YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Kronika


Ekspozycja pamiątek rodzinnych i osobistych dra Zbigniewa Szafkowskiego

W dniach 9.01. - 30.01. br., w holu biblioteki, można było oglądać ekspozycję pamiątek rodzinnych i osobistych dra Zbigniewa Szafkowskiego - emerytowanego nauczyciela AWF w Gorzowie, prezesa Lubuskiej Rady Olimpijskiej, kronikarza sportu, autora 45 książek i publikacji o sporcie gorzowskim, szczecińskim i polonijnych igrzyskach sportowych, a także kolekcjonera militariów i białej broni oraz współzałożyciela Gorzowskiego Klubu Kolekcjonera. Nazwisko dr. Szafkowskiego widnieje w encyklopedii Gorzowa i Szczecina oraz wydawnictwie encyklopedycznym: Who is Who (2010). Wśród przedstawionych pamiątek, na szczególną uwagę zasługiwały: fotokopia rodowodu rodziny Szafkowskich (pozyskana z archiwum w Petersburgu w 2011 r.); historia rodu, (opisana i zamieszczona w Soleckim Peryskopie w styczniu 2010 r.); herby Sulima i Kotwicz; tłumaczenie Aktu, wydanego na mocy dekretu Jego Cesarskiej Wysokości-Kazimierzowi, synowi Stanisława Szafkowskiego, dotyczącego dziedziczonego szlachectwa, z wpisem do pierwszej części księgi rodowodów szlacheckich oraz zdjęcia rodzinne, dyplomy, medale, odznaczenia wystawcy (będące jego wieloletnim dorobkiem zawodowym) i wybrane publikacje autorskie.


Wartości w życiu człowieka

30.01.2017 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyły się warsztaty dla osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy, który mieści się przy ul. Walczaka 1 w Gorzowie Wlkp. Warsztaty zostały przeprowadzone na podstawie scenariusza z Biblioterapeuty, Biuletynu Informacyjnego, pt.: „Warto podążać za marzeniami, czyli jak wykorzystać swój czas”. Celem warsztatów było uświadomienie uczestnikom, czym są wartości w życiu człowieka i jak można wykorzystać swój wolny czas. Na początku każdy wybrał po kilka żółtych pasków z wypisanymi wartościami. Paski imitujące promyki słońca należało dokładać w taki sposób, że jeśli jakaś wartość się powtarzała, to promień stawał się dłuższy. Po przeczytaniu fragmentu książki Marca Levy’ego: A jeśli to prawda, uczestnicy dowiedzieli się, czym może być dla każdego rok życia, miesiąc, tydzień, godzina, sekunda.


Wystawa karykatury. Zbigniew Ziomecki (1930-2015) - „Nestor dobrego humoru”

26 stycznia 2017 r. w Galerii Karykatury (willa Hansa Lehmanna – I piętro) otwarto wystawę rysunków satyrycznych Zbigniewa Ziomeckiego: „Nestor dobrego humoru”. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wystawa będzie dostępna do końca marca 2017 r.

Zbigniew Ziomecki (1930-2015). Rysunku uczył się w warszawskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jako rysownik i karykaturzysta debiutował w 1951 roku w tygodniku satyrycznym "Mucha". W 1952 roku podjął współpracę z tygodnikiem satyrycznym "Szpilki". Jego prace ukazywały się na łamach "Szpilek" aż do początków lat dziewięćdziesiątych. Rysował również do takich polskich pism satyrycznych jak "Kaktus", "Karuzela" oraz zagranicznych: "Dikobraz" i "Rohač" (dawna Czechosłowacja), "Pardon" i "Eulenspiegel" (Niemcy), "Pavliha" (Jugosławia), "Krokodyl" (Rosja), czy "Voice of Art" (Stany Zjednoczone).


Inne oblicza drzew

Drzewa łączą pokolenia.20.01.2017 r. w Galerii „Krąg” przy Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Inne oblicza drzew”,która powstała dzięki współpracy Młodzieżowego Domu Kultury i Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gorzowa Wlkp. Młodzi wspólnie z seniorami spędzili czas na fotografowaniu drzew. Efekt ich wspólnej pracy zaskakuje. Oni dostrzegli to, co na pierwszy rzut oka jest niedostrzegalne w drzewach. Kora, korzenie, konary mogą przybrać ciekawe kształty, starego żółwia, sowy, motyla, jaszczurki i wielu innych.

Drzewo jest ważnym symbolem w naszym życiu. W literaturze ten motyw pojawia się w każdej epoce. Drzewo kojarzy się przede wszystkim z czystym powietrzem. Liście drzew działają jak swoiste filtry, absorbując pyły i związki chemiczne z powietrza, dlatego warto o nie dbać i darzyć szacunkiem.


Wernisaż malarstwa Wiesława Nowakowskiego

19 stycznia 2017 r. w bibliotecznej galerii „Pod Kopułą” odbył się wernisaż malarstwa Wiesława Nowakowskiego. Tematyczne obszary zainteresowań artysty to gównie studium portretu oraz martwa natura. Zapraszamy do obejrzenia niezwykle ciekawej wystawy, która potrwa do 5 marca br.

Wiesław Nowakowski

Urodził się 15 stycznia 1956 r. Skończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Stefana Teisseyre’a. Specjalność malarstwo i rysunek. Od 1983 r. związany z Gorzowem Wlkp.

Ważniejsze wystawy indywidualne:


Czytanie na ekranie – Sroga zima 2

12.01.2017 r., po wspólnym przywitaniu się piosenką i przeczytaniu wierszy z książki Krzysztofa Świątkowskiego  ̶  Sroga zima, do której ilustracje wyświetlane były na ekranie, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Małyszyna, wykonywali kolorowe ptaki techniką kolażu, do którego wykorzystano skrawki materiału i bibułę. Jak pisze autor, gdy przyjdzie sroga zima, z ostrym mrozem, wielki kłopot wróble mają, bo po nocy do gałązek, wróblom nóżki przymarzają, a sikorki nietęgie mają miny, bo za oknem, dla sikorek, nie powiesił nikt słoniny. Aby pomóc ptakom przeżyć śnieżną zimę, uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak przygotować pokarm dla ptaków i wracając do przedszkola rozwiesili na krzewach wykonane przez siebie karmniki.


