YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Kronika


Literackie Centrum Krea(k)tywności – Niecodzienne biblioteki

Pierwsze dwa tygodnie Literackiego Centrum Krea(k)tywności już za nami. W dniach od 3 do 14 lipca 2017 roku uczestnicy projektu przekonali się, że biblioteki to niecodzienne miejsca, w których  można spędzić krea(k)tywne wakacje! Młodzi czytelnicy swoją przygodę rozpoczęli wraz z Olimpiadą biblioteczną, która odbywała się w filiach miejskich dla dzieci. Po rozgrzewającym treningu młodych i prężnych umysłów uczestnicy olimpiady podjęli rzucone wyzwanie i zmierzyli się z przygotowanymi konkurencjami. Literackie kalambury, zagadki, quizy, rebusy, poszukiwania zaginionej pozycji, a nawet klasyfikacja książek dziecięcych to pestka dla bibliotecznych olimpijczyków, którzy na zakończenie igrzysk zostali nagrodzeni dyplomami - kolorowankami! 


Sztuka okiem seniora

Sztuka okiem seniora, to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się 6 lipca w Galerii Krąg przy Oddziale dla Osób Specjalnej Troski  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Jest to wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Nr  1 im. Marie Juchacz z Gorzowa Wlkp. Do wykonania prac użyto różnych technik: decoupage, haft krzyżykowy, dziewiarstwo, papieroplastyka, zdobnictwo, dekoratorstwo, wiklina papierowa, papier mache, prace z masy solnej, gipsowej oraz prace stolarskie.  Każda technika wymaga specyficznych umiejętności i sprawności. Poprzez aktywność twórczą mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mogą wyrazić swoje myśli, uczucia i emocje.

Kilka utworów na pianinie zagrał Andrzej Beń.


Przekazanie grafik z kolekcji Christy Wolf

W dniu 30 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim nastąpiło uroczyste przekazanie grafik współczesnych artystów niemieckich z prywatnej kolekcji Christy Wolf.

Aktu przekazania grafik na ręce dyrektora WiMBP Edwarda Jaworskiego dokonała córka pisarki Tinka. Była to jej pierwsza wizyta w Gorzowie od 1971 r., kiedy to wraz z matką i wujem przyjechała do miasta nad wartą jako kilkuletnia dziewczynka. Pobyt w Gorzowie stał się następnie kanwą książki pt. „Wzorce dzieciństwa”.

Przekazane grafiki pochodzą z teki „Medea altera” wydanej w Berlinie w 1996 r. Zostały one wykorzystane jako ilustracje do powieści Christy Wolf pt. „Medea. Stimmen”. W gorzowskiej książnicy można je oglądać w holu gmachu głównego.


Wystawa rysunku satyrycznego Artura Krynickiego

29 czerwca 2017 r. w Galerii Karykatury (na I piętrze zabytkowej willi Lehmanna), zorganizowany został wernisaż  rysunku satyrycznego Artura Krynickiego „VIPy i NEWSy”. Na wystawie znalazło się  kilkadziesiąt prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

                                                                                                                            

Artur Krynicki-Szymański urodził się w 1974 r. w Zielonej Górze. Absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (Wydział Operatorski – Animacja i filmowe efekty specjalne), gdzie współtworzył Międzynarodowy Festiwal Studenckich Filmów Animowanych „Kontakt”. Od osiemnastu lat współpracuje z prasą ogólnopolską. Jego rysunki publikowały: „Agora”, „Bluszcz”, Businessman”, „Cinema”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Wyborcza”, „Film”, „Foyer”, „Manager”, „Newsweek”, „Playboy”, „Polityka”, „Press” i „Wprost”. Realizował zamówienia portretowe m.in. dla Orlenu, Warty i Polskiego Radia.


Wystawa prac Ireny i Macieja Jurczaków

W dniach od 05.06. do 24.06.2017 r., w holu biblioteki, można było oglądać prace ceramiczne i fotografie Renaty Jurczak i trzynastoletniego Macieja Jurczaka. Swoją Przygodę z ceramiką, mama i syn, rozpoczęli na zajęciach organizowanych przez Dom Kultury w Małyszynie, a po zamknięciu placówki brali udział w indywidualnych warsztatach prowadzonych przez gorzowskiego instruktora. Od kilku lat rozwijają swoją wyobraźnię i inspirują innych tworząc różnorodne formy ceramiczne, przedmioty ogólnoużytkowe: dzbanki, kubki, patery, talerze, figurki zwierząt i aniołów. Zajęcia zacieśniają więzi pani Renaty z synem, wyrabiają pomysłowość i kreatywność. Podobnie jest z ich drugą pasją – fotografią.


Czytanie na ekranie - Dzień Ojca

23 czerwca w Ośrodku Biblioterapeutycznym po raz kolejny dzieci z Przedszkola Specjalnego wzięły udział w cyklicznym już spotkaniu o nazwie Czytanie na ekranie. Chłopcy wysłuchali wierszyka o przygodach taty w cyrku na podstawie książeczki Wiesława Drabika „Z tatą w cyrku”. Temat spotkania nie mógł być inny, bo w tym dniu z okazji Dnia Ojca składamy życzenia i wręczmy drobne upominki naszym tatom. Dlatego też każdy przedszkolak wykonał samodzielnie laurkę. Wesoło było w czasie przyklejania krawatów (tak, tak nasze laurki ubrane były w krawaty), wycinania dziurkaczem motylków i gwiazdek oraz umieszczania na kołnierzykach guzików. Na zakończenie każdy z chłopców pod przyklejonym okolicznościowym wierszykiem odrysował swoją dłoń. Do zobaczenia po wakacjach.


Wystawa rysunku satyrycznego Eryka Lipińskiego

22 czerwca 2017 r. na I i II piętrze gmachu WiMBP otwarta została wystawa rysunku satyrycznego: „Eryk Lipiński (1908-1991)”. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

                                                                                                                              

Eryk Lipiński (ur. 12 lipca 1908 r. w Krakowie, zm. 27 września 1991 r.) – karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, scenograf. Ukończył malarstwo, grafikę użytkową i scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako karykaturzysta zadebiutował w tygodniku Pobudka w roku 1928. Współpracował m.in. z  Przekrojem, Przeglądem Kulturalnym, Trybuną Ludu, Polityką, Panoramą, Zwierciadłem, Expressem Wieczornym. Współzałożyciel tygodnika satyrycznego Szpilki. W 1978 założył Muzeum Karykatury w Warszawie. Był jego pierwszym dyrektorem, funkcję tę sprawował do śmierci w 1991. W 1987 założył Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Laureat wielu nagród artystycznych i odznaczeń państwowych.


