YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

                                                     e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.

Ostatnia zmiana: 2010-11-16


W krainie Pana Kota

Kot to zwierzę, które od wieków wiernie towarzyszy człowiekowi, ma on wielu zwolenników na całym świecie. 10.02.2015 r. z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kota odbyły się w Oddziale Dziecięcym zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Maluszki wysłuchały wiersza Stanisława Jachowicza, czytanego z podziałem na role przez rodziców. Dzieci poznały także typowe kocie zwyczaje i ich język. Ciekawą atrakcją zajęć był turniej, który polegał na wypiciu mleka przez słomkę, w jak najkrótszym czasie. Spotkanie upłynęło w takt „kocich zabaw”, które sprawiły maluszkom wiele radości. Na zakończenie powstały śliczne kociaki – pacynki. 

 

Marcelina Mierzejewska


Zimo, zimo baw się z nami!

Piękna, zimowa aura za oknem idealnie nawiązywała do tematu zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, które odbyło się 3.02.2015 r. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania M.Ch. Butler „Zimowy dzień”, po czym zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się podczas zimowych igraszek na śniegu. Maluszki z ochotą brały udział w zabawach, które były namiastką wesołych, zimowych harców. Na zakończenie spotkania powstały śliczne bałwanki z waty.

Marcelina Mierzejewska


Zimowa stołówka dla ptaków

Zima to to bardzo trudny okres dla zwierząt, a w szczególności dla ptaków, dlatego tak ważne jest, dokarmianie ich o tej porze roku. 28.01.2015 r. podczas cotygodniowych zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, dzieci otrzymały list od zimowych, głodnych ptaszków z prośbą o dostarczanie im niezbędnego pożywienia. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Krystyny Marciniak pt.: ”Niespodzianka dla ptaków”, po czym mogli wykazać się swoją wiedzą podczas rozwiązywania zagadek ukrytych w tekście. Spotkanie upłynęło w rytm wesołych ”ptasich” zabaw, a kolorowe, rajskie ptaszki wykonane przez dzieci wraz z rodzicami zdobią wnętrze Oddziału Dziecięcego.

                                                                                                              Marcelina Mierzejewska


Portrety naszych dziadków

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez Dziadków – bez ich ciekawych opowieści, cennych rad i uśmiechniętych twarzy. O święcie Babci i Dziadka pamiętali również uczestnicy zajęć edukacyjnych „Od zabawy i słuchania…”, którzy w dniu 20.01.2015 r. własnoręcznie przygotowali dla nich laurki z życzeniami. Na spotkaniu w bibliotece rozmawialiśmy o roli, jaką pełnią dziadkowie w życiu dzieci. Maluchy chętnie opowiadały o tym w jaki sposób spędzają z dziadkami czas oraz w jakich czynnościach im pomagają. Dzieci doskonale potrafiły też wymienić imiona swoich babć i dziadków. Ponadto maluszki mogły poznać kilka książkowych portretów dziadków i babć przybliżonych w wierszach głośno deklamowanych przez rodziców.

Magdalena Chorkawa


Z białą zimą witamy Nowy Rok!

„Nowy rok zawitał wreszcie, stary sobie poszedł (…)” słowa te były motywem przewodnim zajęć, które odbyły się Oddziale Dziecięcym w dniu: 13.01.2015 r. – spotkanie dla najmłodszych dzieci z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania” oraz w dniu 15.01.2015 r. – spotkanie dla pięciolatków z Przedszkola nr 18. w Gorzowie Wlkp. Obu spotkaniom towarzyszył radosny, zabawowy nastrój. Dzieci tradycyjnie słuchały opowiadań, tym razem o miesiącach, o kalendarzu, zimie i karnawale. Dzieci opowiadały również o swoich postanowieniach noworocznych. Spotkaniu w bibliotece towarzyszyły liczne zabawy ruchowe i słowne. Na zakończenie zajęć powstały kolorowe baloniki, które przypominają nam o trwającym karnawale.

