YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Spotkania autorskie DKK


Regularność kluczem do sukcesu

25 października 2017 r. gościem Biblioteki Herberta był Jakub Porada – kielczanin z pochodzenia, dziennikarz i aktor scen muzycznych z wykształcenia, pasjonat literatury, historii, geografii i podróży. Do gorzowskiej biblioteki Jakub Porada został zaproszony w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki,  jako autor książek – powieści obyczajowych, przewodników turystycznych i książek podróżniczych. I te właśnie książki – będące efektem jego licznych wojaży po Polsce i Europie – stały się motywem przewodnim spotkania.

Punktem zwrotnym w zawodowym życiu J. Porady, stał się moment – gdy zmęczony natłokiem obowiązków – postanowił przekonać się na własnej skórze, że dysponując niewielkim budżetem – już za kilkadziesiąt złotych – można co tydzień lub dwa polecieć do innego kraju. Taki sposób zwiedzania różnych zakątków świata tak bardzo mu się spodobał, że podjął decyzję o przebranżowieniu się z dziennikarza stricte newsowego na tego, który zajmuje się szeroko pojętymi podróżami. Od tej pory – a od tego czasu minęło już kilka lat – jest orędownikiem taniego podróżowania i z niezmiennym zapałem, w jednej ze stacji telewizyjnych realizuje autorski projekt cyklu reportaży na ten temat.


Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim w strzeleckiej bibliotece

14 września 2017 r. Biblioteka Publiczna w Strzelcach Krajeńskich gościła Marcina Wrońskiego – pisarza, dramaturga, redaktora.Autor jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich autorów kryminałów, zdobywcą m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru (2014) oraz Nagrody Kryminalnej Piły (2014). Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Pisarz na spotkaniu opowiadał o swoim warsztacie pisarskim, pasjach, zainteresowaniach. Jak sam przyznał, pisanie powieści traktuje bardzo poważnie i do każdej swojej książki przygotowuje się bardzo starannie. Opowiedział dlaczego zajął się pisaniem powieści kryminalnych w stylu retro i dlaczego umiejscowił akcje w swoim rodzinnym Lublinie. Autor znany jest najbardziej z cyklu powieści o komisarzu Maciejewskim. Ostatnio ukazał się tom IX. Pisarz twierdził, że ukaże się jeszcze tylko jedna część cyklu. Planuje napisać powieść sensacyjną. Na zakończenie autor podpisywał książki i odpowiadał na pytania uczestników spotkania.


Kryminalne retro u Herberta

12 września 2017 r. z czytelnikami biblioteki Herberta spotkał się Marcin Wroński – pisarz, dramaturg, autor serii retrokryminałów, których bohaterem jest komisarz Zyga Maciejewski. O wyborze gatunku literackiego, w którym tworzy M. Wroński przesądziła jego fascynacja okresem międzywojnia, uznał bowiem, że właśnie kryminał najlepiej odda akcję dziejącą się w przedwojennym Lublinie.

Autor w bieżącym roku obchodzi jubileusz 25-lecia pracy twórczej, ale jak sam przyznał dopiero cykl kryminałów retro pozwolił mu na komfort zajmowania się wyłącznie pisarstwem. Od chwili, gdy na rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza część cyklu minęło 10 lat. Do dzisiaj ukazało się dziewięć części przygód komisarza Maciejewskiego i to głównie za ich sprawą Marcin Wroński stał się jednym z bardziej poczytnych i nagradzanych polskich autorów kryminałów. Jest laureatem m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru i Kryminalnej Piły dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej.


Spotkanie z Wojciechem Cesarzem w Międzyrzeczu

7 czerwca 2017 r. w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki oraz XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”, które w tym roku odbywało się w dniach 3-10.06.2017, międzyrzecka biblioteka gościła Pana Wojciecha Cesarza - artystę grafika, dyrektora kreatywnego i artystycznego w agencji reklamowej, dyrektora artystycznego wielu tygodników i miesięczników, zwolennika ekologii. Wspólnie z Katarzyną Terechowicz pisze książki dla dzieci i dorosłych. Ich Pamiętnik grzecznego psa (o imieniu Winter) zdobył nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Książka była również nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABC XXI. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych ze wszystkich międzyrzeckich szkół podstawowych (ok. 120 osób).  Autor w ciekawy sposób opowiadał jak czworonożni przyjaciele postrzegają otaczający ich świat. Był to raczej wykład pt. „Zwierzę nie jest rzeczą”.


Spotkanie z Wojciechem Cesarzem w Sulęcinie

Dnia 7.06.2017 roku, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, mieliśmy przyjemność gościć Wojciecha Cesarza - współautora wielu utworów literackich dla dzieci i młodzieży, w tym ciekawej serii o grzecznym psie.
Spotkanie miało charakter wykładu edukacyjnego, którego hasłem przewodnim było: „Zwierzę nie jest rzeczą!”. Uczestnicy mieli okazję poznać specyfikę życia psów oraz ich sposób postrzegania rzeczywistości. W myśl hasła poruszono tematykę natury i odpowiedzialności za czworonoga, relacji człowiek – zwierzę oraz problem wychowania psa.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sulęcinie, którzy żarliwie odpowiadając na pytania prowadzącego, chętnie opowiadali o swoich domowych ulubieńcach.
Młodzież miała również możliwość wysłuchania fragmentów książki Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz pt. „Kocie przygody grzecznego psa”. Zaznaczyć należy, że przygody głównego bohatera zainspirowane zostały pojawieniem się w rodzinie autorów psa o imieniu Winter.


