YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Koszałka Opałka

 

FILIA NR 14 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Koszałka Opałka)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Cecylia Marcyniuk

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Wróblewskiego 35 

Telefon: 95 727 80 54

E-mail: filia14@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00

                                           środa: 10.00 - 15.00„Czytanie zbliża”

W Bibliotece Koszałka Opałka w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom przebiegającego ph. „Czytanie zbliża” przygotowano cztery spotkania dla najmłodszych czytelników.

6 czerwca pani Anetta Rajewska nauczycielka muzyki, wicedyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gorzowie Wlkp. przeczytała dzieciom obszerne fragmenty książki „Cudaczek wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej. Atrakcją spotkania były osobiste skrzypce naszego gościa, oraz małe skrzypce dla dzieci.  Chętnych, aby spróbować swoich umiejętności muzycznych nie brakowało.


Spotkanie z Piotrem Paluchem

26 maja br. Biblioteka Koszałka Opałka gościła Piotra Palucha – długoletniego zawodnika, a obecnie trenera Klubu „Stal Gorzów”, który przeczytał dzieciom opowiadanie pt. „Starszy brat”. Jednak to nie bajka, ale autentyczny motor używany podczas treningów i meczów żużlowych był największą atrakcją spotkania. Nasz gość zaprezentował również strój i kask zawodnika żużla. Okazało się, że dzieci są doskonale zorientowane w aktualnej sytuacji drużyny naszego klubu, bezbłędnie odpowiadały na pytania zadawane przez naszego gościa i opowiadały o swoich wrażeniach z udziału w zawodach żużlowych na gorzowskim stadionie. Możliwość pozowania na motorze była niewątpliwą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.


Tydzień Bibliotek

W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek przebiegającego pod hasłem „BIBLIOTEKA OCZYWIŚCIE” w Bibliotece Koszałka Opałka odbyły się dwa spotkania czytelnicze adresowane do dzieci.

9 maja br., podczas zajęć z cyklu „Przedszkolak – aktorem” biblioteka przeistoczyła się w stragan pełen warzyw. Wszystko to za sprawą naszych małych przyjaciół z Przedszkola im. Tygryska Pietrka, które  tego dnia przyszły do biblioteki. Okazało się, że dzieci świetnie znają wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, a jednocześnie są utalentowane aktorsko. Jak zawsze, chętnie brały udział w zabawie. Niestety, było to nasze ostatnie spotkanie w tym gronie, gdyż większość dzieci z tej grupy rozpocznie od września naukę w szkole.


W krainie baśni i bajek

Bajkę „Mysz ze wsi i mysz z miasta” przeczytał przedszkolakom dyrektor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Jan Tomaszewicz. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Koszałka Opałka 28 kwietnia br., uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 29 oraz Przedszkola Miejskiego nr 17.

 Lektura opowiada o tym, że luksus i wygoda ponad wszystko to nie jest dobry sposób na życie. Wiejska myszka udowodniła swojemu miejskiemu kuzynowi, że miasto nie jest takie wspaniałe, jeśli nie ma się ciszy i spokoju. Natomiast miejska mysz, przyzwyczajona do luksusów pogodziła się z ciągłymi ucieczkami przed czyhającymi zagrożeniami.  Podsumowując dzieci stwierdziły, że każdy najlepiej czuje się u siebie.


Głośne czytanie bajek w Bibliotece Koszałka Opałka

17 marca br. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „W krainie baśni i bajek – gorzowianie dzieciom”. Naszym gościem była Agnieszka Moskaluk – dziennikarka Radia Plus Gorzów. Przeczytała dzieciom bajkę terapeutyczną „Strach ma wielkie oczy”. Jest to sympatyczna opowieść o dziewczynce bojącej się myszy i myszce odwzajemniającej te same obawy. Autorka – Grażyna Wolszczak zaskoczyła niekonwencjonalnym pomysłem, zabawnymi sytuacjami i pogodnym przesłaniem. Przysłowie „Strach ma wielkie oczy” mówi nam, że to, czego się boimy jest najczęściej wyolbrzymiane przez nas samych i że pewne rzeczy nie są tak straszne jak nam się wydaje. Dzieci zgodnie stwierdziły, że nie należy się bać tego, czego nie znamy.


