobbitów i czarodziejów przybywa żwawo do gorzowskiej książnicy po największy skarb tego przybytku – rzetelną wiedzę.

Zobaczcie zmagania odważnych śmiałków, którzy 13 i 14 marca 2017 roku wzięli udział w niezapomnianej przygodzie! Relacje dostępne w linkach poniżej:

 

Szkoła Podstawowa nr 5:

https://padlet.com/KlaudiaM/iv8xdo7jvlkt

 

Szkoła Podstawowa nr 13:

https://padlet.com/KlaudiaM/vyfey639lxdo


Czytanie na ekranie – Nareszcie przyszła wiosna!

Dużymi krokami zbliża się do nas wiosna. 10 marca w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski odbyło się Czytanie na ekranie książki Susan Ring, Nareszcie przyszła wiosna! Książka, do której ilustracje wyświetlane były na ekranie, rozpoczyna się słowami:„Wiosna! Wiosna! Zuzia włożyła nowe, wiosenne pantofelki. Ania nuci razem z ptaszkami wiosenną piosenkę. Łukasz trzyma w dłoniach doniczkę z tulipanem. Jest wiosna, czas kwitnienia tulipanów i innych wiosennych kwiatów”. Po wysłuchaniu przygody czwórki przyjaciół, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem wykonywali wiosenne żonkile, które powstały z kolorowego papieru i żółtych, plastikowych nakrętek.


Wernisaż fotografii Katarzyny Mielcarek „Emocje”

9 marca 2017 r. w bibliotecznej galerii „Pod Kopułą” miał miejsce wernisaż wystawy autorstwa Pani Katarzyny Mielcarek „Emocje”. Tematem prac są przede wszystkim pełne emocji portrety kobiety: naturalne, wykreowane, wśród przyrody i w atelier. W modelkę wcieliła się Kamila Pietrzak-Polakiewicz, aktorka Teatru im J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Ona też wystąpiła w krótkim i ekspresyjnym monodramie z dzieła Pedro Calderóna de la Barca, (czołowego przedstawiciela dramaturgii baroku w teatrze europejskim), „Księżniczka na opak wywrócona”.

Wystawę można oglądać do 10 maja 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

Katarzyna Mielcarek – niedawna gorzowianka, obecnie mieszkanka Barlinka. Animator warsztatów i konkursów fotograficznych. Uczestniczka indywidualnych i zbiorowych wystaw (w Polsce i w Niemczech), laureatka I nagrody w dziedzinie fotografii w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej (2013 r.) oraz II nagrody w otwartym konkursie ogólnopolskim fotografii „Przyloty” (2015 r.). Prace Pani K. Mielcarek ilustrują liczne katalogi, wydawnictwa turystyczne i foldery reklamowe.


Promocja wydawnictwa albumowego „Kowalski”

2 marca 2017 r. o godz. 17 w willi Hansa Lehmanna (ul. Sikorskiego 107) odbyła się promocja książki autorstwa Hanny Ciepieli pt. „KOWALSKI”, której wydawcą jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Książka formą i grafiką nawiązuje do albumów monograficznychAndrzeja Gordona, Jana Korcza, Władysława Hasiora, Wiesława Strebejki i Waldemara Kućki, które wydane zostały przez Bibliotekę w kolekcji „750-lecia” z okazji Jubileuszu Miasta. Publikacja o życiu i twórczości kolejnego ważnego gorzowskiego artysty – Bolesława Kowalskiego składa się z dwóch rozdziałów:„Bratnia dusza” i „Rycerz kreski”, wzbogaconych licznymi zdjęciami (z archiwum domowego Moniki Kowalskiej oraz autorstwa Zenona Kmiecika, Kazimierza Ligockiego i Zbigniewa Sejwy). Część ikonograficzna albumu zawiera reprodukcje dzieł artysty. Całość zamykają „Kalendarium życia i twórczości” oraz „Wybrane pozycje bibliograficzne dotyczące życia i twórczości Bolesława Kowalskiego” opracowane przez Danutę Zielińską.


"Tu czy tam?" - warsztaty towarzyszące wystawie plakatów

Polska ilustracja jest w okresie wielkiego rozkwitu. Obserwujemy to szczególnie na rynku książki dla dzieci. Wielu utalentowanych twórców oraz ich różnorodność i pomysłowość wsparta odwagą wydawców sprawiają, że mamy do wyboru coraz więcej wyjątkowych książek. Wiemy, że czytanie dzieciom jest ważne. Ale czy mamy świadomość, że towarzyszący tekstowi obraz ma w sobie równie wielką siłę? A ilustrator, projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi tekstu? Na wystawie plakatów o ilustracjach w książkach dla dzieci zaprezentowane zostały prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Znalazły się wśród nich takie nazwiska jak: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski. Wielu artystów jest już rozpoznawalnych w Polsce i na świecie, zdobywają krajowe i międzynarodowe nagrody. Są też tacy, w których dostrzegamy potencjał i liczymy na ich dalszy rozwój. Jednak każdy z nich traktuje dziecko jak partnera, jak wrażliwego czytelnika ich wizualnego języka. Każdy z nich opowiada obrazem swoją historię.


Maskotki olimpijskie i maskotki z innych imprez sportowych ze zbioru Ryszarda Dejniaka

W dniach od 02.02. do 27.02.br., w holu biblioteki, można było oglądać maskotki olimpijskie i maskotki z innych imprez sportowych ze zbioru Ryszarda Dejniaka gorzowskiego kolekcjonera. Historia powstania pierwszej maskotki olimpijskiej sięga 1968 r. Została zaprezentowana na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble (Francja). Od tej pory na każdą imprezę projektowana jest jedna lub kilka maskotek. Na ogół są to zwierzęta charakterystyczne dla danego regionu. Po raz pierwszy maskotka była wykorzystana na szerszą skalę w promocji igrzysk podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Niedźwiadek Misza pojawił się podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia mistrzostw oraz na filmie animowanym i na oficjalnych produktach handlowych. Kolekcja Ryszarda Dejniaka przedstawiała 54 pluszaki. Wsród zgromadzonych zabawek nie zabrakło niedźwiadka: Miszy z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 r., małego wilka: Vućko z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie w 1984 r.,       


„Jestem częścią miasta i jego cienia (…)”, czyli… XIV Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej

24 lutego w Filii nr 10, już po raz 14, odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tym roku poświęcony był on poezji Zdzisława Morawskiego, który już w1957 r. debiutował jako poeta w Gorzowie. Mamy więc prawo uważać go za gorzowianina. Był poetą i prozaikiem awangardowym, ale i racjonalistycznym, wypowiadał się w licznych formach i gatunkach.

