YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Kronika


Wystawa malarstwa Szczepana Wleklika

16 listopada 2017 r. w Galerii „Pod Kopułą” miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Szczepana Wleklika, lubuszanina, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1979 r. artysta związany z Gorzowem. Od 1987 r. przez 15 lat właściciel galerii ARS przy ul. Wełniany Rynek. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1982 r.). Specjalizuje się w malarstwie, rzeźbie, drzeworycie, linorycie i wystroju wnętrz. Wystawy: klub EMPiK (wystawa podyplomowa, 1979 r.) i BWA w Gorzowie Wlkp., Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie, Poznań, Kostrzyn nad Odrą, Salon Jesienny w Zielonej Górze i Gorzowie, Junge Kunst Galerie – Frankfurt/Oder i in. „Głównym motywem jego sztuki jest figuracja. Mimo, że rzadko wystawia, malarstwem zajmuje się cały czas […]. W 1981 roku, na Salonie Jesiennym pokazał „Powrót Salome” wywołując falę krytyki środowiska plastycznego.


Spotkanie z Reportażem Radiowym (1)

8 listopada 2017 r. w głównym gmachu WiMBP zainaugurowano cykl Spotkań z Reportażem Radiowym autorstwa gorzowskiej dziennikarki Radia Zachód, Izabeli Patek. Bohaterką audycji pt. „Zosia” (powstałej w ramach stypendium prezydenta miasta) była Pani Zofia Bilińska, obchodząca 50-lecie pracy twórczej. Gorzowianie znają odtworzoną Fontannę Paukscha, plenerową rzeźbę „Ptaki” przy Białym Kościółku, pomnik malarza - Jana Korcza na skwerze u zbiegu ul. Łokietka i Chrobrego, pomnik Pawła Zacharka przy ul. Nadbrzeżnej czy poetki cygańskiej – Papuszy w Parku Róż. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ich autorką jest Pani Zofia Bilińska. Obok wielkoformatowych prac znajdują się formy kameralne, np. rzeźba czarownicy na Studni Czarownic czy „Nimfy wodne” nad Kłodawką. Artystka jest także autorką statuetek (np. „Słowika”) i rzeźb cmentarnych (np. Pomnika Więźniarek Ravensbrück na cmentarzu przy ul. Warszawskiej). Prace Pani Bilińskiej, pełne emocji i refleksji, zdobią place i ulice również w okolicznych miastach: "Orły" w Reczu, fontanna „Dobrosąsiedztwa” w Sulęcinie, rzeźba Sukiennika w Świebodzinie i in. Słuchaniu audycji towarzyszyła multimedialna prezentacja prac gorzowskiej artystki.


Promocja książki „Znane bajki wierszem” Andrzeja Waleńskiego

6 listopada 2017 roku o godz. 18 w gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107, w wypełnionej po brzegi, przypominającej bajkowy świat sali, w której gros stanowili wychowankowie pisarza, odbyła się promocja książki „Znane bajki wierszem” Andrzeja Waleńskiego, zawierającej wierszowane wersje najpopularniejszych utworów tego gatunku, zaliczanych do kanonu literatury światowej. Autora przedstawiły p. dyr. Marzena Wysocka, odczytując jego tekst „O sobie”, oraz Krystyna Sibińska, w której programie telewizyjnym „Gorzowski bohater” pisarz gościł. A Waleński, urodzony w Kołobrzegu gorzowianin, swoje bajkopisarstwo wiąże z otrzymanym w dzieciństwie tomem „Baśni” Jana Christiana Andersena oraz magią starego, pełnego tajemniczych przedmiotów strychu swoich dziadków. Te wydarzenia rozbudziły jego wyobraźnię i skłoniły do prób literackich.


Czytanie na ekranie – Kolorowa jesień

Jesień jest najpiękniejszą i wyjątkową porą roku. To czas, by liście się przebarwiały z zielonych na czerwone, żółte, fioletowe, pomarańczowe, które tańcząc na wietrze opadają miękko na trawniki, ogrody, aleje parkowe. Głośne czytanie oraz film edukacyjny, które były zaprezentowane w Ośrodku Biblioterapeutycznym, wprowadziły uczestników zajęć w tematykę jesieni. W książce: Korale pani Jesieni, Elżbieta Ostrowska pięknie opisuje aktualną porę roku – jesień. Jesień otula wszystko słońcem, złotem, miedzią i czerwienią. Z książki dowiedzieliśmy się, że najwierniejszym jej przyjacielem jest wiatr, który pokrywa liśćmi ziemię i drzewa wygina. Z filmu: Dlaczego jesienią spadają liście? przygotowanym przezOlgę Woźniak, dziennikarkę popularnonaukową, dowiedzieliśmy się, że drzewo jest największym i najstarszym organizmem na Ziemi. Autorka filmu przedstawiła powód dla którego liście się przebarwiają i spadają z drzew. Jedno drzewo może mieś nawet 177 tys. liści. Zainspirowani tematyką książki i filmu uczestnicy wykonali jesienne drzewa, które nie były szare i ponure a barwne i kolorowe.


„Bilbo w Bibliotece”

Miesiąc październik w bibliotece Herberta upłynął fantastycznie! A właściwie pod znakiem literatury fantasy. W każdy poniedziałek i wtorek miesiąca uczniowie Gimnazjum nr 7 w Gorzowie Wlkp., przekraczali próg własnej wyobraźni wcielając się w role postaci rodem z „Hobbita”! Gmach biblioteki wypełniły okrzyki goblinów, hobbitów, czarodziejów, elfów oraz przedstawicieli Esgaroth! Po pokonaniu niezliczonych przeszkód w drodze do Samotnej Góry: spotkaniu z Gandalfem, odczytaniu run księżycowych, pojedynku z Gollumem na zagadki, uczestnicy dotarli do celu, gdzie czekała na nich intrygująca opowieść o życiu i twórczości J.R.R Tolkiena.

Mobilna lekcja biblioteczna z wykorzystaniem smartfonów i tabletów cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Niekonwencjonalna metoda omówienia lektury polega na odnajdywaniu kodów QR ukrytych w gmachu biblioteki oraz rozwiązywaniu zagadek związanych z książką.


