YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Wróbelka Elemelka

 

FILIA NR 11- BIBLIOTEKA DLA DZIECI


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Wróbelka Elemelka

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Elżbieta Wach 
Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Chełmońskiego 8 
Telefon: 95 727 80 53 
E-mail: filia11@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 11.00 - 17.00
                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-10-27


„Cała Polska czyta dzieciom”

Realizując hasło „Cała Polska czyta dzieciom” Filia nr 11 w 2017 r. przygotowała dwa spotkania z udziałem dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 i uczniów z Zespołu Kształcenia Specjalnego. 8.06.2017 r. do biblioteki przyszły dzieci z przedszkola, aby posłuchać głośnego czytania utworu M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”,  natomiast 9.06.2017 r. uczniowie z Zespołu Kształcenia Specjalnego poznali przygody psa Kaktusa z utworu „Kaktus dobry pies” B. Gawryluk. Do przeczytanych przez bibliotekarkę utworów dzieci wykonały prace rysunkowe. 13.06.2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego zatytułowanego „Przygody boćka Kajtka i jego przyjaciół”, ogłoszonego w Przedszkolu Miejskim nr 11. Nagrody otrzymała Julia Bartkowiak i Zofia Maćkowska. Prace znajdują się na ekspozycji w bibliotece.

E. Wach


Zima u Wróbelka Elemelka

Zajęcia kulturalno – oświatowe w 2017 r. u Wróbelka Elemelka rozpoczęły się od pasowania na czytelnika dzieci z przedszkola przy Szkole Podstawowej Nr 16. Pasowanie odbyło się 12.01. 2017 r.
25.01.2017 r. odbyły się zajęcia plastyczne do głośnego czytania utworu zatytułowanego „Królewna Róża”, zawartego w czasopiśmie „Świerszczyk” oraz „Dycelda i smok” z serii „Zakręcone bajki”.
Natomiast 26.01.2017 r. do biblioteki przyszły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 21, aby posłuchać głośnego czytania utworu „Sekret krasnoludka Bartka” M. Strzałkowskiej i „Kolejno odlicz” G. Kasdepke.
Podczas ferii zimowych, które trwały od 30.01.2017 r. do 10.02.2017 r. czytelnię filii odwiedziło 56 dzieci.
W pierwszym tygodniu 31.01.2017 r. na zajęcia edukacyjne dotyczące życia zwierząt leśnych w czasie zimy przyszły przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 10. Dzieci posłuchały wierszy o zwierzętach żyjących w polskich lasach, rozwiązały zagadki i wykonały prace rysunkowe, dotyczące tematu spotkania.
W drugim tygodniu czytelnicy spędzający ferie w bibliotece wykonali z masy solnej serduszka walentynkowe, postaci ze znanych bajek, na kartkach papieru przedstawiły zimę w mieście.
 Oprócz zajęć plastycznych, gier stolikowych, i głośnego czytania odbył się konkurs zatytułowany „Państwa, miasta…”,quiz „Wiem, więc odpowiem”, dotyczący bajek Andersena i wierszy Brzechwy.
Wykonane prace znajdują się na ekspozycji w bibliotece.

 

Elżbieta Wach.


„Cała Polska czyta dzieciom”

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” do Biblioteki Wróbelka Elemelka przyszły dzieci z osiedlowych przedszkoli i uczniowie ze szkół. Dnia 31.05.2016 r. dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz dla uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 14 pedagog szkolny Alina Wolańska – Kuna przeczytała bajki ze zbioru „Sny smacznych misiów” Marty Łosiek oraz opowiadania ze „Świerszczyka”. 3.06.2016 r. na spotkanie z cyklu Dzieci dzieciom do biblioteki przyszli uczniowie z Zespołu Kształcenia Specjalnego i przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10. Zaproszony gość Pani Elżbieta Świderska przeczytała opowiadania zawarte w zbiorku „Dżok” Barbary Gawryluk. Dzieci w skupieniu wysłuchały czytania o przygodach misiów i psa Dżoka. Do przeczytanych bajek wykonały prace rysunkowe, które znajdują się na ekspozycji w bibliotece. Dnia 8.06.2016 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego zatytułowanego „Kubuś i przyjaciele”, ogłoszonego w przedszkolach. Nagrody otrzymali: Gabriel Morawski i Adile Ylmaz z Przedszkola Miejskiego nr 11, Zuzanna Gałązewska i Marcin Koźluk z Przedszkola Miejskiego nr 21 oraz Bianka Owczarek z Przedszkola Miejskiego nr 25.


