YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

                                                     e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.

Ostatnia zmiana: 2010-11-16


Wakacje w Oddziale Dziecięcym

W dniu 18.08.2014 w ramach wakacyjnych spotkań w bibliotece dzieci wykonały zakładki do książek oraz kartki z wakacji. Zajęcia zostały zorganizowane i przeprowadzone przy współudziale wychowanków ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Szczecińskiej 25 w Gorzowie Wlkp. Wspólne prace plastyczne dzieci i dorosłych były znakomitą okazją do współpracy, nauki oraz wzajemnej pomocy.

Przez cztery dni w Oddziale Dziecięcym gościliśmy także praktykantkę Ewelinę Mierzwę wraz z opiekunką  Mariolą Nowakowską-Piotrowicz. Praktyka Eweliny była możliwa za sprawą Projektu Systemowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt. ”Wsparcie osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym” realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej w Gorzowie przy ul. Sulęcińskiej 51.


Wakacje w Oddziale Dziecięcym

W okresie wakacyjnym w Oddziale Dziecięcym trwają codzienne spotkania animacyjne dla dzieci. Oprócz realizacji kluczowych zadań związanych z programem „Przystanek Europa – kultura łączy narody” odbyło się już wiele różnorodnych spotkań, podczas których dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności plastyczne oraz pisarskie. Dzieci miały okazję poznać różne techniki, wykonując wiele ciekawych prac. Pośród najbardziej aktywizujących zajęć manualnych należy wymienić:

- tworzenie wzoru metodą „haftu matematycznego”

- wykonywanie pamiętnika z wakacji

- dekorowanie metodą quillingu


Za co lubimy lato?- zakończenie zajęć wtorkowych

10.06.2014 r. w Bibliotece Pana Kleksa  odbyło się spotkanie kończące kolejny cykl zajęć „Od zabawy i słuchania  – do czytania”. Tym razem maluchy próbowały swoich sił w przejściu po linie, starały się ubiec Babę Jagę, ale również świetnie naśladowały wymyślone przez siebie ruchy.  Spotkanie upłynęło pod znakiem podziękowań za wspólnie spędzony czas. Maluchy chyba nie do końca zdawały sobie sprawę, że dla niektórych to już koniec przygody z „wtorkowymi” zajęciami. Od września czeka ich spore wyzwanie – przedszkole a nawet szkoła. Wszystkim serdecznie dziękujemy za to, że byli, że zawsze było wesoło, że mogliśmy patrzeć jak nasi ulubieńcy rosną. Będzie nam Was brakowało! A już od października zapraszamy wszystkich chętnych na nowy sezon zajęć „Od zabawy i słuchania…”

Dołączamy również wiersz autorstwa Pani Katarzyny Gucałło, podsumowujący czas spędzony w naszej bibliotece.              

 

J.Kopciuch

Ostatnia zmiana: 2014-06-23

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

3.06.2014 r. zajęcia w Bibliotece Pana Kleksa upłynęły pod znakiem obchodów Dnia Dziecka. Maluchy wysłuchały wiersza M. Terlikowskiej pt. „Czego wam życzyć”, po czym opowiadały jak spędziły swoje święto. Zabawom towarzyszyła chusta animacyjna, która stała się pretekstem do wspólnej zabawy. Dużą frajdą okazało się również malowanie farbami, w wyniku czego powstały kolorowe prace naszych małych artystów. 

J. Kopciuch

Ostatnia zmiana: 2014-06-10

Cała Polska Czyta Dzieciom

2.06.2014 roku w ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom odbyło się spotkanie czytelnicze z udziałem dzieci z kl. II Szkoły Podstawowej nr 4 z Gorzowa Wlkp. Na zajęciach przeczytane zostały wiersze opisujące liczne zawody wykonywane przez dorosłe osoby. Ponadto dzieci poznały znaczenie swoich imion za sprawą wesołych wierszyków z „Księgi imion dla dzieci” Beaty Jacewicz. Całe spotkanie w bibliotece zakończył słodki poczęstunek oraz zabawy ruchowo – sprawnościowe nawiązujące do przeczytanych treści.