Wystawa aparatów fotograficznych ze zbioru Romana Maruchy

Od 27.09. do 30.10. br., w gablotach przy Informatorium, można było oglądać kilkadziesiąt aparatów fotograficznych (od analogowych do cyfrowych) ze zbioru Romana Maruchy, gorzowskiego kolekcjonera. Aparat fotograficzny, to nadal atrybut podróżników, turystów (w dniu 27.09. obchodziliśmy Światowy Dzień Turystyki). To także, urządzenie niezbędne w celu uwiecznienia najważniejszych i najpiękniejszych chwil w życiu każdego człowieka, choć wypierane przez nowe technologie. Na ekspozycji znalazły się między innymi, niespotykane od dawna w powszechnym użyciu: Smena 6,8,8M-symbol 60/80 (ZSRR), Elicon 35 (1980 ZSRR), Pentacon Electra (1960 NRD), Czajka II (ZSRR), Lubitel 166 Uniwersal (1980 ZSRR), Canomatic 1990 Japonia, Polaroid 1000 (1990), Pocketmatic 102  i dużo innych, a także akcesoria fotograficzne. Ekspozycja została zaprezentowana w lokalnych i ogólnopolskich mediach.


Promocja książki „Poetycki portret miasta Gorzowa i jego mieszkańców”

26 października 2017 roku w „sali literackiej” gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja książki „Poetycki portret miasta Gorzowa i jego mieszkańców” pod redakcją Krystyny Kamińskiej i w wyborze Ireneusza K. Szmidta, wydanej nakładem Oddziału ZLP w Gorzowie Wlkp. z okazji 760. rocznicy powstania miasta. Antologia powstawała siedem miesięcy, co przełożyło się na jej wartość literacką i edytorską (tu duża zasługa m.in. plastyka Zbigniewa Olchowika). Zawiera wiersze, fragmenty poematów i prozy, fraszki, limeryki i piosenki, łącznie ponad 400 utworów 80 autorów, zebranych w wyniku poszukiwań w publikacjach książkowych, czasopismach, a nawet rękopisach. Wartość wybranych utworów wynika z tego – co podkreśliła K. Kamińska – że nie były pisane na zamówienie, na konkursy, ale rodziły się w duszach poetów z inspiracji miastem, ich małą ojczyzną, której znaczenie najlepiej oddaje niemieckie słowo „Heimat”.


„Senior w sieci”

Za nami 12 edycja kursu „Senior w sieci”. Przypomniała ona jak ważne jest zagospodarowanie potencjału seniorów przez aktywność społeczną. Korzystanie z Internetu jest dziś codziennością i seniorzy nie mogą być z niej wykluczeni. Z przyjemnością można było zaobserwować jak początkowa niepewność i ostrożność w stosunku do powierzonych zadań, z czasem zamieniała się w większą śmiałość oraz satysfakcję z opanowania nowych umiejętności.

Dzięki podjętej inicjatywie zapoznano uczestników kursu z możliwościami, jakie oferuje Internet, poznali również podstawy obsługi komputera, pisanie i redagowanie tekstu w programie Word, wyszukiwanie informacji w sieci, obsługę przeglądarek internetowych, oraz nauczyli się posługiwać pocztą elektroniczną. Rozszerzony program obsługi komputera był realizowany w grupie zaawansowanej. Skupiał on treści z redagowania i formatowania tekstu oraz grafiki. 


Spotkanie autorskie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką

„Wspomnienia, westchnienia

jestem złakniona życia

by… dogonić ciebie”

Jest to fragment wiersza Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki, wnuczki Włodzimierza Korsaka przyrodnika, podróżnika, pisarza związanego z Gorzowem w latach 1945-1972.

24 października 2017 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie autorskie z Heleną Skonieczką promujące tomik poezji Przedranne sny – decennium słowa. Jest autorką 10 publikacji (w tym ośmiu tomików poezji). W 2007r. wydała debiutancki tomik poezji Czułe spojrzenia pod nazwiskiem: Helena Dobaczewska-Skonieczka i od tej pory publikuje swoje utwory pod tym nazwiskiem. Członkini Związku Literatów Polskich.


Kolorowy zawrót głowy

16.10.2017 r. w Galerii „Krąg” przy Oddziale Dla Osób Specjalnej Troski odbyło się otwarcie wystawy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Nr 2 z filią „Dom w Połowie Drogi” mieszczącym się przy ul. Walczaka 42 w Gorzowie Wielkopolskim. Prezentowane prace powstały w ramach terapii zajęciowej, która odbywa się dwa razy dziennie na terenie tej placówki. Mieszkańcy pod kierunkiem instruktorów, wykonują prace artystyczne na zajęciach ze zdobnictwa i dekoratorstwa, pirografii, zajęć plastycznych, decoupage’u, wikliniarstwa papierowego, malarstwa, linorytu. Zajęcia terapeutyczne pozwalają mieszkańcom poznać nowe techniki pracy, uwrażliwiają na piękno i ułatwiają kontakty interpersonalne ze współmieszkańcami i personelem Domu.


Biblioteka Aktywnego Seniora

W ramach spotkań w Bibliotece Aktywnego Seniora 12 października 2017 r. Wypożyczalnia Główna przygotowała spotkanie z psychologiem – Alicja Sikorą.

Wszyscy wiemy jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa psychika. Wiek i doświadczenia ją zmieniają. Seniorzy odbierają „fale psychiczne ” szczególnie. Spotkanie z psychologiem zostało określone przez uczestników jako bardzo potrzebne i przydatne. W trakcie spotkania ujętego jako „Herb mojego życia”uczestnicy mogli nakreślić, również w formie warsztatów, to co jest w ich życiu ważne, do czego wracają myślami, co budzi ich refleksje. Alicja Sikora przeprowadziła spotkanie bardzo ciekawie, motywując uczestników do rozmowy, dzielenia się swoimi przeżyciami, przemyśleniami, by ująć to, co najważniejsze w ich życiu, co stanowi symbol, herb życia. Seniorzy wyszli ze spotkania zadowoleni oczekując kolejnego spotkania.


Jesienny liść

Warsztaty z elementami biblioterapii, pt.: „Jesienny liść" przeprowadzone zostały 9 października w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski.

Uczniowie Zespołu Kształcenia nr 1 wysłuchali opowieści o życiu dla małych i dużych Jesień liścia Jasia, której autorem jest Leo Buscaglia. Jest to lektura godna polecenia, szczególnie w kontekście zbliżającego się Święta Zmarłych. Jest o życiu i śmierci, o umieraniu i przemijaniu. Wartość takich książek polega miedzy innymi na otwarciu pola do rozmowy na niełatwe tematy. „Jesień to czas, kiedy liście przeprowadzają się do innego domu. Niektórzy nazywają to umieraniem”. Książka posiada piękne ilustracje liści zmieniających się zgodnie z porą roku, które w trakcie głośnego czytania były wyświetlane na dużym ekranie. Kolejnym etapem warsztatów było tworzenie jesiennych bukietów z użyciem liści oraz kwiatów.