Tydzień Bibliotek

W Tygodniu Bibliotek zatytułowanym "Biblioteka inspiruje" w bibliotece Wróbelka  Elemelka odbył się konkurs recytatorski pod tytułem "Wiersze Ewy Szelburg - Zarembiny", w którym udział wzięły dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 11. Pierwszą nagrodę otrzymała Iza Masłowska, drugie miejsce zajął Filip Jerzy, trzecie miejsce przypadło Michałowi Wituchowi. 12 maja bibliotekę odwiedziła Pani Wiesława Sabiłło, członek Związku Kynologicznego w Gorzowie Wlkp. Pani Wiesi towarzyszył pies Czandra, któremu obecność przedszkolaków  bardzo odpowiadała. Dzieci głaskały psa, wydawały komendy oraz częstowały psimi smakołykami. Ogółem w zajęciach udział wzięło 49 osób.
 

Elżbieta Wach


Wiosna u Wróbelka Elemelka - zajęcia

4.03.2016 r. w Bibliotece Wróbelka Elemelka odbył się konkurs recytatorski zatytułowany "Las w wierszach dla dzieci", ogłoszony w przedszkolu nr 10, nr 11, nr 25. Do recytacji przystąpiło szesnaście osób. Nagrody otrzymali: Piotr Baryłko, Mateusz Ustyjańczuk, Hanna Sienkiewicz i Jan Suchodolski.
W Tygodniu z Internetem na lekcję biblioteczną przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z wychowawcą Panią Joanną Budzyńską. Lekcja dotyczyła katalogu OPAC. Dzieci dowiedziały się jak należy szukać i zamawiać daną książkę oraz wzięły udział w ćwiczeniach dotyczących szukania poszczególnych książek na półkach w bibliotece.
Natomiast 17.03.2016 r. z cyklu "Dzieci dzieciom" odbyły się zabawy muzyczne zatytułowane "Tańczyć każdy może". Uczniowie ze Szkoły Kształcenia Specjalnego zatańczyli kilka tańców dla dzieci z przedszkola nr 25. W rewanżu maluchy z grupy "Pszczółki" zaśpiewały kilka piosenek o wiośnie.


Ferie u Wróbelka Elemelka

Ferie w bibliotece Wróbelka Elemelka przebiegły pod hasłem "Podróże Pippi".

Zaczęły się od głośnego czytania w Przedszkolu Miejskim Nr 10. Maluchy wysłuchały fragmentu książki "Zabawa choinkowa Pippi" A. Lindgren oraz opowiadania zatytułowanego " Jak turyści mali pożar w lesie wywołali" R. Wejnera. W bibliotece oprócz czytania bajek i wierszy z czasopism dla dzieci odbyły się też zajęcia plastyczne. Wykorzystując pokolorowany makaron, guziki, koraliki i bibułę, dzieci wykonały biżuterię oraz walentynkowe serduszko dla Pippi.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka kilkoro uczestników zajęć wykonało pięknie ozdobione laurki z życzeniami. Z bibuły, brystolu i wycinanek skleiły postać Pippi, bohaterki utworu "Zabawa choinkowa Pippi". Niektóre prace znajdują się na ekspozycji w bibliotece.


"Jesień w Bibliotece Wróbelka Elemelka" - zajęcia kulturalno - oświatowe

Podczas jesieni 2015 r. u Wróbelka Elemelka odbyło się kilka imprez kulturalno - oświatowych, w których udział wzięły dzieci z przedszkoli działających na Os. Staszica.

Na głośne czytanie bajek z serii "Zakręcone bajki" 16.09.2015 r. do biblioteki przyszły przedszkolaki z przedszkola nr 11, natomiast 2.10.2015 r. dzieci z przedszkola nr 25 wysłuchały czytania krótkich opowiadań ze zbiorku R. Piątkowskiej pt. "Piegowate opowiadania".

