YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Koszałka Opałka

 

FILIA NR 14 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Koszałka Opałka)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Cecylia Marcyniuk

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Wróblewskiego 35 

Telefon: 95 727 80 54

E-mail: filia14@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00

                                           środa: 10.00 - 15.00Spotkanie z poetką w Bibliotece Koszałka Opałka

Krystyna Woźniak – poetka, od kilku lat mieszka w Gorzowie. Przez długi okres czasu pracowała w domu dziecka w Warszawie. Zaowocowało to cyklem bardzo wzruszających wierszy opowiadających o smutnym życiu dzieci pokrzywdzonych przez los.

W dniu 24 lutego br. podczas spotkania z dziećmi przeczytała przedszkolakom bajkę z serii Tupcio Chrupcio „ Nie lubię podróżować”. Dzieci bardzo uważnie słuchały bajki a następnie wzięły udział w dyskusji na temat lektury. Kolejnym etapem spotkania było wspólne układanie wiersza zainspirowanego lekturą. Powstało raczej opowiadanie, nie wiersz, ale najważniejsza była doskonała zabawa przy wyszukiwaniu rymów.


„Przedszkolak aktorem”

Wiersz Wandy Chotomskiej był motywem przewodnim ostatniego spotkania z cyklu „Przedszkolak aktorem” z grupą dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 23.
Zajęcia odbyły się 26.01. br w Bibliotece Koszałka Opałka.

Na ten czas nasza biblioteka zmieniła się w istny zwierzyniec. Bohaterem dnia był oczywiście tytułowy Hipopotam, ale towarzyszyło mu mnóstwo innych zwierzaków, takich jak lamy, kangury, lwice, tygrys, kangury i kojoty. Wszyscy oni rozpaczali, że trzymają się go psoty. I że swoim skokiem w błoto „zmienił lwiątka w oceloty” i innych strasznie ochlapał. Dzieci występowały w maskach zwierząt przygotowanych specjalnie na tą okazję. Wszyscy świetnie się bawili.


Głośne czytanie bajek w Bibliotece Koszałka Opałka

16 stycznia br. Biblioteka Koszałka Opałka gościła Natalię Ślizowską – projektantkę ubioru, która postanowiła umożliwić mieszkańcom Gorzowa Wlkp. zetknięcie się ze światem desingu i fasion otwierając swoją pracownię w naszym  mieście. W bibliotece przeczytała maluchom opowiadanie pt.  „Obuwie modne i wygodne” ze zbioru „Siedem supełków. Bajki, które pomagają wychować” R. Myślińskiego. W opowiadaniu poznajemy różnych bohaterów  z których  każdy ma coś najważniejszego do opowiedzenia, bo wydaje mu się, ze przeżył coś najciekawszego. Każdy uważa, że jest  ważniejszy, lepszy, bardziej wartościowy, często kosztem  innych.  Jednak znalazł się ktoś mądry, kto potrafił w jasny i zrozumiały sposób wytłumaczyć wszystkim, że każdy jest jedyny i wyjątkowy, że nieważne są różnice w wyglądzie.
Spotkanie było też okazją do krótkiej nauki wiązania kokardek i wykonania prac plastycznych.


 


Spotkanie z Ireneuszem Krzysztofem Szmidtem

9 grudnia 2016 r. Biblioteka Koszałka Opałka gościła gorzowskiego poetę Ireneusza Krzysztofa Szmidta. Nasz gość spotkał się z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 17 i 29 w Gorzowie Wlkp., aby wspólnie układać wiersze o naszym mieście. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu szukając rymów do kolejnych słów, dowiedziały się także, co to jest rytm w wierszu. Następnie wysłuchały napisanej wierszem bajki pt. „Tata ma Fiata” autorstwa I.K.  Szmidta. W darze otrzymaliśmy historyczny już, zwłaszcza dla przedszkolaków egzemplarz, bo wydany w 1989 roku oczywiście z dedykacją autora.


Zabawy z wierszami Juliana Tuwima

W dniu 29 listopada br. Biblioteka Koszałka Opałka gościła grupę sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 23. Celem spotkania były zabawy z wierszami Juliana Tuwima. Po wysłuchaniu dwóch najbardziej popularnych utworów poety dzieci wcielały się w postacie występujące w obu utworach. Nasza biblioteka na moment zamieniła się w tor kolejowy, tunel, pola, góry i las przez które pędziła tytułowa „Lokomotywa” pełna zwierząt, bananów, walizek, szaf i stołów, a następnie w ogródek, w którym dziadek wraz z babcią i całym zastępem pomocników usiłował wyrwać „Rzepkę”. Zabawa była przednia, dużo śmiechu i radości.


