YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

 e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.„Biblioteka inspiruje” - Tydzień Bibliotek w Oddziale Dziecięcym

Tegoroczny Ogólnopolski XIII Tydzień Bibliotek obchodzony był pod hasłem: Biblioteka inspiruje. Jak sama nazwa wskazuje pod tymi słowami kryje się szeroki wachlarz pojęć. Dlatego też Oddział Dziecięcy, który aktywnie promuje czytelnictwo wśród młodego pokolenia włączył się ponownie w tą akcję. Jak co roku przygotowaliśmy szereg ciekaw zajęć z naszymi czytelnikami. 9.05.2016 r. placówka zorganizowała spotkanie z dziećmi z Przedszkola nr 18 w Gorzowie Wlkp. Przedszkolaki brały udział w spotkaniu ph.: „W krainie książek”, na którym poruszany był temat poszanowania książek, propagowania czytelnictwa, oraz przypomniane zostały zasady obowiązujące w bibliotece. Dopełnieniem spotkania były wesołe gry i zabawy ruchowe. Natomiast 10.05.2016 r. o tym, że muzyka jest wszędzie mogli się przekonać  uczestnicy cotygodniowych zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania” Mali czytelnicy wymienili spostrzeżenia na temat znanych im instrumentów muzycznych, po czym „wybrali” się na wycieczkę do Oddziału Zbiorów Audiowizualnych, gdzie wysłuchali bajek z czarnych płyt winylowych oraz przypomnieli sobie „co babcia i dziadek śpiewali kiedy byli mali”.


Przepraszam, czy jesteś czarownicą? – zajęcia literacko – plastyczne

12.05.2016 r., w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje” w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się zajęcia zrealizowane na podstawie książki Emily Horn pt. „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Podczas spotkania dzieci wysłuchały historii o kocie Herbercie, który czuje się nieco samotny więc przesiaduje w bibliotece publicznej. Pewnego razu dowiaduje się, że czarownice lubią czarne koty. Ale jak ma znaleźć czarownicę skoro nigdy żadnej nie widział?. Historia bibliotecznego kota pobudziła dziecięcą wyobraźnię do wykonania  kukiełek – czarowniczek, wykorzystując do tego drewniane, kuchenne łyżki, włóczkę i resztki materiałów. Wspólnymi siłami stworzony został przez dzieci także plakat czarownicy z jej wszystkimi atrybutami: czarną, połataną suknią, wielkim zakrzywionym nosem, miotłą, szklaną kulą i oczywiście z ulubionym kompanem czyli czarnym kotem.


Wiersze o dzieciach i dla dzieci – konkurs recytatorski

11.05.2016 r. w ramach Tygodnia Bibliotek ogłoszonego pod hasłem „Biblioteka inspiruje” odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Wiersze o dzieciaci i dla dzieci”, zorganizowany przez Oddział Dziecięcy WiMBP. Podczas występów usłyszeliśmy utwory takich autorów jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Dorota Gellner, Urszula Kozłowska, Agnieszka Frączek. Wiersze zaprezentowało 17 uczestników w wieku 4 – 5 lat. Recytacje wierszy oceniało jury w składzie:
Anna Giniewska – przewodnicząca komisji
Magdalena Żbikowska - członek komisji
Małgorzata Zawadzka – członek komisji
Werdykt jury był następujący:


Mieszkańcy wiejskiego podwórka

26.04.2016 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i czytania do słuchania”, tym razem mali czytelnicy poznali bliżej psa – jednego z mieszkańców wiejskiego podwórka. Ten czworonóg jest niewątpliwie najważniejszym zwierzęciem w gospodarstwie, ponieważ „pilnuje” całego dobytku, jak również dba o swoich współmieszkańców. Dodatkowo pies to najlepszy i najwierniejszy przyjaciel człowieka. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania W. Drabika pt.: „Uśmiechnij się piesku” i brały udział w zabawach ruchowych i paluszkowych. Na zakończenie spotkania powstały śliczne pieski – harmonijki, które maluszki zabrały do domu.


