YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Borejkowo

FILIA NR 10 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych 
Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Borejkowo)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Mirosława Kurzawa

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Pomorska 34

Telefon: 95 727 80 52

E-mail: filia10@wimbp.gorzow.pl

Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00


12

Gdy na dworze pada deszcz…. Wizyta dzieci z PM nr 32

Gdy na dworze pada deszcz, wcale nie musi być nudno! A już na pewno nie w grupie IV Przedszkola nr 32. Kolejna wizyta 6 marca w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej i spotkanie z bajkami wszystkim poprawiło humor. Oprócz wymiany książek dzieci poznały historię Krówki Stokrotki. Ta zabawna i pożyteczna historyjka przypomniała dzieciom, jak należy dbać o środowisko i uczyć się dobrego zachowania. Oczywiście przygody Krówki i jej przyjaciółki – kozy Dorotki  - dzieci z chęcią zilustrowały w Zeszycie Bajek. Dziękujemy przedszkolakom za miłe spotkanie i czekamy na następne.


Zima jest piękna do pewnego stopnia... Celsjusza (Tadeusz Gicgier) – ferie w F 10

W interesującą podróż z książką,z okazji zimowych ferii, zaprosiliśmy gości z przedszkoli. Dzieci szybko znalazły drogę do regałów z książkami dziecięcymi na temat zimy i nie tylko, które wzbudziły wielkie zainteresowanie i zachwyt przedszkolaków. Dla niektórych z nich była to bowiem pierwsza wizyta w bibliotece. Oglądając książki, dzieci zastanawiały się i szukały odpowiedzi na pytanie: „co nam daje czytanie książek?”, „co trzeba zrobić aby zabrać je do domu?”. Było tez czytanie baśni i bajek o zimie, do których ilustracje robiły dzieci.

Ale prawdziwym hitem ferii okazały się warsztaty, na których dzieci wykonywały lapbooki.Lapbook jest  czymś w rodzaju interaktywnej teczki, przypominającej papierowy teatrzyk,  mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa. Tematem naszego lapbooka była oczywiście książka o zimie, a wykonując go dzieci mogły wykazać się wiedzą, zdolnościami plastycznymi, kreatywnością i umiejętnością planowania. A co dzieciom udało się stworzyć? Zapraszamy do obejrzenia zamieszczonych zdjęć!


Przedszkole im. Kubusia Puchatka w bibliotece

Styczniowe spotkanie w Filii nr 10 przeniosło starszaków z Przedszkola Miejskiego nr 32 - w podróż  do Krainy Baśni. Dzieci w skupieniu wysłuchały jednej z nich – o „Paluszku”. Oceniały  odwagę i zachowanie małego bohatera. Po zaciętej dyskusji, zabrały się z zapałem do rysowania Paluszka w Zeszycie Bajek. W ten sposób powstała w nim kolejna ciekawa ilustracja. Po wyczerpującej „pracy” dzieci wypożyczyły książki dla siebie i zadowolone zaniosły je do przedszkola.


Jesienne spotkania z bajką

W listopadzie - w oddziale dziecięcym Filii nr 10 - odbyły się kolejne spotkania z przedszkolakami. 4.11.2016 r. odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 31, które zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, z pracą pań bibliotekarek oraz wybrały sobie książeczki do wypożyczenia.10.11.2016 z Przedszkola Miejskiego nr 32 dotarły do nas trzylatki. Z zachwytem wysłuchały bajeczki o zwierzętach leśnych, a następnie z zacięciem kolorowały obrazki z wiewiórkami. Następnie zadowolone zabrały obrazki ze sobą, aby pochwalić się rodzicom. 18.11.2016 na zajęcia przyszły dzieci z grupy IV Przedszkola Miejskiego nr 32. Po przeczytaniu książki „Kubuś Puchatek – Każdy jest wyjątkowy”, dzieci stwierdziły, że warto polubić to, „co nas odróżnia od innych, bo właśnie dlatego każdy z nas jest wyjątkowy”. Potem z zapałem zabrały się do rysowania ilustracji w „Zeszycie bajek”. Kolejna grupa(V) odwiedziła bibliotekę 24.11.2016. Tematem zabaw i rozmów były misie, ponieważ „Święto Pluszowego Misia” było tuż, tuż. Dzieci wypożyczyły książki i zadowolone zabrały je do domu.


„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować…”

Dnia 19 października 2016 r. Filia nr 10 gościła sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 32 im. Króla Maciusia I. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki i czytelni, z właściwym zachowaniem się w nich oraz z pracą bibliotekarza. Następnie wysłuchały kilku baśni i legend polskich. Najbardziej podobała się dzieciom legenda o Smoku Wawelskim. W „Zeszytach Bajek”, które zostały założone dzieciom, wykonały ilustracje do najciekawszej baśni. Było mnóstwo śmiechu przy rysowaniu, ponieważ nie każde dziecko umiało od razu narysować smoka. Ale po pewnym czasie powstały piękne ilustracje. Na zakończenie spotkania dzieci wypożyczyły książki i zadowolone opuściły bibliotekę, ściskając w rączkach wybrane bajeczki.