Święta po polsku

W grudniu 2016 roku w gablotach na parterze budynku głównego Biblioteki można było obejrzeć ekspozycję przedstawiającą obyczaje bożonarodzeniowe w Polsce. Korzystając ze zbiorów Biblioteki pokazaliśmy tradycje związane z obchodzeniem tego grudniowego święta. Ubieranie choinki, różnorodne stroiki podwieszane na powałach, wigilia i wigilijne potrawy, kolędnicy, szopki oraz płyty i nuty z przepięknymi polskimi kolędami… Pokazaliśmy także zbiór znaczków pocztowych z bożonarodzeniowymi wizerunkami oraz stare kartki pocztowe pokazujące nasze miasto w okresie Świąt Bożego Narodzenia.


Promocja „Pegaza Lubuskiego” 4 (67) / 2016

14 grudnia 2016 roku w Sali Literackiej Książnicy im. Z. Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja 4 (67) numeru „Pegaza Lubuskiego” oraz najnowszego zbioru wierszy gorzowskiego satyryka Ferdynanda Głodzika pt. „Fredność i przechera”. Redaktor naczelny „Pegaza” Ireneusz K. Szmidt po powitaniu gości i złożeniu życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia – tych osobistych (m.in. zgody w Narodzie) i tych wyrażonych słowami „Wiersza staroświeckiego” księdza poety Jana Twardowskiego – oddał głos Jerzemu Alskiemu i Iwonie Żytkowiak, autorom esejów zainspirowanych kontrowersyjnym literackim Noblem dla amerykańskiego barda Boba Dylana. Zdaniem eseistów werdykt Akademii Szwedzkiej, która swoimi wyborami wytycza drogi literatury, jest wyrazem tęsknoty odbiorców za poezją prostą, zrozumiałą, niehermetyczną. Świadczy o tym choćby wielka popularność tzw. poetów śpiewających, jak właśnie Bob Dylan, czy Leonard Cohen. Beata Patrycja Klary i Marek Stachowiak – laureaci Turnieju Jednego Wiersza z 2012 i 2016 roku, który odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Kaliszu – odczytali uhonorowane utwory: „Mimośród” i „Nic takiego”.


„Bilbo w Bibliotece”

Omówienie lektury wcale nie musi być nudne! Przekonali się o tym gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp., którzy 14 grudnia 2016 roku uczestniczyli w grze bibliotecznej ph: „Bilbo w Bibliotece”. Nowoczesna forma lekcji bibliotecznej, w której wzięli udział wychowankowie, dotyczyła lektury „Hobbit” J.R.R. Tolkiena. Do podróży po Środziemiu i przeżywania przygód wraz z Bilbem Bagginsem i jego kompanią, uczniowie potrzebowali smartfonów oraz sporej dawki poczucia humoru. Gra polegała na rozszyfrowaniu  kodów QR ukrytych w bibliotece i wykonaniu kilku konstruktywnych zadań. Wykorzystując nowe technologie, młodzież w łatwy i przystępny sposób przyswoiła sobie treść lektury oraz przeżyła niezapomnianą przygodę!

 

Pełna relacja ze spotkania dostępna pod linkiem: http://linoit.com/users/klaudiam/canvases/Bilbo

Klaudia Makasów


Przemiany społeczno-polityczne rozpoczęte w Polsce w 1989 r. oraz zjednoczenie dwóch państw niemieckich w następnym roku otworzyło nowy etap w dwustronnych stosunkach. Pod względem politycznym i gospodarczym minione ćwierćwiecze nie było czasem straconym. Jaki jest jednak bilans tego okresu w przypadku wspólnych badań nad dziejami i tożsamością pogranicza? Czy zanik barier ideologicznych i politycznych przyczynił się do realizacji dwustronnych projektów służących pogłębieniu świadomości Polaków i Niemców o wspólnym dziedzictwie tych ziem?


Biblioteka Aktywnego Seniora

W czwartek 8 grudnia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie przygotowane przez Wypożyczalnię Główną z cyklu „Biblioteka Aktywnego Seniora”. Wraz z seniorami postanowiliśmy przystroić Boże Narodzenie, dlatego też stworzyliśmy liczne ozdoby, które na nadchodzące święta udekorują nasze domy. W ciepłej, świątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd, powstały atrakcyjne ozdoby choinkowe, niezwykłe lampiony i piękne kartki Bożonarodzeniowe. Nasi seniorzy w ferworze zakupów i porządków, mieli chwilę odpoczynku przy tworzeniu ozdób, w miłej, rodzinnej atmosferze.


Czytanie na ekranie – Sroga zima

Za nami już obchody św. Mikołaja, pierwsze przymrozki i dużymi krokami zbliża się do nas zima. Mimo, iż tytuł czytanej książki nie kojarzył się z ciepłem, to w bibliotece naprawdę była ciepła atmosfera. 7 grudnia, po wspólnym przywitaniu się piosenką i przeczytaniu wierszy z książki Krzysztofa Świątkowskiego  ̶  Sroga zima, do której ilustracje wyświetlane były na ekranie, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem wykonywali świąteczne dekoracje. Jedne były do zawieszenia, a inne do udekorowania stołu. Jak pisze autor, gdy przyjdzie sroga zima, z ostrym mrozem, wielki kłopot wróble mają, bo po nocy do gałązek, wróblom nóżki przymarzają, a sikorki nietęgie mają miny, bo za oknem, dla sikorek, nie powiesił nikt słoniny. Aby pomóc ptakom przeżyć śnieżną zimę, warto pomyśleć o odpowiednim, regularnym dokarmianiu, by na wiosnę ponownie móc usłyszeć wspaniałe ptasie trele.


Poznajcie Nas

W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu, który obchodzony jest co roku, w pierwszym tygodniu grudnia, w Galerii „Krąg” odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych wychowanków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem w Gorzowie Wielkopolskim. „Poznajcie Nas” jest VIII edycją  prac prezentowanych w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

Prace zostały wykonane pod kierunkiem:

  • Andrzeja Moskaluka, nauczyciela plastyki z Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego,
  • Mateusza Ciężkiego, Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego i Szkoły Podstawowej,
  • Julii Skudynowskiej, nauczycielki plastyki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem.

Wystawa kolekcji Małgorzaty Pacholczyk

W dniach od 3.11. do 29.11.2016 r., w holu biblioteki, można było oglądać kolekcję ponad 300 żab (figurek, maskotek, książek, przedmiotów użytkowych, emblematów i in.) ze zbioru Małgorzaty Pacholczyk (GOCHAFROG) czytelniczki biblioteki, osoby aktywnej, o wielu zainteresowaniach i pasjach. Pełna kolekcja liczy ponad 500 szt. przedmiotów. Motywem przewodnim ekspozycji była pluszowa żaba-sympatyczna maskotka żyjąca swoim bogatym życiem. Można było ją obejrzeć na tablicy ze zdjęciami opatrzonymi komentarzem, specjalnie przygotowanej przez autorkę kolekcji. Jak wynikało z informacji żaba podróżowała m in. po Polsce. Odwiedziła Toruń-miasto żab, pojechała w góry, wdrapała się na lodowiec, była nad morzem, a nawet spotkała się z prezydentem Słupska oraz kolarzem i pisarzami kryminałów. Udzieliła również wywiadu i grała w klubie muzycznym.


