YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

 e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.Bawimy się dzisiaj z Pluszowym Misiem

Pluszowy Miś to najlepszy przyjaciel dziecka i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Wszyscy lubią misie, są one towarzyszami dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Oddziale Dziecięcym odbyły się zajęcia, opiewające tego znanego i lubianego przez wszystkie maluchy niedźwiadka. 24.11.2015 r. na spotkaniu z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania” uczestniczyli najmłodsi czytelnicy Biblioteki Pana Kleksa. Natomiast 25.11.2015 r. w zajęciach brały udział dzieci z Przedszkola nr 18 w Gorzowie Wlkp. Uczestnicy spotkań wysłuchali wiersza M. Przewoźniaka pt.: „Nasze misie” oraz opowiadania M. Niemyckiego pt.: „Gdzie podziałeś mi się?”, po czym „wybrali się” ze swoimi pluszakami na wycieczkę nad morze i w góry.


Szmacianki, gałganki, przytulanki - Pluszowy Miś

Za nami kolejne spotkanie warsztatowe z cyklu Szmacianki, gałganki, przytulanki. 19.11.2015 r. w przededniu Święta Pluszowego Misia dzieci uszyły wesołe, kolorowe misiaki z filcu. Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. To przytulanka, ale też "ktoś" bardzo bliski, a czasem niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Dzieci lubią słuchać opowieści o misiach, które często są powiernikami dziecięcych tajemnic, rozśmieszają, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Pluszowe misie to nieodłączni towarzysze zabaw dzieci na całym świecie. "Nie obejdzie się bez misia" – tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska, dlatego sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach.  Kolejne zajęcia z cyklu „Szmacianki…” już 17.12.2015 r. o godz.15.30.Tym razem wykonamy ciastusia, bałwanka i reniferka.

 

Magdalena Chorkawa


„Od zabawy i słuchania do czytania”

17.11.2015 r.w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Wprowadzeniem do tematu był „Dialog z Pufikiem” z wykorzystaniem pacynek z kącika teatralnego. Wesołym akcentem spotkania było ubieranie misia – Pufika zgodnie z obecną pora roku, maluszki wykazały się znajomością jesiennej garderoby. Uczestnicy spotkania chętnie brali udział w zabawach muzyczno-ruchowych, podczas których, naśladowały odgłosy deszczu, wiatru i skakania po kałużach. Później wesoło tańczyły do jesiennej piosenki, a na koniec wykonały kolorowe parasole.

Anna Malec


Wiewióreczka mała orzeszki zbierała

10.11.2015 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, tym razem mali uczestnicy poznali bliżej sympatyczne, leśne, rude zwierzątko, jakim jest wiewiórka. Dzieci wysłuchały tekstu Jacka Danieluka pt.: „O przezornej Wiewióreczce”, po czym wybrały się do lasu w poszukiwaniu zapasów na zimę. Dopełnieniem spotkania były wesołe zabawy ruchowe i paluszkowe. Na zakończenie powstały śliczne, włochate wiewióreczki.

Marcelina Mierzejewska


Czytam sobie w bibliotece – Przyjaciele Planety Ziemia

4.11.2015 r. w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Czytam sobie w bibliotece". "Przyjaciele planety Ziemia" – to temat zajęć w których uczestniczyli dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 z Gorzowa Wlkp. Głównym celem warsztatów było wspieranie działań proekologicznych wśród najmłodszych. Podczas spotkania usystematyzowaliśmy wiedzę dotyczącą prawidłowej segregacji śmieci oraz o korzyściach jakie z tego wynikają. Poruszony został także problem zagrożeń dla środowiska, płynący z zaniechania segregacji odpadów. Podczas spotkania w praktyce klasyfikowaliśmy odpadki gospodarcze do poszczególnych pojemników: szkło, papier, plastik. Wspólnie przeczytaliśmy również książeczkę "Marta i ufoludek" Wojciecha Widłaka i przeanalizowaliśmy jej treść. W oparciu o przeczytany tekst nastąpiła ostatnia część naszego spotkania, czyli "recykling na wyciągnięcie ręki".