Konkurs – jak co roku - poprzedzony był cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji Zdzisława Morawskiego. Mimo, że wiersze Morawskiego do najłatwiejszych nie należą, gorzowscy uczniowie i nie tylko, postanowili się z nimi zmierzyć. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów. Wszyscy uczestnicy tej edycji stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali wysoki poziom recytacji. Po burzliwych obradach jury przyznało nagrody główne i wyróżnienia. Warto podkreślić, że wśród członków jury zasiadał poeta  - Zenon Cichy, który z przyjemnością słuchał recytacji wierszy i był mile zaskoczony dojrzałą interpretacją  utworów Morawskiego.     


Lubuskie Wawrzyny 2016 zostały rozdane

Laureatem 23. edycji „Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2016" została

Paulina Korzeniewska za książkę Pogodna biel dobrego samopoczucia, wydawca: Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2016.

 

Do tytułu najlepszej książki roku nominacje otrzymali:

• Sławomir Gowin, Kraj poety: Krym, przygoda, poezja, tajemnica, wydawca: Oficyna Leo Liber, Warszawa 2016;

• Justyna Koronkiewicz, Szamanka, wydawca: Grupa Literyczna Na Krechę ; Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, Poznań 2016;

• Igor Myszkiewicz, Zielonogórskie podróże w czasie: paprochy historii, wydawca: Stowarzyszenie Forum Art., Zielona Góra 2016;

• Alfred Siatecki, Porąbany, wydawca: "Oficynka", Gdańsk 2016.

 

Srebrne Sokole Pióro – Nagrodę Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za debiut literacki otrzymała Justyna Koronkiewicz za książkę Szamanka, wydawca: Grupa Literyczna Na Krechę ; Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, Poznań 2016.

 

Dyplom za najładniejszą edytorsko książkę wydaną w 2016 r. otrzymał wydawca Stowarzyszenie Forum Art za publikację Igora Myszkiewicza, Zielonogórskie podróże w czasie: paprochy historii, wydawca: Stowarzyszenie Forum Art., Zielona Góra 2016.

Lubuski Laur w kategorii sensacja przyznano Alfredowi Siateckiemu za książkę Porąbany, wydawca: "Oficynka", Gdańsk 2016.

Dyplom honorowy za całokształt twórczości przyznano Henrykowi Szylkinowi.

 

Ponadto Organizatorzy: Dyrektor WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze Andrzej Buck oraz Dyrektor WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim Edward Jaworski, wyróżnili pośmiertnie dyplomami za całokształt twórczości Marka Grewlinga oraz Jana Janusza Werstlera.

 

Laureatem 12. edycji „Lubuskiego Wawrzynu Naukowego 2016" został

Czesław Osękowski za książkę Połączenie miasta Zielona Góra z gminą Zielona Góra we wspólny samorząd terytorialny, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2016.

 

Do nagrody najlepszej książki naukowej roku nominacje otrzymali:

• Rafał Reczek, Pielgrzymowanie w PRL na przykładzie pieszych pielgrzymek Duszpasterstwa Rolników Diecezji Gorzowskiej z Klenicy do Częstochowy w latach 1984-1989, wydawca: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, Poznań 2016;

• Kamil Wasilkiewicz, Templariusze i joannici w biskupstwie lubuskim (XIII-XVI w.), wydawca: Wydawnictwo Naukowe Contact / ABC (Poznań), Gniezno 2016.

 

Nagrodę Rektora PWSZ w Sulechowie oraz dyplom za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymał Przemysława Karwowskiego, Od likierów do Luksusowej. Historia i leksykon produktów Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych w Zielonej Górze, wydawca: Fundacja na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde", Zielona Góra 2016.

 

Nominacjami do najlepszej książki popularnonaukowej zostali wyróżnieni:

• Krzysztof Chmielnik, 121 lat z prądem. Czyli z dziejów elektroenergetyki lubuskiej, wydawca: Komitet Organizacyjny XIII konferencji „Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec – świat energii jutra", [Sulechów 2016];

• Mirosław Kasztel, Żagań oraz ziemie Księstwa Żagańskiego w czasach Piastów i Sasów 1202-1549. Kalendarium, wydawca: Oficyna Wydawnicza „Dekorgraf", Żagań 2016.

 

Dyplom za walory edytorskie przyznano Oficynie Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego za książkę Radosława Domke, Przemiany społeczne w Polsce w latach 70. XX wieku, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2016.

 

laureatem 4. edycji „Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego 2016" została

Agata Sendecka (TVP Gorzów) za cykl audycji telewizyjnych: „Rodzina na plus".

 

Nominacje do nagrody głównej otrzymali:

• Malgorzata Bugaj (Akademickie Radio Index): „Hura matura"; „65 lat Lubuskiego Teatru"; „Zielona Góra czyta z Indeksem"; „Z Indeksem w Londynie";

• Elżbieta Wozowczyk-Leszko (Radio Zachód): „Człowiek nie rodzi się zły"; „Nacisnąć czerwony krzyżyk"; „Nastoletnie macierzyństwo"; „Spoko Tato";

• Szymon Kozica („Gazeta Lubuska"): „Historia pewnej miłości, której żadna siła nie potrafiła zniszczyć"; „Tajemnicza śmierć rodziny w lesie"; „Myślałem, że ja tego nie przeżyję"; „Z pamiętnika 16-letniego powstańca"; „Biżuteria ratowała ludzkie życie".