"Zagadki Jubilatki" - wyniki konkursu

W dniach 25-28 listopada 2016 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia funkcjonowania książnicy przeprowadziła konkurs tematyczny pn. „Zagadki Jubilatki”.

 

Laureatami konkursu zostali:

 

I miejsce – Monika Deja

II miejsce – Zbigniew Miller

III miejsce – Mariusz Sobkowiak

 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy wiedzy na temat gorzowskiej biblioteki publicznej.

 

Poniżej prezentujemy poprawne odpowiedzi na pytania konkursowe.


Czytanie na ekranie – Korale pani Jesieni

23.11.2016 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyło się głośne czytanie książki dla najmłodszych „Korale pani Jesieni” Elżbiety Ostrowskiej. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Gorzowa Wlkp. Autorka pięknie opisuje aktualną porę roku – jesień. Można ją zauważyć na polach, ugorach, w lesie i w ogrodzie. Jesień otula wszystko słońcem, złotem, miedzią i czerwienią. Z książki dowiedzieliśmy się, że najwierniejszym jej przyjacielem jest wiatr, który pokrywa liśćmi ziemię i drzewa wygina. Zainspirowani tematyką książki, mali uczestnicy wykonali jesienne  lampiony z kolorową solą.


Biblioteka Aktywnego Seniora

16 listopada 2016 w ramach cyklu „Z Biblioteką przez Francję” proponowanego we współpracy Ośrodka Kultury Francuskiej z Wypożyczalnią Główną odbyło się kolejne spotkanie dla słuchaczy Biblioteki Aktywnego Seniora. Motywem przewodnim były tym razem tradycje Beaujolais Nouveau, czyli święta młodego wina cieszącego się ogromną popularnością nie tylko we Francji, ale również na całym świecie. Każdego roku w trzeci czwartek listopada w wielu restauracjach, winiarniach i domach rozpoczyna się degustacja młodego wina z Burgundii. Wino produkowane jest ze specjalnego szczepu winogron gamay, a tym, co je wyróżnia, jest jego wiek – zbiory winogron i degustację dzieli zaledwie kilka tygodni. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentacje o ciekawostkach związanych z obchodami tego wesołego święta przygotowane przez pracownice Ośrodka Kultury Francuskiej. Nie zabrakło również przyjemności dla ciała: obok francuskiego wina spróbować można było także serów pleśniowych, koreczków i rillettes, czyli podobnego do naszego smalcu specjału znad Loary, a także… gorzkiej czekolady, którą Francuzi serwują często właśnie jako „zagryzkę” do wina.

Poranek Poetycki

Poranek Poetycki, który się odbył 15 listopada br. w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski jest inauguracyjnym spotkaniem poetów specjalnej troski. Swoją twórczość zaprezentowali: Iwona Samol, Marek Kołodziej i Mariusz Wilkicki. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „KOMETA” z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 z filią „Dom W Połowie Drogi” z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Andrzej Czamański, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Skwierzynie.

Iwona Samol od 1998 roku jest mieszkanką Domu Pomocy Społecznej w Skwierzynie. Pisaniem wierszy zajmuje się od kilkudziesięciu lat. Do tej pory wydała dwa tomiki poezji: „Jezus na mojej planecie” i „Moje życie, cierpienie, modlitwa”. Jej wiersze często powstają pod wpływem impulsu. Często pisze o Bogu i swoich bliskich. Pomimo swojej niepełnosprawności jest optymistką i cieszy się każdą chwilą w życiu.


IV Międzynarodowy Festiwal Książki Ilustrowanej w Brandenburgii "Mroczne i Zabawne" (7.11. -13.11.2016 r.)

Ludzie od zawsze szukali nowych dróg. Po dotarciu do celu odkrywali nie tylko nowe miejsca, ale natykali się również na obcobrzmiące słowa i zagadkowe obrazy. Międzynarodowy Festiwal Książki Ilustrowanej prezentuje jesienią 2016 po obu stronach Odry aktualną literaturę ilustrowaną dla dzieci i młodzieży z Niemiec, Polski, Litwy i Czech, która opowiada o spotkaniu ze znanym i nieznanym.

Dnia 9 listopada 2016 r. Biblioteka Herberta już po raz drugi była gospodarzem warsztatów plastycznych zorganizowanych w ramach tegorocznego IV Międzynarodowego Festiwalu Książki Ilustrowanej w Brandenburgii „Mroczne i Zabawne”. Gościem specjalnym spotkania była mieszkająca w Berlinie Nele Brönner – autorka i ilustratorka opowiadań, również komiksów, a uczestnikami dzieci w wieku 5-9 lat wraz ze swoimi opiekunami – rodzicami, babciami, dziadkami.

W pierwszej części spotkania, Iga Jagodzińska przeczytała wszystkim zebranym książeczkę napisaną i zilustrowaną przez Nele Brönner pt. „Małpia pułapka”. Książka, za którą autorka została uhonorowana w 2015 roku nagrodą „Serafina” Niemieckiej Akademii Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej za ilustracje, przedstawia historię wędrującego przez pustynię spragnionego liska, który poszukując wody, spotyka na swej drodze rozmaite zwierzęta.


Art – Plener Słońsk 2016

W Galerii „Krąg” w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski można oglądać międzynarodową wystawę poplenerową Art.-Plener Słońsk 2016, której otwarcie odbyło się 9 listopada.

To cykliczne wydarzenie, które odbyło się już po raz dwudziesty czwarty. Komisarz wystawy Pan Błażej Kaczmarek podkreślił, że celem tego kulturalnego przedsięwzięcia jest integracja środowisk twórczych, a także propagowanie piękna przyrody gminy Słońsk, jej historii, zabytków i obiektów architektonicznych. W Galerii „Krąg” swoje prace zaprezentowali artyści z „Kunstverein-Treptow e.V”(Stowarzyszenie Sztuki Treptow) z Berlina oraz twórcza grupa „Zakaz Parkowania” z Polski. Wystawę można oglądać do 25 listopada br.


Kto powiedział, że czas jest mniej cenny od pieniędzy?

