YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

 e-mail: oddzial.dzieciecy@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.Franklin zaprasza misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi Pluszowy Miś - najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Znajdziemy go w każdym dziecięcym pokoju w najróżniejszych odmianach: duże, małe, przypominające prawdziwe niedźwiedzie i wzorowane na tych z popularnych bajek. Dlatego też 21.11.2017 r. podczas kolejnego spotkania z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania” Pluszowy Miś zagościł również w naszej bibliotece. W czasie zajęć maluchy wysłuchały opowiadania, którego bohaterem jest sympatyczny niedźwiadek oraz chętnie brały udział w „misiowych” zabawach. Na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że słuszne jest przysłowie - „Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś”.


W krainie książek

Listopad to miesiąc, który kojarzy się nam z chłodem, wiatrem, a nawet deszczem. Jednak ta jesienna aura za oknem nie przeszkodziła przedszkolakom z Niepublicznego Przedszkola „Kolorowe Motyle” w odwiedzeniu Oddziału Dziecięcego. Mali czytelnicy brali udział w zajęciach z cyklu „W krainie książek”. 6.11.2017 r. odwiedziły nas dzieci z grupy Motylków i Pszczółek, 8.11.2017 r. czterolatki i pięciolatki z grupy Biedronek i Żuczków, natomiast 9.11.2017 r. w spotkaniu wzięły udział trzylatki z grupy Ważek. Podczas zajęć przedszkolaki poznały kolorową bibliotekę dziecięcą, zapoznały się z zasadami wypożyczania i poszanowania książek oraz brały udział w zabawach ruchowych. Spotkaniom towarzyszył miły i radosny nastrój.


Franklin pomaga koledze

7.11.2017 r. odbyło się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „ Od zabawy i słuchania do czytania”. Dzieci wysłuchały historii o żółwiu Franklinie, który chętnie służył pomocą rodzicom i przyjaciołom. Pewnego dnia żółwik tak bardzo starał się pomóc ślimakowi, że „przesadził” z pomaganiem, z czego jego kolega był niezadowolony. Maluszki dowiedziały się, że dobrze jest pomagać, ale nadmiar życzliwości może odnieść odwrotny skutek. Spotkaniu towarzyszyły wesołe zabawy, w których dzieci i ich opiekunowie chętnie brali udział.


Detektywi w bibliotece - gra biblioteczna

Detektyw to powszechnie osoba prowadząca śledztwo metodami niejawnymi, która wynajęta przez klienta rozwiązuje zagadki, śledzi kogoś na życzenie oraz rozwikłuje różne sprawy. O tym, jak wygląda „praca” detektywa bibliotecznego mogli się przekonać uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Kłodawie. Spotkania miały charakter gry i odbyły się 20.10.2017 r. oraz 27.10.2017 r. w Oddziale Dziecięcym. Punktem wyjścia do gry była książka Małgorzaty Musierowicz pt.: „Małomówny i rodzina”. Jest to zabawna opowieść o nietypowej rodzinie Ptaszkowskich, która przeprowadza się z Warszawy do małego miasteczka - Śmietankowa. W skład rodziny wchodzą: babcia, mama, bracia Tunio i Munio oraz ich mała siostra Monika zwana Rzodkiewką. Dziewczynka jako miłośniczka zwierząt, ratuje życie kurczakowi przeznaczonemu na rosół i wprowadza go do rodziny, nadając mu imię Franciszka Małomównego. Ptaszkowscy zamieszkują w dużym domu, gdzie mieści się biblioteka miejska i który kryje w sobie tajemnice ukrytego skarbu. W nawiązaniu do omawianej lektury w drugiej części spotkania młodzi czytelnicy przystąpili do gry i z wielkim zapałem rozwiązywali zagadki, do których prowadziły wskazówki ukryte w książkach.


Kamyczek mówi – nie!

24.10.2017 r. w Oddziale Dziecięcym odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Tym razem maluszki dowiedziały się, że grzeczność popłaca. Takie wnioski wyciągnęli po wysłuchaniu opowiadania o Kamyczku, który często mówił- nie. Podczas spotkania nie zabrakło wesołych zabaw ruchowych i paluszkowych. Na zakończenie mali czytelnicy zgodnie stwierdzili, że warto się „ładnie” zachowywać, aby w zamian otrzymać nagrodę.