O sympatycznym psie Snepie, zwariowanym Kruszynie, Peggy i Ładzie…

Czytanie łączy pokolenia" - to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji dnia 9,13 i 14 maja fragmenty prozy Ireny Dowgielewiczowej - pisarki związanej z naszym regionem - czytały czytelniczki Filii nr 10 - p. Ewa Rutkowska i Danuta Szeligowska. Zanim Panie przystąpiły do czytania, barwnie i ciekawie opowiadały o swoich zainteresowaniach i pasjach czytelniczych. Przekonywały do czytania książek. W spotkaniach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 i dzieci z Przedszkola nr 7.

Ostatnia zmiana: 2014-06-05

Porachunki z przygodą

XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej 34 – przebiegał pod hasłem „Gorzowscy dziennikarze dzieciom…”  Dnia 4 i 6 czerwca br. o godzinie 10.45 bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9. Fragmenty sensacyjno-przygodowych powieści Krzysztofa Petka czytali dzieciom Aleksandra Górecka - dziennikarka „Gorzowskich Wiadomości Samorządowych”i Krzysztof Korsak, były dziennikarz „Gazety Lubuskiej”, autor książki „Jestem kibolem”. Przeczytane teksty stały się następnie pretekstem do rozmowy z dziećmi na temat wartości, rozróżniania dobra od zła, a także o konsekwencjach naszego postępowania. Na zakończenie – w podzięce za skupienie uwagi i włączenie się do rozmowy - dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek i słodycze.

Ostatnia zmiana: 2013-06-17

Kreatywne inspiracje słowem

Dnia 8 i 10 maja 2013 roku o g. 10.45, w bibliotece – Filii nr 10 w ramach Tygodnia Bibliotek, przebiegającego w tym roku pod hasłem – „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”- odbyły się zajęcia literacko - plastyczne  przeznaczone dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9. Hasło przewodnie tegorocznych zajęć to - ” Kreatywne inspiracje słowem”.W trakcie zajęć uczniowie przeczytali i zinterpretowali wiersze znanych, polskich poetów – K. I. Gałczyńskiego, J. Kulmowej, J. Ficowskiego, a następnie wykonywały ilustracje do przeczytanych wierszy. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone.

Ostatnia zmiana: 2013-06-17

Zima – słowem, piórkiem i węglem malowana…

W czasie ferii zimowych -  od 14 do 27 stycznia 2013 roku - w Filii nr 10 przy ulicy Pomorskiej 34, w ramach akcji ZIMA’2013 odbywały się zajęcia dla dzieci pod hasłem:„Zima – słowem, piórkiem i węglem malowana”. Codziennie miało miejsce głośne czytanie wierszy o zimie znanych polskich poetów, takich jak: Zima Władysława Bełzy, Zima, Zła zima Marii Konopnickiej, Zima Antoniego Lange, Zima miejska Adama Mickiewicza…itp. Starszym zaś dzieciom czytano powieść Richarda i Florence Atwater - „Pan Popper i jego pingwiny”.

Pierwszego dnia ferii głoszony też został konkurs plastyczny. Dzieci codziennie malowały kredkami, piórkiem i węglem (do wyboru) ilustracje do przeczytanych wierszy i powieści. Nie tylko malowały, ale także wyraziły chęć lepienia z plasteliny postaci i zwierząt. W ten sposób powstała mała galeria ciekawie uformowanych figurek, które potwierdziły nie tylko niezwykłe bogactwo wyobraźni młodych uczestników zajęć, ale przede wszystkim ich zdolności manualne. W ostatnim dniu ferii został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, wręczono nagrody i podziękowano uczestnikom za wspólną zabawę.

Ostatnia zmiana: 2013-02-01

Czy „kibol” może być bohaterem powieści?

W ramach XI edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w dniu 5 i 6 czerwca 2012 w bibliotece przy ul. Pomorskiej odbyły się spotkania z początkującym pisarzem, byłym dziennikarzem „Gazety Lubuskiej” – Krzysztofem Korsakiem. Jest on autorem książki „Jestem kibolem”, która w chwili obecnej zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów w ogólnopolskim rankingu Top Empiku. Opowiedział on młodzieży z Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp. o swojej pracy nad książką, a następnie przeczytał jej fragmenty. Autor bardzo szybko nawiązał rewelacyjny kontakt z gimnazjalistami, a swoimi zabawnymi anegdotami rozluźnił atmosferę i nadał spotkaniu przyjacielski wymiar.  Chętnie odpowiadał na wszystkie pytania uczestników, także te dotyczące piłki nożnej -  jego drugiej pasji. Obydwa spotkania potwierdziły, że czytanie książek to nie tylko ciągły trening umysłu, ale  i świetny sposób na relaks, bowiem w bardzo różnorodnej  gamie tematycznej literatury pięknej każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie, nawet kibice sportowi.

Ostatnia zmiana: 2012-06-20

12