4.11.2016 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyły się warsztaty dla wychowanków z Zespołu Kształcenia nr 1 w Gorzowie Wlkp. Warsztaty zostały przeprowadzone na podstawie scenariusza z Biblioterapeuty, Biuletynu Informacyjnego, pt.: „Warto podążać za marzeniami, czyli jak wykorzystać swój czas”. Celem warsztatów było uświadomienie uczestnikom, czym są wartości w życiu człowieka i jak można wykorzystać swój wolny czas. Na początku każdy wybrał po kilka żółtych pasków z wypisanymi wartościami. Paski imitujące promyki słońca należało dokładać w taki sposób, że jeśli jakaś wartość się powtarzała, to promień stawał się dłuższy. Według młodzieży najważniejsze wartości to: zdrowie, rodzina, troska o drugiego człowieka i miłość. Po przeczytaniu fragmentu książki Marca Levy’ego: A jeśli to prawda, uczestnicy dowiedzieli się, czym może być dla każdego rok życia, miesiąc, tydzień, godzina, sekunda. Musieli zastanowić się na co wydaliby 86400 złotych, gdyby mieli na to tylko jedną dobę. „Wszyscy każdej doby otrzymujemy w darze 86400 sekund życia i to od nas zależy jak te sekundy spożytkujemy… Kto powiedział, że czas jest mniej cenny od pieniędzy?”.


„Spojrzenia" w twórczości Malwiny Aurelii Atras

„Spojrzenia”, taką nazwę nosi wystawa fotograficzna, której wernisaż odbył się 3 listopada 2016 roku w galerii „Pod Kopułą" w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Czasami wystarczy jedno spojrzenie, aby dostrzec piękno... znacznie trudniej jest wyrazić je gestem, słowem czy obrazem. Chęci to za mało... potrzebna jest dusza, która skrywa w sobie wrażliwość na otaczający nas świat, a zmysły i wyobraźnia sprawią, iż artysta przelewa swe uczucia na własną twórczość. Te wszystkie cechy i wiele więcej posiada młoda artystka Pani Malwina Atras, której wystawę można oglądać jeszcze przez listopad i grudzień 2016 r.

Pani Malwina w swych fotografiach stara się tworzyć nowy wymiar świata. Artystka łączy pracę zawodową ze swoją największą pasją, jaką jest fotografia, dzięki temu jak sama mówi: "codziennie rano wstaję z uśmiechem na twarzy". Twórczyni prowadzi własne studio fotograficzne i jest założycielką Gorzowskiej Grupy Fotograficznej FOTOAKTYWNI.


Ekspozycja „Jazz w Zbiorach Audiowizualnych WiMBP”

Przez cały październik 2016 roku, na parterze holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp., w gablotach można było obejrzeć ekspozycję pt. „Jazz w Zbiorach Audiowizualnych WiMBP”.

Pragnęłyśmy przypomnieć naszym odwiedzającym muzykę, która jeszcze do niedawna święciła tryumfy na całym świecie. Także w Polsce. Ostatnio jednak jakby nieco zapomniana… W naszych zbiorach, zwłaszcza na tzw. czarnych płytach, ostatnio coraz chętniej wypożyczanych mamy naprawdę wiele jazzu.


Promocja książki "Przemiany społeczne w Polsce w latach 70. XX w."

27 października 2016 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zorganizowała promocję książki pt. "Przemiany społeczne w Polsce w latach 70. XX w." autorstwa dr. Radosława Domke.

Ostatnia zmiana: 2017-02-06

Wystawa prac Juliusza Piechockiego

Galeria Pod Kopułą przez niespełna dwa miesiące pokazywała prace Juliusza Piechockiego – cykl obrazów pod tytułem „Droga”.
Artysta prezentuje to, czego na co dzień nie dostrzegamy. Patrzymy przed siebie, w bok, czasem w górę. Juliusz Piechocki spojrzał pod nogi, obserwował ziemię, po której chodzimy. W mieście to droga, ulica, chodnik, stary bruk. Obserwacje te zawarł w swoich pracach, które przedstawił w formie tryptyków.


„Senior w sieci”

Człowiek uczy się przez całe życie. Jest to fakt, który mogą potwierdzić uczestnicy kursu komputerowego 60+ organizowanego przez gorzowską Książnicę. W jesiennej edycji, Seniorzy, po raz kolejny udowodnili, że niestraszne im zakładanie skrzynki pocztowej, korzystanie z Internetu, posługiwanie się bankowością elektroniczną czy edytowanie tekstu. Ponadto, w grupie zaawansowanej, Seniorzy dowiedzieli się jak przeprowadzić obróbkę zdjęcia, podłączyć urządzenia peryferyjne takie jak głośniki i drukarkę do komputera oraz w jaki sposób posługiwać się dyskiem przenośnym.

Seniorzy zgłębiali wiedze o cyfrowym świecie od 14.09.2016 r. do 26.10.2016 r. pod czujnym okiem pracowników Wypożyczalni Naukowej, Działu Informacyjno-Bibliograficznego oraz Działu Zarządzania Procesami Informatycznymi.

Tematyka zajęć była podyktowana praktycznymi potrzebami kursantów. Warsztaty upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.


Rozstrzygnięcie konkursu "Prezydenci USA"

Konkurs „Prezydenci USA” rozstrzygnięty! Przez dwa dni, 20-21 października, wzięło w nim udział niemal 140 osób w różnym wieku. Czytelnicy gorzowskiej książnicy nie mieli najmniejszych problemów z udzieleniem poprawnej odpowiedzi na trzy pytania – kto był pierwszym prezydentem USA, który prezydent najdłużej sprawował swój urząd oraz ile trwa kadencja prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Spośród uczestników, którzy dobrze odpowiedzieli na wszystkie pytania, Komisja Konkursowa wylosowała cztery osoby. Dwie pierwsze otrzymały nagrody książkowe wraz z torbą i zestawem gadżetów, natomiast dwie pozostałe okolicznościowe torby i gadżety. Zwycięzcy zostali poinformowani telefonicznie.

Nagrody ufundowała Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział w Konkursie i zapraszamy do kolejnych, przygotowanych w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”.


Spotkanie autorskie profesora Stanisława Niciei – promocja VII i VIII tomu „Kresowej Atlantydy”

21 października 2016 roku w siedzibie głównej WiMBP im. Zbigniewa Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyło się spotkanie autorskie profesora Stanisława Sławomira Niciei promujące VII i VIII (z zakładanych 30) tom cyklu opowieści o historii i mitologii miast kresowych pt. „Kresowa Atlantyda”. Obok gorzowskiej Książnicy współorganizatorem spotkania było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Gorzowie Wlkp. Profesor Nicieja – pisarz, wykładowca i były rektor Uniwersytetu Opolskiego, ceniony znawca, badacz i dokumentalista tematyki kresowej – już po raz czwarty zabrał swoich wiernych czytelników, w tym wielu Kresowian, w podróż po miastach wschodnich rubieży dawnej Rzeczypospolitej. Monumentalną „Kresową Atlantydę” Pan Profesor traktuje jako życiową misję, jako „domową biblię” zawierającą dzieje przodków. Wielu znawców uważa ją już za fakt kulturowy, który przejdzie do historii, zaś jej autora Wiesław Myśliwski przyrównał do płetwonurka poszukującego mitycznej Platońskiej Atlantydy.