 

Chorkawa Magdalena

Ostatnia zmiana: 2014-06-10

Biedroneczko, biedroneczko leć do nieba!

27.05.2014 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bliżej pożyteczne owady, jakimi są biedronki i pszczoły. Dzieci wysłuchały wiersza J. Brzechwy pt: "Żuk" oraz rozwiązywały zagadki biedronki Agatki. Natomiast rymowanka "Biedroneczko,biedroneczko leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba!" była pretekstem do wesołych pląsów i zabaw. Na zakończenie zajęć powstały śliczne, piegowate biedronki.

 

Marcelina Mierzejewska

Ostatnia zmiana: 2014-06-03

Kochamy nasze mamy

Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Matki był tematem zajęć w Bibliotece Pana Kleksa w dniu 20.05.2014 r. Maluchy wysłuchały tekstu „Kocham was moje zajączki”, a następnie opowiadały o swoich mamach. Poprzez zabawę „Jak dopomóc mamie” dzieci dowiedziały się jak mogą ją wspierać w codziennych obowiązkach. Podczas zajęć powstały również oryginalne laurki z kolorowych nakrętek po napojach.

 

J. Kopciuch

Ostatnia zmiana: 2014-05-22

Klub Mam w Bibliotece Pana Kleksa

15.05.2014 r., po raz kolejny w naszej bibliotece zagościł Klub Mam z Gorzowa. Na spotkanie z książką przybyły nawet kilkunastomiesięczne maluchy. Dzieci wraz z opiekunami  słuchały krótkich wierszyków oraz uczestniczyły w zabawach muzyczno - rytmicznych.Dopełnieniem chwil sympatycznie spędzonych w bibliotece były swobodne zabawy maluszów.

 

Chorkawa Magdalena

Ostatnia zmiana: 2014-05-20

Motyle jak kwiaty

13.05.2014 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Spotkanie było bardzo ciekawe, bo dotyczyło najbardziej barwnej grupy owadów, czyli motyli. Mali czytelnicy wysłuchali wiersza D. Gellner pt. : "Gąsienica - tajemnica" oraz rozwiązywali zagadki o mieszkańcach łąki. Dowiedzieli się także, jak wyglądają motyle oraz jaka jest różnica pomiędzy gatunkami dziennymi a nocnymi. Po zaczerpnięciu tak istotnej wiedzy maluszki przy dźwiękach muzyki poważnej zatańczyli "taniec motyli".

 

Marcelina Mierzejewska

Ostatnia zmiana: 2014-05-15

"Przygoda z wierszem" - Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski

12.05.2014 roku, odbyła się I edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego  pod hasłem "Przygoda z wierszem", zorganizowanego przez Oddział Dziecięcy WiMBP. Podczas konkursu mogliśmy uzyskać odpowiedzi na kilka pytań, między innymi: Ile sukienek miała mała Bożenka? Co można było kupić w kiosku "Pod Stokrotką" oraz jakie buty wybrała wybredna osa?

W zmaganiach z dziecięcymi strofami wzięło udział osiem przedszkoli - wystąpiło 23 dzieci. Popisy przedszkolaków oceniało jury w składzie:
p.Joanna Rutkowska - nauczyciel akademicki na kierunku Filologia Polska w PWSZ w Gorzowie; p.Ewa Rutkowska - wieloletnia animatorka działań kulturalno - oświatowych; p.Anna Giniewska - założycielka Klubu Czytających Rodzin "Czytankowo", pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.Spotkanie konkursowe uświetnił występ artystyczny uczniów z ZSO nr 16 w Gorzowie Wlkp., przygotowany pod kierunkiem pani Alicji Dudziak. Oto laureaci konkursu:

Ostatnia zmiana: 2014-05-15