YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Spotkania autorskie DKK


Dyskusyjny Klub Książki w Trzcielu gościł Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego w swojej bibliotece

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu miała zaszczyt gościć duet literacki – Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego.  Zaproszeni goście przedstawili  naszym czytelnikom historię poznania się oraz okoliczności, w jakich zdecydowali się na wspólną pracę pisarską.

Twórczość Marii Ulatowskiej obfituje w bestsellerowe powieści obyczajowe: „Rodzina z Sosnówki”, „Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, „Przypadki pani Eustaszyny”, „Kamienica przy Kruczej”, „Całkiem nowe życie”, „Prawie siostry”.

Natomiast pisarstwo Jacka Skowrońskiego to literatura sensacyjno-kryminalna. Jest autorem powieści: „Był sobie złodziej”, „Mucha”, Zabić, zniknąć, zapomnieć”.


Ulatowska-Skowroński – duet idealny (?)

W środę 22 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy gościła autorski duet Maria Ulatowska-Jacek Skowroński. Zanim stworzyli spółkę autorską oboje mieli już znaczący „osobny” dorobek literacki. Ona- autorka powieści obyczajowych ze sławnym „Sosnowym dziedzictwem” na czele. On – twórca trzech poczytnych powieści kryminalnych. Na spotkaniu opowiedzieli o początkach własnych karier literackich i pomyśle, aby połączyć siły. Przedstawili, jak wygląda ich wspólna praca. Zaczęli od dwóch książek sensacyjno-obyczajowych. Trzecią jest „Historia spisana atramentem” – powieść o dziadku pani Marii. Jej akcja toczy się sto lat temu się na Ukrainie, w Rosji i w Paryżu. Tam też szukali śladów swojego bohatera. Niestety, nie znaleźli prawie nic. Jak na razie duet Ulatowska-Skowroński nie przewiduje powrotu na „ścieżkę zbrodni”, ale…


Nie chciałam być Mikulskim polskiej literatury…

…tymi słowami Maria Ulatowska uzasadniała stworzenie literackiego duetu z Jackiem Skowrońskim, z którym na przestrzeni ostatnich trzech lat wydała trzy (w kwietniu 2017 r. ukaże się czwarta) wspólnie napisane powieści obyczajowo-sensacyjne, czy jak kto woli, kryminalno-obyczajowe. Wcześniej, każde z nich – jako pisarz – spełniało się w zupełnie innym gatunku literackim, Maria Ulatowska była autorką bestsellerowych powieści obyczajowych, natomiast Jacek Skowroński specjalizował się w powieści sensacyjnej.

Całe zawodowe życie Marii Ulatowskiej – prawniczki z wykształcenia – związane było
z pisaniem… projektów ustaw, przepisów i tym podobnych dokumentów. A że pisać lubiła od zawsze, po przejściu na emeryturę postanowiła napisać… powieść. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Wydana w 2011 roku książka pt. „Sosnowe dziedzictwo” z dnia na dzień stała się bestsellerem. W ciągu następnych dwóch lat powstało sześć kolejnych powieści, równie poczytnych.


„Dubaj - w oazie wielkiego luksusu i wielkiej nudy”. Spotkanie z Jędrzejem Majką, podróżnikiem i pisarzem

W słoneczne popołudnie 15 marca odbyły się spotkania z młodzieżą gimnazjalną w Brójcach i Trzcielu z podróżnikiem i pisarzem Jędrzejem Majką w Bibliotece Publicznej M. i G. w Trzcielu i Filii Brójce.

Gość przedstawił nam miasto Dubaj, które jest stolicą emiratu o tej samej nazwie. Polacy mogą tam dolecieć z Warszawy lub Katowic, lot trwa 6 godzin. Jest to miasto leżące nad Zatoką Perską, które szczyci się tym, że wszystko, co tam powstaje, jest: najwyższe, najdroższe, najnowocześniejsze i największe. Wszystko to związane jest z historią tego regionu. Do czasu odkrycia złóż ropy w latach pięćdziesiątych  miejsce to było znane tylko dzięki perłom, które wydobywali poławiacze. Pierwsze zapiski na ten temat pochodzą z 1580 roku. Wymieniano je na jedwab i porcelanę z Chin. Po odkryciu ogromnych złóż ropy, kiedy w 1958 roku emirem został Maktuma ibn Raszid al-Maktuma, człowiek z podstawowym wykształceniem, zainwestował on ogromne pieniądze w Dubaj.


Marcin Kydryński, autor książki pt.: „Biel” w gorzowskiej książnicy

Dla fanów Marcina Kydryńskiego wizja spędzenia z Nim walentynkowego wieczoru zapewne wydała się bardzo kusząca. Nic, więc dziwnego, że największa sala w WiMBP pękała w szwach. Wszyscy chcieli zobaczyć „głos” Trójkowej Sjesty – niedzielnej audycji Marcina Kydryńskiego. Niektórzy znają go, jako autora felietonów na łamach magazynów Kontynenty, Viva czy Playboy. Kydryński, godny uczeń Tomasza Tomaszewskiego, jest też znakomitym fotografem. I wszystkie swoje pasje przelewa na kartki swojej ostatniej książki „Biel”.

Monumentalne wręcz, blisko 700-stronicowe dzieło, pięknie , subtelnie wydane, nasuwa skojarzenia z Biblią. I za taką „biblię” Afryki można ją śmiało uznać. Kydryński podróżował na ten trudny kontynent przez 25 lat. Podróżował niebanalnie, w miejsca niepopularne, trudno dostępne, niejednokrotnie ryzykując życie i zdrowie. O Afryce pisze zarówno reportersko, jak i poetycko. Dawkuje czytelnikowi idealną porcję wiedzy o krajach, o których, nie ukrywajmy, przeciętny mieszkaniec naszego kraju niewiele wie.