Biblioteka Aktywnego Seniora

20 października 2016 r. w cyklu Biblioteka Aktywnego Seniora  uczestnicy spotkali się z panią Haliną Kunicką - specjalistką z zakresu fitness i dietetyki, Mistrzynią Świata w kulturystyce.

Wydarzenie było niezwykłe, ciekawe. Pani Kunicka zaprezentowała ćwiczenia, które mają służyć zdrowiu i aktywności seniorów. Przedstawiane ćwiczenia były bardzo zróżnicowane. Dzięki nim można rozluźnić, uaktywnić poszczególne części ciała, cały organizm. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali Mistrzyni Świata oraz oglądali pokazane ćwiczenia. Zasygnalizowana została również ważna sprawa zdrowego żywienia.

W przyszłości planowane jest drugie spotkanie połączone z większą aktywnością seniorów, już w strojach sportowych.


Czy warto mieć przyjaciela?

19.10.2016 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyło się głośne czytanie książki dla najmłodszych „Przyjaciele” autorek Mugo Domańskiej i Ewy Poklewskiej – Koziełło. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Gorzowa Wlkp. Przyjaciele czasem się kłócą i tak też było w przypadku bohaterów książki. Kasia i Grześ się pokłócili i przez jakiś czas chcieli być sami. Fajnie czasem być samemu, bo można robić rzeczy, których nie wypada robić przy innych. „Gdy człowiek jest sam, może się spokojnie wypłakać. Albo się niespokojnie wyzłościć!” W samotności bohaterowie marzyli jednak o wspólnych zabawach, „o tym, jak fajnie jest się bawić w chowanego, jeździć razem na rowerach, śmiać się głośno (trochę głupio jest śmiać się samemu)”. Na zakończenie uczestnicy bawili się w projektowanie materiałowych ubranek.


Spotkanie z okazji XVI Dnia Papieskiego

14 października 2016 r. w auli Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie z okazji XVI Dnia Papieskiego. Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło: „Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. Przesłanie Świętego Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu, wybrane fragmenty Jego nauczania stały się głównym tematem spotkania. Były świadectwa i dyskusje na temat „Jakim jestem świadkiem Miłosierdzia”.

Zebrani mogli obejrzeć film „Jan Paweł II Odnowiciel Mowy Polskiej”, nakręcony z okazji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Poznaniu w roku 2009. Obraz o Janie Pawle II, Jego twórczości, poezji, przemyśleniach został wzbogacony o fachową interpretację przedstawicieli świata nauki i kultury oraz bezcenne wspomnienia osób będących w bliskich relacjach z Papieżem.


„Ziemia Lubuska pędzlem malowana”

Celem projektu „Ziemia Lubuska pędzlem malowana”, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, było ukazanie piękna Ziemi Lubuskiej oraz propagowanie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. W ramach projektu odbywały się plenery malarskie w Puszczy Noteckiej oraz Pszczewskim Parku Krajobrazowym. Plenery prowadzili Pani Irena Śmiechocka–Seroka, instruktor terapii zajęciowej oraz Pan Piotr Krysztofiak, artysta malarz. W projekcie uczestniczyli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Skwierzynie, Domu Pomocy Społecznej w Rokitnie 38, podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Skwierzynie.

Wystawy poplenerowe: 3-6.10.2016 – wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skwierzynie oraz 12-31.10.2016 w Galerii „Krąg”  w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski w Gorzowie Wlkp.


Bransoletka jako znak przyjaźni

„Franklin i jego paczka” to tytuł zabawnej książeczki napisanej przez Paulette Bourgeois. Kim jest Franklin? To sympatyczny żółw, pełen pomysłów i niespożytych sił do zabaw i psot.

Na spotkanie z żółwikiem Franklinem dn. 7.10.2016 r. przyszła młodzież z Zespołu Kształcenia nr 1, która wysłuchała krótkiego opowiadania o przygodach tytułowego bohatera i jego przyjaciołach. Tym razem myślą przewodnią bajeczki było przeciwdziałanie wykluczeniu i odtrąceniu. Na pamiątkę sympatycznego spotkania uczestnicy wykonali z kolorowego makaronu bransoletki, jako znak przyjaźni i miłego spędzania czasu, aby nikt nie czuł się odtrącony.


Wystawa rysunków satyrycznych Juliana Bohdanowicza

6 października 2016 r. w Galerii Karykatury działającej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. (na I piętrze zabytkowej willi Lehmanna), zorganizowany został wernisaż  rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza. Na wystawie z cyklu „Mistrzowie Karykatury Polskiej” (czynnej do 5 stycznia 2017 r.) znalazło się kilkadziesiąt prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wystawę odwiedził Krzysztof Daukszewicz (gość Dyskusyjnego Klubu Książki) – satyryk i poeta, przyjaciel Julian Bohdanowicza, o którym przed laty ułożył epitafium:


Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 3 (66) 2016

4 października 2016 roku w książnicy im. Z. Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja jesiennego numeru „Pegaza Lubuskiego”. Prowadzący – redaktor naczelny „Pegaza Lubuskiego” Ireneusz K. Szmidt rozpoczął spotkanie od smutnych wiadomości. W ostatnich miesiącach lubuska, ale i polska kultura straciła kilku wybitnych twórców. Odeszli od nas: ks. Marek Grewling – od lat związany z naszym pismem poeta, eseista i krytyk literacki, Romana Kaszczyc – artysta plastyk, autorka pięknej ceramiki, Eugeniusz Wieczorek – kierownik Klubu Myśli Twórczej „Lamus”, Zbigniew Bocian – muzyk i pedagog oraz Ryszard Ulicki – pisarz i poeta związany ze środowiskiem twórczym Pomorza Środkowego. Zmarłych uczczono minutą ciszy. Krystyna Kamińska, krytyk literacki i stała recenzentka nowości wydawniczych w „Pegazie”, zarekomendowała m.in. dwie książki poetyckie: stawiający ważne pytania egzystencjalne „Mikrochaos” Marii Borcz oraz zawierający refleksje o codzienności tomik „Usłyszeć ciszę” Jerzego Gąsiorka.


