YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

                                                     e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.

Ostatnia zmiana: 2010-11-16


Wiosenne rozmaitości pogodowe

Przedwiośnie to okres, w którym przyroda powoli budzi się do życia i charakteryzuje się wieloma intensywnymi zmianami: wzrost temperatury, dłuższy dzień i wzrost roślin. Najbardziej widoczne pierwsze oznaki wiosny możemy zaobserwować już w marcu. Z tej okazji odbyły się w Oddziale Dziecięcym zajęcia, nawiązujące do tych wiosennych przemian. W dniu 10.03.2015 r. w spotkaniu uczestniczyły najmłodsze dzieci uczęszczające na spotkania z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Natomiast 16.03.2015 r. w zajęciach brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. Piotra Jerzego Frassatiego. Uczestnicy spotkań wysłuchali wiersza Krzysztofa Świątkowskiego pt.: „Wiosenne wieści”, po czym „ugotowali” marcową zupę, w skład której wchodzi: słońce, deszcz, chmurki, a nawet płatki śniegu. Ponadto dzieci z radością uczestniczyły w zabawach, nawiązujących do wiosennych rozmaitości pogodowych. Na zakończenie powstały śliczne, białe przebiśniegi wykonane metodą orgiami.


20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce – warsztaty ekologiczne

11.03.2015 r. w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się warsztaty ekologiczne realizowane w ramach projektu „20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce” Fundacji na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warsztaty przeprowadziła przedstawicielka tejże Fundacji pani Justyna Juścińska. Nadrzędnym celem zajęć, w których wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Gorzowie Wlkp., było zainspirowanie do świadomej troski o środowisko oraz utrwalenie zasad segregacji odpadów.

Warsztaty z edukacji recyklingowej umożliwiły uczestnikom zapoznanie się z podstawowymi zasadami selektywnej zbiórki odpadów przede wszystkim na przykładzie odzysku


Zimowa pracownia kreatywna w Oddziale Dziecięcym

„Zimowa pracownia kreatywna” to hasło wieńczące cykl zajęć  przeprowadzonych w Oddziale Dziecięcym WiMBP w okresie ferii zimowych w dniach 16.02 – 1.03.2015 r. W ciągu dwóch tygodni wolnych o nauki szkolnej młodzi czytelnicy mogli wziąć udział  w warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych dotyczących Unii Europejskiej, grach planszowych, komputerowych oraz play station. Można było również poczytać ulubione książki oraz bawić się wspólnie z kolegami w zgadywanki, quizy i gry słowne. Spotkania upływały pod znakiem dobrej zabawy, a młodzi czytelnicy wykazywali się przede wszystkim manualnie: lepili z masy solnej postaci z bajek, szyli kolorowe, filcowe „zwierzaki – cudaki”. Własnoręczne wykonanie tych przesympatycznych stworków wymagało od dzieci wykazania wielkiej cierpliwości z ich strony. Ponadto malowano odlewy gipsowe z których powstały wiosenne, sympatyczne obrazki,  zdobiące teraz wnętrze Oddziału Dziecięcego.  A w jaki sposób można  przerobić stary, niepotrzebny t-shirt? O tym przekonały się dzieci uczestnicząc w „Warsztatach twórczej wyobraźni”. Okazało się ,że z pozoru bezużytecznych, bawełnianych bluzeczek można wyczarować oryginalne broszki, apaszki albo bransoletki. Zapraszamy na kolejne ferie w bibliotece już za rok i dziękujemy  wszystkim uczestnikom naszych spotkań za zaangażowanie i twórczo spędzony czas.

 

Magdalena Chorkawa


W krainie Pana Kota

Kot to zwierzę, które od wieków wiernie towarzyszy człowiekowi, ma on wielu zwolenników na całym świecie. 10.02.2015 r. z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kota odbyły się w Oddziale Dziecięcym zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Maluszki wysłuchały wiersza Stanisława Jachowicza, czytanego z podziałem na role przez rodziców. Dzieci poznały także typowe kocie zwyczaje i ich język. Ciekawą atrakcją zajęć był turniej, który polegał na wypiciu mleka przez słomkę, w jak najkrótszym czasie. Spotkanie upłynęło w takt „kocich zabaw”, które sprawiły maluszkom wiele radości. Na zakończenie powstały śliczne kociaki – pacynki. 

 

Marcelina Mierzejewska


Zimo, zimo baw się z nami!

