YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Borejkowo

FILIA NR 10 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych 
Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Borejkowo)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Mirosława Kurzawa

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Pomorska 34

Telefon: 95 727 80 52

E-mail: filia10@wimbp.gorzow.pl

Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00


12

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Tegoroczny Tydzień Czytania Dzieciom, w Filii nr 10, rozpoczął się spotkaniem p. Zenona Cichego z V klasą Szkoły Podstawowej nr 9. Na początku spotkania pan Zenon opowiedział kilka historyjek ze swojego dzieciństwa, które zaowocowały wierszami. Następnie przeczytał uczniom te wiersze. Czytanie przeplatane było żartami i anegdotkami szkolnymi. Wszyscy wspaniale się bawili.

Na spotkanie z p. Iwoną Głowacką – Dyrektorem Liceum Plastycznego, przybyli uczniowie kl. III SP nr 9. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przygód Stasia i Nel – bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza - W pustyni i w puszczy. Spotkanie przekształciło się w lekcję geografii: dzieci szukały na globusie m.in. Sudanu i Kanału Sueskiego. Na zakończenie p. Iwona zaprosiła młodzież na wizytę do Liceum Plastycznego, gdzie dzieci będą mogły obejrzeć grafiki komputerowe wykonane przez uczniów gimnazjów.


Wiosna - zielona pora roku

Tegoroczny Tydzień Bibliotek w Filii nr 10 rozpoczął się otwarciem wystawy prac nadesłanych na konkurs, ph. Wiosna - zielona pora roku. Na otwarcie przybyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 32 oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9. Goście z zaciekawieniem i zachwytem oglądali książeczki konkursowe, które wykonały dzieci wraz z rodzicami i czytały krótkie historyjki w nich zawarte. Wszystkie prace zostały starannie wykonane, dzieci wykazały się niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością. Niektóre wymagały wiele pracy i zdolności manualnych, w czym pomogli rodzice. Serdecznie zapraszamy do oglądania prac, które będą dostępne w bibliotece do końca maja. 9.05.2017 dzieci z grupy IV PM nr 32 zjawiły się na spotkanie warsztatowe. Z zainteresowaniem wysłuchały Baśni o dwunastu miesiącach, a następnie do jednego z wybranych miesięcy wykonały ilustrację.


Czy znasz zasady savoir-vivre?

26 kwietnia 2017 r. bibliotekę przy ulicy Pomorskiej odwiedziła grupa IV z Przedszkola Miejskiego nr 32.Kolejne spotkanie z bajką upłynęło w wesołej atmosferze. Zanim dzieci wymieniły swoje książki, poznały nowych bohaterów z serii „Szkółka Dobrych Manier”. Czy przyjazny kot Mruczek zdołał  pomóc misiowi i nauczyć go czystości? Czy żyrafie Paulinie udało sięnauczyć małpkę grzeczności?Tego właśnie dowiedziały się przedszkolaki podczas uważnego słuchania bajek. Po wysłuchaniu przyznały, że takie kłopoty mogą zdarzyć się każdemu i warto wtedy wiedzieć jak sobie radzić. Następnie każdy przedszkolak wybrał sobie jedną z wysłuchanych historii i wykonał do niej ilustrację w Zeszycie Bajek. Powstały piękne rysunki, którymi dzieci pochwaliły się paniom i rodzicom.


Potrzeba jest matką wynalazków

22 marca - w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową  nr 9, na kolejnej lekcji bibliotecznej, Filia nr 10, gościła klasę III d. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami biblioteki, poznali działy literatury popularnonaukowej oraz jak skutecznie wyszukiwać potrzebnych informacji na wybrany temat. Przygotowano szereg książek o różnorodnej tematyce: historyczne, biologiczne, geograficzne, na temat sportu, filmu i inne. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki, które opisywały wynalazki i odkrycia naukowe. Uczniowie z ciekawością czytali o zjawiskach występujących naturalnie w przyrodzie oraz o metodach, dzięki którym możliwe jest wykonanie jakiejś czynności w sposób sprawniejszy.

Dowiedzieli się jak powstało pismo – pierwszy system utrwalania i gromadzenia oraz przekazywania informacji w trwałej formie, koło, statek żaglowy, Poznali historię Chin, gdzie między 105 a 700 rokiem n.e. wynaleziono papier, chomąto i porcelanę, a pomiędzy VIII a XIV wiekiem zegar mechaniczny, soczewkę szklaną, druk, proch strzelniczy, kompas i okulary. Zainteresowało ich, kto skonstruował pierwszy silnik parowy, a kto pierwszą maszynę parową. Zadowoleni wypożyczyli książki i zapowiedzieli się z przyszłymi odwiedzinami.   


Czy znacie swoją osiedlową bibliotekę?

17.03.2017 r. bibliotekę przy ulicy Pomorskiej odwiedzili  uczniowie  z kl. III „a” ze Szkoły Podstawowej nr 9. Dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Dzieci poznały zasady panujące w bibliotece, drogę książki z księgarni na półkę oraz dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza. Pytaniom  nie było końca. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z czasopismami przeznaczonymi specjalnie dla nich. Z zainteresowaniem  czytały artykuły zamieszczone w „Kumplu”,  „Victorze Juniorze” czy  „Świerszczyku”. Na zakończenie spotkania dzieci, które były zapisane, wypożyczyły książki, a pozostałe z zazdrością patrzyły na „szczęśliwców”. Obiecały przyjść z rodzicami, by mogli ich zapisać. Czekamy z niecierpliwością na nowych czytelników.