Promocja książki „Wodne granice” Magdy Turskiej

21 czerwca 2017 r. w kawiarnianym klimacie „sali literackiej” gorzowskiej książnicy im. Z. Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja wydanej nakładem WiMBP książki „Wodne granice” Magdy Turskiej. Autorka – absolwentka filologii polskiej oraz bibliotekoznawstwa – od kilkunastu lat mieszka w podgorzowskim Santocku, zaś zawodowo związana jest z biblioteką w Kłodawie, którą kieruje. Jak zaznaczył otwierający spotkanie dyrektor Biblioteki i zarazem redaktor naczelny promowanego wydawnictwa Edward Jaworski – znajduje jeszcze czas na działalność kulturalną w swoim środowisku. Pisarka zadebiutowała w 2013 r. zbiorem „Międzyczas którego nie ma i inne prozy”. Publikuje też w „Pegazie Lubuskim” i na portalu internetowym Povoli.pl. Moderujący spotkanie pisarz Jerzy Alski określił stronę formalną książki Magdy Turskiej jako rodzaj „patchworku”, jako „zwarty i logiczny opis pasażu, przebieg pewnej drogi”, wreszcie – jako rodzaj pamiętnika. Z tą ostatnią sugestią nie zgodziła się jednak autorka. „Raczej patchwork i szkatułka”, zbiór elementów, które powstawały z różnych inspiracji na przestrzeni prawie dziesięciu lat – sprecyzowała, odsłaniając swój warsztat pisarski.


Już prawie są wakacje!

Po wiośnie przychodzi lato, a z nim wakacje. Czas odpoczynku i podróży. Wszyscy z wielkim utęsknieniem czekamy na pierwsze dni lata, super atrakcje i dobrą pogodę. Podczas zajęć, które odbyły się 20 czerwca 2017 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym  dla wychowanków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem z Gorzowa Wlkp. uczestnicy dowiedzieli się gdzie można spędzić wakacje, co spakować do walizki i jak zachować bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Do uczestników zajęć skierowano pytania: Czy po górach można spacerować w klapkach? Czy można się kąpać nad morzem, gdy jest wywieszona czarna flaga? Czy do każdej wody można skakać na główkę? Czy należy zakładać kask jeżdżąc rowerem? Na te i wiele innych pytań starano się uzyskać odpowiedź. Na zakończenie wszyscy pożegnali się śpiewając piosenkę Lato, lato.

Warsztaty przeprowadziły: Joanna Kierniej-Drzazga oraz Marlena Myśków.


Sprzątanie – trudny temat

Warsztaty z elementami biblioterapii, pt.: „Sprzątanie – trudny temat” przeprowadzone zostały 19 czerwca br. w Zespole Kształcenia nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim.

Uczniowie bardzo czekali na kolejne spotkanie. Zareagowały na prowadzącą bardzo entuzjastycznie i z niecierpliwością czekały na kolejne zajęcia. Tematem przewodnim spotkania była prokrastynacja, ciągłe odwlekanie czynności i zadań, na których powinniśmy się skupić. W naszym przypadku chodziło o odwlekanie sprzątania po sobie. Warsztaty miały na celu przybliżenie problemu sprzątania oraz zmianę nastawienia do porządkowania. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jakie płyną zagrożenia z zagraconych, brudnych zakątków naszego pokoju, naszych mieszkań. Porozrzucane zabawki, pozostawione resztki żywności, nadmiar śmieci. Czy lepiej się żyje w czystym pomieszczeniu, czy zakurzonym, zatęchłym. Zbliża się czas wakacji, który sprzyja porządkowaniu swojego otoczenia dlatego nie warto odwlekać tego na potem, na zaraz.


Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 2 (69) / 2017

13 czerwca w zabytkowym holu willi Lehmanna gorzowskiej książnicy im. Z. Herberta odbyła się promocja 69. numeru „Pegaza Lubuskiego”, jak stwierdził redaktor naczelny Ireneusz K. Szmidt  – „»Pegaza« na żywo”, gdyż publikowani w numerze autorzy w większości czytali lub komentowali swoje utwory. I tak Jerzy Alski odczytał esej „Dziecko” – o dziecięcym myśleniu „na skróty”, „na zasadzie eliminacji” – jak podsumował, zaś Jolanta Karasińska sprezentowała dzieciom z okazji ich święta kilka wierszy z tomu „Witaj łąko”, zawierającej cykl utworów przedstawiających mieszkańców łąki („Pani Mucha”, „Motylek”). Dla wiedzy najmłodszych… bo dzisiaj dziecko nie potrafi już wskazać różnicy między łąką a przydomowym trawnikiem – skonstatowała autorka. Swoje wiersze przeczytali również „poetka zza miedzy” – Barbara Moraczewska ze Szczecina oraz Roman Karwacki z Gorzowa. I.K. Szmidt zarekomendował bohaterkę „Debiutów Pegaza” – Kalinę Moskaluk, Rafała Sulikowskiego – eseistę, prozaika i poetę z Poznania, autora tekstu „E-literatura: szanse i zagrożenia”, Beatę Haryszyn – autorkę powieści „Dobrodziejstwa ciągów dalszych” oraz teksty poświęcone twórczości zmarłego księdza-poety Marka Grewlinga autorstwa dwóch wybitnych krytyków – Czesława Sobkowiaka i Leszka Żulińskiego.


Otwarcie Sali Papuszy

7 czerwca 2017 r. na pierwszym piętrze zabytkowej willi WiMBP w Gorzowie Wlkp. miało miejsce otwarcie sali poświęconej Bronisławie Wajs Papuszy. Uroczystość niemal zbiegła się z trzydziestą rocznicą śmierci cygańskiej poetki i jest dowodem na to, iż obawy Papuszy przed zapomnieniem okazały się płonne.