Ile zła drzemie w człowieku? - spotkanie z autorem powieści grozy Przemysławem Piotrowskim

We wtorek 14 lutego gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy był zielonogórzanin Przemysław Piotrowski. Spotkanie prowadził Roman Czarnecki, również mieszkaniec Winnego Grodu.

Przemysław Piotrowski był dziennikarzem śledczym w „Gazety Lubuskiej”, obecnie pracuje na norweskiej platformie wiertniczej. Wydał dwie książki, trzecie ukaże się niebawem, czwartą pisze. Jednak, jak przyznał na spotkaniu, ma opory, aby nazywać się pisarzem: „jeszcze nie żyję z literatury”.

Pierwsza powieść, „Kod Himmlera”, opowiada o tajemnicach związanych z kompleksem bunkrów „Riese” („Olbrzym”) w Górach Sowich. Druga, „Droga do piekła”, pokazuje zło drzemiące w człowieku, któremu majątek i władza zapewnia poczucia bezkarności. Jak czytamy w opisie, główni bohaterowie „z każdym dniem coraz bardziej zagłębiają się w matni pierwotnego zła, niewyobrażalnego okrucieństwa i zdziczałej przemocy.”


Marcin Meller u Herberta

Prezenter, korespondent wojenny, dziennikarz telewizyjny, felietonista „Wprost” i „Newsweeka”, były redaktor naczelny "Playboya" Marcin Meller był gościem spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie.

By posłuchać rozmowy z Marcinem Mellerem i zdobyć jego autograf, w sali głównej gorzowskiej książnicy 29 listopada pojawiło się ponad 200 osób. Moderatorka spotkania redaktor Hanna Kaup poprowadziła je wg klucza zaczerpniętego z książki "Sprzedawca arbuzów", z którą autor przyjechał. Zaczęło się więc od spraw osobistych i rodzinnych. W tej części Marcin Meller wspominał felietony poświęcone swoim dzieciom, mówił o sobie, jako niepokornym synu i podsumował, że jeśli jest jakaś karma, to on pewnie ją dostanie z powrotem. Natomiast nawet nie chce myśleć, że kiedy jego Gucio dorośnie, zakomunikuje mu, że np. wyjeżdża na jakąś niebezpieczną wyprawę.


Spotkanie „PATRIOTYCZNE” w Komnacie Ducha Bajducha

W dniu 8 listopada 2016 r. w Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie z pisarką Zofią Stanecką – twórczynią słynnej serii o perypetiach uroczej Basi. Na spotkaniu PATRIOTYCZNYM dzieci miały okazję podyskutować na niezwykle ważny temat - o wolności. Zastanawiały się, co to dla nich znaczy "być wolnym", a także czy istnieją jakieś granice wolności, których przekroczyć nie może nawet sam król. Nie zabrakło także zabaw na wyobraźnię i rozmów z samą Basią. Spotkanie zakończyło tradycyjne rozdawanie autografów. Sądząc po szerokich uśmiechach uczestników, można je uznać za udane.


Spotkanie z podróżnikiem, pisarzem Jędrzejem Majką w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu

W jesienny wieczór naszą bibliotekę odwiedził podróżnik, pisarz Jędrzej Majka. Wraz z podróżnikiem przenieśliśmy się na Kresy i Madagaskar. Na spotkanie przyszli mieszkańcy Trzciela, których korzenie pochodzą z Kresów i z ogromnym sentymentem wspominają te tereny. Dzięki naszemu gościowi mogli się jeszcze raz  przenieść w swoje  rodzinne strony. Ukazane zostały piękne zabytki Wilna, Lwowa, Nowogródka, Podhorców, Krzemieńca, Drohobycza i in. miejsc. Dużą uwagę autor zwracał na budowle sakralne: sanktuaria, kościoły, cerkwie, synagogi i piękne cmentarze. Wszędzie spotyka się ślady obecności ludności polskiej na tamtych terenach. Znanym Polakom poświęcono bardzo dużą ilość pomników, czcząc w ten sposób pamięć o nich i ich dorobku. Wiele można spotkać na Kresach  zabytków z XVII wieku. W zależność od możliwości finansowych danego regionu część z nich jest w bardzo dobrym stanie, ale duża część jest zaniedbana i często ulega całkowitemu zniszczeniu.


Odnalazłem siebie na drugim peronie…

8 października 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Ośnie Lubuskim odbyło się spotkanie poetyckie z poetą, prozaikiem Tomaszem Przybyłko.

W muzyczno – słownej formie młody, obiecujący twórca przedstawił swoje teksty poetyckie, których ilustracją muzyczną stały się utwory uznanego kompozytora Rafała Borkowego. Tomasz Przybyłko zaprezentował się jako artysta o interesującym, refleksyjnym, poetyckim spojrzeniu na otaczającą go rzeczywistość, które kształtuje się pod wpływem trudnej, pełnej napięć przeszłości. Wielowątkowa, niełatwa twórczość nakłania do głębokich przemyśleń, do chwili oderwania od codziennej gonitwy w kierunku dostrzeżenia drugiego człowieka, jego pragnień tak niezmiernie podobnych do naszych. Temat miłości, przemijania i nadziei przeplata się ludzką potrzebą zaopiekowania się słabszymi, bycia jednocześnie dostrzeżonym i objętym uwagą innych. Człowiek nie powinien pozostawać sam, a potrzeba wspólnoty odczuwania staje się dzięki poezji coraz bliższa.