YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Kronika


Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem

22 maja 2017 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej  z czytelnikami spotkał się Michał Rembas – szczeciński dziennikarz, historyk i przewodnik. Pasjonat historii Szczecina i Pomorza, starych cmentarzy, architektury i wojskowości oraz podziemi. Współpracował m.in. z magazynem "National Geographic", "Gazetą Wyborczą" i "Wędrowcem Zachodniopomorskim". Autor książki "Zachodniopomorskie tajemnice". Pomysłodawca i współautor poświęconej zdobyciu Szczecina w 1945 roku książki "Bitwa o Szczecin".


Przystanek Historia - pokaz filmu pt. "Trzech kumpli"

17 maja 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim – zaprosiły gorzowian na pokaz filmu „Trzech kumpli” w reż. Anny Ferens i Ewy Stankiewicz.

 

Trzech kumpli ze studiów. Jeden został zamordowany, drugi okazał się zdrajcą, trzeci walczy o prawdę. Staszek Pyjas, Leszek Maleszka, Bronek Wildstein. Film opowiada prawdziwą historię pewnej przyjaźni z czasów PRL-u. W dramatycznych losach bohaterów odbija się historia Polski. Bezimienna komunistyczna machina, w filmie przybiera twarze konkretnych ludzi - funkcjonariuszy SB i tajnych współpracowników. Po drugiej stronie grupa młodzieży nie godzącej się ze zniewoleniem. Grupa, która po wielu latach, w wolnej Polsce nieoczekiwanie znajdzie się w dramatycznej sytuacji...


„Biblioteka w sam raz” – obchody Tygodnia Bibliotek 2017 w WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Tydzień Bibliotek to zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja promująca biblioteki i czytelnictwo. Tegoroczna, czternasta edycja programu przebiegała pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. realizując program wydarzeń udowodniła, że biblioteka – oczywiście, jest miejscem w sam raz dla wszystkich! Kompleksowy cykl wydarzeń kulturalnych zorganizowanych od 8 do 13 maja 2017 roku w ramach programu „Biblioteka w sam raz” adresowano do zróżnicowanych grup odbiorców, dzięki czemu każdy z zainteresowanych, bez względu na wiek, znalazł dla siebie ciekawe wydarzenie. Szerokie spektrum organizowanych wydarzeń umożliwiło mieszkańcom Gorzowa uczestnictwo w spotkaniach autorskich, realizację twórczych pasji podczas warsztatów, a także udział w familijnej grze literackiej. Nie zabrakło również akcji czytelniczej angażującej wszystkich użytkowników biblioteki.


Czytanie na ekranie – Gdzie jest Plastuś?

12 maja br. na dworze świeciło słońce i w naszej bibliotece też wesoło się zrobiło, bo odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. A działo się to za sprawą książki Marii Kownackiej „Skrzynka skarbów”, którą przedszkolaki obejrzały i wysłuchały w ramach spotkań pod tytułem „Czytanie na ekranie”. Później szukały między regałami figurek Plastusia i żeby wszystko się zgadzało, oklejały go plasteliną. Wierszowana historyjka o plastelinowym ludku i jego przyjacielu Misiu bardzo spodobała się chłopcom. Szydełkowy Plastuś, który przywitał się i grzecznie przedstawił na początku zajęć, został w bibliotece a wykonane samodzielnie plastelinowe ludki powędrowały z chłopcami do ich przedszkola. Może i tam spotka ich taka przygoda, jak w książeczce Marii Kownackiej: „Nie ma Plastusia, mija dzień trzeci… - Gdzie to nasz Plastuś? – Pytają dzieci. Szuka Plastusia całe przedszkole pod półeczkami, w klockach, na stole.”


Biblioteka Aktywnego Seniora

11 maja 2017 r. w ramach Biblioteki Aktywnego Seniora Wypożyczalnia Główna zorganizowała spotkanie z kosmetyczką – p. Anną Głowaczewską. Spotkanie połączone było z prezentacją kosmetyków a także z omówieniem szerokiego spectrum działania kosmetyków ze szczególnym ukierunkowaniem na kosmetykę twarzy. Temat bardzo zainteresował  uczestników. Dyskusja była niezwykle ożywiona. Panie dzieliły się własnymi doświadczeniami z zakresu kosmetyki. Seniorzy wyrazili wolę następnego, podobnego spotkania z zakresu wiedzy kosmetycznej.


Promocja książki pt. "Tatarzy w Polsce po 1945 roku. Historia. Religia. Tożsamość”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta wspólnie z Akademią im. Jakuba z Paradyża zorganizowały w dniu 5 maja 2017 r. konferencję przybliżającą dzieje, kulturę i tradycje polskich Tatarów. Pretekstem do spotkania stała się promocja książki pt. "Tatarzy w Polsce po 1945 roku. Historia. Religia. Tożsamość”.

Rozpoczynający konferencję dyrektor WiMBP Edward Jaworski przypomniał, że po wojnie znaczna część tatarskiej społeczności osiedliła się w Gorzowie. Chociaż więc w późniejszym czasie wielu z nich wyjechało do Szczecina i na Podlasie, ślady tatarskie w Gorzowie pozostały. Dlatego też to właśnie gorzowska książnica oraz akademia zdecydowały się przybliżyć tę mniejszość etniczną.


Przedszkolaki zwiedzają bibliotekę

28 kwietnia 2017 r. dzieci z Przedszkola Przyjaciół Przyrody nr 20 z Gorzowa Wlkp., odwiedzili Oddział Dla Osób Specjalnej Troski. Poznali kilka urządzeń, z których mogą korzystać osoby niewidome oraz książki pisane dużą czcionką, książki mówione, książki brajlowskie, a także publikacje dotyczące języka migowego. Po tej prezentacji nastąpiło zwiedzanie aktualnej wystawy prac plastycznych uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16 o wolontariacie, po czym uczestnicy wycieczki chętnie wysłuchali książkę Wiesława Drabika Z tatą w zoo, do której ilustracje były wyświetlane na ekranie.


Czytanie na ekranie – Z tatą w zoo

Tato zabrał mnie do zoo! W zoo zawsze jest wesoło. Takimi słowami rozpoczyna się książka Wiesława Drabika, Z tatą w zoo, która była czytana 28 kwietnia w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski dla dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. Ilustracje wyświetlane na ekranie pokazały jakie zwierzęta możemy spotkać w zoo: małe, duże, różne rasy, białe, czarne, w łaty, w pasy, ptaki, lwy, niedźwiedzie, pawiany węże, strusie i słonie. Można wymieniać bez końca. W tym zoo było wesoło. Tata woła: Popatrz synku na te ptaki! Jakie piękne mają fraki! Ponoć fraki wyszły z mody a tu chodzą w nich do wody! Po wysłuchaniu historii, przedszkolaki wykonywały niedźwiadki, które powstały z kolorowego kartonu, włóczki i kleju.