 

Już w 1986 r. na zlecenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie została wydana teka bibliofilska pt. Papusza. Bronisława Wajs z wierszami poetki (przeł. z jęz. cygańskiego przez Jerzego Ficowskiego) i grafikami Andrzeja Gordona. Dwa lata później gorzowska biblioteka upamiętniła artystkę płaskorzeźbą autorstwa Zofii Bilińskiej, którą w 1988 r. umieszczono przy wejściu do siedziby głównej przy ul. Sikorskiego 107. W tym samym roku miały miejsce wydarzenia kulturalne poświęcone Papuszy: spotkania autorskie w bibliotekach gorzowskich i na terenie województwa, wystawa w Galerii „Inter Libros”, kiermasz książek z udziałem autorów oraz „Wieczór Papuszy” w Wojewódzkim Domu Kultury.


Spotkanie pt. „Już niewielu pamięta – historie lokalne w wymiarze uniwersalnym”

Ile różnych opowieści kryją stare albumy, czy osobiste wspomnienia? Jak wiele z nich uda się przenieść w przyszłość? O tym dyskutowano 6 czerwca 2017 r. w Bibliotece im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. podczas spotkania „Już niewielu pamięta – historie lokalne w wymiarze uniwersalnym”. Spotkanie poprowadził prezes Ośrodka KARTA – Zbigniew Gluza.

Fundacja Ośrodka KARTA zajmuje się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej. Włączenie do tych działań biblioteki, jako instytucji bliskiej miejscowym społecznościom to proces, którego głównym celem jest ratowanie śladów przeszłości i aktywizacja pamięci. KARTA dostrzegła potencjał bibliotek: fakt, że są to miejsca zaufania publicznego o wysokim prestiżu, a bibliotekarze – dzięki swojej otwartości, zaangażowaniu i znajomości społeczności lokalnej – mogą dotrzeć do ciekawych i nieznanych świadków, wydarzeń, dokumentów sprawia, ze biblioteki stają się centrami archiwów społecznych.


Wernisaż wystawy na temat wizyty Jana Pawła II w Gorzowie

Jakie były kulisy przygotowań do wizyty papieża Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego 20 lat temu, jakie intencje przyświecały władzom jaki był Gorzów 20 lat temu? Do papieskiej wizyty przez wiele miesięcy przygotowywało się całe miasto i o tym opowiada wystawa w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta . Wernisaż wystawy odbył się 2 czerwca 2017 w holu gorzowskiej książnicy.


„Bilbo w Bibliotece”

Czy wiecie, kiedy kompania krasnoludów oraz hobbit wyruszyli w podróż ku Samotnej Górze? Wiosną a dokładnie w maju. Podobnie miało to miejsce w Bibliotece Herberta, w której uczniowie różnych szkół podążyli ku fantastycznej przygodzie. Świat Śródziemia wykreowany przez Tolkiena został przeniesiony do gorzowskiej książnicy - na jego kanwie została oparta lekcja biblioteczna. Uczniowie z zapałem wyruszyli w poszukiwaniu ukrytych kodów w celu rozwiązania zagadek związanych z treścią lektury. Na koniec zajęć rozpętała się zacięta Bitwa Pięciu Armii, w której udział wzięli przedstawiciele mieszkańców Śródziemia: elfy, krasnoludy, ludzie, czarodzieje oraz hobbici. Spotkanie zostało zwieńczone wykładem o życiu i twórczości Tolkiena.

Poniżej w linkach dostępna fotorelacja:


Nasze niedoskonałości nie muszą być złe

Warsztaty z elementami biblioterapii „Nasze niedoskonałości nie muszą być złe” przeprowadzone zostały 30 maja br. w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski dla uczniów z Zespołu Szkół nr 14 im. Ambasadorów Praw Człowieka z Gorzowa Wielkopolskiego oraz 2 czerwca br. w Zespole Kształcenia nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim.

Często porównujemy się z innymi i wydaje nam się, że wypadamy gorzej. Brzuch odstaje, nogi za krótkie, usta nie takie. Powinniśmy zaakceptować i pokochać siebie. Możemy się różnić nie tylko ze względu na wygląd zewnętrzny, kolor i długość włosów, kolor oczu, wzrost, nasze cechy charakteru, niepełnosprawność, ale również wykształcenie, narodowość, stan materialny czy religijność. To, że różnimy się od innych nie musi być złe lecz może być naszym atutem.


Wystawa naparstków z różnych stron świata z kolekcji Michaliny Grund

W dniach od 6.05. do 27.05. br., w holu biblioteki, można było oglądać naparstki z różnych stron świata z kolekcji Michaliny Grund. Zbiór stanowi ponad 320 sztuk kapturków ochronnych. Niektóre z nich, to typowo kolekcjonerskie przedmioty, ciekawie, oryginalnie i bogato zdobione. Na ekspozycji przedstawiono naparstki ukazujące między innymi miejsca święte i wizerunki osób świętych, słynnych ludzi, znaki zodiaku, motywy roślinne, świąteczne oraz owady. Dużą grupą były miasta i regiony Polski; państwa, miasta i ciekawe miejsca świata, w tym we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Grecji Ameryce, Kubie, Maroku, Meksyku, Tunezji, Egipcie i wielu innych. Pierwszy naparstek w zbiorze został przywieziony z Petersburga  przez zięcia kolekcjonerki. Był piękny, ażurowy, misternie wykonany. Kolejny w kolekcji pojawił się dopiero po 2 latach. Obecnie podczas każdej podróży kolekcjonerka stara się wyszukać kolejny okaz. Naparstki dostaje też od najbliższej rodziny, znajomych, którzy wiedzą o jej hobby. Największy wkład w poszerzanie kolekcji ma córka z mężem i wnuczki. W otwarciu ekspozycji uczestniczyła rodzina kolekcjonerki i czytelnicy biblioteki. Relacje można było zobaczyć i usłyszeć w  lokalnych mediach, a nawet w ogólnopolskim Teleexpressie. Atrakcją otwarcia był pyszny tort ze słodkimi ozdobami w kształcie naparstków.