Przedszkolak - aktorem

16 marca br. Biblioteka Koszałka Opałka na chwilę zmieniła się w małe bajorko ukryte „gdzieś w Afryce gorącej, wśród chaszczy i motyli”. Wszystko to za sprawą naszych małych przyjaciół z Przedszkola nr 23, którzy odwiedzili nas tego dnia .  W ramach projektu „przedszkolak - aktorem”, maluchy wcieliły się w rodzinę krokodyli, słonie, małpki, zebrę, czyli bohaterów „Bajki o krokodylu” Natalii Usenko. Dzieci chętnie odegrały swoje role i bardzo to przeżywały. Spotkanie urozmaicone było zabawami ruchowymi z naśladowaniem odgłosów zwierząt.  Towarzyszył temu gwar i dużo śmiechu.


Spotkanie z poetką w Bibliotece Koszałka Opałka

Krystyna Woźniak – poetka, od kilku lat mieszka w Gorzowie. Przez długi okres czasu pracowała w domu dziecka w Warszawie. Zaowocowało to cyklem bardzo wzruszających wierszy opowiadających o smutnym życiu dzieci pokrzywdzonych przez los.

W dniu 24 lutego br. podczas spotkania z dziećmi przeczytała przedszkolakom bajkę z serii Tupcio Chrupcio „ Nie lubię podróżować”. Dzieci bardzo uważnie słuchały bajki a następnie wzięły udział w dyskusji na temat lektury. Kolejnym etapem spotkania było wspólne układanie wiersza zainspirowanego lekturą. Powstało raczej opowiadanie, nie wiersz, ale najważniejsza była doskonała zabawa przy wyszukiwaniu rymów.


„Przedszkolak aktorem”

Wiersz Wandy Chotomskiej był motywem przewodnim ostatniego spotkania z cyklu „Przedszkolak aktorem” z grupą dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 23.
Zajęcia odbyły się 26.01. br w Bibliotece Koszałka Opałka.

Na ten czas nasza biblioteka zmieniła się w istny zwierzyniec. Bohaterem dnia był oczywiście tytułowy Hipopotam, ale towarzyszyło mu mnóstwo innych zwierzaków, takich jak lamy, kangury, lwice, tygrys, kangury i kojoty. Wszyscy oni rozpaczali, że trzymają się go psoty. I że swoim skokiem w błoto „zmienił lwiątka w oceloty” i innych strasznie ochlapał. Dzieci występowały w maskach zwierząt przygotowanych specjalnie na tą okazję. Wszyscy świetnie się bawili.


Głośne czytanie bajek w Bibliotece Koszałka Opałka

16 stycznia br. Biblioteka Koszałka Opałka gościła Natalię Ślizowską – projektantkę ubioru, która postanowiła umożliwić mieszkańcom Gorzowa Wlkp. zetknięcie się ze światem desingu i fasion otwierając swoją pracownię w naszym  mieście. W bibliotece przeczytała maluchom opowiadanie pt.  „Obuwie modne i wygodne” ze zbioru „Siedem supełków. Bajki, które pomagają wychować” R. Myślińskiego. W opowiadaniu poznajemy różnych bohaterów  z których  każdy ma coś najważniejszego do opowiedzenia, bo wydaje mu się, ze przeżył coś najciekawszego. Każdy uważa, że jest  ważniejszy, lepszy, bardziej wartościowy, często kosztem  innych.  Jednak znalazł się ktoś mądry, kto potrafił w jasny i zrozumiały sposób wytłumaczyć wszystkim, że każdy jest jedyny i wyjątkowy, że nieważne są różnice w wyglądzie.
Spotkanie było też okazją do krótkiej nauki wiązania kokardek i wykonania prac plastycznych.


 


Spotkanie z Ireneuszem Krzysztofem Szmidtem

9 grudnia 2016 r. Biblioteka Koszałka Opałka gościła gorzowskiego poetę Ireneusza Krzysztofa Szmidta. Nasz gość spotkał się z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 17 i 29 w Gorzowie Wlkp., aby wspólnie układać wiersze o naszym mieście. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu szukając rymów do kolejnych słów, dowiedziały się także, co to jest rytm w wierszu. Następnie wysłuchały napisanej wierszem bajki pt. „Tata ma Fiata” autorstwa I.K.  Szmidta. W darze otrzymaliśmy historyczny już, zwłaszcza dla przedszkolaków egzemplarz, bo wydany w 1989 roku oczywiście z dedykacją autora.