Wystawa kolekcji modeli samochodów świata

W dniach od 2.09. do 30.09.2016 r.,w holu biblioteki, można było oglądać drugą część kolekcji modeli samochodów świata, zgromadzonej przez Lecha Szmita czytelnika biblioteki i mieszkańca Gorzowa, pasjonata motoryzacji. Pierwsza część prezentowana była w lutym ubiegłego roku. Tym razem przedstawiono ponad 60 modeli w skali 1:18, w tym wyróżniający się trójkołowiec Motorwagen produkowany przez Benza w 1886 r. Eksponowane modele charakteryzowały się niemiecką perfekcją, brytyjską doskonałością i amerykańską mocą. Można było oglądać zarówno zabytkowe, jak i współczesne konstrukcje . Z tych najciekawszych warto wyróżnić niemieckie: Mercedes Benz SSK (1928-1932), Mercedes 500K Roadster (1934-1936), Porsche 356 (1948-1965), BMW328 (1936-1940), BMW 507 (1956-1959), Wanderer W25K (1936-1938) oraz Audi Avus Quattro (1991), Audi R8 (2006-2015), Audi Rosemeyer (2000). Brytyjczycy z pewnością mogą być dumni z Astona Martia DB4 (1959-1963), Astona Martina DB5 (1963-1965) oraz Jaguarów produkowanych przez dziesiątki lat. Wzrok przykuwały również amerykańskie Chevrolety: Corvette C1 (1953-1955), Manta Ray (1969) oraz te produkowane obecnie: Corvette C5 (1997-2004), Corvette C7 (2013), Corvette Stingray 2009 (koncept).


Czytanie na ekranie

„Żółwik bez słowa pożegnania odwrócił się na pięcie i pomaszerował do domu, tupiąc przez całą drogę. Wchodząc do domu, trzasnął drzwiami.”. 28.09.2016 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyło się głośne czytanie książki autorstwa Paulette Bourgeois „Franklin rządzi się”. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Gorzowa Wlkp. Tym razem opowiadanie ukazywało samolubną postawę bohatera oraz jego złość na kolegów w sytuacji, gdy nie godzili się na wydawane przez niego rozkazy dotyczące wspólnych zabaw. „Ty, misiu, będziesz stał na pierwszej bazie. Gąska i bóbr pójdą na pole zewnętrzne. Ja będę rzucał piłkę. Nic z tego! Zawołał miś. Nie chcę z tobą grać. Za bardzo się rządzisz.” Na szczęście Franklin zrozumiał, że źle robi. Posiadanie zawsze ostatniego zdania nie wpływa dobrze na relacje koleżeńskie. Doszedł do wniosku, że trzeba pójść przeprosić misia i resztę kolegów. Teksty o małym żółwiku są bardzo przydatne w rozwiązywaniu różnych problemów pojawiających się w grupie rówieśniczej. Czasami nie warto się kłócić i lepiej ustąpić innym. Nie zawsze mamy rację. Na zakończenie naszego spotkania uczestnicy wykonali swoje, małe plastelinowe żółwie.


Czytanie na ekranie

„Poprośmy, żeby wszyscy członkowie klubu przygody przyłączyli się do naszej paczki – powiedział Franklin. Tak, żeby nikt nie poczuł się odtrącony.” Czytamy w książce „Franklin i jego paczka” Paulette Bourgeois. 22.09.2016 r. najmłodsi z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Gorzowa Wlkp. wysłuchali książkę o Franklinie zakładającym tajemny klub. Żółw „był tak bardzo zajęty swoimi tajemnymi zajęciami i zabawą z członkami paczki, że prawie zupełnie zapomniał o innych kolegach.” Na szczęście w porę się zorientował, że to nie jest sposób na przyjaźń. Doszedł do wniosku, że najlepszym sposobem będzie połączenie dwóch klubów w jeden. Znakiem rozpoznawczym klubowiczów i uczestników Czytania na ekranie były bransoletki z kolorowego makaronu, które zrobili sami.


„Historia malowana”; „Świat w nas i wokół nas”

Galeria „Krąg” zaprasza do zwiedzania wystawy, która prezentowana jest w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski na parterze. Prace zostały wykonane na Międzyszkolny konkurs historyczno – plastyczny pod hasłem „Historia malowana”. Konkurs został zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Sulęcinie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Swoim zasięgiem obejmował województwo lubuskie i wielkopolskie. Jego pomysłodawczynią i organizatorką była Wioletta Kaźmierczak. 

„Świat w nas i wokół nas” – prace plastyczne wykonane zostały przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie. Jak mówi Pani Monika Stegeman: „Autorzy prac świetnie posługują się kreską i plamą barwną, stosują niekonwencjonalne metody i techniki plastyczne. W prawdziwy sposób opowiadają nam o ważnych dla nich wydarzeniach, przeżyciach i doznaniach. Mirosław Nadobnik, który od urodzenia nie ma w pełni wykształconych kończyn górnych i dolnych, prace malował ustami i kikutem lewej kończyny górnej. Marzył o tym, żeby mieć ręce. Pragnienie to się spełniło. Obecnie został zaopatrzony w dwie mioelektryczne protezy górnych kończyn. Umożliwiają one jemu lepsze funkcjonowanie i spełnianie artystycznych pasji.”


Biblioteka Aktywnego Seniora

22 września 2016 roku pracownicy Wypożyczalni Głównej WMBP im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. przygotowali kolejne spotkanie dla seniorów. Tym razem nasi seniorzy mieli okazję posłuchać ciekawych przygód z podróży po Chinach i Tybecie pani Marianny Fankidejskiej – gorzowskiej podróżniczki. Jest to osoba, która niewątpliwie zasługuje na miano „seniora z ikrą!”. Jej pasja i odwaga sprawiają, iż spełnia swoje marzenia, które prowadzą ją po dalekich i egzotycznych zakątkach świata. Pełna werwy i młoda duchem opowiadała nam o kulturze, historii i wierzeniach ludzi z krajów azjatyckich. Seniorzy z zapartym tchem słuchali pani Marianny, która w swoje opowieści wplatała niekiedy ciekawe anegdotki z życia wzięte. Zdjęcia pokazywane na slajdach zabrały nas w wirtualną podróż po Azji, a także upodobaniach kulinarnych i stylu życia jej rdzennych mieszkańców. Czas spędzony na spotkaniu przyniósł nam wiele radości.


VI Festiwal filmowy "Baza tożsamości regionalnej - 25 lat dobrego sąsiedztwa"

Ponad sto osób wzięło udział w szóstej edycji festiwalu filmowego pt. „Baza tożsamości regionalnej”. Tym razem wyświetlono filmy podejmujące polsko-niemieckie relacje w aspekcie państwowym i bardzo osobistym.

