YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

                                                     e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.

Ostatnia zmiana: 2010-11-16


Pani Wiosna lubi porządek

14.04.2015 r. odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Tym razem przyjrzeliśmy się bliżej wiosennym porządkom oraz pracom w ogrodzie. Maluszki wysłuchały opowiadania Elżbiety Safarzyńskiej pt.: „Duchy bałaganiuchy”, które przypomniało dzieciom, że o porządek należy dbać, zarówno w tym najbliższym, jak i dalszym otoczeniu. Następnie uczestnicy spotkania, „wcielili się” w postać ogrodnika i wykonywali wiosenne prace porządkowe. Na zakończenie powstały śliczne, kolorowe tulipany.

Marcelina Mierzejewska


Wielkanocne zabawy

W dniach 26.03. i 31.03.2015 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się dwa spotkania związane z tradycjami wielkanocnymi. W zajęciach uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14 z Gorzowa oraz maluszki uczestniczące we wtorkowych spotkaniach „Od zabawy i słuchania…” Podczas zajęć dzieci wysłuchały kilku opowiadań przybliżających tradycje i obrzędowość wielkanocną, rozwiązywały „świąteczne” zagadki oraz szukały ukrytych pisanek. Na zakończenie zajęć powstały wyklejane bazie oraz kurczaczki.

 

Magdalena Chorkawa


I przyszła do nas wiosna!

Witaj wiosno, witaj wiosno

Jak się masz?

Wszyscy Cię witamy,

Wszyscy Cię kochamy,

Bądź wśród nas, bądź wśród nas!

… tymi  słowami uczestnicy spotkań z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania” przywitali wiosnę, a pożegnali zimę. Zajęcia odbyły się 24.03.2015 r. i wypełnione były mnóstwem ciekawych, wiosennych zabaw. Maluszki wysłuchały opowiadania „Wiosna” z cyklu: „Kolekcja Kubusia Puchatka”, po czym zatańczyły „wiosenny taniec”. Na zakończenie spotkania powstały kolorowe, wiosenne symbole, z odlewów gipsowych, które będą przypominały dzieciom o miłym spotkaniu w bibliotece.


Dzień Słońca dla najmłodszych

„Świeci słoneczko złote, wieje wiosenny wiatr i każdy ma ochotę wędrować sobie w świat” to hasło było motywem przewodnim zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, które odbyły się 17.03.2015 r. Spotkanie miało na celu przybliżyć najmłodszym czytelnikom, czym jest Międzynarodowy Dzień Słońca, który uważany jest za preludium Dnia Wiosny. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Dzień dobry! Dobranoc…”, po czym rozwiązywali „żółte zagadki”. Spotkaniu towarzyszyły wesołe, słoneczne zabawy, które wprawiły dzieci w doskonały humor. Na zakończenie powstały śliczne słoneczka upamiętniające to wesołe święto.


Wiosenne rozmaitości pogodowe

Przedwiośnie to okres, w którym przyroda powoli budzi się do życia i charakteryzuje się wieloma intensywnymi zmianami: wzrost temperatury, dłuższy dzień i wzrost roślin. Najbardziej widoczne pierwsze oznaki wiosny możemy zaobserwować już w marcu. Z tej okazji odbyły się w Oddziale Dziecięcym zajęcia, nawiązujące do tych wiosennych przemian. W dniu 10.03.2015 r. w spotkaniu uczestniczyły najmłodsze dzieci uczęszczające na spotkania z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Natomiast 16.03.2015 r. w zajęciach brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. Piotra Jerzego Frassatiego. Uczestnicy spotkań wysłuchali wiersza Krzysztofa Świątkowskiego pt.: „Wiosenne wieści”, po czym „ugotowali” marcową zupę, w skład której wchodzi: słońce, deszcz, chmurki, a nawet płatki śniegu. Ponadto dzieci z radością uczestniczyły w zabawach, nawiązujących do wiosennych rozmaitości pogodowych. Na zakończenie powstały śliczne, białe przebiśniegi wykonane metodą orgiami.