Wystawa kolekcji Romana Maruchy

W dniach od 8.04. do 28.04.2017 r., w gablotach przy Informatorium biblioteki, można było oglądać kolekcję Romana Maruchy - gorzowskiego podróżnika, miłośnika imprez kulturalnych i sportowych. Zbiór przedstawiał zaproszenia, karnety, bilety, wejściówki na imprezy kulturalne, turystyczne i sportowe  z różnych stron świata. Były to pamiątki z osobistych podróży kolekcjonera, jak również przekazane przez jego rodzinę i znajomych. Na wystawie znalazły się m.in.: wejściówki, bilety wstępów do jednych z najciekawszych zabytków na świecie m. in.: w Indiach, Chinach, Tajlandii, Egipcie, Meksyku, Kanadzie, Boliwii, Peru, Senegalu i Brazylii. Można było również zobaczyć jak wyglądają bilety do najczęściej odwiedzanych muzeów, czy atrakcyjnych miejsc w Europie, m.in.: w Holandii, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, czy Grecji. Nie zabrakło też tego typu  pamiątek z Rosji, Ukrainy, Litwy, Turcji. Kolekcjoner zaprezentował również zaproszenia, karnety, bilety wstępu do obiektów i na imprezy na terenie naszego kraju (również lokalne koncerty), wystawy, spektakle, imprezy sportowe, w tym na zawody żużlowe. W jednej z gablot przedstawione zostały wejściówki na międzynarodowe zawody sportowe w różnych dyscyplinach, czyli to co kolekcjoner upodobał sobie najbardziej.


,,Senior w sieci”

Już po raz jedenasty gorzowscy seniorzy uczestniczyli w kursie komputerowym mającym na celu zapobieganiu e-wykluczeniu tej grupy społecznej. Podczas trzynastu spotkań uczestnicy poszerzali swoją wiedzę zarówno teoretycznie jak i w praktyce. Program nauczania dostosowany został do poziomu posiadanej wiedzy, dlatego konieczne było utworzenie dwóch grup. Seniorzy z wielkim zapałem przystąpili do nauki takich zagadnień jak: tworzenie plików i folderów, nauka pisania w edytorze LibreOffice, bezpieczne poruszanie się po Internecie. Tworzyli również własne skrzynki email, z których po raz pierwszy w życiu wysłali elektroniczne listy. W grupie zaawansowanej uczestnicy nauczyli się ponadto posługiwać programem Picassa służącym do obróbki zdjęć, oraz poznali tajniki instalowania programów.  Ostatnie zajęcia w grupie podstawowej przeznaczone zostały na zapoznanie z ofertą biblioteki, seniorzy poznali stronę internetową WiMBP oraz zwiedzili budynek główny i willę, która zrobiła na nich ogromne wrażenie. Na koniec każdy uczestnik otrzymał dyplom ukończenia kursu, który będzie przypominał o wspólnie spędzonym czasie.


Przystanek Historia - przegląd filmów "Echa Katynia"

27 kwietnia 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały przegląd filmów „Echa Katynia”.

 

„The Officer's Wife”, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany został przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy.

 

„Katyń - historia wciąż żywa” Produkcja ta jest obecnie w końcowej fazie realizacji. Zlecona została Michałowi Paterowi, który prowadzi kanał Autostopem na koniec świata w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. W zleconej produkcji jego zadaniem będzie przybliżenie nie tylko samej zbrodni katyńskiej, ale również procesów historycznych, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. „Katyń – historia wciąż żywa” to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

 


 


Rok szkolny 2016/2017 Rokiem Wolontariatu

Wolontariat, wolontariusze to…, to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się 26 kwietnia 2017 r. w Galerii „Krąg” w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski. Autorami prac plastycznych są uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16 z Gorzowa Wielkopolskiego.

Minister edukacji Anna Zalewska ogłosiła rok szkolny 2016/2017 Rokiem Wolontariatu.Jak powiedziała: „Człowiek żyje dla siebie, chce być zadowolony, ale musi żyć też dla drugiego człowieka, dla wspólnot, w których funkcjonuje. Chodzi o to, żeby dzieci i młodzież przyzwyczajać, że funkcjonują w społeczeństwie".

Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata. Może być sposobem na samotność. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy. Ale przede wszystkim uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka.

Dyrektor szkoły Krystyna Pogorzelska wręczyła absolwentce Dagmarze Derdzie podziękowanie oraz statuetkę za wieloletnią pracę w szkolnym wolontariacie, zaangażowanie oraz aktywny udział w życiu szkoły.


„Bilbo w Bibliotece”

Uczniowie Gimnazjum nr 3 mieli szansę wyruszyć w podróż po bibliotecznym Śródziemiu i podobnie jak poprzednicy ujarzmić Samotną Górę. Cała ekspedycja miała miejsce 24 kwietnia br. Dzięki niej młodzież zgłębiła tajniki twórczości Tolkiena oraz poznała okoliczności powstania lektury „Hobbit”. Przeżywanie losów literackich kreacji oraz wcielenie się w role głównych bohaterów jest doskonałą alternatywą omówienia lektury. Na koniec spotkania zacięta Bitwa Pięciu Armii zakończyła się wygraną grupy elfów. Wychowankowie ukończyli wyprawę w radosnych i entuzjastycznych nastrojach.


„Z wyspy na wyspę wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca” - spotkanie z podróżnikiem francuskim Robertem Barthem

Dnia 24 kwietnia 2017 r. do naszej książnicy po raz kolejny zawitał Robert Barthe.  Od lat jego życie toczy się w trzyetapowych cyklach: najpierw solidnie przygotowuje długą podróż, następnie odbywa tę podróż, a wreszcie dzieli się  przeżyciami z tej podróży z różnymi grupami odbiorców. W Gorzowie Pan Robert ma już swoją wierną publiczność, która z niecierpliwością czeka na jego kolejne gawędy. Tym razem Robert Barthe podzielił się wrażeniami z podróży do Kanady, a dokładnie z 1000 kilometrowej wyprawy wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca. Dla wielu słuchaczy była to okazja, aby dowiedzieć się, że miasto Montreal tak naprawdę leży na wyspach i że tych wysp na rzece jest sporo, zwłaszcza, że w najszerszym odcinku ma ona 120 km szerokości. Jak zwykle Pan Robert żywo konwersował z publicznością i nie zabrakło śpiewów, gdyż nasz podróżnik to także znakomity wykonawca pieśni marynarskich. Nie zabrakło ich także w trakcie dwóch spotkań z młodzieżą gimnazjalną i licealną, jakie odbył 25 kwietnia. Akompaniując sobie na akordeonie diatonicznym rozweselił też naszą odrestaurowaną willę. W sierpniu br. Robert Barthe znów jedzie do Kanady - kolejny raz jest zaproszony na Festiwal Pieśni Morza w Saint-Jean-Port-Joli.