Pokochaj Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej zabawki. Jest to jedno z najpopularniejszych świąt w kalendarzu dziecięcym. Również w Bibliotece Koszałka Opałka stało się już tradycją. W tym roku świętowaliśmy wspólnie z dziećmi z Przedszkola nr 29 w dniach 22 i 28 listopada. Odbyły się misiowe zabawy i atrakcje, czytanie wierszy i bajki o misiu, konkurs wiedzy o niedźwiedziach, tych prawdziwych i tych z bajek.


Głośne czytanie bajek w Bibliotece Koszałka Opałka

8 listopada br. nauczycielka Dorota Kliszewska przeczytała dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 29 opowiadanie pt. „Pies Dyngus i zaczarowane kalosze”. Opowiadanie pochodzi ze zbioru „Siedem Supełków. Bajki, które pomagają wychowywać” Roberta Myślińskiego.

Lektura jest niezwykle pouczająca dla młodych słuchaczy, zmuszająca do przemyśleń, ale przede wszystkim życiowa i praktyczna. Nawet małe dzieci, które wysłuchały bajki doskonale potrafiły wskazać niewłaściwe postępowanie chłopca, który płaczem i krzykiem wymuszał wszystko. Nie dbał też o swojego wymarzonego psa, a przecież spacery i karmienie to był jego obowiązek.

Bajka wspaniale działa na wyobraźnię dziecka, kształtuje jego świat wartości. Polecamy ją wszystkim rodzicom, ponieważ często przeczytanie mądrego opowiadania może być pomocne w rozwiązaniu problemów wychowawczych.

 

C. Marcyniuk


Brzechwa na wesoło

W dniu 11 października br., w Bibliotece Koszałka Opałka odbyło się spotkanie z cyklu „Koszałkowe spotkanie z bajką”.
Tym razem tematem spotkania była wesoła twórczość Jana Brzechwy. Wraz z grupą sześciolatków z Przedszkola Miejskiego im. Tygryska Pietrka w Gorzowie Wlkp. odgrywaliśmy krótkie scenki w oparciu o najbardziej znane wierszyki tego poety, takie jak: Małpa, Żubr, Lis, Dzik, Pantera, Żyrafa, Słoń. Można powiedzieć, że mieliśmy prawdziwy zwierzyniec. Najwięcej frajdy i śmiechu sprawiła zabawa z szablonami i utworem „Kaczka Dziwaczka”. Dzieci wykazały się świetną znajomością poezji Brzechwy oraz pomysłowością.


W krainie baśni i bajek – Gorzowianie dzieciom

W dniu 29 września w Bibliotece Koszałka Opałka odbyło się głośne czytanie bajek z cyklu „W krainie baśni i bajek – Gorzowianie dzieciom”. Bajkę „Franklin na wycieczce” przeczytała dzieciom Grażyna Wojciechowska – radna Rady Miasta w Gorzowa Wlkp. Po wysłuchaniu bajki dzieci dyskutowały na temat lektury i odpowiadały na pytania naszego gościa. Wycieczka  Franklina i jego przyjaciół do muzeum rozbudziła zainteresowanie dzieci dinozaurami, było to okazją do obejrzenia kilku książek poświęconych tym  prehistorycznym zwierzętom.


XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece Koszałka Opałka

Podczas tegorocznego Tygodnia Czytania Dzieciom, który  przebiegał pod hasłem „Czytanie uskrzydla” w Bibliotece Koszałka Opałka zorganizowano trzy spotkania czytelnicze dla najmłodszych. W dniu 30 maja gościliśmy Ewę Hornik – dyrektor Wydziału Kultury i Sportu w Gorzowie Wlkp., która podczas spotkania z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 29 przeczytała bajkę „Szewczyk Dratewka” Janiny Porazińskiej.

W dniach 3 i 7 czerwca gośćmi biblioteki były dzieci z przedszkoli nr 23 i 19. Po wysłuchaniu baśni polskich przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz  w zgaduj zgaduli na temat znajomości bajek, każda poprawna odpowiedź została nagrodzona słodyczami.