YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Spotkania autorskie DKK


Marcin Meller u Herberta

Prezenter, korespondent wojenny, dziennikarz telewizyjny, felietonista „Wprost” i „Newsweeka”, były redaktor naczelny "Playboya" Marcin Meller był gościem spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie.

By posłuchać rozmowy z Marcinem Mellerem i zdobyć jego autograf, w sali głównej gorzowskiej książnicy 29 listopada pojawiło się ponad 200 osób. Moderatorka spotkania redaktor Hanna Kaup poprowadziła je wg klucza zaczerpniętego z książki "Sprzedawca arbuzów", z którą autor przyjechał. Zaczęło się więc od spraw osobistych i rodzinnych. W tej części Marcin Meller wspominał felietony poświęcone swoim dzieciom, mówił o sobie, jako niepokornym synu i podsumował, że jeśli jest jakaś karma, to on pewnie ją dostanie z powrotem. Natomiast nawet nie chce myśleć, że kiedy jego Gucio dorośnie, zakomunikuje mu, że np. wyjeżdża na jakąś niebezpieczną wyprawę.


Spotkanie „PATRIOTYCZNE” w Komnacie Ducha Bajducha

W dniu 8 listopada 2016 r. w Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie z pisarką Zofią Stanecką – twórczynią słynnej serii o perypetiach uroczej Basi. Na spotkaniu PATRIOTYCZNYM dzieci miały okazję podyskutować na niezwykle ważny temat - o wolności. Zastanawiały się, co to dla nich znaczy "być wolnym", a także czy istnieją jakieś granice wolności, których przekroczyć nie może nawet sam król. Nie zabrakło także zabaw na wyobraźnię i rozmów z samą Basią. Spotkanie zakończyło tradycyjne rozdawanie autografów. Sądząc po szerokich uśmiechach uczestników, można je uznać za udane.


Spotkanie z podróżnikiem, pisarzem Jędrzejem Majką w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu

W jesienny wieczór naszą bibliotekę odwiedził podróżnik, pisarz Jędrzej Majka. Wraz z podróżnikiem przenieśliśmy się na Kresy i Madagaskar. Na spotkanie przyszli mieszkańcy Trzciela, których korzenie pochodzą z Kresów i z ogromnym sentymentem wspominają te tereny. Dzięki naszemu gościowi mogli się jeszcze raz  przenieść w swoje  rodzinne strony. Ukazane zostały piękne zabytki Wilna, Lwowa, Nowogródka, Podhorców, Krzemieńca, Drohobycza i in. miejsc. Dużą uwagę autor zwracał na budowle sakralne: sanktuaria, kościoły, cerkwie, synagogi i piękne cmentarze. Wszędzie spotyka się ślady obecności ludności polskiej na tamtych terenach. Znanym Polakom poświęcono bardzo dużą ilość pomników, czcząc w ten sposób pamięć o nich i ich dorobku. Wiele można spotkać na Kresach  zabytków z XVII wieku. W zależność od możliwości finansowych danego regionu część z nich jest w bardzo dobrym stanie, ale duża część jest zaniedbana i często ulega całkowitemu zniszczeniu.


Odnalazłem siebie na drugim peronie…

8 października 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Ośnie Lubuskim odbyło się spotkanie poetyckie z poetą, prozaikiem Tomaszem Przybyłko.

W muzyczno – słownej formie młody, obiecujący twórca przedstawił swoje teksty poetyckie, których ilustracją muzyczną stały się utwory uznanego kompozytora Rafała Borkowego. Tomasz Przybyłko zaprezentował się jako artysta o interesującym, refleksyjnym, poetyckim spojrzeniu na otaczającą go rzeczywistość, które kształtuje się pod wpływem trudnej, pełnej napięć przeszłości. Wielowątkowa, niełatwa twórczość nakłania do głębokich przemyśleń, do chwili oderwania od codziennej gonitwy w kierunku dostrzeżenia drugiego człowieka, jego pragnień tak niezmiernie podobnych do naszych. Temat miłości, przemijania i nadziei przeplata się ludzką potrzebą zaopiekowania się słabszymi, bycia jednocześnie dostrzeżonym i objętym uwagą innych. Człowiek nie powinien pozostawać sam, a potrzeba wspólnoty odczuwania staje się dzięki poezji coraz bliższa.


W Gorzowie życie sobie układałem…

…mam tu trochę przyjaciół, znajomych– tymi słowami Krzysztof Daukszewicz przywitał publiczność, która po brzegi wypełniła największą salę gorzowskiej książnicy. Ten znany i lubiany satyryk, kompozytor, publicysta i autor ponad 20 książek 4 października 2016 r. spotkał się z czytelnikami Biblioteki Herberta w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Z nieodłączną gitarą, bo – jak żartobliwie stwierdził – o coś musi się opierać, rozpoczął spotkanie od wspomnienia o swoim niedawno zmarłym przyjacielu Julianie Bohdanowiczu. Tak się bowiem złożyło, że wizyta K. Daukszewicza zbiegła się z prezentowaną – w działającej w WiMBP Galerii Karykatury – wystawą prac tego cenionego rysownika i karykaturzysty. Efektem 40-letniej współpracy obu panów jest blisko 800 rysunków J. Bohdanowicza, którymi zilustrował on 12 książek K. Daukszewicza a także wszystkie felietony, jakie autor napisał do miesięczników „Sukces” i „Łowiec Polski”.


