YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

 e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.Dzień Postaci z Bajek

14.09.2016 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypadający na 5 września.Ten wyjątkowy dzień był okazją do przypomnienia naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki, a czasem pomagają rozpoznać zło. Zabawa, dużo uśmiechów, moc radości królowały podczas naszego dwugodzinnego spotkania w bibliotece. W trakcie zajęć rozmawialiśmy o ulubionych postaciach literackich, odgadywaliśmy fragmenty usłyszanych fragmentów bajek, rysowaliśmy ulubionych bohaterów. Wzorując się na Kopciuszku oddzielaliśmy groch od fasoli. Z tajemniczego worka losowaliśmy rekwizyty, które kojarzyliśmy z utworami pisarskimi. Okazało się, że dzieci świetnie znają bajki i doskonale radziły sobie z zadaniami. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.Święto bajkowych postaci uczciliśmy więc wspaniałą zabawą!


Letni czas wzywa nas

Zakończyliśmy kolejny sezon zajęć animacyjnych z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. W spotkaniach uczestniczyły dzieci 2 – 3 letnie, rozpoczynające dopiero swoją przygodę z książką. Spotykaliśmy się w każdy wtorek od października 2015 r. do czerwca 2016 r. Przeżyliśmy wspólnie wiele twórczych i wesołych chwil. Czytaliśmy książki, tańczyliśmy, śpiewaliśmy. Uczestniczyliśmy w przedstawieniach kukiełkowych, malowaliśmy  i wyklejaliśmy obrazki. Powspominajmy raz jeszcze  najciekawsze momenty. Zapraszamy to obejrzenia  relacji.


Wilczek Kuba – Szmacianki, Gałganki, Przytulanki

Co można wyczarować z niepotrzebnej skarpetki i kawałków kolorowego filcu? Pomysłów znalazłoby się na pewno wiele. Tym razem uczestnicy naszych warsztatów twórczych „postawili” na watahę młodych wilczków. Dzieci z zaangażowaniem formowały postaci „strasznych” zwierzaków, aby później móc cieszyć się z własnoręcznie wykonanych wyjątkowych pacynek. Zajęcia odbyły się 16.06.2016 r.


Witaj tęczo kolorowa

Z niecierpliwością wypatrujemy jej na niebie po każdym letnim deszczu, bo przecież na jej końcu czeka garnek pełen złota. Tęcza to jeden z tych znaków natury, który daje dzieciom i dorosłym wiele radości. Jak powstaje? Dlaczego tak rzadko można ją zobaczyć i pojawia się zaledwie na kilka minut?Odpowiedzi na te pytania najmłodsi uczestnicy uzyskali 7.06.2016 r. podczas kolejnego spotkania z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Dzieci obejrzały także inscenizację tekstu pt.: „Historia tęczy”, z książki pt. „Mądrość serca”. Spotkaniu towarzyszyły wesołe zabawy, które wprawiły dzieci w doskonały humor. Na zakończenie powstały śliczne, tęczowe słoneczka.


Cała Polska Czyta Dzieciom w Oddziale Dziecięcym

W dniach 29.05. - 5.06.2016 r. trwał XV Ogólnopolski Tydzień Czytania „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Z tej okazji w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się spotkania czytelnicze, których przebieg zrelacjonuje poniższa fotoprezentacja.

Magdalena Chorkawa

 

 

 

Cała Polska czyta Dzieciom.wmv


Dziś dla Ciebie Mamo!

26 maja Dzień Matki to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Słowo „Matka” to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego, szczęścia i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. Z tej okazji 24.05.2016 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu ”Od zabawy i słuchania do czytania”. Mali czytelnicy wysłuchali opowiadania pt.: „Wszystkich Was kocham najbardziej”, po czym z radością brali udział w wesołych zabawach ruchowych i paluszkowych. Na zakończenie dzieci wykonały śliczne kwiatki dla swoich Mam.