Gdy na dworze pada deszcz…. Wizyta dzieci z PM nr 32

Gdy na dworze pada deszcz, wcale nie musi być nudno! A już na pewno nie w grupie IV Przedszkola nr 32. Kolejna wizyta 6 marca w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej i spotkanie z bajkami wszystkim poprawiło humor. Oprócz wymiany książek dzieci poznały historię Krówki Stokrotki. Ta zabawna i pożyteczna historyjka przypomniała dzieciom, jak należy dbać o środowisko i uczyć się dobrego zachowania. Oczywiście przygody Krówki i jej przyjaciółki – kozy Dorotki  - dzieci z chęcią zilustrowały w Zeszycie Bajek. Dziękujemy przedszkolakom za miłe spotkanie i czekamy na następne.


Zima jest piękna do pewnego stopnia... Celsjusza (Tadeusz Gicgier) – ferie w F 10

W interesującą podróż z książką,z okazji zimowych ferii, zaprosiliśmy gości z przedszkoli. Dzieci szybko znalazły drogę do regałów z książkami dziecięcymi na temat zimy i nie tylko, które wzbudziły wielkie zainteresowanie i zachwyt przedszkolaków. Dla niektórych z nich była to bowiem pierwsza wizyta w bibliotece. Oglądając książki, dzieci zastanawiały się i szukały odpowiedzi na pytanie: „co nam daje czytanie książek?”, „co trzeba zrobić aby zabrać je do domu?”. Było tez czytanie baśni i bajek o zimie, do których ilustracje robiły dzieci.

Ale prawdziwym hitem ferii okazały się warsztaty, na których dzieci wykonywały lapbooki.Lapbook jest  czymś w rodzaju interaktywnej teczki, przypominającej papierowy teatrzyk,  mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa. Tematem naszego lapbooka była oczywiście książka o zimie, a wykonując go dzieci mogły wykazać się wiedzą, zdolnościami plastycznymi, kreatywnością i umiejętnością planowania. A co dzieciom udało się stworzyć? Zapraszamy do obejrzenia zamieszczonych zdjęć!


Przedszkole im. Kubusia Puchatka w bibliotece

Styczniowe spotkanie w Filii nr 10 przeniosło starszaków z Przedszkola Miejskiego nr 32 - w podróż  do Krainy Baśni. Dzieci w skupieniu wysłuchały jednej z nich – o „Paluszku”. Oceniały  odwagę i zachowanie małego bohatera. Po zaciętej dyskusji, zabrały się z zapałem do rysowania Paluszka w Zeszycie Bajek. W ten sposób powstała w nim kolejna ciekawa ilustracja. Po wyczerpującej „pracy” dzieci wypożyczyły książki dla siebie i zadowolone zaniosły je do przedszkola.


Jesienne spotkania z bajką

W listopadzie - w oddziale dziecięcym Filii nr 10 - odbyły się kolejne spotkania z przedszkolakami. 4.11.2016 r. odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 31, które zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, z pracą pań bibliotekarek oraz wybrały sobie książeczki do wypożyczenia.10.11.2016 z Przedszkola Miejskiego nr 32 dotarły do nas trzylatki. Z zachwytem wysłuchały bajeczki o zwierzętach leśnych, a następnie z zacięciem kolorowały obrazki z wiewiórkami. Następnie zadowolone zabrały obrazki ze sobą, aby pochwalić się rodzicom. 18.11.2016 na zajęcia przyszły dzieci z grupy IV Przedszkola Miejskiego nr 32. Po przeczytaniu książki „Kubuś Puchatek – Każdy jest wyjątkowy”, dzieci stwierdziły, że warto polubić to, „co nas odróżnia od innych, bo właśnie dlatego każdy z nas jest wyjątkowy”. Potem z zapałem zabrały się do rysowania ilustracji w „Zeszycie bajek”. Kolejna grupa(V) odwiedziła bibliotekę 24.11.2016. Tematem zabaw i rozmów były misie, ponieważ „Święto Pluszowego Misia” było tuż, tuż. Dzieci wypożyczyły książki i zadowolone zabrały je do domu.


„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować…”

Dnia 19 października 2016 r. Filia nr 10 gościła sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 32 im. Króla Maciusia I. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki i czytelni, z właściwym zachowaniem się w nich oraz z pracą bibliotekarza. Następnie wysłuchały kilku baśni i legend polskich. Najbardziej podobała się dzieciom legenda o Smoku Wawelskim. W „Zeszytach Bajek”, które zostały założone dzieciom, wykonały ilustracje do najciekawszej baśni. Było mnóstwo śmiechu przy rysowaniu, ponieważ nie każde dziecko umiało od razu narysować smoka. Ale po pewnym czasie powstały piękne ilustracje. Na zakończenie spotkania dzieci wypożyczyły książki i zadowolone opuściły bibliotekę, ściskając w rączkach wybrane bajeczki.


12