Wystawa rysunku satyrycznego Juliusza Puchalskiego

Od 5 października do końca grudnia 2017 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. (Galeria Karykatury na I piętrze zabytkowej willi Lehmanna), można oglądać rysunki satyryczne Juliusza Puchalskiego. Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.


"Uczciwość" - warsztaty w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski

Warsztaty z elementami biblioterapii, pt.: Uczciwość przeprowadzone zostały 18 września oraz 4 października br. W Oddziale dla Osób Specjalnej Troski. Uczniowie Zespołu Kształcenia nr 1 oraz dorośli ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Gorzowa Wielkopolskiego chętnie przybyli na pierwsze powakacyjne spotkanie w bibliotece. Warsztaty miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę uczciwego postępowania. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że należy wywiązywać się z danego słowa, że przestrzeganie reguł społecznych na co dzień, nie tylko kiedy inni od nas tego oczekują jest dobrą cechą charakteru, która jest trwałą częścią nas. Na zakończenie każdy kolorował swoją mandalę, motyw artystyczny wpisany w koło. Warsztaty przeprowadzone zostały na podstawie scenariusza zajęć - Uczciwość. Biblioterapeuta nr 2(79), 2017.


Przystanek historia - promocja książki "Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola"

W dniu 4 października Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały spotkanie, na którym zaprezentowano książkę pt. „Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola”.

We fragmencie książki gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf” pisze:

 

Choć brakuje mi fizycznie sił, to czuję się, jakbym miał 20 lat, a nie 96. Czuję się młody. Bardzo lubię życie. Taką mam naturę. Nie zginąłem zabity przez Sowietów ani przez niemiecki ekrazytowy pocisk podczas Powstania Warszawskiego, który rozbił się w mojej szczęce na 50-60 odłamków. Mam te szczątki do dziś pod skórą. Nie otruto mnie, nie zastrzelono, nie zabito w wypadku samochodowym. Miałem żyć – Ktoś tak postanowił. Mam wryte w głowę moje wspomnienia. Czasem wraca to do mnie ze wszystkimi detalami, jakby zdarzyło się dziś. Nie zapomnę zwłaszcza tej nocy, gdy czekałem na egzekucję, na enkawudzistę, który przyjdzie do mnie ze spluwą...


Tydzień Zakazanych Książek 2017 - Zakazane czyta się lepiej

Każdego roku, w ostatnich dniach września odbywa się Tydzień Zakazanych Książek, którego obchody zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w 1982 roku.  Inicjatywa ta zrzesza bibliotekarzy, księgarzy, autorów i czytelników w jednym celu – by promować wolność słowa. Przyłączając się do tegorocznych obchodów, gorzowska biblioteka publiczna zorganizowała akcję polegającą na poszukiwaniu książek, które na przestrzeni dziejów podlegały zróżnicowanej cenzurze – od prewencyjnych działań uniemożliwiających wydanie danego dzieła w oryginalnej formie, po represje względem opublikowanych już tomów i ich autorów. Wśród „niezdatnych” do czytania dzieł swoje miejsce znalazły prace wybitnych naukowców, mistrzów prozy, a także poetów, które z biegiem czasu z obscenicznych, zakłamanych i gorszących stawały się kultowe, fundamentalne i klasyczne.


Festiwal filmowy "Baza tożsamości regionalnej" - VII edycja

Siódma edycja festiwalu filmowego pt. „Baza tożsamości regionalnej” przebiegała pod hasłem „Sport a regionalizm”. Tym razem młodzież, która licznie wzięła udział wydarzeniu, nie tylko mogła obejrzeć ciekawe filmy, ale także spotkać się i porozmawiać ze sportowcami.

Festiwal rozpoczął 26 września pokazem filmu pt. „Toni Erdmann”. Ten słodko-gorzki obraz zdobył wiele nagród, na czele z Lux Film Prize, nadawaną przez Parlament Europejski. Nic więc dziwnego, że pokaz poprzedziło wystąpienie Łukasza Kępary, szefa Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce.


„Bilbo w Bibliotece” - mobilna gra terenowa

Dnia 23 września 2017 r. w Bibliotece Herberta rozpętała się prawdziwa Bitwa Pięciu Armii! Z okazji 80. rocznicy pierwszego wydania „Hobbita” J.R.R. Tolkiena, gorzowska książnica przygotowała mobilną grę terenową „Bilbo w Bibliotece” skierowaną do wszystkich fanów pisarza oraz świata fantasy. Literackie potyczki odbywały się przy użyciu smartfonów niezbędnych do odczytania kodów QR zawierających treść gry. Główną misją przybyłych oprócz odnajdywania kodów ukrytych w pobliskim parku było pokonywanie wszelkich trudności spotykanych na drodze do Samotnej Góry. Zanim jednak doszło do zaciekłych zmagań, uczestnicy gry zostali podzieleni na drużyny elfów, krasnoludów, hobbitów, goblinów i mieszkańców Miasta na Jeziorze. Wówczas rozpoczęła się nieustępliwa walka Pięciu Armii!


Biblioteka Aktywnego Seniora

21 września 2017 r. Wypożyczalnia Główna we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej w ramach Biblioteki Aktywnego Seniora przygotowały spotkanie z cyklu „Z biblioteką przez Francję”. Tematem była Bretania. To kraina celtycka w północno-zachodniej Francji nad Atlantykiem, o którą na przestrzeni wieków rywalizowano z Anglią. Region przebogaty w historię oraz zabytki od czasów prehistorycznych przez średniowiecze do nowożytności. Słynie z pięknych krajobrazów, roślinności, a także z licznych zabytków, szlaku św. Jakuba, pielgrzymek do grobu Apostoła z wyjątkową ponad 1000-letnią historią, z symbolicznymi muszlami.

Spotkanie prowadziła kierowniczka Ośrodka Kultury Francuskiej - Jolanta Plust.

Seniorzy z dużym zainteresowaniem słuchali jak zawsze bardzo ciekawej opowieści połączonej z prezentacją multimedialną. Uczestniczyli w konkursach wiedzy o Bretanii wygrywając symboliczne nagrody. Spotkanie połączone było z degustacją charakterystycznych smaków regionu - naleśników, cydru. Bretania słynie także z ostryg.