 

Dyplom dla wyróżniającego się młodego dziennikarza przyznano Szymonowi Płóciennikowi („Gazeta Wyborcza") za podejmowanie interesujących tematów, związanych z historią i współczesnością Zielonej Góry.

 

Dyplom za całokształt twórczości przyznano Elżbiecie Samsel-Czerniawskiej w związku z cyklem audycji wyemitowanych na antenie TV Świebodzin ESC Media.

 

Dyplom za debiut przyznano Studentom z Dziennikarskiego Koła Naukowego „Faktor", opiekun: dr hab. Magdalena Steciąg, prof. UZ.

 

Źródło: http://www.wimbp.zgora.pl


„Mardi Gras – francuskie ostatki”

Ośrodek Kultury Francuskiej przygotował obchody francuskich ostatków, czyli Mardi Gras. Imprezę poprowadziła Melissa Strauss, studentka z Francji, która odbywała swoją dwumiesięczną praktykę w Gorzowie. Celem jej praktyki było propagowanie kultury i języka francuskiego, co czyniła z dużym znawstwem i wdziękiem. We Francji Mardi Gras czyli dosłownie „tłusty wtorek” to przede wszystkim ostatni dzień karnawału. Melissa ciekawie przedstawiła karnawał w przykładowych trzech miastach , tj. w Nicei, Dunkierce i w Paryżu, zapewniając, że Francuzi masowo uczestniczą w zabawach i balach karnawałowych od przedszkolaka do seniora. Tego dnia, a właściwie przez kilka dni w tym okresie, Francuzi konsumują ogromne ilości naleśników i pączków. Wykład teoretyczny o tych specjałach był ciekawy, ale obudził apetyty uczestników spotkania. Na szczęście zaplanowano degustację naleśników i inne karnawałowe szaleństwa z naleśnikiem w roli głównej. Impreza odbyła się w trzech turach, najpierw dwukrotnie dla pracowników WiMBP i zaproszonych gości, a potem dla członków Klubu Aktywnego Seniora, uczniów i sympatyków Ośrodka Kultury Francuskiej.


Wiem i potrafię

22.02.2017 r. w Galerii „Krąg” odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów Zespołu Kształcenia nr 1 z Gorzowa Wlkp.

Na wystawie zamieszczone zostały prace związane z projektem „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań, wspomagającego jednocześnie bezpieczeństwo gorzowskich szkół.

Oprócz prac związanych z projektem, zaprezentowano twórczość uczniów podsumowującą dokonania plastyczne podczas zajęć szkolnych.

Mam nadzieję, że zaprezentowane prace przyniosą oglądającym wiele radości. Wystawa czynna do 16 marca 2017 r.


Akcja walentynkowa „Czułe słowa”

Z okazji święta zakochanych, 14 lutego 2017 roku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zorganizowała akcję „Czułe słowa”, podczas której uwalniano romantyczne wiersze. W ramach podjętej inicjatywy zaprojektowano biblioteczne walentynki, korzystając przy tym z dorobku polskich poetów i poetek. W ten sposób spopularyzowana została twórczość Kazimiery Zawistowskiej, Maryli Wolskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Emila Zegadłowicza. Przygotowane walentynki wręczano mieszkańcom Gorzowa we wszystkich filiach miejskich dla dorosłych, Wypożyczalni Głównej oraz w siedzibach partnerów, którymi zostały lokalne kwiaciarnie. Życząc gorzowianom czułych słów, podarowano 265 bibliotecznych walentynek.

 

Aleksandra Rakoca


Ekspozycja pamiątek rodzinnych i osobistych dra Zbigniewa Szafkowskiego

W dniach 9.01. - 30.01. br., w holu biblioteki, można było oglądać ekspozycję pamiątek rodzinnych i osobistych dra Zbigniewa Szafkowskiego - emerytowanego nauczyciela AWF w Gorzowie, prezesa Lubuskiej Rady Olimpijskiej, kronikarza sportu, autora 45 książek i publikacji o sporcie gorzowskim, szczecińskim i polonijnych igrzyskach sportowych, a także kolekcjonera militariów i białej broni oraz współzałożyciela Gorzowskiego Klubu Kolekcjonera. Nazwisko dr. Szafkowskiego widnieje w encyklopedii Gorzowa i Szczecina oraz wydawnictwie encyklopedycznym: Who is Who (2010). Wśród przedstawionych pamiątek, na szczególną uwagę zasługiwały: fotokopia rodowodu rodziny Szafkowskich (pozyskana z archiwum w Petersburgu w 2011 r.); historia rodu, (opisana i zamieszczona w Soleckim Peryskopie w styczniu 2010 r.); herby Sulima i Kotwicz; tłumaczenie Aktu, wydanego na mocy dekretu Jego Cesarskiej Wysokości-Kazimierzowi, synowi Stanisława Szafkowskiego, dotyczącego dziedziczonego szlachectwa, z wpisem do pierwszej części księgi rodowodów szlacheckich oraz zdjęcia rodzinne, dyplomy, medale, odznaczenia wystawcy (będące jego wieloletnim dorobkiem zawodowym) i wybrane publikacje autorskie.


Wartości w życiu człowieka

30.01.2017 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyły się warsztaty dla osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy, który mieści się przy ul. Walczaka 1 w Gorzowie Wlkp. Warsztaty zostały przeprowadzone na podstawie scenariusza z Biblioterapeuty, Biuletynu Informacyjnego, pt.: „Warto podążać za marzeniami, czyli jak wykorzystać swój czas”. Celem warsztatów było uświadomienie uczestnikom, czym są wartości w życiu człowieka i jak można wykorzystać swój wolny czas. Na początku każdy wybrał po kilka żółtych pasków z wypisanymi wartościami. Paski imitujące promyki słońca należało dokładać w taki sposób, że jeśli jakaś wartość się powtarzała, to promień stawał się dłuższy. Po przeczytaniu fragmentu książki Marca Levy’ego: A jeśli to prawda, uczestnicy dowiedzieli się, czym może być dla każdego rok życia, miesiąc, tydzień, godzina, sekunda.