Książka i Róża

W dniach 1 – 23.04.2016 r. zaprosiliśmy czytelników do udziału w akcji Książka i Róża. Każdy chętny mógł przyjść do Oddziału Dziecięcego i podarować książkę o tematyce dziecięcej lub młodzieżowej. W zamian wybierał książkę pozostawioną przez inne osoby. W podziękowaniu za aktywność uczestnicy akcji otrzymywali…różę. Kwiat ten to symbol Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadającego na 23 kwietnia. Święto promuje czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej. Światowy Dzień Książki „przywędrował” do Polski z Hiszpanii, tam w dniu św. Jerzego (23.04.) Hiszpanie obdarowują się książkami i kwiatami. Legenda o Pogromcy Smoka głosi, że dawno, dawno temu żyła straszliwy smok, który gnębił mieszkańców katalońskiej miejscowości Montblanc. Mieszkańcy zawarli z nim następujący układ: bestia nie będzie dłużej nawiedzała wioski, lecz co roku otrzyma jedną losowo wybraną osobę, którą pożre. Pewnego roku wypadło na córkę króla. Kiedy zdawało się, że nie ma dla niej ratunku, w ostatniej chwili pojawił się rycerz na szarym koniu. Zabił on smoka, którego krew skropiła znajdujące się wokoło róże.


Baranek Gucio – szmacianki, gałganki, przytulanki

14.04.2016 r. w Oddziale Dziecięcym, podczas kolejnych warsztatów twórczych, powstała cała gromadka wesołych baranków. Do zrobienia prac wykorzystaliśmy włóczkę z poprutych sweterków, orzechy i gałązki. Wszystkie baranki były jedyne w swoim rodzaju, pomysłowe i starannie wykonane. Kolejne zajęcia z cyklu „Szmacianki , gałganki, przytulanki” już w maju. Powstaną wtedy „Tulipany dla Mamy.”


W zielonym ogródeczku pachną marcheweczki – Dzień Marchewki

Jedni marchewkę bardzo lubią, inni trochę mniej, ale każde dziecko wie, że to warzywo zawiera dużo witamin i innych cennych składników. 12.04.2016 r. w Oddziale Dziecięcym w ramach zajęć „Od zabawy i słuchania do czytania” obchodziliśmy „Dzień Marchewki”. Były zabawy ruchowe , wspólne „chrupanie” marchewki, a także zagadki i tańce integracyjne przy muzyce. Najmłodsi uczestnicy obejrzeli także przedstawienie teatralne pt. „Co w marchewce jest zdrowego”. Na koniec zajęć dzieci wykonały zajączka  i zgodnie stwierdziły, że marchewkę należy spożywać bo jest pyszna i zdrowa. Ten dzień był wyjątkowy, pomarańczowy, zdrowy i marchewkowy. Dostarczył wszystkim dużej dawki witamin, zdrowia i radości.


Baranki, pisanki

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Są one pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Dnia 22.03.2016 r. w Bibliotece Pana Kleksa odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Wprowadzeniem do zajęć było przedstawienie kukiełkowe na podstawie opowiadania A. Galicy pt. „Bajeczka wielkanocna”. Uczestnicy spotkania poznali zwyczaje związane z wiosennymi świętami, a także mogli samodzielnie przygotować wielkanocny koszyczek. Maluchy z ogromną radością uczestniczyły w licznych zabawach tanecznych i ruchowych. Na zakończenie spotkania powstały wesołe, kalafiorowe baranki.


Szmacianki, gałganki, przytulanki – Kwoka Czubatka

Przygotowanie zajęć, które naprawdę zainteresują nasze dzieci, to niełatwe zadanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich zamiłowanie do gier komputerowych i telewizji. Jednak popołudnie 17.03.2016 r. spędzone w bibliotece na tworzeniu uroczej Kwoki Czubatki sprawiło dzieciom wiele radości. Na dodatek takie dekoracyjne, zabawne przytulanki sprawdzą się w roli sympatycznych podarunków dla bliskich albo będą wyjątkową zabawką każdego dziecka.


Wiosenna poleczka

15.03.2016 r. w Oddziale Dziecięcym było głośno, radośnie i śpiewająco. Wszystko za sprawą małych uczestników spotkań „Od zabawy i słuchania do czytania”, którzy jak zwykle nie zawiedli i gromadnie przybyli na zajęcia. Wiosna tuż, tuż… w wielu ludziach wywołuje pozytywne emocje. Budzący się do życia  świat przyrody sprawia, że krajobraz nas otaczający staje się  piękniejszy. O urokach i zmianach, które następują w naturze podczas nastania wiosny, dzieci dowiedziały się wysłuchując utworów o tematyce wiosennej, między innymi wiersza Beaty Kołodziej „Wiosna”. Dopełnieniem spotkania były zabawy muzyczne „Chodzi wiosna” i „Walc kwiatów ” oraz wydzieranki przedstawiające „wierzbowe kotki”.