YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

 e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.Książka i Róża

W dniach 1 – 23.04.2016 r. zaprosiliśmy czytelników do udziału w akcji Książka i Róża. Każdy chętny mógł przyjść do Oddziału Dziecięcego i podarować książkę o tematyce dziecięcej lub młodzieżowej. W zamian wybierał książkę pozostawioną przez inne osoby. W podziękowaniu za aktywność uczestnicy akcji otrzymywali…różę. Kwiat ten to symbol Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadającego na 23 kwietnia. Święto promuje czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej. Światowy Dzień Książki „przywędrował” do Polski z Hiszpanii, tam w dniu św. Jerzego (23.04.) Hiszpanie obdarowują się książkami i kwiatami. Legenda o Pogromcy Smoka głosi, że dawno, dawno temu żyła straszliwy smok, który gnębił mieszkańców katalońskiej miejscowości Montblanc. Mieszkańcy zawarli z nim następujący układ: bestia nie będzie dłużej nawiedzała wioski, lecz co roku otrzyma jedną losowo wybraną osobę, którą pożre. Pewnego roku wypadło na córkę króla. Kiedy zdawało się, że nie ma dla niej ratunku, w ostatniej chwili pojawił się rycerz na szarym koniu. Zabił on smoka, którego krew skropiła znajdujące się wokoło róże.


Baranek Gucio – szmacianki, gałganki, przytulanki

14.04.2016 r. w Oddziale Dziecięcym, podczas kolejnych warsztatów twórczych, powstała cała gromadka wesołych baranków. Do zrobienia prac wykorzystaliśmy włóczkę z poprutych sweterków, orzechy i gałązki. Wszystkie baranki były jedyne w swoim rodzaju, pomysłowe i starannie wykonane. Kolejne zajęcia z cyklu „Szmacianki , gałganki, przytulanki” już w maju. Powstaną wtedy „Tulipany dla Mamy.”


W zielonym ogródeczku pachną marcheweczki – Dzień Marchewki

Jedni marchewkę bardzo lubią, inni trochę mniej, ale każde dziecko wie, że to warzywo zawiera dużo witamin i innych cennych składników. 12.04.2016 r. w Oddziale Dziecięcym w ramach zajęć „Od zabawy i słuchania do czytania” obchodziliśmy „Dzień Marchewki”. Były zabawy ruchowe , wspólne „chrupanie” marchewki, a także zagadki i tańce integracyjne przy muzyce. Najmłodsi uczestnicy obejrzeli także przedstawienie teatralne pt. „Co w marchewce jest zdrowego”. Na koniec zajęć dzieci wykonały zajączka  i zgodnie stwierdziły, że marchewkę należy spożywać bo jest pyszna i zdrowa. Ten dzień był wyjątkowy, pomarańczowy, zdrowy i marchewkowy. Dostarczył wszystkim dużej dawki witamin, zdrowia i radości.


Baranki, pisanki

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Są one pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Dnia 22.03.2016 r. w Bibliotece Pana Kleksa odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Wprowadzeniem do zajęć było przedstawienie kukiełkowe na podstawie opowiadania A. Galicy pt. „Bajeczka wielkanocna”. Uczestnicy spotkania poznali zwyczaje związane z wiosennymi świętami, a także mogli samodzielnie przygotować wielkanocny koszyczek. Maluchy z ogromną radością uczestniczyły w licznych zabawach tanecznych i ruchowych. Na zakończenie spotkania powstały wesołe, kalafiorowe baranki.


Szmacianki, gałganki, przytulanki – Kwoka Czubatka

Przygotowanie zajęć, które naprawdę zainteresują nasze dzieci, to niełatwe zadanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich zamiłowanie do gier komputerowych i telewizji. Jednak popołudnie 17.03.2016 r. spędzone w bibliotece na tworzeniu uroczej Kwoki Czubatki sprawiło dzieciom wiele radości. Na dodatek takie dekoracyjne, zabawne przytulanki sprawdzą się w roli sympatycznych podarunków dla bliskich albo będą wyjątkową zabawką każdego dziecka.