Wystawa karykatury. Zbigniew Ziomecki (1930-2015) - „Nestor dobrego humoru”

26 stycznia 2017 r. w Galerii Karykatury (willa Hansa Lehmanna – I piętro) otwarto wystawę rysunków satyrycznych Zbigniewa Ziomeckiego: „Nestor dobrego humoru”. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wystawa będzie dostępna do końca marca 2017 r.

Zbigniew Ziomecki (1930-2015). Rysunku uczył się w warszawskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jako rysownik i karykaturzysta debiutował w 1951 roku w tygodniku satyrycznym "Mucha". W 1952 roku podjął współpracę z tygodnikiem satyrycznym "Szpilki". Jego prace ukazywały się na łamach "Szpilek" aż do początków lat dziewięćdziesiątych. Rysował również do takich polskich pism satyrycznych jak "Kaktus", "Karuzela" oraz zagranicznych: "Dikobraz" i "Rohač" (dawna Czechosłowacja), "Pardon" i "Eulenspiegel" (Niemcy), "Pavliha" (Jugosławia), "Krokodyl" (Rosja), czy "Voice of Art" (Stany Zjednoczone).


Inne oblicza drzew

Drzewa łączą pokolenia.20.01.2017 r. w Galerii „Krąg” przy Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Inne oblicza drzew”,która powstała dzięki współpracy Młodzieżowego Domu Kultury i Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gorzowa Wlkp. Młodzi wspólnie z seniorami spędzili czas na fotografowaniu drzew. Efekt ich wspólnej pracy zaskakuje. Oni dostrzegli to, co na pierwszy rzut oka jest niedostrzegalne w drzewach. Kora, korzenie, konary mogą przybrać ciekawe kształty, starego żółwia, sowy, motyla, jaszczurki i wielu innych.

Drzewo jest ważnym symbolem w naszym życiu. W literaturze ten motyw pojawia się w każdej epoce. Drzewo kojarzy się przede wszystkim z czystym powietrzem. Liście drzew działają jak swoiste filtry, absorbując pyły i związki chemiczne z powietrza, dlatego warto o nie dbać i darzyć szacunkiem.


Wernisaż malarstwa Wiesława Nowakowskiego

19 stycznia 2017 r. w bibliotecznej galerii „Pod Kopułą” odbył się wernisaż malarstwa Wiesława Nowakowskiego. Tematyczne obszary zainteresowań artysty to gównie studium portretu oraz martwa natura. Zapraszamy do obejrzenia niezwykle ciekawej wystawy, która potrwa do 5 marca br.

Wiesław Nowakowski

Urodził się 15 stycznia 1956 r. Skończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Stefana Teisseyre’a. Specjalność malarstwo i rysunek. Od 1983 r. związany z Gorzowem Wlkp.

Ważniejsze wystawy indywidualne:


Czytanie na ekranie – Sroga zima 2

12.01.2017 r., po wspólnym przywitaniu się piosenką i przeczytaniu wierszy z książki Krzysztofa Świątkowskiego  ̶  Sroga zima, do której ilustracje wyświetlane były na ekranie, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Małyszyna, wykonywali kolorowe ptaki techniką kolażu, do którego wykorzystano skrawki materiału i bibułę. Jak pisze autor, gdy przyjdzie sroga zima, z ostrym mrozem, wielki kłopot wróble mają, bo po nocy do gałązek, wróblom nóżki przymarzają, a sikorki nietęgie mają miny, bo za oknem, dla sikorek, nie powiesił nikt słoniny. Aby pomóc ptakom przeżyć śnieżną zimę, uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak przygotować pokarm dla ptaków i wracając do przedszkola rozwiesili na krzewach wykonane przez siebie karmniki.


30 lat twórczości – brzmi dumnie

Galeria „Pod Kopułą” miała przyjemność świętować ten piękny jubileusz razem z artystką, Panią Iwoną Markowicz-Winiecką. Przygotowano wystawę prezentującą prace z różnych etapów twórczości artystki. Pokazano malarstwo portretowe, cykl obrazów inspirowanych tekstem Księgi Rodzaju – Genesis oraz cykl Trzy dni. Przedstawiono prace wykonane w technice olejnej, akrylu i technice indywidualnej oraz niezwykle wyszukanej ciepłej kolorystyce. Podczas wernisażu wystawy artystka mówiła, że w swojej pracy cały czas poszukuje prawidłowości plastycznych, często nawiązuje do powstawania świata zewnętrznego ale i do tego osobistego – wewnętrznego.

Wystawę można oglądać do 10 marca 2017 roku.


Święta po polsku

W grudniu 2016 roku w gablotach na parterze budynku głównego Biblioteki można było obejrzeć ekspozycję przedstawiającą obyczaje bożonarodzeniowe w Polsce. Korzystając ze zbiorów Biblioteki pokazaliśmy tradycje związane z obchodzeniem tego grudniowego święta. Ubieranie choinki, różnorodne stroiki podwieszane na powałach, wigilia i wigilijne potrawy, kolędnicy, szopki oraz płyty i nuty z przepięknymi polskimi kolędami… Pokazaliśmy także zbiór znaczków pocztowych z bożonarodzeniowymi wizerunkami oraz stare kartki pocztowe pokazujące nasze miasto w okresie Świąt Bożego Narodzenia.


Promocja „Pegaza Lubuskiego” 4 (67) / 2016

14 grudnia 2016 roku w Sali Literackiej Książnicy im. Z. Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja 4 (67) numeru „Pegaza Lubuskiego” oraz najnowszego zbioru wierszy gorzowskiego satyryka Ferdynanda Głodzika pt. „Fredność i przechera”. Redaktor naczelny „Pegaza” Ireneusz K. Szmidt po powitaniu gości i złożeniu życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia – tych osobistych (m.in. zgody w Narodzie) i tych wyrażonych słowami „Wiersza staroświeckiego” księdza poety Jana Twardowskiego – oddał głos Jerzemu Alskiemu i Iwonie Żytkowiak, autorom esejów zainspirowanych kontrowersyjnym literackim Noblem dla amerykańskiego barda Boba Dylana. Zdaniem eseistów werdykt Akademii Szwedzkiej, która swoimi wyborami wytycza drogi literatury, jest wyrazem tęsknoty odbiorców za poezją prostą, zrozumiałą, niehermetyczną. Świadczy o tym choćby wielka popularność tzw. poetów śpiewających, jak właśnie Bob Dylan, czy Leonard Cohen. Beata Patrycja Klary i Marek Stachowiak – laureaci Turnieju Jednego Wiersza z 2012 i 2016 roku, który odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Kaliszu – odczytali uhonorowane utwory: „Mimośród” i „Nic takiego”.