Galeria „Krąg” Naszym Mamom

26 maja 2017 roku w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki. Po części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 im. Ambasadorów Praw Człowieka z Gorzowa Wlkp. nastąpiło otwarcie wystawy prac plastycznych pt. „Naszym Mamom”. Tegoroczna prezentacja to dwudzieste pierwsze spotkanie z twórczością uczniów tej szkoły.Prace prezentowane na wystawie wykonane zostały pod kierunkiem: Izabeli Chilońskiej, Edyty Czyżyk, Ewy Glądały, Adriany Kolczyńskiej, Anny Kordun, Izabeli Nauman, Katarzyny Pasieki, Bogusława Chandrysiaka.

Wystawa będzie czynna do 29 czerwca 2017 r.


Biblioteka Aktywnego Seniora

25 maja 2017 r. w Bibliotece Aktywnego Seniora spotkaliśmy się na kolejnej prezentacji przygotowanej we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej z cyklu „ Z biblioteką przez Francję” . Mówiliśmy o niezwykle malowniczym, pachnącym lawendą regionie jakim jest Prowansja. Spotkanie prowadziła kierowniczka Ośrodka Kultury Francuskiej w WiMBP - Jolanta Plust. W bardzo ciekawej formie zaprezentowane zostały tradycja, kultura, zwyczaje francuskiej Prowansji. Była to prowincja Cesarstwa Rzymskiego. Następnie znalazła się pod panowaniem dynastii Burgundów. Władcy tytułowani byli markizami, hrabiami, książętami. W Prowansji przenikały się wpływy hiszpańsko-francuskie, katalońsko-aragońskie. 


Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem

22 maja 2017 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej  z czytelnikami spotkał się Michał Rembas – szczeciński dziennikarz, historyk i przewodnik. Pasjonat historii Szczecina i Pomorza, starych cmentarzy, architektury i wojskowości oraz podziemi. Współpracował m.in. z magazynem "National Geographic", "Gazetą Wyborczą" i "Wędrowcem Zachodniopomorskim". Autor książki "Zachodniopomorskie tajemnice". Pomysłodawca i współautor poświęconej zdobyciu Szczecina w 1945 roku książki "Bitwa o Szczecin".


Przystanek Historia - pokaz filmu pt. "Trzech kumpli"

17 maja 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim – zaprosiły gorzowian na pokaz filmu „Trzech kumpli” w reż. Anny Ferens i Ewy Stankiewicz.

 

Trzech kumpli ze studiów. Jeden został zamordowany, drugi okazał się zdrajcą, trzeci walczy o prawdę. Staszek Pyjas, Leszek Maleszka, Bronek Wildstein. Film opowiada prawdziwą historię pewnej przyjaźni z czasów PRL-u. W dramatycznych losach bohaterów odbija się historia Polski. Bezimienna komunistyczna machina, w filmie przybiera twarze konkretnych ludzi - funkcjonariuszy SB i tajnych współpracowników. Po drugiej stronie grupa młodzieży nie godzącej się ze zniewoleniem. Grupa, która po wielu latach, w wolnej Polsce nieoczekiwanie znajdzie się w dramatycznej sytuacji...


„Biblioteka w sam raz” – obchody Tygodnia Bibliotek 2017 w WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Tydzień Bibliotek to zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja promująca biblioteki i czytelnictwo. Tegoroczna, czternasta edycja programu przebiegała pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. realizując program wydarzeń udowodniła, że biblioteka – oczywiście, jest miejscem w sam raz dla wszystkich! Kompleksowy cykl wydarzeń kulturalnych zorganizowanych od 8 do 13 maja 2017 roku w ramach programu „Biblioteka w sam raz” adresowano do zróżnicowanych grup odbiorców, dzięki czemu każdy z zainteresowanych, bez względu na wiek, znalazł dla siebie ciekawe wydarzenie. Szerokie spektrum organizowanych wydarzeń umożliwiło mieszkańcom Gorzowa uczestnictwo w spotkaniach autorskich, realizację twórczych pasji podczas warsztatów, a także udział w familijnej grze literackiej. Nie zabrakło również akcji czytelniczej angażującej wszystkich użytkowników biblioteki.


Czytanie na ekranie – Gdzie jest Plastuś?

12 maja br. na dworze świeciło słońce i w naszej bibliotece też wesoło się zrobiło, bo odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. A działo się to za sprawą książki Marii Kownackiej „Skrzynka skarbów”, którą przedszkolaki obejrzały i wysłuchały w ramach spotkań pod tytułem „Czytanie na ekranie”. Później szukały między regałami figurek Plastusia i żeby wszystko się zgadzało, oklejały go plasteliną. Wierszowana historyjka o plastelinowym ludku i jego przyjacielu Misiu bardzo spodobała się chłopcom. Szydełkowy Plastuś, który przywitał się i grzecznie przedstawił na początku zajęć, został w bibliotece a wykonane samodzielnie plastelinowe ludki powędrowały z chłopcami do ich przedszkola. Może i tam spotka ich taka przygoda, jak w książeczce Marii Kownackiej: „Nie ma Plastusia, mija dzień trzeci… - Gdzie to nasz Plastuś? – Pytają dzieci. Szuka Plastusia całe przedszkole pod półeczkami, w klockach, na stole.”


Biblioteka Aktywnego Seniora

11 maja 2017 r. w ramach Biblioteki Aktywnego Seniora Wypożyczalnia Główna zorganizowała spotkanie z kosmetyczką – p. Anną Głowaczewską. Spotkanie połączone było z prezentacją kosmetyków a także z omówieniem szerokiego spectrum działania kosmetyków ze szczególnym ukierunkowaniem na kosmetykę twarzy. Temat bardzo zainteresował  uczestników. Dyskusja była niezwykle ożywiona. Panie dzieliły się własnymi doświadczeniami z zakresu kosmetyki. Seniorzy wyrazili wolę następnego, podobnego spotkania z zakresu wiedzy kosmetycznej.


Promocja książki pt. "Tatarzy w Polsce po 1945 roku. Historia. Religia. Tożsamość”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta wspólnie z Akademią im. Jakuba z Paradyża zorganizowały w dniu 5 maja 2017 r. konferencję przybliżającą dzieje, kulturę i tradycje polskich Tatarów. Pretekstem do spotkania stała się promocja książki pt. "Tatarzy w Polsce po 1945 roku. Historia. Religia. Tożsamość”.