8.10.2015 r. maluchy z przedszkola nr 21 zapoznały się z przygodami Kubusia z czasopisma "Kubuś i przyjaciele". 5.10.2015 r. po raz pierwszy do biblioteki przyszły dzieci trzyletnie z przedszkola nr 25, aby wysłuchać czytania opowiadań z utworu H. Łochockiej zatytułowanego "O wróbelku Elemelku".

Odbyło się też kilka pasowań na czytelnika. 20.10.2015 r. przysięgę na wierność książce złożyły starszaki z przedszkola nr 25, a 6.11.2015 r. na pasowanie przyszły sześciolatki z przedszkola nr 11.


Tydzień Czytania Dzieciom

Zgodnie z XIV Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom, w Bibliotece Wróbelka Elemelka odbyły się dwa spotkania głośnego czytania i zajęcia plastyczne. Dnia 2.06.2015 r. o g. 10.15 czytała dzieciom pani pedagog Ewa Świderska nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych. Pani Ewa przeczytała dzieciom kilka wierszy Jana Brzechwy. Recytacji wysłuchały przedszkolaki z grupy Kubusia Puchatka z Przedszkola Miejskiego nr 25 i dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych. Przedszkolaki bardzo chętnie razem z panią Ewą recytowały znane im wiersze np.: „Na straganie”, „Entliczek pentliczek”. Dnia 3.06.2015 r. o g. 9.15 odbyły się zajęcia plastyczne pt.: „Kwiaty w moim ogródku”. W zajęciach uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11, które z serwetek, opakowań po jajkach niespodziankach i kolorowych kartek, wykonały wiszące dekoracje i mini ogródki.


Tydzień Bibliotek

W Tygodniu Bibliotek, który przebiegł pod hasłem „Wybieram bibliotekę” na zajęcia do filii nr 11 przyszły dzieci z przedszkoli działających na Os. Staszica.
8.05.2015 r. o g. 10.00 odbyło się pasowanie na czytelnika przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego Nr 11. Dzieci wysłuchały głośnego czytania wierszy o książkach, złożyły przysięgę na wierność książce, wykonały skok przez książkę i wypożyczyły bajki do domu.
11.05.2015 r. w konkursie recytatorskim zatytułowanym „ Wiosna w wierszach dla dzieci” udział wzięły przedszkolaki z przedszkola nr 11, nr 21, nr 25. Nagrody otrzymali: Hanna Wocal z przedszkola nr 11, Gaja Klejbach z przedszkola nr 21 i Franciszek Pasewicz z przedszkola nr 25. Każdy uczestnik konkursu oprócz dyplomu otrzymał kolorową zakładkę do książki, kartę czytelnika i słodycze. Na głośne czytanie o przygodach Wróbelka Elemelka, opisanych przez Hannę Łochocką w utworze pt. „Wróbelek Elemelek” przyszły dzieci z grupy Tygryski z przedszkola nr 25.


„Czysta woda zdrowia doda”- zajęcia edukacyjne

Na zajęcia edukacyjne zatytułowane „Czysta woda zdrowia doda”, które odbyły się u Wróbelka Elemelka przyszły dzieci z przedszkola nr 11.
Przedszkolaki wysłuchały wiersza pt.” Tak czy nie”, wzięły udział w inscenizacji ruchowej zatytułowanej „Czyścioszek”, w zabawie dydaktycznej „Tajemniczy worek” i rozwiązały zagadki. Zachęcone przez  prowadzącą  wzięły udział w rozmowie dotyczącej treści wiersza. Podczas zajęć dowiedziały się  jak ważne dla zdrowia człowieka jest częste mycie rąk i jakie są skutki braku zachowania higieny. Nazwały przybory, z których składa się tak zwany kącik czystości i określiły ich rolę. Odbyło się też pokazowe mycie rąk. Kilkoro dzieci zgodnie z instrukcją zademonstrowało kolegom i koleżankom jak należy dokładnie myć ręce, aby ustrzec się choroby „brudnych rąk”.
Spotkanie odbyło się 24.04.2015 r.