Promocja tomu wierszy „Anachoreta na rozdrożach” Marka Grewlinga

11 kwietnia 2017 roku, w sprzyjający wyciszeniu i refleksji Wielki Wtorek, w holu zabytkowej siedziby gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107, przy rozpalonym kominku, odbyła się promocja tomu wierszy zmarłego przed rokiem księdza-poety Marka Grewlinga pt. „Anachoreta na rozdrożach”. Książka, zredagowana przez Annę Barbarę Dominiak, Z. Marka Piechockiego i Ireneusza K. Szmidta, wydana nakładem gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, obejmuje wiersze wybrane z czterech poprzednich zbiorów poety oraz utwory przygotowane do druku w 2016 roku, jeszcze za życia autora, zawarte w rozdziale zatytułowanym „Pożegnanie Anachorety”. Czas i miejsce spotkania nie były przypadkowe. Jak wspomniał I.K. Szmidt, wtorek był ulubionym dniem M. Grewlinga, zaś w willi Lehmanna miał miejsce pierwszy wieczór autorski poety. Po tajnikach tej niełatwej, nacechowanej filozoficznie twórczości oprowadził słuchaczy ceniony zielonogórski poeta i krytyk literacki Czesław Sobkowiak, autor posłowia do książki. Jak podkreślił, M. Grewling – unikający wyraźnych odniesień metafizycznych – nie chciał, by oceniać jego poezję przez pryzmat kapłaństwa, jego misji.


Wystawa rysunków satyrycznych Zbigniewa Jujki

6 kwietnia 2017 r. w Galerii Karykatury działającej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. (na I piętrze zabytkowej willi Lehmanna), zorganizowany został wernisaż  rysunku satyrycznego Zbigniewa Jujki, jednego z najwybitniejszych karykaturzystów polskich (prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie). Kurator wystawy – Zbigniew Olchowik, przypomniał najważniejsze fakty z życia Z. Jujki, a Jerzy Gąsiorek - artysta plastyk, poeta, założyciel i były dyrektor gorzowskiego Biura Wystaw Artystycznych, barwnie opowiadał o długoletniej przyjaźni z gdańskim karykaturzystą, prezentując przy tym osobiste pamiątki i wydawnictwa związane z twórczością Jujki (część z nich przekazał do zbiorów WiMBP). Wystawa czynna do 25 czerwca 2017 r.


Biblioteka Aktywnego Seniora

5 kwietnia 2017 r. Wypożyczalnia Główna przygotowała warsztaty rękodzielnicze dla seniorów w ramach Biblioteki Aktywnego Seniora – „Ozdoby wielkanocne ”. Spotkanie prowadziła pani Małgorzata Murowicka. W czasie przedświątecznym grupa czytelników spotkała się, by w miłej atmosferze techniką decoupage przyozdobić jajka wielkanocne. Decoupage wymaga pewnej zręczności i cierpliwości od wykonującego ozdoby. Seniorzy okazali się do tego przygotowani. Wykonane prace sprawiły uczestnikom wiele satysfakcji.

Spotkanie upłynęło w przyjemnej atmosferze. Pięknie przyozdobione jajka wielkanocne zostały zabrane przez uczestników do domu.


O Tradycjach wielkanocnych i symbolach

Był stół nakryty białym obrusem, żurek, jajko, słodka babka, zielony bukszpan, żółta forsycja i zapach rzeżuchy. To wszystko kojarzy nam się z świątecznymi dniami. 5 kwietnia w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski rozmawiano o świętowaniu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Polsce świętujemy dni Wielkiej Nocy od XIII wieku. I nie ma w naszej tradycji drugiego, tak bogatego w obrzędy i symbole święta jak Wielkanoc.Tradycje wielkanocne w Polsce to m.in. święcenie palem, święconka i uroczyste niedzielne śniadanie w gronie najbliższych osób. Organizatorem spotkania była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta oraz Polski Związek Niewidomych Koło w Gorzowie Wlkp.


„Bilbo w bibliotece”

Do krainy Śródziemia, czyli magicznych postaci i miejsc, z czasem wydeptano ścieżkę. Pośród bujnie zielonych traw rozpościerających się wokół gościnnej Biblioteki wzrosło zainteresowanie przeżyciem przygody i chęć zdobycia Samotnej Góry. Spotkanie z czarodziejem, rozwiązanie zagadki Golluma oraz rozszyfrowanie runów księżycowych to nie lada atrakcje dla miłośników „Hobbita”.

Mobilna gra „Bilbo w bibliotece” to niekonwencjonalny sposób omówienia lektury z wykorzystaniem innowacyjnych technologii (smartfony lub tablety). Gra kierowana jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ma za zadanie przełamać stereotyp nudnej lektury szkolnej. Co więcej, forma ta ma zachęcić młodzież do czytania.

Taka alternatywa przypadła do gustu podopiecznym z Gimnazjum nr 3 oraz uczniom kółka bibliotecznego tejże szkoły, którzy 5 kwietnia wzięli udział w grze. Literackie zmagania dostarczyły dużo radości oraz niezapomnianych wrażeń.


Przystanek Historia - pokaz filmu pt. "Fritz Bauer kontra Państwo"

5 kwietnia 2017 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały pokaz filmu „Fritz Bauer kontra Państwo” (reż. Lars Kraume).