Rozpoczynający konferencję dyrektor WiMBP Edward Jaworski przypomniał, że po wojnie znaczna część tatarskiej społeczności osiedliła się w Gorzowie. Chociaż więc w późniejszym czasie wielu z nich wyjechało do Szczecina i na Podlasie, ślady tatarskie w Gorzowie pozostały. Dlatego też to właśnie gorzowska książnica oraz akademia zdecydowały się przybliżyć tę mniejszość etniczną.


Przedszkolaki zwiedzają bibliotekę

28 kwietnia 2017 r. dzieci z Przedszkola Przyjaciół Przyrody nr 20 z Gorzowa Wlkp., odwiedzili Oddział Dla Osób Specjalnej Troski. Poznali kilka urządzeń, z których mogą korzystać osoby niewidome oraz książki pisane dużą czcionką, książki mówione, książki brajlowskie, a także publikacje dotyczące języka migowego. Po tej prezentacji nastąpiło zwiedzanie aktualnej wystawy prac plastycznych uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16 o wolontariacie, po czym uczestnicy wycieczki chętnie wysłuchali książkę Wiesława Drabika Z tatą w zoo, do której ilustracje były wyświetlane na ekranie.


Czytanie na ekranie – Z tatą w zoo

Tato zabrał mnie do zoo! W zoo zawsze jest wesoło. Takimi słowami rozpoczyna się książka Wiesława Drabika, Z tatą w zoo, która była czytana 28 kwietnia w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski dla dzieci z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. Ilustracje wyświetlane na ekranie pokazały jakie zwierzęta możemy spotkać w zoo: małe, duże, różne rasy, białe, czarne, w łaty, w pasy, ptaki, lwy, niedźwiedzie, pawiany węże, strusie i słonie. Można wymieniać bez końca. W tym zoo było wesoło. Tata woła: Popatrz synku na te ptaki! Jakie piękne mają fraki! Ponoć fraki wyszły z mody a tu chodzą w nich do wody! Po wysłuchaniu historii, przedszkolaki wykonywały niedźwiadki, które powstały z kolorowego kartonu, włóczki i kleju.


Wystawa kolekcji Romana Maruchy

W dniach od 8.04. do 28.04.2017 r., w gablotach przy Informatorium biblioteki, można było oglądać kolekcję Romana Maruchy - gorzowskiego podróżnika, miłośnika imprez kulturalnych i sportowych. Zbiór przedstawiał zaproszenia, karnety, bilety, wejściówki na imprezy kulturalne, turystyczne i sportowe  z różnych stron świata. Były to pamiątki z osobistych podróży kolekcjonera, jak również przekazane przez jego rodzinę i znajomych. Na wystawie znalazły się m.in.: wejściówki, bilety wstępów do jednych z najciekawszych zabytków na świecie m. in.: w Indiach, Chinach, Tajlandii, Egipcie, Meksyku, Kanadzie, Boliwii, Peru, Senegalu i Brazylii. Można było również zobaczyć jak wyglądają bilety do najczęściej odwiedzanych muzeów, czy atrakcyjnych miejsc w Europie, m.in.: w Holandii, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, czy Grecji. Nie zabrakło też tego typu  pamiątek z Rosji, Ukrainy, Litwy, Turcji. Kolekcjoner zaprezentował również zaproszenia, karnety, bilety wstępu do obiektów i na imprezy na terenie naszego kraju (również lokalne koncerty), wystawy, spektakle, imprezy sportowe, w tym na zawody żużlowe. W jednej z gablot przedstawione zostały wejściówki na międzynarodowe zawody sportowe w różnych dyscyplinach, czyli to co kolekcjoner upodobał sobie najbardziej.


,,Senior w sieci”

Już po raz jedenasty gorzowscy seniorzy uczestniczyli w kursie komputerowym mającym na celu zapobieganiu e-wykluczeniu tej grupy społecznej. Podczas trzynastu spotkań uczestnicy poszerzali swoją wiedzę zarówno teoretycznie jak i w praktyce. Program nauczania dostosowany został do poziomu posiadanej wiedzy, dlatego konieczne było utworzenie dwóch grup. Seniorzy z wielkim zapałem przystąpili do nauki takich zagadnień jak: tworzenie plików i folderów, nauka pisania w edytorze LibreOffice, bezpieczne poruszanie się po Internecie. Tworzyli również własne skrzynki email, z których po raz pierwszy w życiu wysłali elektroniczne listy. W grupie zaawansowanej uczestnicy nauczyli się ponadto posługiwać programem Picassa służącym do obróbki zdjęć, oraz poznali tajniki instalowania programów.  Ostatnie zajęcia w grupie podstawowej przeznaczone zostały na zapoznanie z ofertą biblioteki, seniorzy poznali stronę internetową WiMBP oraz zwiedzili budynek główny i willę, która zrobiła na nich ogromne wrażenie. Na koniec każdy uczestnik otrzymał dyplom ukończenia kursu, który będzie przypominał o wspólnie spędzonym czasie.


Przystanek Historia - przegląd filmów "Echa Katynia"

27 kwietnia 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały przegląd filmów „Echa Katynia”.

 

„The Officer's Wife”, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany został przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy.

 

„Katyń - historia wciąż żywa” Produkcja ta jest obecnie w końcowej fazie realizacji. Zlecona została Michałowi Paterowi, który prowadzi kanał Autostopem na koniec świata w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. W zleconej produkcji jego zadaniem będzie przybliżenie nie tylko samej zbrodni katyńskiej, ale również procesów historycznych, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. „Katyń – historia wciąż żywa” to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

 


 


Rok szkolny 2016/2017 Rokiem Wolontariatu

Wolontariat, wolontariusze to…, to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się 26 kwietnia 2017 r. w Galerii „Krąg” w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski. Autorami prac plastycznych są uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16 z Gorzowa Wielkopolskiego.

Minister edukacji Anna Zalewska ogłosiła rok szkolny 2016/2017 Rokiem Wolontariatu.Jak powiedziała: „Człowiek żyje dla siebie, chce być zadowolony, ale musi żyć też dla drugiego człowieka, dla wspólnot, w których funkcjonuje. Chodzi o to, żeby dzieci i młodzież przyzwyczajać, że funkcjonują w społeczeństwie".

Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata. Może być sposobem na samotność. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy. Ale przede wszystkim uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka.

Dyrektor szkoły Krystyna Pogorzelska wręczyła absolwentce Dagmarze Derdzie podziękowanie oraz statuetkę za wieloletnią pracę w szkolnym wolontariacie, zaangażowanie oraz aktywny udział w życiu szkoły.


„Bilbo w Bibliotece”

Uczniowie Gimnazjum nr 3 mieli szansę wyruszyć w podróż po bibliotecznym Śródziemiu i podobnie jak poprzednicy ujarzmić Samotną Górę. Cała ekspedycja miała miejsce 24 kwietnia br. Dzięki niej młodzież zgłębiła tajniki twórczości Tolkiena oraz poznała okoliczności powstania lektury „Hobbit”. Przeżywanie losów literackich kreacji oraz wcielenie się w role głównych bohaterów jest doskonałą alternatywą omówienia lektury. Na koniec spotkania zacięta Bitwa Pięciu Armii zakończyła się wygraną grupy elfów. Wychowankowie ukończyli wyprawę w radosnych i entuzjastycznych nastrojach.


„Z wyspy na wyspę wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca” - spotkanie z podróżnikiem francuskim Robertem Barthem

Dnia 24 kwietnia 2017 r. do naszej książnicy po raz kolejny zawitał Robert Barthe.  Od lat jego życie toczy się w trzyetapowych cyklach: najpierw solidnie przygotowuje długą podróż, następnie odbywa tę podróż, a wreszcie dzieli się  przeżyciami z tej podróży z różnymi grupami odbiorców. W Gorzowie Pan Robert ma już swoją wierną publiczność, która z niecierpliwością czeka na jego kolejne gawędy. Tym razem Robert Barthe podzielił się wrażeniami z podróży do Kanady, a dokładnie z 1000 kilometrowej wyprawy wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca. Dla wielu słuchaczy była to okazja, aby dowiedzieć się, że miasto Montreal tak naprawdę leży na wyspach i że tych wysp na rzece jest sporo, zwłaszcza, że w najszerszym odcinku ma ona 120 km szerokości. Jak zwykle Pan Robert żywo konwersował z publicznością i nie zabrakło śpiewów, gdyż nasz podróżnik to także znakomity wykonawca pieśni marynarskich. Nie zabrakło ich także w trakcie dwóch spotkań z młodzieżą gimnazjalną i licealną, jakie odbył 25 kwietnia. Akompaniując sobie na akordeonie diatonicznym rozweselił też naszą odrestaurowaną willę. W sierpniu br. Robert Barthe znów jedzie do Kanady - kolejny raz jest zaproszony na Festiwal Pieśni Morza w Saint-Jean-Port-Joli.


Promocja tomu wierszy „Anachoreta na rozdrożach” Marka Grewlinga

11 kwietnia 2017 roku, w sprzyjający wyciszeniu i refleksji Wielki Wtorek, w holu zabytkowej siedziby gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107, przy rozpalonym kominku, odbyła się promocja tomu wierszy zmarłego przed rokiem księdza-poety Marka Grewlinga pt. „Anachoreta na rozdrożach”. Książka, zredagowana przez Annę Barbarę Dominiak, Z. Marka Piechockiego i Ireneusza K. Szmidta, wydana nakładem gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, obejmuje wiersze wybrane z czterech poprzednich zbiorów poety oraz utwory przygotowane do druku w 2016 roku, jeszcze za życia autora, zawarte w rozdziale zatytułowanym „Pożegnanie Anachorety”. Czas i miejsce spotkania nie były przypadkowe. Jak wspomniał I.K. Szmidt, wtorek był ulubionym dniem M. Grewlinga, zaś w willi Lehmanna miał miejsce pierwszy wieczór autorski poety. Po tajnikach tej niełatwej, nacechowanej filozoficznie twórczości oprowadził słuchaczy ceniony zielonogórski poeta i krytyk literacki Czesław Sobkowiak, autor posłowia do książki. Jak podkreślił, M. Grewling – unikający wyraźnych odniesień metafizycznych – nie chciał, by oceniać jego poezję przez pryzmat kapłaństwa, jego misji.


Wystawa rysunków satyrycznych Zbigniewa Jujki

6 kwietnia 2017 r. w Galerii Karykatury działającej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. (na I piętrze zabytkowej willi Lehmanna), zorganizowany został wernisaż  rysunku satyrycznego Zbigniewa Jujki, jednego z najwybitniejszych karykaturzystów polskich (prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie). Kurator wystawy – Zbigniew Olchowik, przypomniał najważniejsze fakty z życia Z. Jujki, a Jerzy Gąsiorek - artysta plastyk, poeta, założyciel i były dyrektor gorzowskiego Biura Wystaw Artystycznych, barwnie opowiadał o długoletniej przyjaźni z gdańskim karykaturzystą, prezentując przy tym osobiste pamiątki i wydawnictwa związane z twórczością Jujki (część z nich przekazał do zbiorów WiMBP). Wystawa czynna do 25 czerwca 2017 r.


Biblioteka Aktywnego Seniora

5 kwietnia 2017 r. Wypożyczalnia Główna przygotowała warsztaty rękodzielnicze dla seniorów w ramach Biblioteki Aktywnego Seniora – „Ozdoby wielkanocne ”. Spotkanie prowadziła pani Małgorzata Murowicka. W czasie przedświątecznym grupa czytelników spotkała się, by w miłej atmosferze techniką decoupage przyozdobić jajka wielkanocne. Decoupage wymaga pewnej zręczności i cierpliwości od wykonującego ozdoby. Seniorzy okazali się do tego przygotowani. Wykonane prace sprawiły uczestnikom wiele satysfakcji.

Spotkanie upłynęło w przyjemnej atmosferze. Pięknie przyozdobione jajka wielkanocne zostały zabrane przez uczestników do domu.