Wystawa fotografii Kazimierza Ligockiego

14 września br. w Galerii „Pod Kopułą” odbył się wernisaż wystawy wieloletniego fotografa prasowego,  Kazimierza Ligockiego. Zbiór czarno-białych i kolorowych fotografii wpisuje się w nurt reportażu sportowego, fotografii portretowej oraz obrazów z życia miasta i jego mieszkańców. Podczas spotkania licznie przybyłych gości, podkreślano dużą wrażliwość autora. On sam spointował swoja pasję …. Jeżeli widz zatrzyma się przy chociażby jednym zdjęciu, to warto było tę wystawę zrobić.

Wystawa czynna do końca października 2017 r.

Kazimierz Ligocki urodził się w Gorzowie w 1960 r. Jako fotograf pierwsze swoje zdjęcia opublikował w sierpniu 1878 r. w ogólnopolskim tygodniku motoryzacyjnym „Motor”. Rok później został członkiem ogólnopolskiej grupy fotograficzno-happeningowej „Forum Pro”. Był jednym z założycieli „Gorzowskiej Grupy Trzech”. W latach 1981-1983 zajmował się  fotografowaniem dzieł sztuki w Muzeum Okręgowym w Gorzowie.


Ekspozycja "Pontyfikat Jana Pawła II w numizmatyce"

W dniach od 1.09. do 14.09. br., na parterze biblioteki, można było oglądać ekspozycję ponad 500 eksponatów: medali okolicznościowych, monet, znaczków pocztowych, zdjęć i widokówek z wizerunkiem Ojca Świętego, pod hasłem: Pontyfikat Jana Pawła II w numizmatyce. Zbiory pochodzą z kolekcji Tadeusza Horbacza, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i prezesa Gorzowskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym im. Edwarda Borowskiego. Na otwarciu wystawy obecni byli księża z gorzowskich parafii, Roman Sondej-dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i mieszkańcy miasta. Jak wspominał kolekcjoner, zbiory gromadzi od 30 lat., kupuje lub otrzymuje od rodziny lub znajomych. Część z nich otrzymał od nieżyjącego już księdza Witolda Andrzejewskiego.


Promocja tomu poetyckiego „Krwiobieg” Marka Lobo Wojciechowskiego

13 września 2017 r.w „sali literackiej” gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107 miała miejsce promocja tomu poezji Marka Lobo Wojciechowskiego „Krwiobieg”, który ukazał się nakładem cenionego przez poetów Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Autor, urodzony w Nowym Tomyślu gorzowianin, laureat licznych konkursów literackich, ma w swoim dorobku poetyckim jeszcze trzy publikacje: „Suplement”, „Z wędrówek po okolicy” oraz uhonorowany Lubuskim Wawrzynem Literackim za 2010 r. tom „ektoplazma”. Właśnie powrotem do wierszy z tomików wcześniejszych rozpoczęła spotkanie Krystyna Kamińska, która postawiła sobie za cel ukazanie ewolucji twórczości Bohatera Wieczoru – od wierszy przywołujących dzieciństwo, poprzez utwory „zbliżone terytorialnie do Gorzowa”, oddające proces wpisywania się przybysza z zewnątrz w miasto („Park Róż”, „Hotel Mieszko”), do wierszy analizujących wnętrze człowieka, o dużym ładunku intelektualno-lirycznym, jak te z tomu „ektoplazma” czy z promowanego „Krwiobiegu”.


"Lato z krówką"

W dniach od 4.08. do 28.08. br., w holu biblioteki, pod hasłem: Lato z krówką, można było obejrzeć ekspozycję miniaturowych muciek z kolekcji Renaty Sucheckiej - sołtys wsi Włostów w gminie Bogdaniec. Kolekcja liczy ponad 300 sztuk przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych pochodzących z kraju i zagranicy (Niemiec, Portugalii, Hiszpanii, Ukrainy, a nawet z Florydy i Monte Carlo). Na ekspozycji przedstawiono część z nich - 173 szt. Większość to przedmioty przydatne w pracach kuchennych i gospodarstwie domowym, ale też figurki ozdobne.  Historia powstania kolekcji sięga 2001 r. Pierwszą krówkę, pani sołtys otrzymała od wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie, którzy odwiedzili jej gospodarstwo rolne. Ale szczególnie jest przywiązana do zegarka z portretem krowy, przedmiotu niezwykłego w jej kolekcji. Przyjechała ona bowiem, jako dar Moiry Turner, siostry piosenkarki - Tiny Turner. Kolekcjonerka nie kryje również swojej sympatii do tych, jakże pożytecznych zwierząt. Na ekspozycji, obok miniaturowych muciek, znalazły się też tematyczne książki i płyty CD ze zbiorów biblioteki. Kolekcja została przedstawiona w lokalnych mediach.


Literackie Centrum Krea(k)tywności – Literacki bal kostiumowy

Wraz ze zbliżającym się końcem wakacji swoją letnią przygodę w bibliotece zakończyli uczestnicy Literackiego Centrum Krea(k)tywności. Wielki finał projektu odbył się 25 sierpnia 2017 roku. Tego dnia Willy Wonka zaprosił wszystkich bohaterów literackich na wyjątkowy bal kostiumowy do swojej fabryki czekolady! Słodkie świętowanie rozpoczęto od wesołych zabaw, których uczestnicy bezbłędnie odpowiedzieli na pytania związane z motywem przewodnim balu – powieścią „Charlie i fabryka czekolady”, spróbowali niczym tytułowy chłopiec trafiać gazetami do celu oraz nakarmili wiecznie głodnego Augustusa.


Literackie Centrum Krea(k)tywności – Najlepiej sprzedane, najchętniej czytane

Ostatnie dwa tygodnie wakacyjnej przygody w bibliotece młodzi uczestnicy Literackiego Centrum Krea(k)tywności spędzili w towarzystwie swoich ulubionych książek wybranych na podstawie trwającego od 3 do 31 lipca plebiscytu „Najlepiej sprzedane, najchętniej czytane”. Wśród 314 oddanych głosów największą ich liczbę otrzymały serie książek dotyczących księżniczek i wróżek Disney’a, następnie powieści o zwierzątkach autorstwa Holly Webb i seria „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinney’a. W gronie docenionych przez dzieci książek nie zabrakło również podróżniczych opowiadań Neli małej Reporterki, kultowych „Dzieci z Bullerbyn”, czy też serii książek o Harrym Potterze, a także wielu innych popularnych tytułów. Na podstawie wybranych przez uczestników plebiscytu książek w dniach od 14 do 24 sierpnia 2017 roku zorganizowano liczne atrakcje.


