YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

                                                     e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.

Ostatnia zmiana: 2010-11-16


Święta Bożego Narodzenia

„Biały obrus lśni na stole,

pod obrusem siano.

Płoną świeczki na choince,

co tu przyszła rano […]”

(T. Kubiak)

16.12.2014 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania – do czytania”. Biały obrus, opłatek, gałązka świerku, szopka i bombka – to wszystko przypominało najmłodszym o zbliżającym się magicznym czasie – Świętach Bożego Narodzenia. W wyjątkowy nastrój wprowadziły nas  również świąteczne opowiadania i zagadki. Podczas zabawy maluchy puściły wodze wyobraźni i zamieniły się na chwilę w „wirujące płatki śniegu”. Chętnie uczestniczyły również w zabawach paluszkowych m.in. w „zimą wkoło jest wesoło”. Chwilę oddechu złapały przy klejeniu kolorowego łańcucha choinkowego, który stał się wyjątkową ozdobą Biblioteki Pana Kleksa.

 

J. Kopciuch


Spacer z Panią Zimą

9.12.14 r.w Oddziale Dziecięcym odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Ideą spotkania było ukazanie piękna zimowych krajobrazów za oknem. Mali czytelnicy wysłuchali wiersza Beaty Kołodziej pt. „Ulepię bałwanka”, który był podstawą do rozmów o wesołych zabawach na śniegu. Dzieci „wybrały się” także na mroźny spacer z Panią Zimą. Na zakończenie spotkania dzieci ulepiły ślicznie bałwanki z masy solnej.

 

Marcelina Mierzejewska


Kartka świąteczna metodą 3D

4.12.2014 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się warsztaty plastyczne podczas, których uczniowie SP 4 z Gorzowa Wlkp. wykonywali kartki okolicznościowe z motywem świątecznym metodą 3D. Na spotkaniu powstały  urocze, ozdobne karty opatrzone typowymi świąteczno – zimowymi symbolami takimi jak: mikołaje, choinki, bałwanki, bombki oraz renifery. Pocztówki, ręcznie wykonane przez dzieci na pewno zaskakują swoja oryginalnością, a zawarte w nich życzenia przybliżają  magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 

Chorkawa Magdalena


Proszę pana Bałwana, czy Mikołaj już był u pana?

2.12.2014 r. spotkanie z cyklu „Od zabawy i słuchania – do czytania” upłynęło pod hasłem zbliżających się Mikołajek. Dzieci pięknie się przygotowały i wszystkie wyglądały jak mali pomocnicy św. Mikołaja. Maluchy z uwagą wysłuchały historii o tym jak Święty zgubił prezenty, a potem opowiadały o swoich wymarzonych upominkach. Tym razem bawiliśmy się w „czarodziejskie szkatułki”, „dzwoneczki” oraz „renifery do komina”.  Na zakończenie zajęć dzieci wykonały worki św. Mikołaja, w których znalazło się mnóstwo prezentów.

 

J. Kopciuch


Wiemy o tym nie od dziś, wszystkim jest potrzebny miś!

„Proszę Państwa, oto miś.

Miś jest bardzo grzeczny dziś.

Chętnie Państwu łapkę poda.

Nie chce podać? A to szkoda”

                                       Jan Brzechwa

 

Pluszowy miś jest ulubioną zabawką, każdego małego dziecka, towarzyszy mu od najmłodszych lat  i pociesza w trudnych chwilach. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Oddziale Dziecięcym odbyły się zajęcia, opiewające  tego znanego i lubianego przez wszystkie maluchy niedźwiadka. W obchodach owego święta dnia 25.11.2014 r. uczestniczyły najmłodsze dzieci, uczęszczające na spotkania z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Natomiast 27.11.2014 r. w zajęciach brały udział pięciolatki z Przedszkola nr 18 w Gorzowie Wlkp.