O Tradycjach wielkanocnych i symbolach

Był stół nakryty białym obrusem, żurek, jajko, słodka babka, zielony bukszpan, żółta forsycja i zapach rzeżuchy. To wszystko kojarzy nam się z świątecznymi dniami. 5 kwietnia w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski rozmawiano o świętowaniu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Polsce świętujemy dni Wielkiej Nocy od XIII wieku. I nie ma w naszej tradycji drugiego, tak bogatego w obrzędy i symbole święta jak Wielkanoc.Tradycje wielkanocne w Polsce to m.in. święcenie palem, święconka i uroczyste niedzielne śniadanie w gronie najbliższych osób. Organizatorem spotkania była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta oraz Polski Związek Niewidomych Koło w Gorzowie Wlkp.


„Bilbo w bibliotece”

Do krainy Śródziemia, czyli magicznych postaci i miejsc, z czasem wydeptano ścieżkę. Pośród bujnie zielonych traw rozpościerających się wokół gościnnej Biblioteki wzrosło zainteresowanie przeżyciem przygody i chęć zdobycia Samotnej Góry. Spotkanie z czarodziejem, rozwiązanie zagadki Golluma oraz rozszyfrowanie runów księżycowych to nie lada atrakcje dla miłośników „Hobbita”.

Mobilna gra „Bilbo w bibliotece” to niekonwencjonalny sposób omówienia lektury z wykorzystaniem innowacyjnych technologii (smartfony lub tablety). Gra kierowana jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ma za zadanie przełamać stereotyp nudnej lektury szkolnej. Co więcej, forma ta ma zachęcić młodzież do czytania.

Taka alternatywa przypadła do gustu podopiecznym z Gimnazjum nr 3 oraz uczniom kółka bibliotecznego tejże szkoły, którzy 5 kwietnia wzięli udział w grze. Literackie zmagania dostarczyły dużo radości oraz niezapomnianych wrażeń.


Przystanek Historia - pokaz filmu pt. "Fritz Bauer kontra Państwo"

5 kwietnia 2017 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały pokaz filmu „Fritz Bauer kontra Państwo” (reż. Lars Kraume).


Ekspozycja "Krecik-postać z kultowej bajki"

W dniach od 6.03. do 31.03. br., w holu biblioteki, można było oglądać ekspozycję: Krecik-postać z kultowej bajki, z kolekcji Jana Rodaka, mieszkańca Witnicy. Zaprezentowano ok. 190 przedmiotów, m. in.: maskotki, figurki, książki, woreczki na kapcie, kalendarze, zeszyty, płyty, zabawki  mechaniczne, puzzle,  koszulki, kubeczki, talerzyki i inne przedmioty użytkowe gromadzone przez właściciela od ponad 14 lat. Pierwsza maskotka, i tym samym przedmiot w kolekcji, została przywieziona przez teściową kolekcjonera z wycieczki do Pragi. Od tego momentu, z roku na rok, zbór powiększa się o nowe eksponaty. Ekspozycja w gorzowskiej bibliotece cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Przywołała szereg wspomnień z dzieciństwa. Postać bajkowego Krecika narodziła się dzięki Zdenkowi Milerowi, czeskiemu reżyserowi i rysownikowi, który w 1956 r. otrzymał zamówienie na film edukacyjny o produkcji płótna. Aby zainteresować dzieci, postanowił proces produkcji wpleść w przygody jakiegoś zwierzątka. Szukając pomysłu, Miler udał się na spacer do lasu, gdzie na polanie potknął się o kopiec kreta. Tak objawiła się kultowa obecnie postać z bajki.


Rola Trzeciego Miejsca

W 1989 r. Ray Oldenburg przedstawił  koncepcję  „trzeciego  miejsca”. Zakłada ona trzy sfery ludzkiej aktywności: praca, dom, życie towarzyskie. Właśnie Biblioteka może pełnić Funkcję Trzeciego Miejsca,miejsca, gdzie można się spotkać w przyjaznej atmosferze, miejsca otwartego na osoby z różnymi niepełnosprawnościami. 30 marca 2017 r. zorganizowano spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących z Polskiego Związku Niewidomych – oddział w Gorzowie Wlkp. Zaprezentowano uczestnikom, prowadzoną działalność w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski.Oddział jest przestrzenią idealną zarówno dla seniorów, dzieci oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Tu można rozwijać pasje, zainteresowania, hobby. To tu można wypożyczyć książki z dużym drukiem, audiobooki, urządzenie Czytak do odsłuchiwania cyfrowych książek mówionych, uczestniczyć w Dyskusyjnych Klubach Książki, spotkaniach biblioterapeutycznych, zaprezentować swoją twórczość artystyczną w Galerii Krąg. Uczestnicy spotkania zapoznali się z dwoma tekstami, po których nastąpiła rozmowa o wartościach ważnych w życiu każdego człowieka oraz o wartości czasu jaki dostajemy każdej doby.


„Bilbo w bibliotece”

Kolejny raz mogliśmy odbyć podróż w magiczny świat Śródziemia a wszystko przez coraz większą liczbę chętnych gotowych zostawić za sobą Shire. Mobilna gra o Hobbicie zdobywa uznanie wśród uczniów oraz nauczycieli, dzięki czemu ekspedycji do Samotnej Góry nie ma końca. W linku poniżej dostępna fotorelacja z ostatniego spotkania:

 

https://padlet.com/KlaudiaM/mjllez07v8q4

 

Zapraszamy klasy do wzięcia udziału w grze.


„Wszechświat na wyciągnięcie dłoni!"

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w gorzowskiej Książnicy odbyło się spotkanie z członkami Gorzowskiej Grupy Miłośników Astronomii „GAMMA".

Grupa pasjonatów działa w naszym mieście już od kilkunastu lat. Od kilku lat bierze czynny udział w Nocnym Szlaku Kulturalnym. „GAMMA" stara się również rozpowszechniać zamiłowanie do astronomii amatorskiej wśród dzieci, a ich wizyty w przedszkolach miejskich zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. W przypadku ciekawych i rzadkich zjawisk astronomicznych można ich spotkać pod ciemnym niebem w różnych częściach miasta.

W naszej bibliotece można było posłuchać interesującego wykładu, przeprowadzonego przez lidera grupy, Artura Pilarczyka. Wykład dotyczył dwóch zagadnień: astronomii i astrofotografii.


