YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Działy WiMBP » Dział Instrukcyjno- Metodyczny » Dobre praktyki w bibliotekach samorządowych


Lalki Wojciecha Deneki w witnickiej bibliotece

Oto dwie lalki teatralne: jawajka przedstawiająca Holofernesa i marionetka-Charlie Chaplin. Należały do aktora Wojciecha Deneki. 16 grudnia przypada trzecia rocznica Jego śmierci.
Holofernes jest babilońskim wodzem – bohaterem Biblii i Teatrzyku „Zielona Gęś”. W tej drugiej postaci był animowany przez Pana Wojciecha w czasie egzaminu na aktora-lalkarza. Artysta podarował ją Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy wiele lat temu. Chaplina otrzymaliśmy niedawno od Jego żony Doroty. Obie wykorzystujemy na warsztatach teatralnych dla dzieci. Maluchy uwielbiają „przybijać piątkę” generałowi.
Wojciech Deneka występował na scenach wielu teatrów, m. in. w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Poznaniu. Był wybitnym artystą i dobrym człowiekiem. W poznańskich Warsztatach Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadził zespół teatralny „Nowi w Nowym”, w którym występowały osoby niepełnosprawne intelektualnie. Rok po śmierci scenie tej nadano Jego imię, a na fasadzie „Przylesia” odsłonięto poświęconą Mu tablicę.


„Gmina Zwierzyn moje miejsce na ziemi” - II Gminny Konkursu Wiedzy o Gminie Zwierzyn

Patriotyzm lokalny to według słownika - umiłowanie i przywiązanie względem własnej, lokalnej ojczyzny, miejsca zamieszkania lub urodzenia. Czym się charakteryzuje? Znajomością lokalnej historii i tradycji. Kultywowaniem pamięci o ludziach i miejscach, które już przeminęły, a były ważne dla lokalnej społeczności. Nasza gmina ze względu na swoje geograficzne położenie nie może poszczycić się bogatą historią. Tym bardzie wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, aby to co pozostało z przeszłości nie poszło w zapomnienie. Temu właśnie ma służyć konkurs wiedzy o naszej gminie. Poprzez zachęcenie młodzieży do zgłębiania wiedzy o miejscu, w którym żyją chcemy zachować do zapomnienia miejsca ludzi i wydążenia. Chcemy przybliżyć historię tę dawną, ale i tę współczesną uczniom naszej gminy. Dwudziestego dziewiątego listopada odbyła się druga edycja Konkursu Wiedzy o Gminie „Gmina Zwierzyn moje miejsce na ziemi”.


Ciekawie i wesoło - spotkanie z Moniką Wilk

25 listopada br. w Bibliotece Publicznej w Gościmiu mieliśmy przyjemność gościć Panią Monikę Wilk. Autorkę książek dla dzieci: „W starym Młynie”, „Pracowite pszczółki”. Pani Monika jest dyrektorką Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu.  Odwiedziły nas dzieci z przedszkola „Iskierki” „zerówki” ze Szkoły Podstawowej w Gościmiu. Podczas spotkania autorka prezentowała swoje książki, na które dzieci żywo reagowały. Zagrała na basach ludowych. Zaśpiewała piosenkę w języku ukraińskim białym głosem. Najmłodsi uczestnicy mieli możliwość zagrania na instrumencie. Dzieci obdarowały naszego gościa pamiątkową laurką i drzewkiem szczęścia. Na zakończenie spotkania otrzymały słodki poczęstunek.


Spotkanie autorskie z Moniką Wilk w Drezdenku

25 listopada 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Drezdenku odbyło się spotkanie z Moniką Wilk - autorką bajek dla dzieci, etnografem, dyr. Gminnej Biblioteki w Bogdańcu. Podczas spotkania Pani Monika przedstawiła bajkę „W starym młynie” opowiadającą o dzielnej pracy strażaków. Dzieci wysłuchały z uwagą edukacyjną bajkę o ekologii ,,Pracowite pszczółki” opisującą pracę pszczelarzy. Autorka będąc etnografem miała dla dzieci interesujące niespodzianki. Zobaczyli ręcznie wykonany instrument, na którym każde z nich próbowało własnych sił. Na zakończenie najmłodsi mieli okazję wysłuchać śpiewu białym głosem oraz gry na basach ludowych.


Co kaczka robi w dziupli?

Przyrodniczy wykład w witnickiej bibliotece.
Pewnego dnia kłodawscy leśnicy wsiedli do dwóch samochodów i ruszyli na objazd „włości”. Nagle pierwszy z wozów gwałtowanie zahamował, a kierowca drugiego o włos uniknął zderzenia. Jednak obaj panowie nie czynili sobie wyrzutów, bo sytuacja była szczególna. Na leśną drogę wtargnęła bowiem… mama gągoł z gromadką piskląt. Jest to kaczka, która hołduje osobliwym obyczajom – zakłada gniazda w… dziuplach. Jej pisklęta dobę po wykluciu wyskakują z gniazda i pod przewodnictwem rodzica maszerują do najbliższego zbiornika wody. Taka właśnie gromadka zagrodziła drogę kłodawskim leśnikom. Rekompensatą za stres była okazja do sfotografowania tych niezwykłych ptaków w czasie najważniejszej wędrówki w ich życiu.


Ich pierwsze czterowiersze

Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie i Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zrealizowały projekt „Moje pierwsze czterowiersze”. Jego celem była edukacja literacka i plastyczna połączona z pogłębianiem wiedzy o regionie. 24 listopada w szkole zostały zorganizowane warsztaty literackie z bajkopisarzem Władysławem Wróblewskim. Gość zapoznał uczniów ze swoimi wierszami. Były to m.in. rymowane portrety psów, dinozaurów i współcześnie żyjących dzikich zwierząt. Autor recytował je z pamięci, prezentując bohaterów na ilustracjach.
Spotkanie autorskie było wstępem do warsztatów literackich, w których były wykorzystane utwory Władysława Wróblewskiego, Hanny Łochockiej i Marcina Brykczyńskiego. Uczniowie liczyli litery w homogramach i wstawiali do wierszy brakujące związki frazeologiczne. Zwrócili uwagę na rymy i rytm w wierszu. Na koniec został ogłoszony konkurs „Moje pierwsze czterowiersze”. Zadaniem uczestników było napisanie żartobliwych czterowierszy poświęconych miejscowościom Miasta i Gminy Witnica. Prace dostarczyło 32 uczniów. Nagrodzeni zostali:


Światowy Dzień Pluszowego Misia w Rzepinie

Światowy Dzień Pluszowego Misia inny niż wszystkie. „Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś” – pod takim hasłem dzieci z rzepińskich przedszkoli świętowali 24 listopada br. dzień swoich ulubionych maskotek.
Urodziny najpopularniejszej zabawki na świecie w Rzepinie obchodzono po raz siódmy. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w Rzepinie na misiową zabawę przybyły dzieci ze wszystkich przedszkoli w mieście. Były tańce, wspólne rysowanie i zabawy z chustą animacyjną. Gościem specjalnym był Kubuś Puchatek, bohater wielu książek, których również nie zabrakło na spotkaniu. Po raz pierwszy w tym dniu dzieci z rzepińskich przedszkoli spotkały się razem.


Patriotyzm w malarstwie polskim - widowisko w kołczyńskiej bibliotece

Kołczyn. 16 listopada br. społeczeństwo kołczyńskie miało okazję obejrzeć widowisko słowno-muzyczne żywe obrazy Jana Matejki z cyklu „Patriotyzm w malarstwie polskim". A stało się to za sprawą połączonych sił uczniów i nauczycieli tutejszej szkoły oraz kołczyńskiej biblioteki (czytaj: bibliotekarki). Pomysłodawczynią, scenografem i reżyserem była w jednej osobie Urszula Kołodziejczak, która wprowadziła zebranych w treść przedstawienia, przybliżyła sylwetkę Jana Matejki i zaprezentowała serię obrazów o treści patriotycznej ilustrując je obrazami Mistrza oraz jego uczniów Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspańskiego. Pani Urszula podkreśliła mistrzostwo Matejki w malowaniu rąk. Teraz nastąpił punkt kulminacyjny. Oto uczniowie ilustrowali pozami i gestami głównie dłońmi w białych rękawiczkach wyświetlane przez Maćka Pałoniuka obrazy, np. Hołd pruski, Rejtan, Stańczyk, Kazanie Skargi i inne.


Napisali do noblisty

Szóstoklasiści dąbroszyńskiej podstawówki spotkali się z Henrykiem Sienkiewiczem. Wzięli udział w warsztatach literackich zorganizowanych przez filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.
Najpierw obejrzeli gazetkę przedstawiającą ciekawostki z życia pisarza i wystawę poświęconą jego twórczości. Później wysłuchali fragmentu ,,Latarnika”.
Najciekawsza okazała się gra, w której wykorzystane zostały cytaty z powieści ,,Krzyżacy” i ,,W pustyni w puszczy”. Rekwizytami było 28 kart a na nich kilkaset ponumerowanych zdań pochodzących z książek noblisty. Uczestnicy „podawali sobie” wybrane zdanie, otrzymując w odpowiedzi inny sienkiewiczowski cytat. W ten sposób prowadzili ze sobą rozmowy godne Onufrego Zagłoby.


Owady i ich piękno w obiektywie

Wystawa dr. Jacka Mazura ze Szczecina „Owady i ich piękno" w obiektywie jest już dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach. To prawie 50 makrofotografii owadów (powiększonych wielokrotnie), tych bardziej znanych i lubianych, jak motyle, ważki czy pasikoniki, ale też rzadziej dostrzeganych, jak modliszki czy różnorodne, niesłychanie ciekawe gatunki chrząszczy. Ponadto, dzięki ciekawym opisom przygotowanym przez samego fotografa, wystawa ma również walor edukacyjny i humorystyczny. Podczas otwarcia wystawy Jolanta Żuraw z Nadleśnictwa Lubniewice poprowadziła prelekcję na temat świata owadów i pajęczaków oraz ich fascynujących zachowań w przyrodzie. Uświadomiła zwiedzającym wystawę, że w pośpiechu i w pogoni, nie zauważamy, jaki ten świat jest niesamowity. Dopiero pokazany z bliska, w powiększeniu odkrywa przed nami swoje tajemnice.