YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

 e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.My się zimy nie boimy, nawet bardzo ja lubimy

2.02.2016 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, tematem zajęć była obecna pora roku, czyli zima. Dzieci wysłuchały kilku zimowych wierszyków, po czym rozwiązywały zagadki. Wesołym akcentem spotkania były zabawy ruchowe i pląsy przy muzyce. Na zakończenie spotkania maluszki „uwieczniły” zimowy pejzaż na kartkach papieru. Przy użyciu białej pasty i farby namalowały obrazy kojarzące się im z najpiękniejszymi zimowymi atrakcjami, które sprawiły, że przez chwilę zima weszła w nasze progi.


W krainie książek – wizyta przedszkolaków

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Cenne informacje, które zdobywa dziecko poprzez czytanie książek są nieocenione, a bezpośredni kontakt z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę rozbudza ich wyobraźnię i poszerza wiedzę.

1.02.2016 r., przedszkolaki z grupy III (5-6 latki ) z Przedszkola Miejskiego nr 4 z Gorzowa wraz z wychowawczyniami po raz pierwszy odwiedziły Oddział Dziecięcy WiMBP. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, a szczególne kolorowe książeczki dla młodszych dzieci. Podczas pobytu w naszej wypożyczalni przedszkolaki dowiedziały się także, jakie zasady zachowania obowiązują w bibliotece, zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały technikę elektronicznego wypożyczania książek.


Zimowi detektywi - ferie w Oddziale Dziecięcym WiMBP

Literatura detektywistyczna dla dzieci i młodzieży od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Książki Grzegorza Kasdepke z serii „Detektyw Pozytywka”, seria Martina Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Przygody Sherlocka Holmesa" Arthura Conan Doyle'a czy cykl „Trzej detektywi" Alfreda Hitchcocka posłużyły nam jako inspiracja do zorganizowania zajęć pod hasłem „Zimowi detektywi”.

W dniach 18.01. – 29.01.2016 r. w ciągu kilkugodzinnych spotkań w Bibliotece poznawaliśmy literackich detektywów. Szczególną sympatią młodzi czytelnicy obdarzyli Detektywa Pozytywkę właściciela Agencji Detektywistycznej Różowe Okulary. Codziennie poznawaliśmy nowe niesamowite zagadki, z którymi zmierzał się Detektyw Pozytywka.


Szmacianki, gałganki, przytulanki – Pingwinek

14.01.2016 r. podczas spotkań warsztatowych z cyklu „Szmacianki, gałganki, przytulanki” stworzyliśmy czapki - pingwinki. Bazą do wykonania tych „dzieł” były czarne czapki, które dzieci przyniosły z domów. Wesołe, „pingwinkowe” nakrycia głowy na pewno skutecznie ochronią dzieci przed chłodem w ten zimowy okres.
Zapraszamy na kolejne zajęcia twórcze już w lutym. Podczas spotkania planujemy uszyć kota Filemona.


Laurka dla babci

12.01.2016 r. w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyło się spotkanie dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Zajmują oni szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wierszy M. Konopnickiej pt. „Dziadek przyjdzie” oraz E. Sujeckiej pt. „Moja babunia”. Maluchy chętnie opowiadały o tym w jaki sposób spędzają z dziadkami czas oraz w jakich czynnościach im pomagają. Jak co tydzień najmłodszych nie trzeba było namawiać do wspólnych pląsów przy muzyce i zabaw ruchowych. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały piękne serduszka.


Skocznym kroczkiem z Nowym Roczkiem

To hasło byłem motywem przewodnim spotkania dla najmłodszych czytelników, z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, które odbyło się 5.01.2016 r. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wiersza: „Nowy Rok zawitał wreszcie”, po czym uzyskały kilka cennych informacji na temat kalendarza, czasu i zegara. Po zaczerpnięciu tak istotnej wiedzy maluszki brały udział w wesołych zabawach ruchowych i tanecznych. Na zakończenie powstały śliczne, kolorowe zegary, które będą przypominały dzieciom o upływającym się czasie.


Szmacianki, gałganki, przytulanki – reniferek, bałwanek, ciastek

17.12.2015 r. spotkaliśmy się na kolejnych warsztatach twórczych, aby z resztek niepotrzebnych skrawków materiałów wyczarować świąteczno – zimowe widoczki. Okazało się, że wyobraźnia dziecięca nie zna granic, zwłaszcza kiedy do woli można ciąć różnorodne tkaniny i układać z nich zaskakujące kompozycje. Na naszych obrazkach znalazły się tytułowe bałwanki, reniferki, ciastusie. Pojawiły się też choinki, gwiazdki, śnieżki, mikołaje i aniołki. W styczniu zapraszamy na kolejne „gałgankowe” zajęcia, podczas których w rękach dzieci powstanie milutki pingwinek. Wesołych Świąt!!!


Świąteczności i inne radości

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka jak i osoby dorosłej. Dnia 14.12.2015 r. w Bibliotece Pana Kleksa odbyło się spotkanie o tematyce świątecznej, w którym uczestniczyły dzieci z przedszkola Dziecięcy Raj z Gorzowa Wlkp. oraz 15.12.2015 r. najmłodsi uczestnicy zajęć „Od zabawy i słuchania do czytania”. Dzieci obejrzały przedstawienie w kąciku teatralnym pt. „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie”, które stało się punktem wyjścia do rozmowy o świątecznych tradycjach. Mali uczestnicy zapoznali się z symboliką Wigilijnej Wieczerzy: wkładanie sianka pod obrus, zostawianie jednego pustego nakrycia, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Dopełnieniem zajęć były zabawy ruchowe i pląsy przy muzyce. Na koniec spotkania dzieci wraz z opiekunami wykonały piękny choinkowy łańcuch.


List do Świętego Mikołaja

Połowa grudnia do najwyższy czas, aby napisać list do Świętego Mikołaja, dlatego 15.12.2015 r. przybyły do biblioteki dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej nr 17 z Gorzowa Wlkp., które miały za zadanie napisać „kilka słów” do Mikołaja, zawierając w nich swoje najskrytsze marzenia i potrzeby. Uczestnicy zajęć dobrze się bawili, a przy okazji dowiedzieli się również kilku ciekawych informacji na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Polsce oraz we Francji. Podczas spotkania odbyła się też poważna rozmowa na temat tego, czego możemy życzyć sobie i innym na Święta. Dzieci, uczestniczące w spotkaniu wiedziały, że oprócz zabawek ważne jest zdrowie, szczęście, zgoda. Na zakończenie zajęć w bibliotece, dzieci wykonały świąteczne kartki z życzeniami, które powędrują do bliskich i znajomych.


Bajki, nie bajki na Mikołajki

To hasło było motywem przewodnim spotkaniem dla najmłodszych czytelników, które odbyło się 8.12.2015 r. Mikołaj dotarł do nas pomimo braku śniegu na drogach. Ale jak to bywa ze świętymi, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Dzieci wspaniale bawiły się ze znakomitym gościem tańcząc i słuchając piosenek. Oczywiście nie zabrakło prezentów. To wyjątkowe spotkanie pełne, humoru i dobrej zabawy, zakończyły wspólne, pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem. Prosimy Cię Święty Mikołaju przyjedź do nas znowu za rok!