Literackie Centrum Krea(k)tywności – Z książką dookoła świata

Wraz z końcem lipca rozpoczęła się wyjątkowa podróż z książką dookoła świata, którą odbyli uczestnicy Literackiego Centrum Krea(k)tywności. W dniach od 31 lipca do 11 sierpnia 2017 roku przemierzyli nieznane lądy, odwiedzili ich najdalsze zakątki i przeżyli niezapomniane przygody.

Podążając „Indiańskim tropem”, miłośnicy podróży dotarli 2 sierpnia wprost do wioski w Nowym Jaromierzu, gdzie pod czujnym okiem wodza uczestniczyli w polowaniu na bizony. Nie zabrakło również indiańskich śpiewów, tańców czy legend opowiadanych przy trzaskającym ogniu, dzięki czemu każdy mógł poczuć się jak mieszkaniec Wielkich Równin. Kolejnym przystankiem na trasie młodych obieżyświatów była „Nadwarciańska sawanna” w poznańskim zoo, do którego przybyli 9 sierpnia. Podziwiając zróżnicowaną faunę całego świata, uczestnicy wycieczki stanęli oko w oko z nosorożcem, wielbłądem, a także dostojną żyrafą, czy słoniem. Na powitanie wyszły im również foki, marabuty, pandy rude oraz… kaczki!


Wernisaż wystawy "Zamki i ogrody Nowej Marchii"

W pierwszy czwartek sierpnia o godz. 17.00 w gorzowskiej książnicy nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Zamki i ogrody Nowej Marchii”. Uroczystość została połączona z wręczeniem dr Sibylle Badstübner-Gröger odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pretekstem do zorganizowania wystawy był wydanie 20., jubileuszowego, zeszytu z serii „Zamki i ogrody Nowej Marchii”. Każdy tom, wydawany przez Koło Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii, przedstawia dzieje jednej budowli z terenu historycznej Nowej Marchii. Uzupełnieniem tekst są fotografie autorstwa Volkmara Billeba.

Za zasługi dla upamiętniania kultury materialnej Ziemi Lubuskiej, dr Sibylle Badstübner-Gröger otrzymała odznaczenie MKiDzN z rąk wicewojewody lubuskiego Piotra Palucha. Podczas uroczystości obecni byli także lubuska konserwator zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć oraz dr Thomas Drachenberg, brandenburski konserwator krajowy.


Literackie Centrum Krea(k)tywności – Z dziennika pokładowego

Morskie opowieści, zaciekłe bitwy, wyprawy w nieznane – wszystko to znalazło swoje miejsce w wyjątkowym dzienniku pokładowym. Uczestnicy Literackiego Centrum Krea(k)tywności w dniach od 17 do 28 lipca 2017 roku zapisali w nim niezapomniane przygody… z załogą pirackiego okrętu! Pierwszą z nich był rejs zabytkowym lodołamaczem „Kuna” po Warcie, który odbył się 18 lipca. Młodzi żeglarze z niekłamaną radością zwiedzali pokład, a także tajemnicze pomieszczenia pod nim. Nie straszne im były dźwięki syren ani prowadzenie statku! Uczestnicy rejsu bezpiecznie zacumowali „Kunę”, by podczas zajęć „Piraci do abordażu!” spotkać rozbitków z załogi kapitana Mongarda Nożyce.


Literackie Centrum Krea(k)tywności – Niecodzienne biblioteki

Pierwsze dwa tygodnie Literackiego Centrum Krea(k)tywności już za nami. W dniach od 3 do 14 lipca 2017 roku uczestnicy projektu przekonali się, że biblioteki to niecodzienne miejsca, w których  można spędzić krea(k)tywne wakacje! Młodzi czytelnicy swoją przygodę rozpoczęli wraz z Olimpiadą biblioteczną, która odbywała się w filiach miejskich dla dzieci. Po rozgrzewającym treningu młodych i prężnych umysłów uczestnicy olimpiady podjęli rzucone wyzwanie i zmierzyli się z przygotowanymi konkurencjami. Literackie kalambury, zagadki, quizy, rebusy, poszukiwania zaginionej pozycji, a nawet klasyfikacja książek dziecięcych to pestka dla bibliotecznych olimpijczyków, którzy na zakończenie igrzysk zostali nagrodzeni dyplomami - kolorowankami! 


Sztuka okiem seniora

Sztuka okiem seniora, to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się 6 lipca w Galerii Krąg przy Oddziale dla Osób Specjalnej Troski  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Jest to wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Nr  1 im. Marie Juchacz z Gorzowa Wlkp. Do wykonania prac użyto różnych technik: decoupage, haft krzyżykowy, dziewiarstwo, papieroplastyka, zdobnictwo, dekoratorstwo, wiklina papierowa, papier mache, prace z masy solnej, gipsowej oraz prace stolarskie.  Każda technika wymaga specyficznych umiejętności i sprawności. Poprzez aktywność twórczą mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mogą wyrazić swoje myśli, uczucia i emocje.

Kilka utworów na pianinie zagrał Andrzej Beń.


Przekazanie grafik z kolekcji Christy Wolf

W dniu 30 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim nastąpiło uroczyste przekazanie grafik współczesnych artystów niemieckich z prywatnej kolekcji Christy Wolf.

Aktu przekazania grafik na ręce dyrektora WiMBP Edwarda Jaworskiego dokonała córka pisarki Tinka. Była to jej pierwsza wizyta w Gorzowie od 1971 r., kiedy to wraz z matką i wujem przyjechała do miasta nad wartą jako kilkuletnia dziewczynka. Pobyt w Gorzowie stał się następnie kanwą książki pt. „Wzorce dzieciństwa”.

Przekazane grafiki pochodzą z teki „Medea altera” wydanej w Berlinie w 1996 r. Zostały one wykorzystane jako ilustracje do powieści Christy Wolf pt. „Medea. Stimmen”. W gorzowskiej książnicy można je oglądać w holu gmachu głównego.


