YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Koszałka Opałka

 

FILIA NR 14 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Koszałka Opałka)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Cecylia Marcyniuk

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Wróblewskiego 35 

Telefon: 95 727 80 54

E-mail: filia14@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00

                                           środa: 10.00 - 15.00Spotkanie z policjantami w Bibliotece Koszałka Opałka

Jak sobie poradzić, gdy się zgubimy? Co zrobić, by nie wpaść a panikę? Jak zachować się w tłumie? Tego dowiedziały się dzieci z Przedszkoli nr 29 i 17 podczas spotkania z policjantami.
Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. – Marek Waraksa i starsza posterunkowa Katarzyna Węgrzyn byli gośćmi biblioteki w dniu 7 listopada br. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Czarna wrona” ze zbioru „Bezpieczna bajka”, która opowiada o zagubieniu się dziecka w dużym skupisku ludzi, mimo, że było pod opieką osoby dorosłej. Wystarczyła chwila nieuwagi, aby dziadek stracił wnuczka z oczu. W bajce znalazło się wiele cennych wskazówek zarówno dla dzieci jak i dla opiekunów. Spotkanie z policjantami było też okazją do rozmowy na temat bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach.


W krainie baśni i bajek

23 października br. w Bibliotece Koszałka Opałka w ramach cyklu „W krainie baśni i bajek – gorzowianie dzieciom” bajkę pt. „Marzenie małego wróbla” przeczytała dzieciom Krystyna Sibińska - posłanka na Sejm RP. Bajka uświadomiła przedszkolakom, że każdy jest jedyny i wyjątkowy. Nie najważniejsza jest uroda czy wspaniałe umiejętności. Każdy ma w sobie coś niepowtarzalnego.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 29.


Językowe łamańce

6 października br. w Bibliotece Koszałka Opałka odbyły się warsztaty dla dzieci przeprowadzone w ramach współpracy Przedszkola Miejskiego nr 23 w Gorzowie Wlkp. i niemieckiego przedszkola w Eisenhuttenstadt. Prowadziła je Anna Łaniewska – aktorka gorzowskiego teatru. „Językowe łamańce” to przede wszystkim ćwiczenia z dykcji, oddechowe i artykulacyjne w celu usprawnienia narządów mowy. Zabawa z aktorką wzbudziła ogólną radość zarówno dzieci jak i dorosłych. Szczególnie inscenizacja wiersza „Rzepka” J. Brzechwy podobała się naszym niemieckim gościom.


W krainie baśni i bajek - gorzowianie dzieciom

26 września br. gościem Biblioteki Koszałka Opałka był Jerzy Sobolewski – radny miasta Gorzowa Wlkp., przeczytał maluchom bajkę Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić”. Bohater opowiadania - Tupcio ma brzydki nawyk– jest samolubem i nie potrafi dzielić się z innymi. Można powiedzieć, że dba tylko o swój ogonek. Jednak spotkanie z przyjacielem Gabrysiem otwiera mu mysie oczka. Przykra przygoda bardzo zawstydza Tupcia. Na szczęście zarówno mama, jak i prawdziwi przyjaciele, mają złote serduszka i dużo wyrozumiałości dla naszego bohatera. Tupcio Chrupcio wreszcie zrozumiał, że nawet, gdy ma się tylko dla siebie najlepsze zabawki, to niewiele z nich radości bez przyjaciół. A wspólna zabawa i przyjaźń są o wiele ważniejsze. Taka historia z morałem przekazana w jasny i zrozumiały sposób trafiła do przedszkolaków, które długo zapewniały, że potrafią dzielić się z kolegami nie tylko zabawkami. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola  Miejskiego 29 i 17 w Gorzowie Wlkp.


„Czytanie zbliża”

W Bibliotece Koszałka Opałka w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom przebiegającego ph. „Czytanie zbliża” przygotowano cztery spotkania dla najmłodszych czytelników.

6 czerwca pani Anetta Rajewska nauczycielka muzyki, wicedyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gorzowie Wlkp. przeczytała dzieciom obszerne fragmenty książki „Cudaczek wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej. Atrakcją spotkania były osobiste skrzypce naszego gościa, oraz małe skrzypce dla dzieci.  Chętnych, aby spróbować swoich umiejętności muzycznych nie brakowało.