Festiwal został poprzedzony warsztatami na temat historii lokalnej, które poprowadził Robert Piotrowski. Ten ceniony regionalista, pomysłodawca Domu Historii Miasta, przedstawił zgromadzonej młodzieży najciekawsze wydarzenia z dziejów Gorzowa, a także zachęcił słuchaczy do zainteresowania się historią ich najbliższej okolicy.

Sam festiwal rozpoczął się od powitania, wygłoszonego przez dyrektora gorzowskiej książnicy Edwarda Jaworskiego. Następnie głos zabrał Kazimierz Suproniuk, prezes Towarzystwa Miłośników Polesia, który wprowadził w tematykę pierwszego filmu. „Spotkania ponad granicami” to dokument opowiadający o byłych i obecnych mieszkańcach wsi Kołczyn w powiecie sulęcińskim, którzy spotkali się wiele lat po wojnie i wymienili doświadczeniami.


Promocja tomu poezji pt. „Chwila z kosem i inne wiersze” Władysława Łazuki

Dnia 21 września 2016 r. w książnicy im. Z. Herberta przy ul. Sikorskiego 107 w Sali Literackiej odbyła się promocja wydanego nakładem gorzowskiej WiMBP tomiku „Chwila z kosem i inne wiersze” poety Władysława Łazuki. Autor jest absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie. Zadebiutował w 1969 roku na antenie Polskiego Radia w Szczecinie opowiadaniem „Dzień Starego” oraz wierszami w „Tygodniku Kulturalnym” i kwartalniku „Vineta”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Pokaźny już dorobek literacki Władysława Łazuki obejmuje m.in. zbiory: „Przejdę sad”, „Czytanie z natury”, „Idę”, „Od przebiśniegów do płatków śniegu czy „W zwierciadle rzeki”.

Bohatera wieczoru powitał dyrektor Biblioteki Edward Jaworski, składając mu jednocześnie życzenia z okazji przypadających przed kilkoma dniami urodzin. Słowo o twórczości Władysława Łazuki wygłosił poeta i krytyk literacki z Zielonej Góry, Czesław Sobkowiak. Złożył Poecie gratulacje, podkreślając, że promowany tomik, już 17. z kolei, zasługuje na uwagę tak od strony literackiej, jak i edytorskiej (grafiki Zbigniewa Olchowika).


Wystawa Rostyslawa Voronko

2 września 2016 r. w Galerii „Pod Kopułą” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp., swoje prace malarskie i graficzne zaprezentował Rostyslaw Voronko, niezależny artysta pochodzenia ukraińskiego, który od dziesięciu lat mieszka, pracuje (również jako konserwator zabytków) i prowadzi własne atelier w Beeskow (Niemcy). Jego artystyczne credo: Mój wewnętrzny świat to malarstwo.Kolory - moje uczucia. Pejzaże tworzone w przyrodzie - mój język […]Przyroda to moja inspiracja i moje Art Studio […] wyrażają prezentowane na wystawie pejzaże, portrety i abstrakcje. Wśród wernisażowych gości znaleźli się gorzowscy artyści, którzy na początku br. wraz z R. Voronko brali udział w Plenerze Artystycznym „Mit Europy” w zamku Beeskow: Zbigniew Olchowik (kurator wystawy), Józef Kodź i Wojciech Plust.


Wystawa kolekcji rękodzieła artystycznego

W dniach od 7.07. do 31.08.2016 r., w holu biblioteki, można było oglądać kolekcję rękodzieła artystycznego wykonanego przez członków Koła Gospodyń Miejskich działającego w Gorzowie. Koło powstało w 2013 r. z inicjatywy gorzowskich rękodzielniczek. Ich celem jest walka o kolorową przestrzeń miejską, dlatego też włączają się w innowacyjne akcje miejskie (szydełkowe ubranka na latarniach przy Wełnianym Rynku, wiosenne dekoracje na skwerze malarzy przy ul. Chrobrego, stojak rowerowy przy UM i inne). Przeprowadziły również kilka akcji charytatywnych (np. zbiórka pieniędzy dla Fundacji Mam Marzenie) i akcji happeningowych (np. Dziergaj Panno pod Fontanno). Organizują, w każdą środę, spotkania w zaprzyjaźnionej kawiarni. Na wystawie Zaprezentowane zostały wyroby z wikliny papierowej, akwarele, wyroby szydełkowe, decoupage, hafty, mandale. Prace, a także informacje o sobie i swojej twórczości przedstawili: Elżbieta Jaworekw kręgach przedszkolnych znana jako Ciocia Klocia, wszechstronna rękodzielniczka;Agnieszka Pruszyńska, która kocha przyrodę: góry, ogródek i psa rudzielca, w pięknych okolicznościach przyrody pasjami czyta książki i szydełkuje;


Finał „Akcji LATO 2016” w Bibliotece Herberta

Zwieńczeniem wakacyjnego projektu „Wyobraźnia nie ma wakacji” była wycieczka do położonego na skraju Puszczy Barlinecko-Gorzowskiej w malowniczej pradolinie rzeki Kłodawki ośrodka Azyl w Mironicach. Tam – wśród rozległych terenów leśnych, jezior i stawów hodowlanych – zorganizowano zajęcia animacyjne ph. „Wioska indiańska” dla dzieci, które aktywnie uczestniczyły w wakacyjnych zajęciach.

W stylowej karczmie pod okiem pań – animatorek dzieci piekły babeczki. Najpierw w skupieniu wyrabiały ciasto, które umieszczone w foremkach, trafiało do pieca. Następnie miała miejsce degustacja wyrobów. Był też czas na wspólną herbatę, po której z werwą przystąpiono do tworzenia kolorowych pióropuszy. Nie obyło się bez malowania barw wojennych na twarzach oraz nadania każdemu z uczestników „indiańskiego” imienia.Następnie strzelano z łuków do tarcz.


Komiksy na poprawę humoru i dobrą zabawę. Dlaczego? Przeczytajcie!