Wystawa rysunku satyrycznego Artura Krynickiego

29 czerwca 2017 r. w Galerii Karykatury (na I piętrze zabytkowej willi Lehmanna), zorganizowany został wernisaż  rysunku satyrycznego Artura Krynickiego „VIPy i NEWSy”. Na wystawie znalazło się  kilkadziesiąt prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

                                                                                                                            

Artur Krynicki-Szymański urodził się w 1974 r. w Zielonej Górze. Absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (Wydział Operatorski – Animacja i filmowe efekty specjalne), gdzie współtworzył Międzynarodowy Festiwal Studenckich Filmów Animowanych „Kontakt”. Od osiemnastu lat współpracuje z prasą ogólnopolską. Jego rysunki publikowały: „Agora”, „Bluszcz”, Businessman”, „Cinema”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Wyborcza”, „Film”, „Foyer”, „Manager”, „Newsweek”, „Playboy”, „Polityka”, „Press” i „Wprost”. Realizował zamówienia portretowe m.in. dla Orlenu, Warty i Polskiego Radia.


Wystawa prac Renaty i Macieja Jurczaków

W dniach od 05.06. do 24.06.2017 r., w holu biblioteki, można było oglądać prace ceramiczne i fotografie Renaty Jurczak i trzynastoletniego Macieja Jurczaka. Swoją Przygodę z ceramiką, mama i syn, rozpoczęli na zajęciach organizowanych przez Dom Kultury w Małyszynie, a po zamknięciu placówki brali udział w indywidualnych warsztatach prowadzonych przez gorzowskiego instruktora. Od kilku lat rozwijają swoją wyobraźnię i inspirują innych tworząc różnorodne formy ceramiczne, przedmioty ogólnoużytkowe: dzbanki, kubki, patery, talerze, figurki zwierząt i aniołów. Zajęcia zacieśniają więzi pani Renaty z synem, wyrabiają pomysłowość i kreatywność. Podobnie jest z ich drugą pasją – fotografią.


Czytanie na ekranie - Dzień Ojca

23 czerwca w Ośrodku Biblioterapeutycznym po raz kolejny dzieci z Przedszkola Specjalnego wzięły udział w cyklicznym już spotkaniu o nazwie Czytanie na ekranie. Chłopcy wysłuchali wierszyka o przygodach taty w cyrku na podstawie książeczki Wiesława Drabika „Z tatą w cyrku”. Temat spotkania nie mógł być inny, bo w tym dniu z okazji Dnia Ojca składamy życzenia i wręczmy drobne upominki naszym tatom. Dlatego też każdy przedszkolak wykonał samodzielnie laurkę. Wesoło było w czasie przyklejania krawatów (tak, tak nasze laurki ubrane były w krawaty), wycinania dziurkaczem motylków i gwiazdek oraz umieszczania na kołnierzykach guzików. Na zakończenie każdy z chłopców pod przyklejonym okolicznościowym wierszykiem odrysował swoją dłoń. Do zobaczenia po wakacjach.


Wystawa rysunku satyrycznego Eryka Lipińskiego

22 czerwca 2017 r. na I i II piętrze gmachu WiMBP otwarta została wystawa rysunku satyrycznego: „Eryk Lipiński (1908-1991)”. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

                                                                                                                              

Eryk Lipiński (ur. 12 lipca 1908 r. w Krakowie, zm. 27 września 1991 r.) – karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, scenograf. Ukończył malarstwo, grafikę użytkową i scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako karykaturzysta zadebiutował w tygodniku Pobudka w roku 1928. Współpracował m.in. z  Przekrojem, Przeglądem Kulturalnym, Trybuną Ludu, Polityką, Panoramą, Zwierciadłem, Expressem Wieczornym. Współzałożyciel tygodnika satyrycznego Szpilki. W 1978 założył Muzeum Karykatury w Warszawie. Był jego pierwszym dyrektorem, funkcję tę sprawował do śmierci w 1991. W 1987 założył Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Laureat wielu nagród artystycznych i odznaczeń państwowych.


Promocja książki „Wodne granice” Magdy Turskiej

21 czerwca 2017 r. w kawiarnianym klimacie „sali literackiej” gorzowskiej książnicy im. Z. Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja wydanej nakładem WiMBP książki „Wodne granice” Magdy Turskiej. Autorka – absolwentka filologii polskiej oraz bibliotekoznawstwa – od kilkunastu lat mieszka w podgorzowskim Santocku, zaś zawodowo związana jest z biblioteką w Kłodawie, którą kieruje. Jak zaznaczył otwierający spotkanie dyrektor Biblioteki i zarazem redaktor naczelny promowanego wydawnictwa Edward Jaworski – znajduje jeszcze czas na działalność kulturalną w swoim środowisku. Pisarka zadebiutowała w 2013 r. zbiorem „Międzyczas którego nie ma i inne prozy”. Publikuje też w „Pegazie Lubuskim” i na portalu internetowym Povoli.pl. Moderujący spotkanie pisarz Jerzy Alski określił stronę formalną książki Magdy Turskiej jako rodzaj „patchworku”, jako „zwarty i logiczny opis pasażu, przebieg pewnej drogi”, wreszcie – jako rodzaj pamiętnika. Z tą ostatnią sugestią nie zgodziła się jednak autorka. „Raczej patchwork i szkatułka”, zbiór elementów, które powstawały z różnych inspiracji na przestrzeni prawie dziesięciu lat – sprecyzowała, odsłaniając swój warsztat pisarski.


Już prawie są wakacje!

Po wiośnie przychodzi lato, a z nim wakacje. Czas odpoczynku i podróży. Wszyscy z wielkim utęsknieniem czekamy na pierwsze dni lata, super atrakcje i dobrą pogodę. Podczas zajęć, które odbyły się 20 czerwca 2017 r. w Ośrodku Biblioterapeutycznym  dla wychowanków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem z Gorzowa Wlkp. uczestnicy dowiedzieli się gdzie można spędzić wakacje, co spakować do walizki i jak zachować bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Do uczestników zajęć skierowano pytania: Czy po górach można spacerować w klapkach? Czy można się kąpać nad morzem, gdy jest wywieszona czarna flaga? Czy do każdej wody można skakać na główkę? Czy należy zakładać kask jeżdżąc rowerem? Na te i wiele innych pytań starano się uzyskać odpowiedź. Na zakończenie wszyscy pożegnali się śpiewając piosenkę Lato, lato.

Warsztaty przeprowadziły: Joanna Kierniej-Drzazga oraz Marlena Myśków.


Sprzątanie – trudny temat

Warsztaty z elementami biblioterapii, pt.: „Sprzątanie – trudny temat” przeprowadzone zostały 19 czerwca br. w Zespole Kształcenia nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim.