Z cyklu Coś z niczego? – nic prostszego! - Ciepłe rękawiczki na jesienne wycieczki

W okresie jesiennym doskonale sprawdzają się rękawiczki bez palców. Można je oczywiście kupić w sklepie, ale my zachęciliśmy dzieci do zrobienia kolekcji rękawiczek zrobionych ze skarpetek! 19.10.2017 r. we czwartkowe popołudnie przystąpiliśmy do pracy. Potrzebowaliśmy jedynie pary ciepłych skarpetek, nożyczek, igły, nici, filcu. Podczas spotkania powstały stylowe dodatki, które pozwolą na beztroskie zbieranie jesiennych skarbów i mocny chwyt na huśtawce.


Kamyczek w restauracji

Dobre maniery są podobno nieśmiertelne. Zgodnie z tym przesłaniem 17.10.2017 r. odbyły się zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, podczas których najmłodsi czytelnicy wysłuchali tekstu C. St-Onge pt. „Kamyczek w restauracji”, który był wprowadzeniem do poznania zasad savoir- vivre. Maluchy doskonale wiedziały, jak właściwie zachować się przy stole tj.: myjemy ręce przed posiłkami, nie mówimy z pełnymi ustami, łokcie trzymamy blisko tułowia, do jedzenia używamy sztućców, wstając od stołu, dziękujemy za posiłek. Podczas zajęć nie zabrakło wspólnych zabaw, w których dzieci z radością brały udział.


Mój przyjaciel jeżyk

Uczestnikami spotkań w dniach 9 i 11 października 2017 r. były pięciolatki z Przedszkoli nr 33 i 17 z Gorzowa Wlkp. Bohaterem zajęć był mały, sympatyczny jeżyk. Podczas spotkania dzieci poznały charakterystykę tego zwierzątka – dowiedziały się co jedzą , gdzie mieszkają, jak spędzają zimę. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały także pewnej historii o „Przygodach jeża spod miasta Zgierza” Wandy Chotomskiej, z której płynęła nauka, że nawet jeże najbardziej na świeci cenią sobie życie rodzinne i przyjaźń. Dopełnienie zajęć były tematyczne zabawy muzyczno – naśladowcze. Natomiast z masy solnej powstały całe rodziny kolczastych ssaków.


Kamyczek w bibliotece

Czytelnictwo to bardzo ważna sfera w życiu małego dziecka, ponieważ wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny, pobudza do myślenia oraz rozwija wrażliwość estetyczną. Pierwszy kontakt z książką rzutuje na późniejsze zainteresowania czytelnicze młodego pokolenia. Zgodnie z tą regułą 10.10.2017 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się pierwsze po wakacyjnej przerwie zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Uczestnicy spotkania zapoznali się z zasadami wypożyczania książek. Po czym wysłuchali tekstu o małym chłopcu. który pierwszy raz wybrał się do biblioteki i „znalazł” tam wiele ciekawych skarbów. Maluszki z radością brały udział w wesołych zabawach ruchowych, a na zakończenie wykleiły jesienne drzewa z kolorowych liści.


Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie ulubionych bohaterów. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. 29.09.2017 r. uczniowie klasy trzeciej z SP 4 z Gorzowa Wlkp. uczcili wydarzenie przebierając się za swoich ulubionych bohaterów. Tego dnia mogliśmy porozmawiać z Kopciuszkiem, piratem, Kotem w butach, księżniczkami, rycerzami. Spotkanie rozpoczęliśmy zabawą w rozpoznawanie przedmiotów z różnych baśni. Następnie każdy z przebranych uczniów zaprezentował swój bajkowy strój oraz atrybuty, które go uzupełniały. Podczas zabawy, dzieci brały udział w bajkowych konkurencjach, zbierając punkty dla drużyn. Wzorem Boba Budowniczego ustawiały na czas wieżę z klocków, oddzielały groch od fasoli wcielając się w rolę Kopciuszka oraz przekazywały sobie „zatrute jabłko”, które przyczyniło się do uśpienia Śnieżki. Przeprowadzony został również turniej „kocham Cię bajko”, polegający na rozpoznawaniu tytułów bajek na podstawie wysłuchanych fragmentów tekstu.