W Bibliotece Plastusia, w ramach Akcji Lato 2016, od 16 do 19 sierpnia odbywały się warsztaty pobudzające kreatywne myślenie, dobrą zabawę i działania promocyjne placówki. Historie obrazkowe tworzone przez dzieci w komiksowej adaptacji opowiadania Elizy Piotrowskiej pt. „Ciocia Jadzia nad morzem”, a także „Moje wymarzone wakacje” były m.in. jednym z głównych wyzwań związanych z hasłem „Wyobraźnia nie ma wakacji”. Było coś dla oka i ucha. Taniec „rozśmieszaniec”, podróż z komiksem, kolorowy bohater czy murmurando to tylko niektóre z atrakcji , jakie czekały na uczestników. Nie zabrakło również zabaw twórczych i ruchowych wywołujących ogromną radość na twarzach. Najmłodsi formowali z plasteliny wybraną przez siebie postać. Wielkie zainteresowanie i pozytywne emocje wzbudziło wyjście do pobliskiego Parku Górczyńskiego z wcześniej przygotowanymi plakatami promującymi Bibliotekę Plastusia. W reklamie uczestniczyło wiele postaci z bajek i komiksów. Każdy tego dnia był superbohaterem.


Zróbmy sobie arcydziełko

W ramach akcji letniej ph. „Wyobraźnia nie ma wakacji” w Filii nr 5 w dniach  8-12 sierpnia 2016 odbył się kolejny cykl warsztatów plastycznych pt. „Zróbmy sobie arcydziełko”.  Zadania twórcze inspirowane były dorobkiem wielkich artystów malarzy jak Tadeusz Makowski, Henri Rousseau, Józef Mehoffer, Georges Seurat oraz Paul Klee. Spotkania rozpoczynały się krótkimi pogadankami wprowadzającymi w temat zajęć, przedstawiającymi postacie malarzy, ich dzieła oraz sposoby tworzenia.
Dzieci każdego dnia wykonywały  prace wykorzystując różne materiały: farby, papier, bibułę, filc, tkaniny, nasiona, itp. oraz łącząc różne techniki plastyczne. Posługiwały się też technikami charakterystycznymi dla przedstawionych malarzy. Inspiracją do tworzenia  były także tematy  prac wielkich malarzy jak „Park” P. Klee czy „Dziwny ogród” J. Mehoffera. Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem realizowały wyznaczone zadania wykorzystując własne pomysły, a przy tym świetnie się bawiąc. Powstały piękne, ciekawe i niebanalne prace.


Tajemnica listów z przeszłości

Pięć listów z przeszłości, pięć tajemnic i pięć dni by je odkryć! Z takim zadaniem zmierzyli się uczestnicy zajęć w Oddziale Dziecięcym trwających od 8 do 12 sierpnia 2016 roku w ramach akcji Wyobraźnia nie ma wakacji. Tajemnice listów z przeszłości okazały się ciekawą formą przyswojenia odrobiny wiedzy na temat rodzinnego miasta, a także rozrywki i aktywnego spędzenia wakacyjnego czasu. Jak żyli mieszkańcy dawnego Landsbergu? Jak wyglądało wtedy miasto, w którym dziś żyjemy? Kiedy gorzowianie pobili rekord Guinessa? Kim był Szymon Gięty? I dlaczego wbijano gwoździe w katedralne wrota? Te pytania nie sprawią już trudności uczestnikom zajęć. Każdego dnia odbywali podróż w czasie, by na podstawie treści listu dotrzeć do opisanego w nim miejsca i rozwiązać kilka zadań specjalnych. Nie zabrakło również gorzowskich legend i ciekawostek z miejskich kronik. Uczestnicy zajęć zaprojektowali także atrakcyjną dwudniowa wycieczkę po Gorzowie oraz tygodniową wycieczkę po gorzowskim powiecie! Jakie tajemnice kryły listy z przeszłości? Gdzie doprowadziły uczestników zajęć? Na te pytania odpowie fotorelacja.

Aleksandra Rakoca

 

Zdjęcia.pdf


Zemsta będzie słodka

W dniach od 1 do 5 sierpnia w Oddziale Dziecięcym odbywały się zajęcia literacko-animacyjne ph. Zemsta będzie słodka. Na dobry początek młodzi czytelnicy uczestniczyli w warsztatach cukierniczych, podczas których własnoręcznie wykonali i udekorowali ciasteczka. Był to niezawodny zastrzyk energii efektywnie spożytkowanej podczas rozmowy z Aleksandrem Fredro, tworzenia własnych herbów rodowych oraz drzewa genealogicznego pisarza. Nie zabrakło również ulubionej zabawy młodego Fredry – ciuciubabki! By zaprojektować modny szlachecki ubiór, uczestnicy zajęć zapoznali się także z zawartością szlacheckiej szafy. Wykonali również kukiełki przedstawiające postaci z „Zemsty”, by ostatniego dnia odegrać „Zemstę kukiełek”.


Klub archeologa

W ramach akcji "Lato 2016" przebiegającej pod hasłem "Wyobraźnia nie ma wakacji" w bibliotece Wróbelka Elemelka w dniach od 1.08.2016 r. do 5.08.2016 r.odbyły się zajęcia zatytułowane "Klub archeologa".
Zajęcia zaczęły się od spotkania z archeologiem Panią Aleksandrą Rakoca, która wyjaśniła dzieciom, że archeologia jest nauką, której celem jest odtwarzanie społeczno - kulturowej przeszłości człowieka na podstawie źródeł archeologicznych, a archeolog to osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, zajmująca się badaniem minionych kultur. Zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się torba przyniesiona przez Panią Olę, wypełniona niezbędnymi przy pracy archeologa narzędziami. Każde dziecko mogło wziąć do ręki i obejrzeć grackę, szpachelkę, miarkę czy pędzel. Obejrzały także kamienie i repliki różnych zbytków.
Następne spotkania zaczynały się od krótkiej pogadanki na temat genezy, znaczenia symboliki piramid, zaginionych zabytków czy odkrytych w jaskiniach malowideł ściennych.
Uczestnicy spotkań chętnie brali udział w zajęciach plastycznych i konkursach. Wymyślili własny alfabet, którym napisali pozdrowienia z wakacji na wykonanych przez siebie widokówkach. Z kolorowego papieru wykleili piramidy, na dużym, szarym papierze namalowali sceny z życia ludzi prehistorycznych, z plasteliny ulepili wazy i dzbanki, ze sznurka, koralików i guzików wykonali korale i bransoletki.
Oprócz zajęć plastycznych odbyła się też gra planszowa, dzieci układały puzzle, rozwiązywały rebusy i krzyżówki. Pytania do gier dotyczyły głównie archeologii. 2.08.2016 r. jedenaścioro dzieci zwiedziło muzeum Spichlerz. W ostatnim dniu tygodnia uczestnicy spotkań obejrzeli  film rysunkowy zatytułowany "Jak dobrze być jaskiniowcem", a Franek Nędza otrzymał nagrodę za pracę rysunkową, wykonaną do ogłoszonego 1.08.2016 r. konkursu "Jak ludzie prehistoryczni umieli przetrwać zimę". W zajęciach udział wzięło 59 osób.
 

Elżbieta Wach