ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

                                                     e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.Spotkanie z książką - przedszkolak w bibliotece

11.04.2014 roku, Bibliotekę Pana Kleksa po raz pierwszy odwiedziły dzieci z Przedszkola "Dziecięcy Raj" z Łagodzina.Spotkanie miało charakter pogadanki przeplatanej wesołymi utworami muzycznymi. Na zajęciach dzieci dowiedziały się między innymi o tym jakie zasady zachowania się obowiązują w bibliotece, jak należy dbać o książki oraz do czego służy zakładka. Uczestnicy zajęć rozwiązywali też zagadki dotyczące znanych postaci bajkowych. Ponadto przedszkolaki miały okazję przeglądać kolorowe bajeczki -zabawki, bajki dźwiękowe i książeczki z rozkładanymi kartkami.Przedszkolaki chętnie opowiadały o książkach, które mają w domowych biblioteczkach, o tym że bardzo lubią kiedy ktoś im czyta. Spotkanie to było doskonałą okazją aby przypomnieć dzieciom ideę akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz wyjaśnić dlaczego czytanie książek jest takie ważne dla rozwoju najmłodszych.


Kto mieszka w wielkanocnym jajku?

8.04.2014 r. motywem przewodnim zajęć z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania" było wielkanocne jajko - jedno z najstarszych symboli Świąt Wielkanocnych oraz znak nowego życia. Maluszki wysłuchały wiersza pt.: "Bajeczka na Wielkanoc", następnie dowiedziały się, jaka jest różnica pomiędzy pisanką a kraszanką. Spotkaniu towarzyszyły wesołe zabawy ruchowe i taneczne. Na zakończenie powstały śliczne, żółciótkie kurczaczki.

 

Marcelina Mierzejewska


Radość czytania

Książka towarzyszy dzieciom już od najmłodszych lat i pełni w ich życiu wiele ważnych funkcji: rozwija wyobraźnię, uczy myślenia przyczynowo - skutkowego, jest znakomitym środkiem wychowawczym pomocnym w rozwiązywaniu problemów. Dlatego też 1.04.2014 r. w ramach cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania" odbyły się zajęcia połączone z prezentacją książek z wydawnictwa YourBooks. Spotkanie przeplatane było rymowankami oraz wesołymi zabawami ruchowymi, w których maluszki oraz ich opiekunowie bardzo chętnie brali udział. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał drobny upominek od organizatora.

 

Magdalena Chorkawa


Szukamy wiosny

31.03.2014 r., dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Gorzowie uczestniczyły w zajęciach czytelniczych dotyczących tematyki wiosennej.

 Podczas zajęć przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą o aktualnej porze roku, rozwiązując zagadki i zadania. Nie zabrakło również konkursów, wesołych tańców przy muzyce oraz głośnego odczytania historii o Kubusiu Puchatku, który szukał wiosny.Na zakończenie spotkania dzieci wykonały barwnie ukwiecone wiosenne gałązki.

 

Magdalena Chorkawa


„Wiosenne prace w ogrodzie”

Wiosenne prace w ogrodzie to kolejny temat zajęć z cyklu „Od zabawy i słuchania – do czytania”, które odbyły się 25.03.2014 r. Tym razem mali uczestnicy wysłuchali tekstu „Jak się rośnie”, z którego dowiedziały się, że o warzywa i kwiaty należy dbać. Podlewanie, użyźnianie gleby, grabienie, czy wyrywanie chwastów to obowiązki należące do każdego ogrodnika. Podczas zajęć bawiliśmy się w rytm znanych i wesołych piosenek np. „Jestem sobie ogrodniczka”, czy „Kwiatki, bratki i stokrotki”. Z kolei zajęcia plastyczne upłynęły pod znakiem wiosennych tulipanów.

 

J.Kopciuch


Co z Ciebie wyrośnie? - Tydzień z Internetem w Oddziale Dziecięcym WiMBP

Tydzień z Internetem obchodzony jest w Polsce już po raz piąty.Spotkanie zorganizowane przez Oddział Dziecięcy WiMBP we współpracy ze Służbą Celną w Gorzowie Wlkp. było częścią tej międzynarodowej kampanii, która ma zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z sieci, a także pokazać różne ciekawe i pożyteczne zasoby, jakie można w niej znaleźć. 24.03.2014 roku zaproszeni prelegenci opowiedzieli o sposobach wykorzystywania internetu w pracy Służby Celnej.Przygotowali też prezentację na temat różnych aspektów pracy celnika oraz quiz dotyczący następujących  pojęć: kto to jest celnik, co to jest import, eksport, co to jest przemyt. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli skorzystać z gier internetowych "Mali celnicy"oraz "Co z ciebie wyrośnie".Odbiorcami zajęć były dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej nr 4 w Gorzowie Wlkp.

 

Chorkawa Magdalena


Już czas na wiosnę!

18.03.2014 r. odbyły się kolejne zajęcia  z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Tym razem mali uczestnicy zapoznali się z pierwszymi oznakami wiosny i jej symbolami. Maluchy z zaciekawieniem wysłuchały wiersza Krzysztofa Świątkowskiego pt.: "Wiosenne wieści", po czym "Pani Wiosna" zaprosiła ich do wspólnej zabawy. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały bociana zwiastującego wiosnę.

 

Marcelina Mierzejewska


„W marcu jak w garncu”

4.03.2014 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Od zabawy i słuchania – do czytania”. Tym razem przyjrzeliśmy się bliżej powiedzeniu „w marcu jak w garncu”. Dzieci wysłuchały historii o pannie Juliannie, której strój okazał się być nieodpowiedni na marcową, zmienną pogodę. Ponadto maluchy oczami wyobraźni wybrały się na spacer, podczas którego aura była niezwykle kapryśna. Marcowa pogoda stała się również pretekstem do powstania prac plastycznych. Dzieci malowały różne zjawiska przyrody. Najważniejsza okazała się frajda z samego tworzenia.

 

J. Kopciuch


Pomagamy zwierzętom leśnym przetrwać zimę

25.02.2014 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Tym razem tematyka zajęć skupiała się wokół zwierząt leśnych i ich zwyczajów. Dzieci wysłuchały kilka ciekawostek o tych wyjątkowych mieszkańcach lasu. Został również przeczytany tekst pt.: "Gdzie podziałeś mi się?" o niedźwiadku, który zgubił swój domek. Po zaczerpnięciu tej istotnej wiedzy mali czytelnicy "wybrali się" na wycieczkę do lasu. Na zakończenie spotkania maluchy wykleiły z bibuły rudą wiewiórkę.

 

Marcelina Mierzejewska


Koty lubią psoty - Dzień Kota dla najmłodszych

Koty to jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych na świecie.Mają liczne grono wielbicieli i dlatego też w miesiącu lutym obchodzą swoje święto. Z tej okazji 18.02.2014 r. odbyły się zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Stanisława. Jachowicza pt.: "Chory kotek". Ciekawym elementem zajęć było poznanie typowych kocich zwyczajów oraz ich mowy. Na zakończenie spotkania mali czytelnicy wykonali piękne portrety ulubionych mruczków.

Marcelina Mierzejewska