Ekspozycja "Krecik-postać z kultowej bajki"

W dniach od 6.03. do 31.03. br., w holu biblioteki, można było oglądać ekspozycję: Krecik-postać z kultowej bajki, z kolekcji Jana Rodaka, mieszkańca Witnicy. Zaprezentowano ok. 190 przedmiotów, m. in.: maskotki, figurki, książki, woreczki na kapcie, kalendarze, zeszyty, płyty, zabawki  mechaniczne, puzzle,  koszulki, kubeczki, talerzyki i inne przedmioty użytkowe gromadzone przez właściciela od ponad 14 lat. Pierwsza maskotka, i tym samym przedmiot w kolekcji, została przywieziona przez teściową kolekcjonera z wycieczki do Pragi. Od tego momentu, z roku na rok, zbór powiększa się o nowe eksponaty. Ekspozycja w gorzowskiej bibliotece cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Przywołała szereg wspomnień z dzieciństwa. Postać bajkowego Krecika narodziła się dzięki Zdenkowi Milerowi, czeskiemu reżyserowi i rysownikowi, który w 1956 r. otrzymał zamówienie na film edukacyjny o produkcji płótna. Aby zainteresować dzieci, postanowił proces produkcji wpleść w przygody jakiegoś zwierzątka. Szukając pomysłu, Miler udał się na spacer do lasu, gdzie na polanie potknął się o kopiec kreta. Tak objawiła się kultowa obecnie postać z bajki.


Rola Trzeciego Miejsca

W 1989 r. Ray Oldenburg przedstawił  koncepcję  „trzeciego  miejsca”. Zakłada ona trzy sfery ludzkiej aktywności: praca, dom, życie towarzyskie. Właśnie Biblioteka może pełnić Funkcję Trzeciego Miejsca,miejsca, gdzie można się spotkać w przyjaznej atmosferze, miejsca otwartego na osoby z różnymi niepełnosprawnościami. 30 marca 2017 r. zorganizowano spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących z Polskiego Związku Niewidomych – oddział w Gorzowie Wlkp. Zaprezentowano uczestnikom, prowadzoną działalność w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski.Oddział jest przestrzenią idealną zarówno dla seniorów, dzieci oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Tu można rozwijać pasje, zainteresowania, hobby. To tu można wypożyczyć książki z dużym drukiem, audiobooki, urządzenie Czytak do odsłuchiwania cyfrowych książek mówionych, uczestniczyć w Dyskusyjnych Klubach Książki, spotkaniach biblioterapeutycznych, zaprezentować swoją twórczość artystyczną w Galerii Krąg. Uczestnicy spotkania zapoznali się z dwoma tekstami, po których nastąpiła rozmowa o wartościach ważnych w życiu każdego człowieka oraz o wartości czasu jaki dostajemy każdej doby.


„Bilbo w bibliotece”

Kolejny raz mogliśmy odbyć podróż w magiczny świat Śródziemia a wszystko przez coraz większą liczbę chętnych gotowych zostawić za sobą Shire. Mobilna gra o Hobbicie zdobywa uznanie wśród uczniów oraz nauczycieli, dzięki czemu ekspedycji do Samotnej Góry nie ma końca. W linku poniżej dostępna fotorelacja z ostatniego spotkania:

 

https://padlet.com/KlaudiaM/mjllez07v8q4

 

Zapraszamy klasy do wzięcia udziału w grze.


„Wszechświat na wyciągnięcie dłoni!"

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w gorzowskiej Książnicy odbyło się spotkanie z członkami Gorzowskiej Grupy Miłośników Astronomii „GAMMA".

Grupa pasjonatów działa w naszym mieście już od kilkunastu lat. Od kilku lat bierze czynny udział w Nocnym Szlaku Kulturalnym. „GAMMA" stara się również rozpowszechniać zamiłowanie do astronomii amatorskiej wśród dzieci, a ich wizyty w przedszkolach miejskich zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. W przypadku ciekawych i rzadkich zjawisk astronomicznych można ich spotkać pod ciemnym niebem w różnych częściach miasta.

W naszej bibliotece można było posłuchać interesującego wykładu, przeprowadzonego przez lidera grupy, Artura Pilarczyka. Wykład dotyczył dwóch zagadnień: astronomii i astrofotografii.


Światowy Dzień Inwalidy

„Kocham swoje życie i to, kim jestem. Kiedy piszę wiersz przenoszę się do swojej wyobraźni i jestem w niej razem z innymi. Wtedy to, o czym piszę zaczyna istnieć naprawdę. Słuchając moich wierszy, odkrywasz cząstkę mnie…” mówi o sobie Jan Rzeszutek.

Światowy Dzień Inwalidy obchodzony jest w pierwszych dniach wiosny, jako symbol odradzającej się przyrody i uczuć społeczeństwa wobec osób niepełnosprawnych. Organizatorem obchodów była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. oraz Gorzowski Oddział Towarzystwa Walki z Kalectwem. Święto obchodzono 21 marca br.  w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski pod hasłem: „Trzy sztuki”.


Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 1 (68) / 2017

15 marca 2017 roku w Sali Literackiej gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja pierwszego w tym roku numeru pisma literackiego „Pegaz Lubuski”, poprzedzona udziałem pegazowiczan w wernisażu wystawy fotograficznej „Akt miejski” Daniela Adamskiego w Galerii „Pod Kopułą”. Redaktor naczelny Ireneusz K. Szmidt, po złożeniu życzeń świątecznych, oddał głos Jerzemu Alskiemu, stałemu felietoniście, który nawiązał do dotykającego cierpienia i śmierci eseju „Nic ważnego” swego autorstwa. Zapewne powstałego z inspiracji tajemnicą Zmartwychwstania, ale korespondującego też ze stratą, jaką poniosła lubuska kultura. Bo oto odeszli od nas na zawsze – Stanisława Plewińska, poetka ludowa z Deszczna, Anna Makowska-Cieleń, animatorka kultury i regionalistka, Bogdan Kunicki, socjolog, oraz Jan Janusz Werstler, poeta i publicysta z Żar. Poświęcono im chwilę zadumy.


Wernisaż wystawy fotografii Daniela Adamskiego

15 marca 2017 r. w Galerii „Pod Kopułą” na I piętrze gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odbył się wernisaż fotografii Daniela Adamskiego. Jak napisano w towarzyszącym wystawie folderze, Akty przedstawiają nagie postacie Lubuszan, które stoją przy pomnikach miejskich Gorzowa i Zielonej Góry. Powstały w ramach lubuskiego projektu artystycznego o nazwie „Akcja Utylizacji Animozji - AUA” w celu ocieplenia stosunków między mieszkańcami obu stolic województwa lubuskiego. Promują też małą architekturę Gorzowa i Zielonej Góry. Premierę miały podczas Dni Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze w 2010 roku.