Wiosenna poleczka

15.03.2016 r. w Oddziale Dziecięcym było głośno, radośnie i śpiewająco. Wszystko za sprawą małych uczestników spotkań „Od zabawy i słuchania do czytania”, którzy jak zwykle nie zawiedli i gromadnie przybyli na zajęcia. Wiosna tuż, tuż… w wielu ludziach wywołuje pozytywne emocje. Budzący się do życia  świat przyrody sprawia, że krajobraz nas otaczający staje się  piękniejszy. O urokach i zmianach, które następują w naturze podczas nastania wiosny, dzieci dowiedziały się wysłuchując utworów o tematyce wiosennej, między innymi wiersza Beaty Kołodziej „Wiosna”. Dopełnieniem spotkania były zabawy muzyczne „Chodzi wiosna” i „Walc kwiatów ” oraz wydzieranki przedstawiające „wierzbowe kotki”.


Marcowy kwiatek

Dnia 8.03.2016 r. w Bibliotece Pana Kleksa odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Wprowadzeniem do tematu był wiersz  I. Kerna pt. „Dzień Kobiet”. Dzieci poznały ciekawe zawody kobiece takie jak: aktorka, modelka. Szukały także odpowiedzi na pytanie, jak poznać kim jest kobieta. Dowiedziały się także, w jaki sposób można sprawić miłym paniom wspaniałą niespodziankę w dniu ich święta i nie tylko. Spotkaniu towarzyszyły wesołe, zabawy, które wprawiły dzieci w doskonały humor.


W krainie książek

Książka od najmłodszych lat towarzyszy człowiekowi, szczególną rolę odgrywa w życiu dziecka. Mali czytelnicy chętnie sięgają po książeczki, zwłaszcza te kolorowe, zabawne i wesołe. Obcując z książką uczą się dbać o nią, interesują się tym jak powstaje, jaką drogę musi pokonać, aby trafić w ręce dziecka. Te wszystkie cenne informacje na temat książek i biblioteki przedszkolaki zdobyły podczas zajęć czytelniczych. 16.02.2016 r. Oddział Dziecięcy odwiedziły przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola – „Zielona Przystań”, natomiast 7.03.2016 r. w spotkaniu czytelniczym uczestniczyły dzieci z „Kolorowych Motyli”. Uczestnicy zajęć z wielkim zainteresowaniem poruszali się po Oddziale Dziecięcym, poznając ciekawą literaturę dziecięcą i wyposażenie książnicy. Zgodnie z tematem spotkania maluszki poznały zasady obowiązujące w bibliotece oraz podstawowe reguły dotyczące poszanowania książek. Dopełnieniem zajęć były ciekawe zabawy rytmiczne i ruchowe.


Idzie Marzec Czarodziej

W przyrodzie czuć wyraźne ożywienie, chociaż w kalendarzu jeszcze zima. Gdzie nie gdzie można spotkać leżący śnieg, ale już pomału zaczynają spod niego wyglądać pierwsze przebiśniegi i krokusy. Dnia 1.03.2016 r. w Bibliotece Pana Kleksa odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania" nawiązujące do zbliżającej się wiosny. Mali uczestnicy wspólnymi siłami wymieniali oznaki wyczekiwanej pory roku takie jak: zielona trawa, kwitnące kwiaty, zielone listki na drzewach, śpiewające ptaki. Mówiliśmy też o stosownym ubraniu w przypadku, kiedy świeci słońce, a kiedy pada deszcz. Dzieci doskonale wiedziały, że jeśli za oknem jest plucha, trzeba zabrać ze sobą parasol, a na nogi założyć kalosze.Dopełnieniem spotkania były wesołe zabawy ruchowe i taneczne. W myśl przysłowia „W marcu jak w garncu” powstały też „marcowe garnki pogodowe”.


Kto mieszka zimą w lesie?

Dnia 23.02.2016 r. w Bibliotece Pana Kleksa odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Wprowadzeniem do tematu była inscenizacja tekstu Doroty Gellner pt. ”Wiewiórka” z wykorzystaniem pacynek z kącika teatralnego.  Dzieci miały okazję wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą, dowiedzieć się jakie zwierzęta mieszkają w lesie i w jaki sposób przygotowują się do zimy, a które zapadają w sen zimowy. Maluchy dowiedziały się także, w jaki sposób dokarmiać zwierzęta, by im nie szkodzić.  Uczestnicy spotkania chętnie brali udział w zabawach muzyczno-ruchowych, podczas których, naśladowały leśnych mieszkańców. Na koniec zajęć powstała wesoła, biała sowa.