Uczniowie bardzo czekali na kolejne spotkanie. Zareagowały na prowadzącą bardzo entuzjastycznie i z niecierpliwością czekały na kolejne zajęcia. Tematem przewodnim spotkania była prokrastynacja, ciągłe odwlekanie czynności i zadań, na których powinniśmy się skupić. W naszym przypadku chodziło o odwlekanie sprzątania po sobie. Warsztaty miały na celu przybliżenie problemu sprzątania oraz zmianę nastawienia do porządkowania. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jakie płyną zagrożenia z zagraconych, brudnych zakątków naszego pokoju, naszych mieszkań. Porozrzucane zabawki, pozostawione resztki żywności, nadmiar śmieci. Czy lepiej się żyje w czystym pomieszczeniu, czy zakurzonym, zatęchłym. Zbliża się czas wakacji, który sprzyja porządkowaniu swojego otoczenia dlatego nie warto odwlekać tego na potem, na zaraz.


Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 2 (69) / 2017

13 czerwca w zabytkowym holu willi Lehmanna gorzowskiej książnicy im. Z. Herberta odbyła się promocja 69. numeru „Pegaza Lubuskiego”, jak stwierdził redaktor naczelny Ireneusz K. Szmidt  – „»Pegaza« na żywo”, gdyż publikowani w numerze autorzy w większości czytali lub komentowali swoje utwory. I tak Jerzy Alski odczytał esej „Dziecko” – o dziecięcym myśleniu „na skróty”, „na zasadzie eliminacji” – jak podsumował, zaś Jolanta Karasińska sprezentowała dzieciom z okazji ich święta kilka wierszy z tomu „Witaj łąko”, zawierającej cykl utworów przedstawiających mieszkańców łąki („Pani Mucha”, „Motylek”). Dla wiedzy najmłodszych… bo dzisiaj dziecko nie potrafi już wskazać różnicy między łąką a przydomowym trawnikiem – skonstatowała autorka. Swoje wiersze przeczytali również „poetka zza miedzy” – Barbara Moraczewska ze Szczecina oraz Roman Karwacki z Gorzowa. I.K. Szmidt zarekomendował bohaterkę „Debiutów Pegaza” – Kalinę Moskaluk, Rafała Sulikowskiego – eseistę, prozaika i poetę z Poznania, autora tekstu „E-literatura: szanse i zagrożenia”, Beatę Haryszyn – autorkę powieści „Dobrodziejstwa ciągów dalszych” oraz teksty poświęcone twórczości zmarłego księdza-poety Marka Grewlinga autorstwa dwóch wybitnych krytyków – Czesława Sobkowiaka i Leszka Żulińskiego.


Otwarcie Sali Papuszy

7 czerwca 2017 r. na pierwszym piętrze zabytkowej willi WiMBP w Gorzowie Wlkp. miało miejsce otwarcie sali poświęconej Bronisławie Wajs Papuszy. Uroczystość niemal zbiegła się z trzydziestą rocznicą śmierci cygańskiej poetki i jest dowodem na to, iż obawy Papuszy przed zapomnieniem okazały się płonne.

 

Już w 1986 r. na zlecenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie została wydana teka bibliofilska pt. Papusza. Bronisława Wajs z wierszami poetki (przeł. z jęz. cygańskiego przez Jerzego Ficowskiego) i grafikami Andrzeja Gordona. Dwa lata później gorzowska biblioteka upamiętniła artystkę płaskorzeźbą autorstwa Zofii Bilińskiej, którą w 1988 r. umieszczono przy wejściu do siedziby głównej przy ul. Sikorskiego 107. W tym samym roku miały miejsce wydarzenia kulturalne poświęcone Papuszy: spotkania autorskie w bibliotekach gorzowskich i na terenie województwa, wystawa w Galerii „Inter Libros”, kiermasz książek z udziałem autorów oraz „Wieczór Papuszy” w Wojewódzkim Domu Kultury.


Spotkanie pt. „Już niewielu pamięta – historie lokalne w wymiarze uniwersalnym”

Ile różnych opowieści kryją stare albumy, czy osobiste wspomnienia? Jak wiele z nich uda się przenieść w przyszłość? O tym dyskutowano 6 czerwca 2017 r. w Bibliotece im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. podczas spotkania „Już niewielu pamięta – historie lokalne w wymiarze uniwersalnym”. Spotkanie poprowadził prezes Ośrodka KARTA – Zbigniew Gluza.

Fundacja Ośrodka KARTA zajmuje się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej. Włączenie do tych działań biblioteki, jako instytucji bliskiej miejscowym społecznościom to proces, którego głównym celem jest ratowanie śladów przeszłości i aktywizacja pamięci. KARTA dostrzegła potencjał bibliotek: fakt, że są to miejsca zaufania publicznego o wysokim prestiżu, a bibliotekarze – dzięki swojej otwartości, zaangażowaniu i znajomości społeczności lokalnej – mogą dotrzeć do ciekawych i nieznanych świadków, wydarzeń, dokumentów sprawia, ze biblioteki stają się centrami archiwów społecznych.


Wernisaż wystawy na temat wizyty Jana Pawła II w Gorzowie

Jakie były kulisy przygotowań do wizyty papieża Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego 20 lat temu, jakie intencje przyświecały władzom jaki był Gorzów 20 lat temu? Do papieskiej wizyty przez wiele miesięcy przygotowywało się całe miasto i o tym opowiada wystawa w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta . Wernisaż wystawy odbył się 2 czerwca 2017 w holu gorzowskiej książnicy.


„Bilbo w Bibliotece”

Czy wiecie, kiedy kompania krasnoludów oraz hobbit wyruszyli w podróż ku Samotnej Górze? Wiosną a dokładnie w maju. Podobnie miało to miejsce w Bibliotece Herberta, w której uczniowie różnych szkół podążyli ku fantastycznej przygodzie. Świat Śródziemia wykreowany przez Tolkiena został przeniesiony do gorzowskiej książnicy - na jego kanwie została oparta lekcja biblioteczna. Uczniowie z zapałem wyruszyli w poszukiwaniu ukrytych kodów w celu rozwiązania zagadek związanych z treścią lektury. Na koniec zajęć rozpętała się zacięta Bitwa Pięciu Armii, w której udział wzięli przedstawiciele mieszkańców Śródziemia: elfy, krasnoludy, ludzie, czarodzieje oraz hobbici. Spotkanie zostało zwieńczone wykładem o życiu i twórczości Tolkiena.

Poniżej w linkach dostępna fotorelacja:


Nasze niedoskonałości nie muszą być złe

Warsztaty z elementami biblioterapii „Nasze niedoskonałości nie muszą być złe” przeprowadzone zostały 30 maja br. w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski dla uczniów z Zespołu Szkół nr 14 im. Ambasadorów Praw Człowieka z Gorzowa Wielkopolskiego oraz 2 czerwca br. w Zespole Kształcenia nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim.