„Bilbo w Bibliotece”

Biblioteczne Śródziemie przyciąga rzesze poszukiwaczy przygód. Hordy orków, goblinów, ludzi, hobbitów i czarodziejów przybywa żwawo do gorzowskiej książnicy po największy skarb tego przybytku – rzetelną wiedzę.

Zobaczcie zmagania odważnych śmiałków, którzy 13 i 14 marca 2017 roku wzięli udział w niezapomnianej przygodzie! Relacje dostępne w linkach poniżej:

 

Szkoła Podstawowa nr 5:

https://padlet.com/KlaudiaM/iv8xdo7jvlkt

 

Szkoła Podstawowa nr 13:

https://padlet.com/KlaudiaM/vyfey639lxdo


Przystanek Historia - wykład dr. Zbigniewa Stanucha

15 marca 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały wykład dr. Zbigniewa Stanucha „Kościół katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1956”.

 

Historia Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim jest bardzo bogata. Szczególnie okres po II wojnie światowej zasługuje na wnikliwe zainteresowanie ze strony badaczy. Zmiany terytorialne, będące efektem decyzji światowych mocarstw i wynikające z tego faktu migracje ludności, organizacja życia na terenach należących przed wojną do Niemiec, tworzenie administracji państwowej i kościelnej, budowanie w społeczeństwie poczucia tożsamości narodowej to tylko wybrane procesy, w których Kościół katolicki brał aktywny udział.


Czytanie na ekranie – Nareszcie przyszła wiosna!

Dużymi krokami zbliża się do nas wiosna. 10 marca w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski odbyło się Czytanie na ekranie książki Susan Ring, Nareszcie przyszła wiosna! Książka, do której ilustracje wyświetlane były na ekranie, rozpoczyna się słowami:„Wiosna! Wiosna! Zuzia włożyła nowe, wiosenne pantofelki. Ania nuci razem z ptaszkami wiosenną piosenkę. Łukasz trzyma w dłoniach doniczkę z tulipanem. Jest wiosna, czas kwitnienia tulipanów i innych wiosennych kwiatów”. Po wysłuchaniu przygody czwórki przyjaciół, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem wykonywali wiosenne żonkile, które powstały z kolorowego papieru i żółtych, plastikowych nakrętek.


Wernisaż fotografii Katarzyny Mielcarek „Emocje”

9 marca 2017 r. w bibliotecznej galerii „Pod Kopułą” miał miejsce wernisaż wystawy autorstwa Pani Katarzyny Mielcarek „Emocje”. Tematem prac są przede wszystkim pełne emocji portrety kobiety: naturalne, wykreowane, wśród przyrody i w atelier. W modelkę wcieliła się Kamila Pietrzak-Polakiewicz, aktorka Teatru im J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Ona też wystąpiła w krótkim i ekspresyjnym monodramie z dzieła Pedro Calderóna de la Barca, (czołowego przedstawiciela dramaturgii baroku w teatrze europejskim), „Księżniczka na opak wywrócona”.

Wystawę można oglądać do 10 maja 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

Katarzyna Mielcarek – niedawna gorzowianka, obecnie mieszkanka Barlinka. Animator warsztatów i konkursów fotograficznych. Uczestniczka indywidualnych i zbiorowych wystaw (w Polsce i w Niemczech), laureatka I nagrody w dziedzinie fotografii w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej (2013 r.) oraz II nagrody w otwartym konkursie ogólnopolskim fotografii „Przyloty” (2015 r.). Prace Pani K. Mielcarek ilustrują liczne katalogi, wydawnictwa turystyczne i foldery reklamowe.


Promocja wydawnictwa albumowego „Kowalski”

2 marca 2017 r. o godz. 17 w willi Hansa Lehmanna (ul. Sikorskiego 107) odbyła się promocja książki autorstwa Hanny Ciepieli pt. „KOWALSKI”, której wydawcą jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Książka formą i grafiką nawiązuje do albumów monograficznychAndrzeja Gordona, Jana Korcza, Władysława Hasiora, Wiesława Strebejki i Waldemara Kućki, które wydane zostały przez Bibliotekę w kolekcji „750-lecia” z okazji Jubileuszu Miasta. Publikacja o życiu i twórczości kolejnego ważnego gorzowskiego artysty – Bolesława Kowalskiego składa się z dwóch rozdziałów:„Bratnia dusza” i „Rycerz kreski”, wzbogaconych licznymi zdjęciami (z archiwum domowego Moniki Kowalskiej oraz autorstwa Zenona Kmiecika, Kazimierza Ligockiego i Zbigniewa Sejwy). Część ikonograficzna albumu zawiera reprodukcje dzieł artysty. Całość zamykają „Kalendarium życia i twórczości” oraz „Wybrane pozycje bibliograficzne dotyczące życia i twórczości Bolesława Kowalskiego” opracowane przez Danutę Zielińską.


2 marca 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały pokaz filmu pt. „Historia Roja” (reż. Jerzy Zalewski).

 

Scenariusz inspirowany dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i innych Żołnierzy Wyklętych. Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który objął film Jerzego Zalewskiego Honorowym Patronatem.


"Tu czy tam?" - warsztaty towarzyszące wystawie plakatów

Polska ilustracja jest w okresie wielkiego rozkwitu. Obserwujemy to szczególnie na rynku książki dla dzieci. Wielu utalentowanych twórców oraz ich różnorodność i pomysłowość wsparta odwagą wydawców sprawiają, że mamy do wyboru coraz więcej wyjątkowych książek. Wiemy, że czytanie dzieciom jest ważne. Ale czy mamy świadomość, że towarzyszący tekstowi obraz ma w sobie równie wielką siłę? A ilustrator, projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi tekstu? Na wystawie plakatów o ilustracjach w książkach dla dzieci zaprezentowane zostały prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Znalazły się wśród nich takie nazwiska jak: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski. Wielu artystów jest już rozpoznawalnych w Polsce i na świecie, zdobywają krajowe i międzynarodowe nagrody. Są też tacy, w których dostrzegamy potencjał i liczymy na ich dalszy rozwój. Jednak każdy z nich traktuje dziecko jak partnera, jak wrażliwego czytelnika ich wizualnego języka. Każdy z nich opowiada obrazem swoją historię.