„Bilbo w Bibliotece”

Omówienie lektury wcale nie musi być nudne! Przekonali się o tym gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp., którzy 14 grudnia 2016 roku uczestniczyli w grze bibliotecznej ph: „Bilbo w Bibliotece”. Nowoczesna forma lekcji bibliotecznej, w której wzięli udział wychowankowie, dotyczyła lektury „Hobbit” J.R.R. Tolkiena. Do podróży po Środziemiu i przeżywania przygód wraz z Bilbem Bagginsem i jego kompanią, uczniowie potrzebowali smartfonów oraz sporej dawki poczucia humoru. Gra polegała na rozszyfrowaniu  kodów QR ukrytych w bibliotece i wykonaniu kilku konstruktywnych zadań. Wykorzystując nowe technologie, młodzież w łatwy i przystępny sposób przyswoiła sobie treść lektury oraz przeżyła niezapomnianą przygodę!

 

Pełna relacja ze spotkania dostępna pod linkiem: http://linoit.com/users/klaudiam/canvases/Bilbo

Klaudia Makasów


25 lat wspólnych badań nad pograniczem polsko-niemieckim

Przemiany społeczno-polityczne rozpoczęte w Polsce w 1989 r. oraz zjednoczenie dwóch państw niemieckich w następnym roku otworzyło nowy etap w dwustronnych stosunkach. Pod względem politycznym i gospodarczym minione ćwierćwiecze nie było czasem straconym. Jaki jest jednak bilans tego okresu w przypadku wspólnych badań nad dziejami i tożsamością pogranicza? Czy zanik barier ideologicznych i politycznych przyczynił się do realizacji dwustronnych projektów służących pogłębieniu świadomości Polaków i Niemców o wspólnym dziedzictwie tych ziem?


Biblioteka Aktywnego Seniora

W czwartek 8 grudnia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie przygotowane przez Wypożyczalnię Główną z cyklu „Biblioteka Aktywnego Seniora”. Wraz z seniorami postanowiliśmy przystroić Boże Narodzenie, dlatego też stworzyliśmy liczne ozdoby, które na nadchodzące święta udekorują nasze domy. W ciepłej, świątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd, powstały atrakcyjne ozdoby choinkowe, niezwykłe lampiony i piękne kartki Bożonarodzeniowe. Nasi seniorzy w ferworze zakupów i porządków, mieli chwilę odpoczynku przy tworzeniu ozdób, w miłej, rodzinnej atmosferze.


Czytanie na ekranie – Sroga zima

Za nami już obchody św. Mikołaja, pierwsze przymrozki i dużymi krokami zbliża się do nas zima. Mimo, iż tytuł czytanej książki nie kojarzył się z ciepłem, to w bibliotece naprawdę była ciepła atmosfera. 7 grudnia, po wspólnym przywitaniu się piosenką i przeczytaniu wierszy z książki Krzysztofa Świątkowskiego  ̶  Sroga zima, do której ilustracje wyświetlane były na ekranie, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem wykonywali świąteczne dekoracje. Jedne były do zawieszenia, a inne do udekorowania stołu. Jak pisze autor, gdy przyjdzie sroga zima, z ostrym mrozem, wielki kłopot wróble mają, bo po nocy do gałązek, wróblom nóżki przymarzają, a sikorki nietęgie mają miny, bo za oknem, dla sikorek, nie powiesił nikt słoniny. Aby pomóc ptakom przeżyć śnieżną zimę, warto pomyśleć o odpowiednim, regularnym dokarmianiu, by na wiosnę ponownie móc usłyszeć wspaniałe ptasie trele.


Poznajcie Nas

W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu, który obchodzony jest co roku, w pierwszym tygodniu grudnia, w Galerii „Krąg” odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych wychowanków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem w Gorzowie Wielkopolskim. „Poznajcie Nas” jest VIII edycją  prac prezentowanych w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

Prace zostały wykonane pod kierunkiem:

  • Andrzeja Moskaluka, nauczyciela plastyki z Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego,
  • Mateusza Ciężkiego, Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego i Szkoły Podstawowej,
  • Julii Skudynowskiej, nauczycielki plastyki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem.

Wystawa kolekcji Małgorzaty Pacholczyk

W dniach od 3.11. do 29.11.2016 r., w holu biblioteki, można było oglądać kolekcję ponad 300 żab (figurek, maskotek, książek, przedmiotów użytkowych, emblematów i in.) ze zbioru Małgorzaty Pacholczyk (GOCHAFROG) czytelniczki biblioteki, osoby aktywnej, o wielu zainteresowaniach i pasjach. Pełna kolekcja liczy ponad 500 szt. przedmiotów. Motywem przewodnim ekspozycji była pluszowa żaba-sympatyczna maskotka żyjąca swoim bogatym życiem. Można było ją obejrzeć na tablicy ze zdjęciami opatrzonymi komentarzem, specjalnie przygotowanej przez autorkę kolekcji. Jak wynikało z informacji żaba podróżowała m in. po Polsce. Odwiedziła Toruń-miasto żab, pojechała w góry, wdrapała się na lodowiec, była nad morzem, a nawet spotkała się z prezydentem Słupska oraz kolarzem i pisarzami kryminałów. Udzieliła również wywiadu i grała w klubie muzycznym.


"Zagadki Jubilatki" - wyniki konkursu

W dniach 25-28 listopada 2016 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia funkcjonowania książnicy przeprowadziła konkurs tematyczny pn. „Zagadki Jubilatki”.