Często porównujemy się z innymi i wydaje nam się, że wypadamy gorzej. Brzuch odstaje, nogi za krótkie, usta nie takie. Powinniśmy zaakceptować i pokochać siebie. Możemy się różnić nie tylko ze względu na wygląd zewnętrzny, kolor i długość włosów, kolor oczu, wzrost, nasze cechy charakteru, niepełnosprawność, ale również wykształcenie, narodowość, stan materialny czy religijność. To, że różnimy się od innych nie musi być złe lecz może być naszym atutem.


Wystawa naparstków z różnych stron świata z kolekcji Michaliny Grund

W dniach od 6.05. do 27.05. br., w holu biblioteki, można było oglądać naparstki z różnych stron świata z kolekcji Michaliny Grund. Zbiór stanowi ponad 320 sztuk kapturków ochronnych. Niektóre z nich, to typowo kolekcjonerskie przedmioty, ciekawie, oryginalnie i bogato zdobione. Na ekspozycji przedstawiono naparstki ukazujące między innymi miejsca święte i wizerunki osób świętych, słynnych ludzi, znaki zodiaku, motywy roślinne, świąteczne oraz owady. Dużą grupą były miasta i regiony Polski; państwa, miasta i ciekawe miejsca świata, w tym we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Grecji Ameryce, Kubie, Maroku, Meksyku, Tunezji, Egipcie i wielu innych. Pierwszy naparstek w zbiorze został przywieziony z Petersburga  przez zięcia kolekcjonerki. Był piękny, ażurowy, misternie wykonany. Kolejny w kolekcji pojawił się dopiero po 2 latach. Obecnie podczas każdej podróży kolekcjonerka stara się wyszukać kolejny okaz. Naparstki dostaje też od najbliższej rodziny, znajomych, którzy wiedzą o jej hobby. Największy wkład w poszerzanie kolekcji ma córka z mężem i wnuczki. W otwarciu ekspozycji uczestniczyła rodzina kolekcjonerki i czytelnicy biblioteki. Relacje można było zobaczyć i usłyszeć w  lokalnych mediach, a nawet w ogólnopolskim Teleexpressie. Atrakcją otwarcia był pyszny tort ze słodkimi ozdobami w kształcie naparstków.


Galeria „Krąg” Naszym Mamom

26 maja 2017 roku w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki. Po części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 im. Ambasadorów Praw Człowieka z Gorzowa Wlkp. nastąpiło otwarcie wystawy prac plastycznych pt. „Naszym Mamom”. Tegoroczna prezentacja to dwudzieste pierwsze spotkanie z twórczością uczniów tej szkoły.Prace prezentowane na wystawie wykonane zostały pod kierunkiem: Izabeli Chilońskiej, Edyty Czyżyk, Ewy Glądały, Adriany Kolczyńskiej, Anny Kordun, Izabeli Nauman, Katarzyny Pasieki, Bogusława Chandrysiaka.

Wystawa będzie czynna do 29 czerwca 2017 r.


Biblioteka Aktywnego Seniora

25 maja 2017 r. w Bibliotece Aktywnego Seniora spotkaliśmy się na kolejnej prezentacji przygotowanej we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej z cyklu „ Z biblioteką przez Francję” . Mówiliśmy o niezwykle malowniczym, pachnącym lawendą regionie jakim jest Prowansja. Spotkanie prowadziła kierowniczka Ośrodka Kultury Francuskiej w WiMBP - Jolanta Plust. W bardzo ciekawej formie zaprezentowane zostały tradycja, kultura, zwyczaje francuskiej Prowansji. Była to prowincja Cesarstwa Rzymskiego. Następnie znalazła się pod panowaniem dynastii Burgundów. Władcy tytułowani byli markizami, hrabiami, książętami. W Prowansji przenikały się wpływy hiszpańsko-francuskie, katalońsko-aragońskie. 


Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem

22 maja 2017 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej  z czytelnikami spotkał się Michał Rembas – szczeciński dziennikarz, historyk i przewodnik. Pasjonat historii Szczecina i Pomorza, starych cmentarzy, architektury i wojskowości oraz podziemi. Współpracował m.in. z magazynem "National Geographic", "Gazetą Wyborczą" i "Wędrowcem Zachodniopomorskim". Autor książki "Zachodniopomorskie tajemnice". Pomysłodawca i współautor poświęconej zdobyciu Szczecina w 1945 roku książki "Bitwa o Szczecin".


Przystanek Historia - pokaz filmu pt. "Trzech kumpli"

17 maja 2017 r., godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim – zaprosiły gorzowian na pokaz filmu „Trzech kumpli” w reż. Anny Ferens i Ewy Stankiewicz.

 

Trzech kumpli ze studiów. Jeden został zamordowany, drugi okazał się zdrajcą, trzeci walczy o prawdę. Staszek Pyjas, Leszek Maleszka, Bronek Wildstein. Film opowiada prawdziwą historię pewnej przyjaźni z czasów PRL-u. W dramatycznych losach bohaterów odbija się historia Polski. Bezimienna komunistyczna machina, w filmie przybiera twarze konkretnych ludzi - funkcjonariuszy SB i tajnych współpracowników. Po drugiej stronie grupa młodzieży nie godzącej się ze zniewoleniem. Grupa, która po wielu latach, w wolnej Polsce nieoczekiwanie znajdzie się w dramatycznej sytuacji...


„Biblioteka w sam raz” – obchody Tygodnia Bibliotek 2017 w WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Tydzień Bibliotek to zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja promująca biblioteki i czytelnictwo. Tegoroczna, czternasta edycja programu przebiegała pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. realizując program wydarzeń udowodniła, że biblioteka – oczywiście, jest miejscem w sam raz dla wszystkich! Kompleksowy cykl wydarzeń kulturalnych zorganizowanych od 8 do 13 maja 2017 roku w ramach programu „Biblioteka w sam raz” adresowano do zróżnicowanych grup odbiorców, dzięki czemu każdy z zainteresowanych, bez względu na wiek, znalazł dla siebie ciekawe wydarzenie. Szerokie spektrum organizowanych wydarzeń umożliwiło mieszkańcom Gorzowa uczestnictwo w spotkaniach autorskich, realizację twórczych pasji podczas warsztatów, a także udział w familijnej grze literackiej. Nie zabrakło również akcji czytelniczej angażującej wszystkich użytkowników biblioteki.