Maskotki olimpijskie i maskotki z innych imprez sportowych ze zbioru Ryszarda Dejniaka

W dniach od 02.02. do 27.02.br., w holu biblioteki, można było oglądać maskotki olimpijskie i maskotki z innych imprez sportowych ze zbioru Ryszarda Dejniaka gorzowskiego kolekcjonera. Historia powstania pierwszej maskotki olimpijskiej sięga 1968 r. Została zaprezentowana na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble (Francja). Od tej pory na każdą imprezę projektowana jest jedna lub kilka maskotek. Na ogół są to zwierzęta charakterystyczne dla danego regionu. Po raz pierwszy maskotka była wykorzystana na szerszą skalę w promocji igrzysk podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Niedźwiadek Misza pojawił się podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia mistrzostw oraz na filmie animowanym i na oficjalnych produktach handlowych. Kolekcja Ryszarda Dejniaka przedstawiała 54 pluszaki. Wsród zgromadzonych zabawek nie zabrakło niedźwiadka: Miszy z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 r., małego wilka: Vućko z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie w 1984 r.,       


„Jestem częścią miasta i jego cienia (…)”, czyli… XIV Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej

24 lutego w Filii nr 10, już po raz 14, odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tym roku poświęcony był on poezji Zdzisława Morawskiego, który już w1957 r. debiutował jako poeta w Gorzowie. Mamy więc prawo uważać go za gorzowianina. Był poetą i prozaikiem awangardowym, ale i racjonalistycznym, wypowiadał się w licznych formach i gatunkach.

Konkurs – jak co roku - poprzedzony był cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji Zdzisława Morawskiego. Mimo, że wiersze Morawskiego do najłatwiejszych nie należą, gorzowscy uczniowie i nie tylko, postanowili się z nimi zmierzyć. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów. Wszyscy uczestnicy tej edycji stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali wysoki poziom recytacji. Po burzliwych obradach jury przyznało nagrody główne i wyróżnienia. Warto podkreślić, że wśród członków jury zasiadał poeta  - Zenon Cichy, który z przyjemnością słuchał recytacji wierszy i był mile zaskoczony dojrzałą interpretacją  utworów Morawskiego.     


Lubuskie Wawrzyny 2016 zostały rozdane

Laureatem 23. edycji „Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2016" została

Paulina Korzeniewska za książkę Pogodna biel dobrego samopoczucia, wydawca: Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2016.

 

Do tytułu najlepszej książki roku nominacje otrzymali:

• Sławomir Gowin, Kraj poety: Krym, przygoda, poezja, tajemnica, wydawca: Oficyna Leo Liber, Warszawa 2016;

• Justyna Koronkiewicz, Szamanka, wydawca: Grupa Literyczna Na Krechę ; Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, Poznań 2016;

• Igor Myszkiewicz, Zielonogórskie podróże w czasie: paprochy historii, wydawca: Stowarzyszenie Forum Art., Zielona Góra 2016;

• Alfred Siatecki, Porąbany, wydawca: "Oficynka", Gdańsk 2016.

 

Srebrne Sokole Pióro – Nagrodę Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za debiut literacki otrzymała Justyna Koronkiewicz za książkę Szamanka, wydawca: Grupa Literyczna Na Krechę ; Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, Poznań 2016.

 

Dyplom za najładniejszą edytorsko książkę wydaną w 2016 r. otrzymał wydawca Stowarzyszenie Forum Art za publikację Igora Myszkiewicza, Zielonogórskie podróże w czasie: paprochy historii, wydawca: Stowarzyszenie Forum Art., Zielona Góra 2016.

Lubuski Laur w kategorii sensacja przyznano Alfredowi Siateckiemu za książkę Porąbany, wydawca: "Oficynka", Gdańsk 2016.

Dyplom honorowy za całokształt twórczości przyznano Henrykowi Szylkinowi.

 

Ponadto Organizatorzy: Dyrektor WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze Andrzej Buck oraz Dyrektor WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim Edward Jaworski, wyróżnili pośmiertnie dyplomami za całokształt twórczości Marka Grewlinga oraz Jana Janusza Werstlera.

 

Laureatem 12. edycji „Lubuskiego Wawrzynu Naukowego 2016" został

Czesław Osękowski za książkę Połączenie miasta Zielona Góra z gminą Zielona Góra we wspólny samorząd terytorialny, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2016.

 

Do nagrody najlepszej książki naukowej roku nominacje otrzymali:

• Rafał Reczek, Pielgrzymowanie w PRL na przykładzie pieszych pielgrzymek Duszpasterstwa Rolników Diecezji Gorzowskiej z Klenicy do Częstochowy w latach 1984-1989, wydawca: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, Poznań 2016;

• Kamil Wasilkiewicz, Templariusze i joannici w biskupstwie lubuskim (XIII-XVI w.), wydawca: Wydawnictwo Naukowe Contact / ABC (Poznań), Gniezno 2016.

 

Nagrodę Rektora PWSZ w Sulechowie oraz dyplom za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymał Przemysława Karwowskiego, Od likierów do Luksusowej. Historia i leksykon produktów Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych w Zielonej Górze, wydawca: Fundacja na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde", Zielona Góra 2016.

 

Nominacjami do najlepszej książki popularnonaukowej zostali wyróżnieni:

• Krzysztof Chmielnik, 121 lat z prądem. Czyli z dziejów elektroenergetyki lubuskiej, wydawca: Komitet Organizacyjny XIII konferencji „Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec – świat energii jutra", [Sulechów 2016];

• Mirosław Kasztel, Żagań oraz ziemie Księstwa Żagańskiego w czasach Piastów i Sasów 1202-1549. Kalendarium, wydawca: Oficyna Wydawnicza „Dekorgraf", Żagań 2016.

 

Dyplom za walory edytorskie przyznano Oficynie Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego za książkę Radosława Domke, Przemiany społeczne w Polsce w latach 70. XX wieku, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2016.

 

laureatem 4. edycji „Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego 2016" została

Agata Sendecka (TVP Gorzów) za cykl audycji telewizyjnych: „Rodzina na plus".

 

Nominacje do nagrody głównej otrzymali:

• Malgorzata Bugaj (Akademickie Radio Index): „Hura matura"; „65 lat Lubuskiego Teatru"; „Zielona Góra czyta z Indeksem"; „Z Indeksem w Londynie";

• Elżbieta Wozowczyk-Leszko (Radio Zachód): „Człowiek nie rodzi się zły"; „Nacisnąć czerwony krzyżyk"; „Nastoletnie macierzyństwo"; „Spoko Tato";

• Szymon Kozica („Gazeta Lubuska"): „Historia pewnej miłości, której żadna siła nie potrafiła zniszczyć"; „Tajemnicza śmierć rodziny w lesie"; „Myślałem, że ja tego nie przeżyję"; „Z pamiętnika 16-letniego powstańca"; „Biżuteria ratowała ludzkie życie".