20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce – warsztaty ekologiczne

11.03.2015 r. w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się warsztaty ekologiczne realizowane w ramach projektu „20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce” Fundacji na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warsztaty przeprowadziła przedstawicielka tejże Fundacji pani Justyna Juścińska. Nadrzędnym celem zajęć, w których wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Gorzowie Wlkp., było zainspirowanie do świadomej troski o środowisko oraz utrwalenie zasad segregacji odpadów.

Warsztaty z edukacji recyklingowej umożliwiły uczestnikom zapoznanie się z podstawowymi zasadami selektywnej zbiórki odpadów przede wszystkim na przykładzie odzysku


Zimowa pracownia kreatywna w Oddziale Dziecięcym

„Zimowa pracownia kreatywna” to hasło wieńczące cykl zajęć  przeprowadzonych w Oddziale Dziecięcym WiMBP w okresie ferii zimowych w dniach 16.02 – 1.03.2015 r. W ciągu dwóch tygodni wolnych o nauki szkolnej młodzi czytelnicy mogli wziąć udział  w warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych dotyczących Unii Europejskiej, grach planszowych, komputerowych oraz play station. Można było również poczytać ulubione książki oraz bawić się wspólnie z kolegami w zgadywanki, quizy i gry słowne. Spotkania upływały pod znakiem dobrej zabawy, a młodzi czytelnicy wykazywali się przede wszystkim manualnie: lepili z masy solnej postaci z bajek, szyli kolorowe, filcowe „zwierzaki – cudaki”. Własnoręczne wykonanie tych przesympatycznych stworków wymagało od dzieci wykazania wielkiej cierpliwości z ich strony. Ponadto malowano odlewy gipsowe z których powstały wiosenne, sympatyczne obrazki,  zdobiące teraz wnętrze Oddziału Dziecięcego.  A w jaki sposób można  przerobić stary, niepotrzebny t-shirt? O tym przekonały się dzieci uczestnicząc w „Warsztatach twórczej wyobraźni”. Okazało się ,że z pozoru bezużytecznych, bawełnianych bluzeczek można wyczarować oryginalne broszki, apaszki albo bransoletki. Zapraszamy na kolejne ferie w bibliotece już za rok i dziękujemy  wszystkim uczestnikom naszych spotkań za zaangażowanie i twórczo spędzony czas.

 

Magdalena Chorkawa


W krainie Pana Kota

Kot to zwierzę, które od wieków wiernie towarzyszy człowiekowi, ma on wielu zwolenników na całym świecie. 10.02.2015 r. z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kota odbyły się w Oddziale Dziecięcym zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Maluszki wysłuchały wiersza Stanisława Jachowicza, czytanego z podziałem na role przez rodziców. Dzieci poznały także typowe kocie zwyczaje i ich język. Ciekawą atrakcją zajęć był turniej, który polegał na wypiciu mleka przez słomkę, w jak najkrótszym czasie. Spotkanie upłynęło w takt „kocich zabaw”, które sprawiły maluszkom wiele radości. Na zakończenie powstały śliczne kociaki – pacynki. 

 

Marcelina Mierzejewska


Zimo, zimo baw się z nami!

Piękna, zimowa aura za oknem idealnie nawiązywała do tematu zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, które odbyło się 3.02.2015 r. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania M.Ch. Butler „Zimowy dzień”, po czym zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się podczas zimowych igraszek na śniegu. Maluszki z ochotą brały udział w zabawach, które były namiastką wesołych, zimowych harców. Na zakończenie spotkania powstały śliczne bałwanki z waty.

Marcelina Mierzejewska


Zimowa stołówka dla ptaków

Zima to to bardzo trudny okres dla zwierząt, a w szczególności dla ptaków, dlatego tak ważne jest, dokarmianie ich o tej porze roku. 28.01.2015 r. podczas cotygodniowych zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, dzieci otrzymały list od zimowych, głodnych ptaszków z prośbą o dostarczanie im niezbędnego pożywienia. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Krystyny Marciniak pt.: ”Niespodzianka dla ptaków”, po czym mogli wykazać się swoją wiedzą podczas rozwiązywania zagadek ukrytych w tekście. Spotkanie upłynęło w rytm wesołych ”ptasich” zabaw, a kolorowe, rajskie ptaszki wykonane przez dzieci wraz z rodzicami zdobią wnętrze Oddziału Dziecięcego.

                                                                                                              Marcelina Mierzejewska