Spotkanie z Piotrem Paluchem

26 maja br. Biblioteka Koszałka Opałka gościła Piotra Palucha – długoletniego zawodnika, a obecnie trenera Klubu „Stal Gorzów”, który przeczytał dzieciom opowiadanie pt. „Starszy brat”. Jednak to nie bajka, ale autentyczny motor używany podczas treningów i meczów żużlowych był największą atrakcją spotkania. Nasz gość zaprezentował również strój i kask zawodnika żużla. Okazało się, że dzieci są doskonale zorientowane w aktualnej sytuacji drużyny naszego klubu, bezbłędnie odpowiadały na pytania zadawane przez naszego gościa i opowiadały o swoich wrażeniach z udziału w zawodach żużlowych na gorzowskim stadionie. Możliwość pozowania na motorze była niewątpliwą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.


Tydzień Bibliotek

W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek przebiegającego pod hasłem „BIBLIOTEKA OCZYWIŚCIE” w Bibliotece Koszałka Opałka odbyły się dwa spotkania czytelnicze adresowane do dzieci.

9 maja br., podczas zajęć z cyklu „Przedszkolak – aktorem” biblioteka przeistoczyła się w stragan pełen warzyw. Wszystko to za sprawą naszych małych przyjaciół z Przedszkola im. Tygryska Pietrka, które  tego dnia przyszły do biblioteki. Okazało się, że dzieci świetnie znają wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, a jednocześnie są utalentowane aktorsko. Jak zawsze, chętnie brały udział w zabawie. Niestety, było to nasze ostatnie spotkanie w tym gronie, gdyż większość dzieci z tej grupy rozpocznie od września naukę w szkole.


W krainie baśni i bajek

Bajkę „Mysz ze wsi i mysz z miasta” przeczytał przedszkolakom dyrektor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Jan Tomaszewicz. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Koszałka Opałka 28 kwietnia br., uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 29 oraz Przedszkola Miejskiego nr 17.

 Lektura opowiada o tym, że luksus i wygoda ponad wszystko to nie jest dobry sposób na życie. Wiejska myszka udowodniła swojemu miejskiemu kuzynowi, że miasto nie jest takie wspaniałe, jeśli nie ma się ciszy i spokoju. Natomiast miejska mysz, przyzwyczajona do luksusów pogodziła się z ciągłymi ucieczkami przed czyhającymi zagrożeniami.  Podsumowując dzieci stwierdziły, że każdy najlepiej czuje się u siebie.


Głośne czytanie bajek w Bibliotece Koszałka Opałka

17 marca br. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „W krainie baśni i bajek – gorzowianie dzieciom”. Naszym gościem była Agnieszka Moskaluk – dziennikarka Radia Plus Gorzów. Przeczytała dzieciom bajkę terapeutyczną „Strach ma wielkie oczy”. Jest to sympatyczna opowieść o dziewczynce bojącej się myszy i myszce odwzajemniającej te same obawy. Autorka – Grażyna Wolszczak zaskoczyła niekonwencjonalnym pomysłem, zabawnymi sytuacjami i pogodnym przesłaniem. Przysłowie „Strach ma wielkie oczy” mówi nam, że to, czego się boimy jest najczęściej wyolbrzymiane przez nas samych i że pewne rzeczy nie są tak straszne jak nam się wydaje. Dzieci zgodnie stwierdziły, że nie należy się bać tego, czego nie znamy.


Przedszkolak - aktorem

16 marca br. Biblioteka Koszałka Opałka na chwilę zmieniła się w małe bajorko ukryte „gdzieś w Afryce gorącej, wśród chaszczy i motyli”. Wszystko to za sprawą naszych małych przyjaciół z Przedszkola nr 23, którzy odwiedzili nas tego dnia .  W ramach projektu „przedszkolak - aktorem”, maluchy wcieliły się w rodzinę krokodyli, słonie, małpki, zebrę, czyli bohaterów „Bajki o krokodylu” Natalii Usenko. Dzieci chętnie odegrały swoje role i bardzo to przeżywały. Spotkanie urozmaicone było zabawami ruchowymi z naśladowaniem odgłosów zwierząt.  Towarzyszył temu gwar i dużo śmiechu.