Światowy Dzień Inwalidy

„Kocham swoje życie i to, kim jestem. Kiedy piszę wiersz przenoszę się do swojej wyobraźni i jestem w niej razem z innymi. Wtedy to, o czym piszę zaczyna istnieć naprawdę. Słuchając moich wierszy, odkrywasz cząstkę mnie…” mówi o sobie Jan Rzeszutek.

Światowy Dzień Inwalidy obchodzony jest w pierwszych dniach wiosny, jako symbol odradzającej się przyrody i uczuć społeczeństwa wobec osób niepełnosprawnych. Organizatorem obchodów była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. oraz Gorzowski Oddział Towarzystwa Walki z Kalectwem. Święto obchodzono 21 marca br.  w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski pod hasłem: „Trzy sztuki”.


Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 1 (68) / 2017

15 marca 2017 roku w Sali Literackiej gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja pierwszego w tym roku numeru pisma literackiego „Pegaz Lubuski”, poprzedzona udziałem pegazowiczan w wernisażu wystawy fotograficznej „Akt miejski” Daniela Adamskiego w Galerii „Pod Kopułą”. Redaktor naczelny Ireneusz K. Szmidt, po złożeniu życzeń świątecznych, oddał głos Jerzemu Alskiemu, stałemu felietoniście, który nawiązał do dotykającego cierpienia i śmierci eseju „Nic ważnego” swego autorstwa. Zapewne powstałego z inspiracji tajemnicą Zmartwychwstania, ale korespondującego też ze stratą, jaką poniosła lubuska kultura. Bo oto odeszli od nas na zawsze – Stanisława Plewińska, poetka ludowa z Deszczna, Anna Makowska-Cieleń, animatorka kultury i regionalistka, Bogdan Kunicki, socjolog, oraz Jan Janusz Werstler, poeta i publicysta z Żar. Poświęcono im chwilę zadumy.


Wernisaż wystawy fotografii Daniela Adamskiego

15 marca 2017 r. w Galerii „Pod Kopułą” na I piętrze gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odbył się wernisaż fotografii Daniela Adamskiego. Jak napisano w towarzyszącym wystawie folderze, Akty przedstawiają nagie postacie Lubuszan, które stoją przy pomnikach miejskich Gorzowa i Zielonej Góry. Powstały w ramach lubuskiego projektu artystycznego o nazwie „Akcja Utylizacji Animozji - AUA” w celu ocieplenia stosunków między mieszkańcami obu stolic województwa lubuskiego. Promują też małą architekturę Gorzowa i Zielonej Góry. Premierę miały podczas Dni Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze w 2010 roku.


„Bilbo w Bibliotece”

Biblioteczne Śródziemie przyciąga rzesze poszukiwaczy przygód. Hordy orków, goblinów, ludzi, hobbitów i czarodziejów przybywa żwawo do gorzowskiej książnicy po największy skarb tego przybytku – rzetelną wiedzę.

Zobaczcie zmagania odważnych śmiałków, którzy 13 i 14 marca 2017 roku wzięli udział w niezapomnianej przygodzie! Relacje dostępne w linkach poniżej:

 

Szkoła Podstawowa nr 5:

https://padlet.com/KlaudiaM/iv8xdo7jvlkt

 

Szkoła Podstawowa nr 13:

https://padlet.com/KlaudiaM/vyfey639lxdo


Przystanek Historia - wykład dr. Zbigniewa Stanucha

15 marca 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały wykład dr. Zbigniewa Stanucha „Kościół katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1956”.

 

Historia Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim jest bardzo bogata. Szczególnie okres po II wojnie światowej zasługuje na wnikliwe zainteresowanie ze strony badaczy. Zmiany terytorialne, będące efektem decyzji światowych mocarstw i wynikające z tego faktu migracje ludności, organizacja życia na terenach należących przed wojną do Niemiec, tworzenie administracji państwowej i kościelnej, budowanie w społeczeństwie poczucia tożsamości narodowej to tylko wybrane procesy, w których Kościół katolicki brał aktywny udział.


Czytanie na ekranie – Nareszcie przyszła wiosna!

Dużymi krokami zbliża się do nas wiosna. 10 marca w Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski odbyło się Czytanie na ekranie książki Susan Ring, Nareszcie przyszła wiosna! Książka, do której ilustracje wyświetlane były na ekranie, rozpoczyna się słowami:„Wiosna! Wiosna! Zuzia włożyła nowe, wiosenne pantofelki. Ania nuci razem z ptaszkami wiosenną piosenkę. Łukasz trzyma w dłoniach doniczkę z tulipanem. Jest wiosna, czas kwitnienia tulipanów i innych wiosennych kwiatów”. Po wysłuchaniu przygody czwórki przyjaciół, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem wykonywali wiosenne żonkile, które powstały z kolorowego papieru i żółtych, plastikowych nakrętek.


Wernisaż fotografii Katarzyny Mielcarek „Emocje”

9 marca 2017 r. w bibliotecznej galerii „Pod Kopułą” miał miejsce wernisaż wystawy autorstwa Pani Katarzyny Mielcarek „Emocje”. Tematem prac są przede wszystkim pełne emocji portrety kobiety: naturalne, wykreowane, wśród przyrody i w atelier. W modelkę wcieliła się Kamila Pietrzak-Polakiewicz, aktorka Teatru im J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Ona też wystąpiła w krótkim i ekspresyjnym monodramie z dzieła Pedro Calderóna de la Barca, (czołowego przedstawiciela dramaturgii baroku w teatrze europejskim), „Księżniczka na opak wywrócona”.

Wystawę można oglądać do 10 maja 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

Katarzyna Mielcarek – niedawna gorzowianka, obecnie mieszkanka Barlinka. Animator warsztatów i konkursów fotograficznych. Uczestniczka indywidualnych i zbiorowych wystaw (w Polsce i w Niemczech), laureatka I nagrody w dziedzinie fotografii w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej (2013 r.) oraz II nagrody w otwartym konkursie ogólnopolskim fotografii „Przyloty” (2015 r.). Prace Pani K. Mielcarek ilustrują liczne katalogi, wydawnictwa turystyczne i foldery reklamowe.