 

Laureatami konkursu zostali:

 

I miejsce – Monika Deja

II miejsce – Zbigniew Miller

III miejsce – Mariusz Sobkowiak

 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy wiedzy na temat gorzowskiej biblioteki publicznej.

 

Poniżej prezentujemy poprawne odpowiedzi na pytania konkursowe.


Czytanie na ekranie – Korale pani Jesieni

23.11.2016 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyło się głośne czytanie książki dla najmłodszych „Korale pani Jesieni” Elżbiety Ostrowskiej. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Gorzowa Wlkp. Autorka pięknie opisuje aktualną porę roku – jesień. Można ją zauważyć na polach, ugorach, w lesie i w ogrodzie. Jesień otula wszystko słońcem, złotem, miedzią i czerwienią. Z książki dowiedzieliśmy się, że najwierniejszym jej przyjacielem jest wiatr, który pokrywa liśćmi ziemię i drzewa wygina. Zainspirowani tematyką książki, mali uczestnicy wykonali jesienne  lampiony z kolorową solą.


Biblioteka Aktywnego Seniora

16 listopada 2016 w ramach cyklu „Z Biblioteką przez Francję” proponowanego we współpracy Ośrodka Kultury Francuskiej z Wypożyczalnią Główną odbyło się kolejne spotkanie dla słuchaczy Biblioteki Aktywnego Seniora. Motywem przewodnim były tym razem tradycje Beaujolais Nouveau, czyli święta młodego wina cieszącego się ogromną popularnością nie tylko we Francji, ale również na całym świecie. Każdego roku w trzeci czwartek listopada w wielu restauracjach, winiarniach i domach rozpoczyna się degustacja młodego wina z Burgundii. Wino produkowane jest ze specjalnego szczepu winogron gamay, a tym, co je wyróżnia, jest jego wiek – zbiory winogron i degustację dzieli zaledwie kilka tygodni. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentacje o ciekawostkach związanych z obchodami tego wesołego święta przygotowane przez pracownice Ośrodka Kultury Francuskiej. Nie zabrakło również przyjemności dla ciała: obok francuskiego wina spróbować można było także serów pleśniowych, koreczków i rillettes, czyli podobnego do naszego smalcu specjału znad Loary, a także… gorzkiej czekolady, którą Francuzi serwują często właśnie jako „zagryzkę” do wina.

Poranek Poetycki

Poranek Poetycki, który się odbył 15 listopada br. w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski jest inauguracyjnym spotkaniem poetów specjalnej troski. Swoją twórczość zaprezentowali: Iwona Samol, Marek Kołodziej i Mariusz Wilkicki. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „KOMETA” z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 z filią „Dom W Połowie Drogi” z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Andrzej Czamański, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Skwierzynie.

Iwona Samol od 1998 roku jest mieszkanką Domu Pomocy Społecznej w Skwierzynie. Pisaniem wierszy zajmuje się od kilkudziesięciu lat. Do tej pory wydała dwa tomiki poezji: „Jezus na mojej planecie” i „Moje życie, cierpienie, modlitwa”. Jej wiersze często powstają pod wpływem impulsu. Często pisze o Bogu i swoich bliskich. Pomimo swojej niepełnosprawności jest optymistką i cieszy się każdą chwilą w życiu.


IV Międzynarodowy Festiwal Książki Ilustrowanej w Brandenburgii "Mroczne i Zabawne" (7.11. -13.11.2016 r.)

Ludzie od zawsze szukali nowych dróg. Po dotarciu do celu odkrywali nie tylko nowe miejsca, ale natykali się również na obcobrzmiące słowa i zagadkowe obrazy. Międzynarodowy Festiwal Książki Ilustrowanej prezentuje jesienią 2016 po obu stronach Odry aktualną literaturę ilustrowaną dla dzieci i młodzieży z Niemiec, Polski, Litwy i Czech, która opowiada o spotkaniu ze znanym i nieznanym.

Dnia 9 listopada 2016 r. Biblioteka Herberta już po raz drugi była gospodarzem warsztatów plastycznych zorganizowanych w ramach tegorocznego IV Międzynarodowego Festiwalu Książki Ilustrowanej w Brandenburgii „Mroczne i Zabawne”. Gościem specjalnym spotkania była mieszkająca w Berlinie Nele Brönner – autorka i ilustratorka opowiadań, również komiksów, a uczestnikami dzieci w wieku 5-9 lat wraz ze swoimi opiekunami – rodzicami, babciami, dziadkami.

W pierwszej części spotkania, Iga Jagodzińska przeczytała wszystkim zebranym książeczkę napisaną i zilustrowaną przez Nele Brönner pt. „Małpia pułapka”. Książka, za którą autorka została uhonorowana w 2015 roku nagrodą „Serafina” Niemieckiej Akademii Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej za ilustracje, przedstawia historię wędrującego przez pustynię spragnionego liska, który poszukując wody, spotyka na swej drodze rozmaite zwierzęta.


Art – Plener Słońsk 2016

W Galerii „Krąg” w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski można oglądać międzynarodową wystawę poplenerową Art.-Plener Słońsk 2016, której otwarcie odbyło się 9 listopada.

To cykliczne wydarzenie, które odbyło się już po raz dwudziesty czwarty. Komisarz wystawy Pan Błażej Kaczmarek podkreślił, że celem tego kulturalnego przedsięwzięcia jest integracja środowisk twórczych, a także propagowanie piękna przyrody gminy Słońsk, jej historii, zabytków i obiektów architektonicznych. W Galerii „Krąg” swoje prace zaprezentowali artyści z „Kunstverein-Treptow e.V”(Stowarzyszenie Sztuki Treptow) z Berlina oraz twórcza grupa „Zakaz Parkowania” z Polski. Wystawę można oglądać do 25 listopada br.


Kto powiedział, że czas jest mniej cenny od pieniędzy?