„Biblioteka inspiruje” - Tydzień Bibliotek w Oddziale Dziecięcym

Tegoroczny Ogólnopolski XIII Tydzień Bibliotek obchodzony był pod hasłem: Biblioteka inspiruje. Jak sama nazwa wskazuje pod tymi słowami kryje się szeroki wachlarz pojęć. Dlatego też Oddział Dziecięcy, który aktywnie promuje czytelnictwo wśród młodego pokolenia włączył się ponownie w tą akcję. Jak co roku przygotowaliśmy szereg ciekaw zajęć z naszymi czytelnikami. 9.05.2016 r. placówka zorganizowała spotkanie z dziećmi z Przedszkola nr 18 w Gorzowie Wlkp. Przedszkolaki brały udział w spotkaniu ph.: „W krainie książek”, na którym poruszany był temat poszanowania książek, propagowania czytelnictwa, oraz przypomniane zostały zasady obowiązujące w bibliotece. Dopełnieniem spotkania były wesołe gry i zabawy ruchowe. Natomiast 10.05.2016 r. o tym, że muzyka jest wszędzie mogli się przekonać  uczestnicy cotygodniowych zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania” Mali czytelnicy wymienili spostrzeżenia na temat znanych im instrumentów muzycznych, po czym „wybrali” się na wycieczkę do Oddziału Zbiorów Audiowizualnych, gdzie wysłuchali bajek z czarnych płyt winylowych oraz przypomnieli sobie „co babcia i dziadek śpiewali kiedy byli mali”.


Przepraszam, czy jesteś czarownicą? – zajęcia literacko – plastyczne

12.05.2016 r., w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje” w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się zajęcia zrealizowane na podstawie książki Emily Horn pt. „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Podczas spotkania dzieci wysłuchały historii o kocie Herbercie, który czuje się nieco samotny więc przesiaduje w bibliotece publicznej. Pewnego razu dowiaduje się, że czarownice lubią czarne koty. Ale jak ma znaleźć czarownicę skoro nigdy żadnej nie widział?. Historia bibliotecznego kota pobudziła dziecięcą wyobraźnię do wykonania  kukiełek – czarowniczek, wykorzystując do tego drewniane, kuchenne łyżki, włóczkę i resztki materiałów. Wspólnymi siłami stworzony został przez dzieci także plakat czarownicy z jej wszystkimi atrybutami: czarną, połataną suknią, wielkim zakrzywionym nosem, miotłą, szklaną kulą i oczywiście z ulubionym kompanem czyli czarnym kotem.


Wiersze o dzieciach i dla dzieci – konkurs recytatorski

11.05.2016 r. w ramach Tygodnia Bibliotek ogłoszonego pod hasłem „Biblioteka inspiruje” odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Wiersze o dzieciaci i dla dzieci”, zorganizowany przez Oddział Dziecięcy WiMBP. Podczas występów usłyszeliśmy utwory takich autorów jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Dorota Gellner, Urszula Kozłowska, Agnieszka Frączek. Wiersze zaprezentowało 17 uczestników w wieku 4 – 5 lat. Recytacje wierszy oceniało jury w składzie:
Anna Giniewska – przewodnicząca komisji
Magdalena Żbikowska - członek komisji
Małgorzata Zawadzka – członek komisji
Werdykt jury był następujący:


Mieszkańcy wiejskiego podwórka

26.04.2016 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i czytania do słuchania”, tym razem mali czytelnicy poznali bliżej psa – jednego z mieszkańców wiejskiego podwórka. Ten czworonóg jest niewątpliwie najważniejszym zwierzęciem w gospodarstwie, ponieważ „pilnuje” całego dobytku, jak również dba o swoich współmieszkańców. Dodatkowo pies to najlepszy i najwierniejszy przyjaciel człowieka. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania W. Drabika pt.: „Uśmiechnij się piesku” i brały udział w zabawach ruchowych i paluszkowych. Na zakończenie spotkania powstały śliczne pieski – harmonijki, które maluszki zabrały do domu.