YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Aktualności » Ameryka w twojej bibliotece

Centrum Kultury i Informacji „america@your library”

Dnia 16 maja 2012 r. o godz. 12:00 w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, dokonano uroczystego otwarcia Centrum Kultury i Informacji „america@your library”, w którym udział wzięli przedstawiciele Ambasady USA w Warszawie, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz czytelnicy i inni zaproszeni goście.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. w drodze konkursu ogłoszonego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), jako jedna z ośmiu bibliotek w Polsce, zakwalifikowała się do programu „america@your library” („ameryka w twojej bibliotece”). Program ten, oparty na partnerstwie między Ambasadą USA, FRSI i wybranymi bibliotekami publicznymi, zakłada działalność zarówno informacyjną jak i kulturalną, mającą na celu przybliżanie wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych Ameryki poprzez m. in. spotkania, pogadanki, wystawy. W ramach współpracy Ambasada USA w Warszawie przekazała Bibliotece około 100 książek w języku angielskim, przeznaczonych dla dzieci. Zbiory te będą systematycznie uzupełniane, również o publikacje przeznaczone dla starszych odbiorców. Uzyskaliśmy także bezpłatny dostęp do ponad 30 komercyjnych baz danych,
w których znajduje się m.in.:

  • 55 tys. tytułów pełnotekstowych książek z różnych dziedzin w tym około 100 tytułów encyklopedii i informatorów,

  • 1000 tytułów czasopism i gazet, a w nich około 45 mln artykułów,

  • 150 tys. krótkich form: opowiadań, wierszy, sztuk teatralnych,

  • 1000 filmów dokumentalnych,

  • bazy do nauki języka angielskiego w formie tekstów, plików audio i wideo
    dla osób z wszystkich grup wiekowych i o każdym poziomie znajomości języka angielskiego.

Anglojęzyczny księgozbiór przekazany przez ambasadę, dostępny jest w Oddziale Dziecięcym na parterze gmachu WiMBP.

Dostęp do baz danych możliwy jest w Zespole Czytelń sala 213 II p. od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, w soboty od 10:00-15:00.

 

 


Inauguracja programu "Ameryka w Twojej Bibliotece"