Piękna, zimowa aura za oknem idealnie nawiązywała do tematu zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, które odbyło się 3.02.2015 r. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania M.Ch. Butler „Zimowy dzień”, po czym zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się podczas zimowych igraszek na śniegu. Maluszki z ochotą brały udział w zabawach, które były namiastką wesołych, zimowych harców. Na zakończenie spotkania powstały śliczne bałwanki z waty.

Marcelina Mierzejewska


Zimowa stołówka dla ptaków

Zima to to bardzo trudny okres dla zwierząt, a w szczególności dla ptaków, dlatego tak ważne jest, dokarmianie ich o tej porze roku. 28.01.2015 r. podczas cotygodniowych zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”, dzieci otrzymały list od zimowych, głodnych ptaszków z prośbą o dostarczanie im niezbędnego pożywienia. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Krystyny Marciniak pt.: ”Niespodzianka dla ptaków”, po czym mogli wykazać się swoją wiedzą podczas rozwiązywania zagadek ukrytych w tekście. Spotkanie upłynęło w rytm wesołych ”ptasich” zabaw, a kolorowe, rajskie ptaszki wykonane przez dzieci wraz z rodzicami zdobią wnętrze Oddziału Dziecięcego.

                                                                                                              Marcelina Mierzejewska


Portrety naszych dziadków

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez Dziadków – bez ich ciekawych opowieści, cennych rad i uśmiechniętych twarzy. O święcie Babci i Dziadka pamiętali również uczestnicy zajęć edukacyjnych „Od zabawy i słuchania…”, którzy w dniu 20.01.2015 r. własnoręcznie przygotowali dla nich laurki z życzeniami. Na spotkaniu w bibliotece rozmawialiśmy o roli, jaką pełnią dziadkowie w życiu dzieci. Maluchy chętnie opowiadały o tym w jaki sposób spędzają z dziadkami czas oraz w jakich czynnościach im pomagają. Dzieci doskonale potrafiły też wymienić imiona swoich babć i dziadków. Ponadto maluszki mogły poznać kilka książkowych portretów dziadków i babć przybliżonych w wierszach głośno deklamowanych przez rodziców.

Magdalena Chorkawa


Z białą zimą witamy Nowy Rok!

„Nowy rok zawitał wreszcie, stary sobie poszedł (…)” słowa te były motywem przewodnim zajęć, które odbyły się Oddziale Dziecięcym w dniu: 13.01.2015 r. – spotkanie dla najmłodszych dzieci z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania” oraz w dniu 15.01.2015 r. – spotkanie dla pięciolatków z Przedszkola nr 18. w Gorzowie Wlkp. Obu spotkaniom towarzyszył radosny, zabawowy nastrój. Dzieci tradycyjnie słuchały opowiadań, tym razem o miesiącach, o kalendarzu, zimie i karnawale. Dzieci opowiadały również o swoich postanowieniach noworocznych. Spotkaniu w bibliotece towarzyszyły liczne zabawy ruchowe i słowne. Na zakończenie zajęć powstały kolorowe baloniki, które przypominają nam o trwającym karnawale.

 

                                                                                                            Marcelina Mierzejewska


Święta Bożego Narodzenia

„Biały obrus lśni na stole,

pod obrusem siano.

Płoną świeczki na choince,

co tu przyszła rano […]”

(T. Kubiak)

16.12.2014 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania – do czytania”. Biały obrus, opłatek, gałązka świerku, szopka i bombka – to wszystko przypominało najmłodszym o zbliżającym się magicznym czasie – Świętach Bożego Narodzenia. W wyjątkowy nastrój wprowadziły nas  również świąteczne opowiadania i zagadki. Podczas zabawy maluchy puściły wodze wyobraźni i zamieniły się na chwilę w „wirujące płatki śniegu”. Chętnie uczestniczyły również w zabawach paluszkowych m.in. w „zimą wkoło jest wesoło”. Chwilę oddechu złapały przy klejeniu kolorowego łańcucha choinkowego, który stał się wyjątkową ozdobą Biblioteki Pana Kleksa.

 

J. Kopciuch


Spacer z Panią Zimą

9.12.14 r.w Oddziale Dziecięcym odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Ideą spotkania było ukazanie piękna zimowych krajobrazów za oknem. Mali czytelnicy wysłuchali wiersza Beaty Kołodziej pt. „Ulepię bałwanka”, który był podstawą do rozmów o wesołych zabawach na śniegu. Dzieci „wybrały się” także na mroźny spacer z Panią Zimą. Na zakończenie spotkania dzieci ulepiły ślicznie bałwanki z masy solnej.

 

Marcelina Mierzejewska