Anioły z masy solnej

20.11.2014 r., odbyły się  warsztaty plastyczne podczas których dzieci tworzyły  anioły z masy solnej. Spotkanie w Oddziale Dziecięcym WiMBP rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania Marcina Przewoźniaka pt. ”Jak Pan Bóg stworzył anioły” , które posłużyło za  wstęp do dyskusji o aniołach. Z powyższego tekstu dzieci dowiedziały się w jaki  sposób powstały anioły oraz jaką mają misję tu na Ziemi. Otóż: „Stwórca (…) wziął odrobiną ziemi, trochę kurzu z drogi, pukiel pajęczej nici i szczyptę orlego puchu. Dodał garść mgły, kroplę zapachu maciejki i bzów, kęs chleba, blask tęczy i pasemko ciepłego majowego wiatru. Zmieszał to wszystko jak różnokolorowe kawałki plasteliny. A potem ulepił anioła.” W zajęciach uczestniczyły dzieci z kl. II SP 17 w Gorzowie Wlkp.

 

Chorkawa Magdalena


Chociaż na grzbiecie jeżyk kolce ma, to każdy z dzieci lubi go jak ja

18.11.2014 r. odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania. Spotkanie to było bardzo ciekawe, bo dotyczyło małego zwierzątka, które zapada w sen zimowy – jeża. Maluszki poznały jego charakterystyczne cechy: ile ma łapek, jaki ma pyszczek oraz czym się żywi. Po zaczerpnięciu tak istotnej wiedzy, dzieci wysłuchały wiersza Bożeny Formy „Jeż”. Mali czytelnicy mieli także okazję poczuć jakie kolce ma ten mały zwierzak, podając sobie kolczastą piłkę, zawiniętą w chustę. Na zakończenie spotkania powstały małe, śliczne jeżyki wykonane z masy solnej.

 

Marcelina Mierzejewska


Z wiatrem tańczę, z deszczem gram!

4.11.2014 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania – do czytania”. Spotkanie przebiegało pod hasłem jesiennej pogody, a w jej dźwięki wsłuchiwaliśmy się podczas czytania wiersza B. Kołodziej pt. „Jesienna serenada”. Dzieci podczas zabawy naśladowały odgłosy deszczu, wiatru i skakania po kałużach.  Później wesoło tańczyły do jesiennej piosenki, a na koniec wykonały kolorowe parasole. Okazało się, że ta pora roku wcale nie musi być smutna i nudna.

J. Kopciuch


Zespół Kształcenia Specjalnego w Oddziale Dziecięcym

30.10.2014 roku do Oddziału Dziecięcego zawitały dzieci z Zespołu Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie. Tematem przewodnim spotkania była jesień – obecna pora roku z jej wszelkimi atrybutami i darami. Rozmawialiśmy o jesiennych zbiorach w sadzie: jabłkach, gruszkach, śliwkach; zbieraliśmy kasztany, „wspinaliśmy się” po drabinie ,aby zebrać jabłka. Powstały również kolorowe „jesienne” wyklejanki.

 

Magdalena Chorkawa


Do serca przytul psa

Pies towarzyszy człowiekowi już od kilku tysięcy lat i jest jego wiernym i najlepszym przyjacielem. Zwierzęta te towarzyszą nam w zabawie, a także, gdy jesteśmy samotni i pogrążeni w smutku. W ich towarzystwie dzieci stają się radosne i wesołe. O tym wszystkim mogliśmy przekonać się na kolejnych zajęciach z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, które odbyły się 28.10. 2014 r. Maluszki wysłuchały zatem opowiadania pt. „Mały piesek poznaje życie na wsi”, natomiast z książeczki Jana Pflooga pt. „Psiaczki” dowiedziały się jakie mogą być psy: duże albo małe, kudłate albo łaciate. Po zaczerpnięciu tak istotnej wiedzy mali czytelnicy bawili się wesoło: naśladując małe pieski oraz inne zwierzęta podwórkowe.

 

Marcelina Mierzejewska