 

Dyplom dla wyróżniającego się młodego dziennikarza przyznano Szymonowi Płóciennikowi („Gazeta Wyborcza") za podejmowanie interesujących tematów, związanych z historią i współczesnością Zielonej Góry.

 

Dyplom za całokształt twórczości przyznano Elżbiecie Samsel-Czerniawskiej w związku z cyklem audycji wyemitowanych na antenie TV Świebodzin ESC Media.

 

Dyplom za debiut przyznano Studentom z Dziennikarskiego Koła Naukowego „Faktor", opiekun: dr hab. Magdalena Steciąg, prof. UZ.

 

Źródło: http://www.wimbp.zgora.pl


„Mardi Gras – francuskie ostatki”

Ośrodek Kultury Francuskiej przygotował obchody francuskich ostatków, czyli Mardi Gras. Imprezę poprowadziła Melissa Strauss, studentka z Francji, która odbywała swoją dwumiesięczną praktykę w Gorzowie. Celem jej praktyki było propagowanie kultury i języka francuskiego, co czyniła z dużym znawstwem i wdziękiem. We Francji Mardi Gras czyli dosłownie „tłusty wtorek” to przede wszystkim ostatni dzień karnawału. Melissa ciekawie przedstawiła karnawał w przykładowych trzech miastach , tj. w Nicei, Dunkierce i w Paryżu, zapewniając, że Francuzi masowo uczestniczą w zabawach i balach karnawałowych od przedszkolaka do seniora. Tego dnia, a właściwie przez kilka dni w tym okresie, Francuzi konsumują ogromne ilości naleśników i pączków. Wykład teoretyczny o tych specjałach był ciekawy, ale obudził apetyty uczestników spotkania. Na szczęście zaplanowano degustację naleśników i inne karnawałowe szaleństwa z naleśnikiem w roli głównej. Impreza odbyła się w trzech turach, najpierw dwukrotnie dla pracowników WiMBP i zaproszonych gości, a potem dla członków Klubu Aktywnego Seniora, uczniów i sympatyków Ośrodka Kultury Francuskiej.


Wiem i potrafię

22.02.2017 r. w Galerii „Krąg” odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów Zespołu Kształcenia nr 1 z Gorzowa Wlkp.

Na wystawie zamieszczone zostały prace związane z projektem „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań, wspomagającego jednocześnie bezpieczeństwo gorzowskich szkół.

Oprócz prac związanych z projektem, zaprezentowano twórczość uczniów podsumowującą dokonania plastyczne podczas zajęć szkolnych.

Mam nadzieję, że zaprezentowane prace przyniosą oglądającym wiele radości. Wystawa czynna do 16 marca 2017 r.


Akcja walentynkowa „Czułe słowa”

Z okazji święta zakochanych, 14 lutego 2017 roku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zorganizowała akcję „Czułe słowa”, podczas której uwalniano romantyczne wiersze. W ramach podjętej inicjatywy zaprojektowano biblioteczne walentynki, korzystając przy tym z dorobku polskich poetów i poetek. W ten sposób spopularyzowana została twórczość Kazimiery Zawistowskiej, Maryli Wolskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Emila Zegadłowicza. Przygotowane walentynki wręczano mieszkańcom Gorzowa we wszystkich filiach miejskich dla dorosłych, Wypożyczalni Głównej oraz w siedzibach partnerów, którymi zostały lokalne kwiaciarnie. Życząc gorzowianom czułych słów, podarowano 265 bibliotecznych walentynek.

 

Aleksandra Rakoca


Ekspozycja pamiątek rodzinnych i osobistych dra Zbigniewa Szafkowskiego

W dniach 9.01. - 30.01. br., w holu biblioteki, można było oglądać ekspozycję pamiątek rodzinnych i osobistych dra Zbigniewa Szafkowskiego - emerytowanego nauczyciela AWF w Gorzowie, prezesa Lubuskiej Rady Olimpijskiej, kronikarza sportu, autora 45 książek i publikacji o sporcie gorzowskim, szczecińskim i polonijnych igrzyskach sportowych, a także kolekcjonera militariów i białej broni oraz współzałożyciela Gorzowskiego Klubu Kolekcjonera. Nazwisko dr. Szafkowskiego widnieje w encyklopedii Gorzowa i Szczecina oraz wydawnictwie encyklopedycznym: Who is Who (2010). Wśród przedstawionych pamiątek, na szczególną uwagę zasługiwały: fotokopia rodowodu rodziny Szafkowskich (pozyskana z archiwum w Petersburgu w 2011 r.); historia rodu, (opisana i zamieszczona w Soleckim Peryskopie w styczniu 2010 r.); herby Sulima i Kotwicz; tłumaczenie Aktu, wydanego na mocy dekretu Jego Cesarskiej Wysokości-Kazimierzowi, synowi Stanisława Szafkowskiego, dotyczącego dziedziczonego szlachectwa, z wpisem do pierwszej części księgi rodowodów szlacheckich oraz zdjęcia rodzinne, dyplomy, medale, odznaczenia wystawcy (będące jego wieloletnim dorobkiem zawodowym) i wybrane publikacje autorskie.


Wartości w życiu człowieka

30.01.2017 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyły się warsztaty dla osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy, który mieści się przy ul. Walczaka 1 w Gorzowie Wlkp. Warsztaty zostały przeprowadzone na podstawie scenariusza z Biblioterapeuty, Biuletynu Informacyjnego, pt.: „Warto podążać za marzeniami, czyli jak wykorzystać swój czas”. Celem warsztatów było uświadomienie uczestnikom, czym są wartości w życiu człowieka i jak można wykorzystać swój wolny czas. Na początku każdy wybrał po kilka żółtych pasków z wypisanymi wartościami. Paski imitujące promyki słońca należało dokładać w taki sposób, że jeśli jakaś wartość się powtarzała, to promień stawał się dłuższy. Po przeczytaniu fragmentu książki Marca Levy’ego: A jeśli to prawda, uczestnicy dowiedzieli się, czym może być dla każdego rok życia, miesiąc, tydzień, godzina, sekunda.


Wystawa karykatury. Zbigniew Ziomecki (1930-2015) - „Nestor dobrego humoru”

26 stycznia 2017 r. w Galerii Karykatury (willa Hansa Lehmanna – I piętro) otwarto wystawę rysunków satyrycznych Zbigniewa Ziomeckiego: „Nestor dobrego humoru”. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wystawa będzie dostępna do końca marca 2017 r.