4.11.2016 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyły się warsztaty dla wychowanków z Zespołu Kształcenia nr 1 w Gorzowie Wlkp. Warsztaty zostały przeprowadzone na podstawie scenariusza z Biblioterapeuty, Biuletynu Informacyjnego, pt.: „Warto podążać za marzeniami, czyli jak wykorzystać swój czas”. Celem warsztatów było uświadomienie uczestnikom, czym są wartości w życiu człowieka i jak można wykorzystać swój wolny czas. Na początku każdy wybrał po kilka żółtych pasków z wypisanymi wartościami. Paski imitujące promyki słońca należało dokładać w taki sposób, że jeśli jakaś wartość się powtarzała, to promień stawał się dłuższy. Według młodzieży najważniejsze wartości to: zdrowie, rodzina, troska o drugiego człowieka i miłość. Po przeczytaniu fragmentu książki Marca Levy’ego: A jeśli to prawda, uczestnicy dowiedzieli się, czym może być dla każdego rok życia, miesiąc, tydzień, godzina, sekunda. Musieli zastanowić się na co wydaliby 86400 złotych, gdyby mieli na to tylko jedną dobę. „Wszyscy każdej doby otrzymujemy w darze 86400 sekund życia i to od nas zależy jak te sekundy spożytkujemy… Kto powiedział, że czas jest mniej cenny od pieniędzy?”.


„Spojrzenia" w twórczości Malwiny Aurelii Atras

„Spojrzenia”, taką nazwę nosi wystawa fotograficzna, której wernisaż odbył się 3 listopada 2016 roku w galerii „Pod Kopułą" w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Czasami wystarczy jedno spojrzenie, aby dostrzec piękno... znacznie trudniej jest wyrazić je gestem, słowem czy obrazem. Chęci to za mało... potrzebna jest dusza, która skrywa w sobie wrażliwość na otaczający nas świat, a zmysły i wyobraźnia sprawią, iż artysta przelewa swe uczucia na własną twórczość. Te wszystkie cechy i wiele więcej posiada młoda artystka Pani Malwina Atras, której wystawę można oglądać jeszcze przez listopad i grudzień 2016 r.

Pani Malwina w swych fotografiach stara się tworzyć nowy wymiar świata. Artystka łączy pracę zawodową ze swoją największą pasją, jaką jest fotografia, dzięki temu jak sama mówi: "codziennie rano wstaję z uśmiechem na twarzy". Twórczyni prowadzi własne studio fotograficzne i jest założycielką Gorzowskiej Grupy Fotograficznej FOTOAKTYWNI.


Ekspozycja „Jazz w Zbiorach Audiowizualnych WiMBP”

Przez cały październik 2016 roku, na parterze holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp., w gablotach można było obejrzeć ekspozycję pt. „Jazz w Zbiorach Audiowizualnych WiMBP”.

Pragnęłyśmy przypomnieć naszym odwiedzającym muzykę, która jeszcze do niedawna święciła tryumfy na całym świecie. Także w Polsce. Ostatnio jednak jakby nieco zapomniana… W naszych zbiorach, zwłaszcza na tzw. czarnych płytach, ostatnio coraz chętniej wypożyczanych mamy naprawdę wiele jazzu.


Promocja książki "Przemiany społeczne w Polsce w latach 70. XX w."

27 października 2016 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zorganizowała promocję książki pt. "Przemiany społeczne w Polsce w latach 70. XX w." autorstwa dr. Radosława Domke.

Ostatnia zmiana: 2017-02-06

Wystawa prac Juliusza Piechockiego

Galeria Pod Kopułą przez niespełna dwa miesiące pokazywała prace Juliusza Piechockiego – cykl obrazów pod tytułem „Droga”.
Artysta prezentuje to, czego na co dzień nie dostrzegamy. Patrzymy przed siebie, w bok, czasem w górę. Juliusz Piechocki spojrzał pod nogi, obserwował ziemię, po której chodzimy. W mieście to droga, ulica, chodnik, stary bruk. Obserwacje te zawarł w swoich pracach, które przedstawił w formie tryptyków.


„Senior w sieci”

Człowiek uczy się przez całe życie. Jest to fakt, który mogą potwierdzić uczestnicy kursu komputerowego 60+ organizowanego przez gorzowską Książnicę. W jesiennej edycji, Seniorzy, po raz kolejny udowodnili, że niestraszne im zakładanie skrzynki pocztowej, korzystanie z Internetu, posługiwanie się bankowością elektroniczną czy edytowanie tekstu. Ponadto, w grupie zaawansowanej, Seniorzy dowiedzieli się jak przeprowadzić obróbkę zdjęcia, podłączyć urządzenia peryferyjne takie jak głośniki i drukarkę do komputera oraz w jaki sposób posługiwać się dyskiem przenośnym.

Seniorzy zgłębiali wiedze o cyfrowym świecie od 14.09.2016 r. do 26.10.2016 r. pod czujnym okiem pracowników Wypożyczalni Naukowej, Działu Informacyjno-Bibliograficznego oraz Działu Zarządzania Procesami Informatycznymi.

Tematyka zajęć była podyktowana praktycznymi potrzebami kursantów. Warsztaty upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.


Rozstrzygnięcie konkursu "Prezydenci USA"

Konkurs „Prezydenci USA” rozstrzygnięty! Przez dwa dni, 20-21 października, wzięło w nim udział niemal 140 osób w różnym wieku. Czytelnicy gorzowskiej książnicy nie mieli najmniejszych problemów z udzieleniem poprawnej odpowiedzi na trzy pytania – kto był pierwszym prezydentem USA, który prezydent najdłużej sprawował swój urząd oraz ile trwa kadencja prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Spośród uczestników, którzy dobrze odpowiedzieli na wszystkie pytania, Komisja Konkursowa wylosowała cztery osoby. Dwie pierwsze otrzymały nagrody książkowe wraz z torbą i zestawem gadżetów, natomiast dwie pozostałe okolicznościowe torby i gadżety. Zwycięzcy zostali poinformowani telefonicznie.

Nagrody ufundowała Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział w Konkursie i zapraszamy do kolejnych, przygotowanych w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”.