Koziołka przepis na… pisanie

– Żeby był kryminał musi być trup, ale trup nie wystarczy żeby był kryminał – tymi słowami rozpoczął swój wykład dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki autor i wydawca popularnych powieści kryminalnych – Krzysztof Koziołek. Pisarz opowiadał o swoich doświadczeniach na rynku wydawniczym, o tym jak trudno nieznanemu autorowi na nim zaistnieć bez odpowiednich zabiegów marketingowych. Do najlepszych, gwarantujących doskonałą sprzedaż książek danego pisarza zaliczył śmierć autora lub skandal przez niego wywołany. Jako, że pierwszy wariant to zbyt radykalne rozwiązanie, a skandalistą nie jest, sam wybrał ścieżkę naznaczoną ciężką, mozolną pracą krok po kroku. I z tą świadomością pisząc swoje książki trzyma się zasady, że jego historie muszą zaczynać się od trzęsienia ziemi, a na następnych stronach napięcie tylko rośnie.


Wrodzona łatwość, nabyta trudność pisania Anny Janko

9 czerwca 2016 r. w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki gościem Biblioteki Herberta była Anna Janko – poetka, pisarka, felietonistka i krytyk literacki. To autorka kilku tomików wierszy, powieści, m.in. „Dziewczyny z zapałkami”, „Pasji według św. Hanki” i „Małej zagłady”. W swoim dorobku literackim ma także książkę biograficzną, słuchowisko radiowe i książeczkę dla najmłodszych.

Jak twierdzi, poetką została, bo… nie miała innego wyjścia. Wychowała się w specyficznej atmosferze, otoczona mnóstwem książek, w domu, gdzie panował kult słowa pisanego (rodzice są poetami), zanim przyszła na świat. Od początku pisanie wierszy było dla niej czynnością niemal fizjologiczną, potrzebną jak oddychanie. Na jej debiutancki tomik „List do królika doświadczalnego” złożyły się dojrzałe, dobrze przyjęte przez krytykę wiersze, które napisała już w liceum.


Spotkanie autorskie z Anną Janko w Ośnie Lubuskim

8 czerwca 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Ośnie Lubuskim odbyło się spotkanie autorskie zorganizowane przez Dyskusyjny Klub Książki Ośna Lubuskiego.

Zaproszenie przyjęła Anna Janko – prozaik, poetka, krytyk literacki, autorka bestsellerów m.in. Dziewczyny z zapałkami i Małej Zagłady, nagrodzona wieloma nagrodami, wyróżnieniami i nominacjami do nagród literackich, przyjęła nasze zaproszenie i oczarowała swoją twórczością. Zebrani czytelnicy w trakcie spotkania mogli zapoznać się z fragmentami poezji autorki, które zostały przez nią odczytane. Zafascynowani dziełami Anny Janko zadawali pytania związane z motywami inspiracji pisarskich, genezą powstawania jej najbardziej znanych utworów. Wiele pytań dotyczyło wątków autobiograficznych zawartych w twórczości autorki. Pisarka nie stroniąca od tematów trudnych, kontrowersyjnych i problemowych w pięknym i obrazowym stylu dzieliła się ze słuchaczami swoimi refleksjami na temat procesu pisania, będącego ,,dziwnym, lecz pięknym zjawiskiem, do którego dojrzewa się bardzo powoli”.


Z pasją przez życie

Nie mam marzeń, bo... to o czym pomyślę realizuję – tymi słowami, w poniedziałkowe popołudnie 23 maja 2016 r. w Bibliotece Herberta rozpoczął swoje spotkanie Jacek Pałkiewicz. - niestrudzony podróżnik i organizator wypraw w najdalsze zakątki naszego globu, prekursor survivalu w Europie, uznany autorytet w dziedzinie sztuki przetrwania, członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Ilustrując zdjęciami swoją opowieść, J. Pałkiewicz porwał słuchaczy w wyjątkową podróż przez świat. Przez ponad dwie godziny - przybyli na spotkanie Gorzowianie - wraz z nim przepłynęli w szalupie ratunkowej Atlantyk, odkrywali źródło Amazonki, przejechali na reniferach mroźną Syberię, przeszli dżunglę amazońską, by na końcu poznać nieznane oblicze jednego z najbogatszych miast świata – Dubaju. Jacek Pałkiewicz jest też dziennikarzem, reporterem i publicystą, ma na swoim koncie ponad 20 książek, do Gorzowa przyjechał z najnowszą z nich, zatytułowaną „Dubaj. Prawdziwe oblicze”. Zgromadzeni - pozostając pod wrażeniem tego charyzmatycznego człowieka, jego osobistych opowieści - zadawali szereg pytań, na które gość wyczerpująco odpowiadał, a na zakończenie chętni mogli liczyć na autograf z osobistą dedykacją autora.


Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem w Międzyrzeczu

W ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki międzyrzecka biblioteka gościła Jacka Pałkiewicza -  człowieka, który miał odwagę urzeczywistnić swoje marzenia. Ten wielki podróżnik i odkrywca zasłynął m.in. z samotnego rejsu łodzią ratunkową przez Atlantyk, odkrycia źródeł Amazonki, wypraw do najdalszych zakątków Ziemi. Jest twórcą survivalu w Europie, szkolił żołnierzy jednostek elitarnych i kosmonautów. Jest pierwszy Polakiem od czasu Edmunda Strzeleckiego, który dzięki rekomendacji Thora Heyerdahla, został członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Podczas ponad dwugodzinnego spotkania opowiadał o swoich pasjach podróżniczych, reportażach i książkach. Autor promował również swoją najnowszą książkę „Dubaj. Prawdziwe oblicze”. W spotkaniu wzięła udział młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu, Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu, klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki oraz czytelnicy biblioteki.