Zbigniew Ziomecki (1930-2015). Rysunku uczył się w warszawskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jako rysownik i karykaturzysta debiutował w 1951 roku w tygodniku satyrycznym "Mucha". W 1952 roku podjął współpracę z tygodnikiem satyrycznym "Szpilki". Jego prace ukazywały się na łamach "Szpilek" aż do początków lat dziewięćdziesiątych. Rysował również do takich polskich pism satyrycznych jak "Kaktus", "Karuzela" oraz zagranicznych: "Dikobraz" i "Rohač" (dawna Czechosłowacja), "Pardon" i "Eulenspiegel" (Niemcy), "Pavliha" (Jugosławia), "Krokodyl" (Rosja), czy "Voice of Art" (Stany Zjednoczone).


Przystanek historia - pokaz filmu "Syn Szawła"

25 stycznia 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały pokaz filmu „Syn Szawła” (reż. László Nemes).

 

Laureat Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes. Debiut 38-letniego László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.


Inne oblicza drzew

Drzewa łączą pokolenia.20.01.2017 r. w Galerii „Krąg” przy Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Inne oblicza drzew”,która powstała dzięki współpracy Młodzieżowego Domu Kultury i Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gorzowa Wlkp. Młodzi wspólnie z seniorami spędzili czas na fotografowaniu drzew. Efekt ich wspólnej pracy zaskakuje. Oni dostrzegli to, co na pierwszy rzut oka jest niedostrzegalne w drzewach. Kora, korzenie, konary mogą przybrać ciekawe kształty, starego żółwia, sowy, motyla, jaszczurki i wielu innych.

Drzewo jest ważnym symbolem w naszym życiu. W literaturze ten motyw pojawia się w każdej epoce. Drzewo kojarzy się przede wszystkim z czystym powietrzem. Liście drzew działają jak swoiste filtry, absorbując pyły i związki chemiczne z powietrza, dlatego warto o nie dbać i darzyć szacunkiem.


Wernisaż malarstwa Wiesława Nowakowskiego

19 stycznia 2017 r. w bibliotecznej galerii „Pod Kopułą” odbył się wernisaż malarstwa Wiesława Nowakowskiego. Tematyczne obszary zainteresowań artysty to gównie studium portretu oraz martwa natura. Zapraszamy do obejrzenia niezwykle ciekawej wystawy, która potrwa do 5 marca br.

Wiesław Nowakowski

Urodził się 15 stycznia 1956 r. Skończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Stefana Teisseyre’a. Specjalność malarstwo i rysunek. Od 1983 r. związany z Gorzowem Wlkp.

Ważniejsze wystawy indywidualne:


Czytanie na ekranie – Sroga zima 2

12.01.2017 r., po wspólnym przywitaniu się piosenką i przeczytaniu wierszy z książki Krzysztofa Świątkowskiego  ̶  Sroga zima, do której ilustracje wyświetlane były na ekranie, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem z Małyszyna, wykonywali kolorowe ptaki techniką kolażu, do którego wykorzystano skrawki materiału i bibułę. Jak pisze autor, gdy przyjdzie sroga zima, z ostrym mrozem, wielki kłopot wróble mają, bo po nocy do gałązek, wróblom nóżki przymarzają, a sikorki nietęgie mają miny, bo za oknem, dla sikorek, nie powiesił nikt słoniny. Aby pomóc ptakom przeżyć śnieżną zimę, uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak przygotować pokarm dla ptaków i wracając do przedszkola rozwiesili na krzewach wykonane przez siebie karmniki.


30 lat twórczości – brzmi dumnie

Galeria „Pod Kopułą” miała przyjemność świętować ten piękny jubileusz razem z artystką, Panią Iwoną Markowicz-Winiecką. Przygotowano wystawę prezentującą prace z różnych etapów twórczości artystki. Pokazano malarstwo portretowe, cykl obrazów inspirowanych tekstem Księgi Rodzaju – Genesis oraz cykl Trzy dni. Przedstawiono prace wykonane w technice olejnej, akrylu i technice indywidualnej oraz niezwykle wyszukanej ciepłej kolorystyce. Podczas wernisażu wystawy artystka mówiła, że w swojej pracy cały czas poszukuje prawidłowości plastycznych, często nawiązuje do powstawania świata zewnętrznego ale i do tego osobistego – wewnętrznego.

Wystawę można oglądać do 10 marca 2017 roku.


Święta po polsku

W grudniu 2016 roku w gablotach na parterze budynku głównego Biblioteki można było obejrzeć ekspozycję przedstawiającą obyczaje bożonarodzeniowe w Polsce. Korzystając ze zbiorów Biblioteki pokazaliśmy tradycje związane z obchodzeniem tego grudniowego święta. Ubieranie choinki, różnorodne stroiki podwieszane na powałach, wigilia i wigilijne potrawy, kolędnicy, szopki oraz płyty i nuty z przepięknymi polskimi kolędami… Pokazaliśmy także zbiór znaczków pocztowych z bożonarodzeniowymi wizerunkami oraz stare kartki pocztowe pokazujące nasze miasto w okresie Świąt Bożego Narodzenia.


Promocja „Pegaza Lubuskiego” 4 (67) / 2016

14 grudnia 2016 roku w Sali Literackiej Książnicy im. Z. Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja 4 (67) numeru „Pegaza Lubuskiego” oraz najnowszego zbioru wierszy gorzowskiego satyryka Ferdynanda Głodzika pt. „Fredność i przechera”. Redaktor naczelny „Pegaza” Ireneusz K. Szmidt po powitaniu gości i złożeniu życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia – tych osobistych (m.in. zgody w Narodzie) i tych wyrażonych słowami „Wiersza staroświeckiego” księdza poety Jana Twardowskiego – oddał głos Jerzemu Alskiemu i Iwonie Żytkowiak, autorom esejów zainspirowanych kontrowersyjnym literackim Noblem dla amerykańskiego barda Boba Dylana. Zdaniem eseistów werdykt Akademii Szwedzkiej, która swoimi wyborami wytycza drogi literatury, jest wyrazem tęsknoty odbiorców za poezją prostą, zrozumiałą, niehermetyczną. Świadczy o tym choćby wielka popularność tzw. poetów śpiewających, jak właśnie Bob Dylan, czy Leonard Cohen. Beata Patrycja Klary i Marek Stachowiak – laureaci Turnieju Jednego Wiersza z 2012 i 2016 roku, który odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Kaliszu – odczytali uhonorowane utwory: „Mimośród” i „Nic takiego”.