Spotkanie z Grzegorzem Miecugowem

W dniu 24 maja 2017 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim gościła Grzegorza Miecugowa. Ten słynny dziennikarz i publicysta, obecnie znany głównie z udziału w programie pt. „Szkło kontaktowe”, dzielił się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami na temat dziennikarstwa, polityki i Polski.

Grzegorz Miecugow  należy do najbardziej doświadczonych dziennikarzy w Polsce. Swoją przygodę w tym zawodzie rozpoczynał w 1980 r. w Warszawskim Ośrodku Radiowo-Telewizyjnym. Po wprowadzeniu stanu wojennego odszedł z radia, do którego powrócił w 1987 r. jak dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na początku lat 90. XX w. został dyrektorem Trójki, poczym przeszedł do telewizyjnych „Wiadomości”. W 1997 r. rozpoczął współpracę z TVN, a następnie TVN 24. Jest pomysłodawcą i współprowadzącym popularnego programu publicystycznego pt. „Szkło kontaktowe” oraz autorem cyklu rozmów pt. „Inny punkt widzenia”.


Spotkanie z Ewą Chotomską w bibliotece w Strzelcach Krajeńskich

12 maja w strzeleckiej bibliotece gościła Ewa Chotomska, znana z programu „TIK-TAKA” występowała również w programach „Ciuchcia”, „Fasola” oraz „Domowe Przedszkole”. Była ponadto producentką programów edukacyjnych TVP „Budzik” i „Jedyneczka”. Wraz z Andrzejem Markiem Grabowskim założyła znany i lubiany zespół „Fasolki”. Dzięki „Fasolkom” stała się autorką ponad 500 tekstów piosenek dla dzieci. Któż nie zna piosenek „Mydło lubi zabawę”, „ Szczotka, pasta” czy też „Fantazja”. Pani Ewa, bajecznie kolorowa, przeniosła dzieci w krainę uroczej Ciotki Klotki, rozmawiała z dziećmi na tematy bardzo ważne, dotyczące codzienności, zdrowia, higieny, czytania książek. Dzieci odpowiadały na różne pytania, odgadywały zagadki, śpiewały piosenki. W spotkaniu brali udział uczniowie  klas III Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach Krajeńskich. Na koniec, dzieci mogły nabyć książki i otrzymać autograf od autorki.


Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską w Oddziale Dziecięcym

12.05.2017 r.Oddział Dziecięcy odwiedziła barwna, kolorowa postać – Ewa Chotomska i w takt piosenki „Tik- Tak” rozpoczęła spotkanie autorskie z czytelnikami. Pani Ewa, czyli słynna Ciotka Klotka była scenarzystką programów telewizyjnych - Tik i Tak, Fasola, Domowe przedszkole i Młynek. Jest także założycielką zespołu dziecięcego Fasolki oraz autorką znanych wszystkim przebojów takich jak: „Szczotka, pasta”, „Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby”, „Moja fantazja”. Młodym czytelnikom dała się też poznać jako autorka książek i wierszy dla dzieci. Wiele jej pozycji zdobyło uznanie i do dziś jest chętnie czytanych przez najmłodszych czytelników. W trakcie spotkania Ewa Chotomska bawiła się z dziećmi w rymy, zadawała zagadki, a prawidłowe odpowiedzi nagradzała cukierkami. Nie zabrało także wspólnego śpiewania piosenek Fasolek i zabaw tanecznych. Ciotka Klotka oczarowała dzieci swoją osobowością i nastawieniem do życia. Na zakończenie były wspólne zdjęcia i autografy. Czas spędzony z Panią Ewą upłynął nam w bardzo miłej atmosferze. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.


Magdalena Ludwiczak w strzeleckiej bibliotece

27 kwietnia w strzeleckiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Ludwiczak. Autorka mieszka w Międzychodzie, z zawodu plastyk i specjalista do spraw sprzedaży. Jednak jak sama przyznała największą satysfakcje daje jej pisanie książek. Jej pierwsza debiutancka powieść pt. „Cztery rubiny”  zdobyła uznanie  i zainteresowanie wśród czytelników. To książka o miłości i relacjach międzyludzkich. Pozytywne opinie na temat książki zainspirowały pisarkę do napisania kolejnej powieści społeczno- obyczajowej pt. „Dziewczyna z zaułka”. Udany debiut pisarski Magdaleny Ludwiczak sprawił, że autorka ma coraz to nowe pomysły. Już nie długo, we wrześniu, ukaże się czwarta powieść autorki. Mamy nadzieję, że równie ciekawa i intrygująca.

Magdalena Ludwiczak oczarowała uczestników spotkania swoim poczuciem humoru, swoją skromnością i naturalnością.


Dyskusyjny Klub Książki w Trzcielu gościł Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego w swojej bibliotece

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu miała zaszczyt gościć duet literacki – Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego.  Zaproszeni goście przedstawili  naszym czytelnikom historię poznania się oraz okoliczności, w jakich zdecydowali się na wspólną pracę pisarską.

Twórczość Marii Ulatowskiej obfituje w bestsellerowe powieści obyczajowe: „Rodzina z Sosnówki”, „Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, „Przypadki pani Eustaszyny”, „Kamienica przy Kruczej”, „Całkiem nowe życie”, „Prawie siostry”.

Natomiast pisarstwo Jacka Skowrońskiego to literatura sensacyjno-kryminalna. Jest autorem powieści: „Był sobie złodziej”, „Mucha”, Zabić, zniknąć, zapomnieć”.