W grzybowym lesie

3.11.2015 r. w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Uczestnicy wysłuchali wiersza pt. „Grzyby” oraz opowiadania, „Po co są muchomory?” Dzieci dowiedziały się gdzie zbierać borowiki, które grzyby są pod ochroną, a które niejadalne. Po zaczerpnięciu tej istotnej wiedzy mali uczestnicy „wybrali się” na wycieczkę do lasu na grzyby. Dopełnieniem zajęć były wesołe zabawy ruchowe i taneczne. Na zakończenia spotkania powstały piękne muchomory.

Anna Malec


Kolczasty jeżyk

„To jest jeżyk. Mały jeżyk. Jeżyk z kolców ma kołnierzyk. Z kolców płaszczyk, z kolców szalik, tylko nosek jak koralik (…)”,to hasło było motywem przewodnim spotkania z dziećmi, które odbyło się 30.10.2015 r. w Przedszkolu Miejskim nr 18 w Gorzowie Wlkp. Przedszkolaki poznały bliżej to małe leśne zwierzątko, dowiedziały się ile ma łapek, jaki ma pyszczek oraz czym się żywi. Po zaczerpnięciu tych cennych informacji, dzieci wysłuchały opowiadania D. Skwark pt.: ”Niegrzeczny jeżyk”, po czym bardzo chętnie brały udział w zabawach ruchowych. Dopełnieniem spotkania było wykonanie przez dzieci ślicznych, małych jeżyków z masy solnej.

Marcelina Mierzejewska


Tworzymy jesienne drzewka

Jesień to barwna i ciekawa pora roku. W tym okresie liście na drzewach są bardzo kolorowe, obfitujące w czerwone, żółte i brązowe barwy. Jest to czas wesołych zabaw w parku lub w lesie.  Z tej okazji 27.10.2015 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się zajęcia dla najmłodszych uczestników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Maluszki wysłuchały wierszy: L. Krzemienieckiej pt.” Bukieciki” oraz „ Kolorowy bukiet” – B. Lewandowskiej, po czym „wybrały się” na spacer do parku w poszukiwaniu kolorowych liści i kasztanów. Na zakończenie powstały śliczne, kolorowe, jesienne drzewka.


Co z ogrodu, a co z sadu

19.10.2015 w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Wprowadzeniem do tematu była inscenizacja tekstu I. Salach pt. „Co z ogrodu, a co z sadu” z wykorzystaniem pacynek w kąciku teatralnym. Dzięki przedstawieniu dzieci poznały plony jesieni zbierane w ogrodzie i w sadzie.  Doskonaliły umiejętności rozpoznawania wybranych owoców i warzyw po wyglądzie, kształcie i zapachu. Dowiedziały się, które można jeść surowe, które trzeba ugotować, a z których można zrobić konfitury i zaprawy na zimę. Dopełnieniem zajęć były zabawy plastyczne, ruchowe i pląsy przy muzyce.

Anna Malec


Szmacianki, gałganki, przytulanki „Kot i Mysz - skarpetkowe zwierzaki”

15.10.2015 r. w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się kolejne „gałgankowe” warsztaty twórcze. Tym razem uczestnicy spotkania wykonali wyjątkowo „zgrany duet” w postaci kota i myszki. Sympatyczne zwierzątka powstały z przekształcenia niepotrzebnych już skarpetek oraz skrawków materiałów. Kotek i myszka sprawdzą się zarówno w roli dekoracji, jak i w roli oryginalnych poduszeczek na szpilki.

Zapraszamy na kolejne twórcze warsztaty, które odbędą się 19.11.2015 r., o godz.15.30 – uszyjemy pluszowego misia.

 

Magdalena Chorkawa