Spotkanie autorskie profesora Stanisława Niciei – promocja VII i VIII tomu „Kresowej Atlantydy”

21 października 2016 roku w siedzibie głównej WiMBP im. Zbigniewa Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyło się spotkanie autorskie profesora Stanisława Sławomira Niciei promujące VII i VIII (z zakładanych 30) tom cyklu opowieści o historii i mitologii miast kresowych pt. „Kresowa Atlantyda”. Obok gorzowskiej Książnicy współorganizatorem spotkania było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Gorzowie Wlkp. Profesor Nicieja – pisarz, wykładowca i były rektor Uniwersytetu Opolskiego, ceniony znawca, badacz i dokumentalista tematyki kresowej – już po raz czwarty zabrał swoich wiernych czytelników, w tym wielu Kresowian, w podróż po miastach wschodnich rubieży dawnej Rzeczypospolitej. Monumentalną „Kresową Atlantydę” Pan Profesor traktuje jako życiową misję, jako „domową biblię” zawierającą dzieje przodków. Wielu znawców uważa ją już za fakt kulturowy, który przejdzie do historii, zaś jej autora Wiesław Myśliwski przyrównał do płetwonurka poszukującego mitycznej Platońskiej Atlantydy.


Biblioteka Aktywnego Seniora

20 października 2016 r. w cyklu Biblioteka Aktywnego Seniora  uczestnicy spotkali się z panią Haliną Kunicką - specjalistką z zakresu fitness i dietetyki, Mistrzynią Świata w kulturystyce.

Wydarzenie było niezwykłe, ciekawe. Pani Kunicka zaprezentowała ćwiczenia, które mają służyć zdrowiu i aktywności seniorów. Przedstawiane ćwiczenia były bardzo zróżnicowane. Dzięki nim można rozluźnić, uaktywnić poszczególne części ciała, cały organizm. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali Mistrzyni Świata oraz oglądali pokazane ćwiczenia. Zasygnalizowana została również ważna sprawa zdrowego żywienia.

W przyszłości planowane jest drugie spotkanie połączone z większą aktywnością seniorów, już w strojach sportowych.


Czy warto mieć przyjaciela?

19.10.2016 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyło się głośne czytanie książki dla najmłodszych „Przyjaciele” autorek Mugo Domańskiej i Ewy Poklewskiej – Koziełło. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Gorzowa Wlkp. Przyjaciele czasem się kłócą i tak też było w przypadku bohaterów książki. Kasia i Grześ się pokłócili i przez jakiś czas chcieli być sami. Fajnie czasem być samemu, bo można robić rzeczy, których nie wypada robić przy innych. „Gdy człowiek jest sam, może się spokojnie wypłakać. Albo się niespokojnie wyzłościć!” W samotności bohaterowie marzyli jednak o wspólnych zabawach, „o tym, jak fajnie jest się bawić w chowanego, jeździć razem na rowerach, śmiać się głośno (trochę głupio jest śmiać się samemu)”. Na zakończenie uczestnicy bawili się w projektowanie materiałowych ubranek.


Spotkanie z okazji XVI Dnia Papieskiego

14 października 2016 r. w auli Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie z okazji XVI Dnia Papieskiego. Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło: „Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. Przesłanie Świętego Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu, wybrane fragmenty Jego nauczania stały się głównym tematem spotkania. Były świadectwa i dyskusje na temat „Jakim jestem świadkiem Miłosierdzia”.

Zebrani mogli obejrzeć film „Jan Paweł II Odnowiciel Mowy Polskiej”, nakręcony z okazji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Poznaniu w roku 2009. Obraz o Janie Pawle II, Jego twórczości, poezji, przemyśleniach został wzbogacony o fachową interpretację przedstawicieli świata nauki i kultury oraz bezcenne wspomnienia osób będących w bliskich relacjach z Papieżem.


„Ziemia Lubuska pędzlem malowana”

Celem projektu „Ziemia Lubuska pędzlem malowana”, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, było ukazanie piękna Ziemi Lubuskiej oraz propagowanie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. W ramach projektu odbywały się plenery malarskie w Puszczy Noteckiej oraz Pszczewskim Parku Krajobrazowym. Plenery prowadzili Pani Irena Śmiechocka–Seroka, instruktor terapii zajęciowej oraz Pan Piotr Krysztofiak, artysta malarz. W projekcie uczestniczyli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Skwierzynie, Domu Pomocy Społecznej w Rokitnie 38, podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Skwierzynie.

Wystawy poplenerowe: 3-6.10.2016 – wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skwierzynie oraz 12-31.10.2016 w Galerii „Krąg”  w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski w Gorzowie Wlkp.


Bransoletka jako znak przyjaźni

„Franklin i jego paczka” to tytuł zabawnej książeczki napisanej przez Paulette Bourgeois. Kim jest Franklin? To sympatyczny żółw, pełen pomysłów i niespożytych sił do zabaw i psot.

Na spotkanie z żółwikiem Franklinem dn. 7.10.2016 r. przyszła młodzież z Zespołu Kształcenia nr 1, która wysłuchała krótkiego opowiadania o przygodach tytułowego bohatera i jego przyjaciołach. Tym razem myślą przewodnią bajeczki było przeciwdziałanie wykluczeniu i odtrąceniu. Na pamiątkę sympatycznego spotkania uczestnicy wykonali z kolorowego makaronu bransoletki, jako znak przyjaźni i miłego spędzania czasu, aby nikt nie czuł się odtrącony.


Wystawa rysunków satyrycznych Juliana Bohdanowicza

6 października 2016 r. w Galerii Karykatury działającej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. (na I piętrze zabytkowej willi Lehmanna), zorganizowany został wernisaż  rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza. Na wystawie z cyklu „Mistrzowie Karykatury Polskiej” (czynnej do 5 stycznia 2017 r.) znalazło się kilkadziesiąt prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wystawę odwiedził Krzysztof Daukszewicz (gość Dyskusyjnego Klubu Książki) – satyryk i poeta, przyjaciel Julian Bohdanowicza, o którym przed laty ułożył epitafium: