YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Działy WiMBP » Dział Instrukcyjno- Metodyczny » Dobre praktyki w bibliotekach samorządowych


Biblioteka w Bogdańcu wzbogaciła się o nowy sprzęt i 189 audiobooków

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Bogdańcu realizują wspólne zadanie „Razem dla osób zależnych" w ramach projektu „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra". Dla beneficjentów projektu (dorosłych osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Bogdaniec) zakupiono 189 audiobooków oraz sprzęt, który służy do ich odtwarzania. W najbliższym czasie beneficjenci otrzymają zestaw audiobooków - wybrany zgodnie z preferencjami poszczególnych uczestników projektu. Mamy nadzieję, że dzięki projektowi osoby niepełnosprawne odkryją świat literatury, a także oderwą się od szarości dnia codziennego.


Wydawnictwo biblioteki w Trzcielu

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu wydała książkę zatytułowaną „Sybiracy na Ziemi Międzyrzeckiej" pod red. Izabeli Stopyry i Jadwigi Szylar. Książka liczy 140 stron i obejmuje kilkadziesiąt tekstów wspomnieniowych mieszkańców Ziemi Międzyrzeckiej oraz ich potomków a także fotografie. Jest to ważna pozycja książkowa poszerzająca zbiory Biblioteki.
15 września 2017 r. w świetlicy Stowarzyszenia Trzcielskich Seniorów odbyło się spotkanie promujące książkę.


Materiał nadesłany 18.09.2017 przez BPMiG w Trzcielu


Na ludowo i w wiejskiej scenerii - Narodowe Czytanie w Lubniewicach

Już od kilku lat Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Lubniewicach bierze czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Tym razem zaprosiliśmy mieszkańców gminy do wysłuchania fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W głośne czytanie, jak co roku, włączyli się również członkowie lubniewickiego Dyskusyjnego Klubu Książki. W barwnych strojach, w pięknej wiejskiej scenografii zaprezentowaliśmy sceny dramatu, by choć przez moment poczuć się jak w starodawnej, polskiej wsi. Nie zabrakło również Chochoła oraz utworu Czesława Niemena pt. „ Miałeś chamie złoty róg”. Na koniec tego nietuzinkowego wydarzenia na wszystkich czekała pajda chleba ze smalczykiem i ogórkiem, który specjalnie zamówiliśmy na tę uroczystość. Czytanie powtórzyliśmy jeszcze w środę 6 września dla trzech klas gimnazjalnych. Szymon i Wiktor z klasy II również zdecydowali się odczytać fragmenty sztuki, co wcale nie było takie proste.

 

Materiał nadesłany 7.09.2017 przez BPMiG w Lubniewicach


Akcje na Wakacje - Folkowe Wariacje w Sulęcinie

Wspólną biesiadą zakończyliśmy tegoroczny cykl spotkań w ramach Akcji na Wakacje. Przez ostatnie tygodnie wraz z dziećmi i ich rodzinami, zamieszkującymi Gminę Sulęcin, spotykaliśmy się w Folkowej Wiosce, aby móc wspólnie wskrzesić zapomniane już tradycje i zwyczaje, które niegdyś towarzyszyły i organizowały życie naszych przodków, mowa o kowalstwie, garncarstwie, wikliniarstwie i wielu innych.
Celem naszego pierwszego spotkania było zapoznanie uczestników tegorocznej akcji z tematyką folkloru. Każdy uczestnik miał okazję zobaczyć tradycyjne stroje ludowe charakterystyczne dla konkretnego regionu Polski, a także poznać ludowe tańce, zwyczaje i rzemiosła. Ta elementarna wiedza była niezbędna, aby każdy mógł bez oporów cieszyć się z atrakcji, które przygotowała Folkowa Wioska. Wzbogaceni o wiedzę teoretyczną mogliśmy bez problemu przystąpić do pierwszych zorganizowanych warsztatów, a było to spotkanie z przedstawicielami R.G. „POLSKA – WIKLINA”. Zaproszeni goście zaprezentowali pokaz plecionkarstwa. Jednak największą atrakcją tego spotkania była możliwość własnoręcznego wykonania kosza lub wianka z wikliny.


Parada Postaci Bajkowych w Sulęcinie

W ostatni dzień tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek, 12 maja, na najmłodszych czytelników czekała niecodzienna niespodzianka. Piątkowe popołudnie to czas Parady Postaci Bajkowych. Przebrani za bohaterów ulubionych bajek ruszyliśmy z rynku w kierunku Sulęcińskiego Ośrodka Kultury, gdzie miał miejsce Bal Postaci Bajkowych. W naszym gronie nie zabrakło: Czerwonego Kapturka, Myszki Mini, Smerfetki, Elzy – bohaterki „Krainy Lodu”, swoją obecności zaszczyciła nas również  Pszczółka Maja, Spider-Man, Czarownica oraz wiele innych magicznych postaci.
 

Materiał nadesłany 17.05.2017 przez BPMiG w Sulęcinie


„Równać Szanse” w Lubniewicach

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Lubniewicach została laureatem Regionalnego Konkursu Grantowego Programu „Równać Szanse”, promującego lokalne projekty skierowane do młodych ludzi. Spośród 642 wniosków nadesłanych z całej Polski 111 otrzymało dofinansowanie. Dotacja otrzymana przez lubniewicką bibliotekę w wysokości 8400 zł zostanie przeznaczona na realizację cyklu zajęć filmowo-fotograficznych, których zwieńczeniem będzie film o tytule projektu: „Gmina Lubniewice okiem młodych”. Projekt skierowany jest do młodzieży lubniewickiej gminy, a jego głównym celem jest podniesienie kompetencji społecznych uczestników, zwiększenie tożsamości lokalnej oraz wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Realizację przedsięwzięcia zaplanowano od lutego do sierpnia 2017 r. Do tej pory, pierwszych pięć spotkań, poświęcono głównie na wzajemne poznanie się uczestników, na integrację i zacieśnienie współpracy. Pomocna w tym była pani Ania Rekut, która na co dzień zajmuje się rozwojem osobistym i zawodowym. Dzięki przygotowanym zajęciom, każdy mógł poznać swoje mocne i słabe strony.


Biblioteka z humorem w satyrze w Krzeszycach

Trzydniowe warsztaty inspirowane rysunkami Juliana Bohdanowicza (1942-2015), które miały na celu pokazać różnicę miedzy karykaturą a rysunkiem satyrycznym odbyły się 6-8 marca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach. Przewodnikiem po historii karykatury i satyry na przestrzeni wieków była nasza zaprzyjaźniona artysta-plastyk Urszula Kołodziejczak z Gorzowa Wielkopolskiego. Warsztaty podzielone były na trzy etapy: prezentacja unikatowej wystawy prac J. Bohdanowicza, historia rysunku humorystycznego i na koniec wykonanie własnych karykatur oraz rysunków sytuacyjnych. W zajęciach wzięły udział trzy klasy z Zespołu Szkół w Krzeszycach wraz z wychowawcami. Świetna zabawa oraz dopisujący humor uczestników świadczą o trafnie dostosowanym temacie dla młodzieży, która znakomicie oddała klimat warsztatów poprzez narysowanie własnych humoresek. Słowa pochwały skierowane do dzieci i młodzieży prowadzącej zajęcia pani Urszuli były niezwykle motywujące i mamy nadzieję, że zaowocują na przyszłość i sprawią, że „narodzą się" nowe talenty na miarę pana Juliana Bohdanowicza.


Wyróżnienia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu

Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu współpracuje z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami na terenie gminy Bogdaniec. Koło Pszczelarzy w Bogdańcu spotyka się w naszej placówce i zawsze jest ciepło przyjmowane. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wsparciu finansowemu udało się wydać bajkę „Pracowite pszczółki” Moniki Wilk. Ponadto zdjęcia do bajki były wykonywane w pasiece Pawła Kamińskiego – Prezesa Koła Pszczelarzy w Bogdańcu. Odzwierciedleniem tej wzajemnej sympatii było niezwykłe wyróżnienie Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu podczas Obchodów Jubileuszu 40-lecia Powstania Koła Pszczelarzy w Bogdańcu oraz wręczenia sztandaru w dniu 25 lutego 2017 roku. Pani Monika Wilk - dyrektor GBP w Bogdańcu otrzymała Medal im. ks. dr. Jana Dzierżona za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa. Medal nadaje Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie. Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu otrzymała dyplom za wkład w rozwój pszczelarstwa i pamiątkową statuetkę. Takie wyróżnienie naszej biblioteki dodaje nam wiary i siły do dalszej pracy i chęć do jeszcze większego zaangażowania w działalność na terenie gminy Bogdaniec.


Biblioteka w Witnicy zmienia Internet na lepsze

„Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Tegoroczna edycja ma zwrócić uwagę na rolę użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Podczas Dnia Bezpiecznego Internetu podkreślane są jego możliwości. Dzieci mogą go wykorzystywać w edukacji, w kontaktach z rówieśnikami i jako formę twórczej rozrywki. Adresatem organizowanych przez bibliotekę spotkań są uczniowie szkół podstawowych.
W czwartek 23 lutego w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie – filii w Kamieniu Wielkim starszy bibliotekarz Kamil Bujnicki przeprowadził pierwsze zajęcia. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest Internet, w jaki sposób się w nim poruszać i jakie korzyści daje korzystanie z tego środka przekazu. Problematykę zagrożeń na jakie mogą natrafić młodzi użytkownicy ilustrowały filmy z serii „Owce w sieci”. Poruszane były problemy cyberstalkingu (prześladowania w sieci Internet), groomingu (uwodzenia), wirtualnych szykan i wirtualnych przyjaźni, a także uzależnienia od gier komputerowych. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 0-3.


Lalki Wojciecha Deneki w witnickiej bibliotece

Oto dwie lalki teatralne: jawajka przedstawiająca Holofernesa i marionetka-Charlie Chaplin. Należały do aktora Wojciecha Deneki. 16 grudnia przypada trzecia rocznica Jego śmierci.
Holofernes jest babilońskim wodzem – bohaterem Biblii i Teatrzyku „Zielona Gęś”. W tej drugiej postaci był animowany przez Pana Wojciecha w czasie egzaminu na aktora-lalkarza. Artysta podarował ją Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy wiele lat temu. Chaplina otrzymaliśmy niedawno od Jego żony Doroty. Obie wykorzystujemy na warsztatach teatralnych dla dzieci. Maluchy uwielbiają „przybijać piątkę” generałowi.
Wojciech Deneka występował na scenach wielu teatrów, m. in. w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Poznaniu. Był wybitnym artystą i dobrym człowiekiem. W poznańskich Warsztatach Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadził zespół teatralny „Nowi w Nowym”, w którym występowały osoby niepełnosprawne intelektualnie. Rok po śmierci scenie tej nadano Jego imię, a na fasadzie „Przylesia” odsłonięto poświęconą Mu tablicę.