 

                                                                                                            Marcelina Mierzejewska


Święta Bożego Narodzenia

„Biały obrus lśni na stole,

pod obrusem siano.

Płoną świeczki na choince,

co tu przyszła rano […]”

(T. Kubiak)

16.12.2014 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania – do czytania”. Biały obrus, opłatek, gałązka świerku, szopka i bombka – to wszystko przypominało najmłodszym o zbliżającym się magicznym czasie – Świętach Bożego Narodzenia. W wyjątkowy nastrój wprowadziły nas  również świąteczne opowiadania i zagadki. Podczas zabawy maluchy puściły wodze wyobraźni i zamieniły się na chwilę w „wirujące płatki śniegu”. Chętnie uczestniczyły również w zabawach paluszkowych m.in. w „zimą wkoło jest wesoło”. Chwilę oddechu złapały przy klejeniu kolorowego łańcucha choinkowego, który stał się wyjątkową ozdobą Biblioteki Pana Kleksa.

 

J. Kopciuch


Spacer z Panią Zimą

9.12.14 r.w Oddziale Dziecięcym odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Ideą spotkania było ukazanie piękna zimowych krajobrazów za oknem. Mali czytelnicy wysłuchali wiersza Beaty Kołodziej pt. „Ulepię bałwanka”, który był podstawą do rozmów o wesołych zabawach na śniegu. Dzieci „wybrały się” także na mroźny spacer z Panią Zimą. Na zakończenie spotkania dzieci ulepiły ślicznie bałwanki z masy solnej.

 

Marcelina Mierzejewska


Kartka świąteczna metodą 3D

4.12.2014 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się warsztaty plastyczne podczas, których uczniowie SP 4 z Gorzowa Wlkp. wykonywali kartki okolicznościowe z motywem świątecznym metodą 3D. Na spotkaniu powstały  urocze, ozdobne karty opatrzone typowymi świąteczno – zimowymi symbolami takimi jak: mikołaje, choinki, bałwanki, bombki oraz renifery. Pocztówki, ręcznie wykonane przez dzieci na pewno zaskakują swoja oryginalnością, a zawarte w nich życzenia przybliżają  magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 

Chorkawa Magdalena


Proszę pana Bałwana, czy Mikołaj już był u pana?

2.12.2014 r. spotkanie z cyklu „Od zabawy i słuchania – do czytania” upłynęło pod hasłem zbliżających się Mikołajek. Dzieci pięknie się przygotowały i wszystkie wyglądały jak mali pomocnicy św. Mikołaja. Maluchy z uwagą wysłuchały historii o tym jak Święty zgubił prezenty, a potem opowiadały o swoich wymarzonych upominkach. Tym razem bawiliśmy się w „czarodziejskie szkatułki”, „dzwoneczki” oraz „renifery do komina”.  Na zakończenie zajęć dzieci wykonały worki św. Mikołaja, w których znalazło się mnóstwo prezentów.

 

J. Kopciuch


Wiemy o tym nie od dziś, wszystkim jest potrzebny miś!

„Proszę Państwa, oto miś.

Miś jest bardzo grzeczny dziś.

Chętnie Państwu łapkę poda.

Nie chce podać? A to szkoda”

                                       Jan Brzechwa

 

Pluszowy miś jest ulubioną zabawką, każdego małego dziecka, towarzyszy mu od najmłodszych lat  i pociesza w trudnych chwilach. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Oddziale Dziecięcym odbyły się zajęcia, opiewające  tego znanego i lubianego przez wszystkie maluchy niedźwiadka. W obchodach owego święta dnia 25.11.2014 r. uczestniczyły najmłodsze dzieci, uczęszczające na spotkania z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Natomiast 27.11.2014 r. w zajęciach brały udział pięciolatki z Przedszkola nr 18 w Gorzowie Wlkp.