YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

 e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.
Spacerkiem po wiosennej łące

19.05.2015 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Tym razem bawiliśmy się na wiosennej łące, zamieniając się w mrówki, pszczółki i motyle oraz rozwiązywaliśmy wesołe zagadki o zwierzątkach żyjących na łące. Maluszki wysłuchały wiersza pt.: „Mała biedronka” oraz „Owady”. Na zakończenia spotkania powstały śliczne, kolorowe biedronki z nakrętek po słoikach.

Marcelina Mierzejewska


W zdrowym ciele zdrowy duch

„Każde dziecko o tym wie: chcesz być zdrowy - ruszaj się!”

12.05.2015 r. pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Celem spotkania było promowanie aktywności dzieci w zabawach sportowych oraz popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczestnicy zajęć wysłuchali wiersza pt. „Elementarz sportowy” oraz bajki „Korzonek na chodzie, czyli sport zawsze w modzie”. Mali sportowcy wzięli udział w sztafecie składającej się z: przejścia po linie, przejścia jak pieski, przejścia jak raczki, bieg z przeszkodami, przejście przez tunel. Po wielkich zmaganiach sportowych odbyła się projekcja video – Świnka Peppa – „Dzień sportu”. Zajęcia pozwoliły dzieciom odczuć  radość ze swoich osiągnięć i umiejętności i były kolejną okazją, by rozumieć znaczenie sportu dla zdrowia.

Anna Malec


Wiersze na cztery łapy – Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski

14.05.2015 r. odbyła się II edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Oddział Dziecięcy WiMBP w ramach Tygodnia Bibliotek ogłoszonego pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Wiersze na cztery łapy”. Temat konkursu nawiązywał do świata zwierząt i myślę że był szczególnie bliski dzieciom. Dzieci od najmłodszych lat kontaktują się ze zwierzętami, nawiązują z nimi przyjaźnie, uwielbiają przytulać zwierzaki i opiekować się nimi. Dzieci chętnie też opowiadają o swoich przyjaciołach ze świata przyrody. Świat zwierząt fascynował również wielu poetów, dlatego podczas konkursu mogliśmy usłyszeć utwory takich autorów jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Dorota Gellner, Ludwik Jerzy Kern i innych. Wiersze konkursowe zaprezentowało osiemnastu uczestników w wieku 5 – 6 lat. Występy dzieci oceniało jury w składzie:


Moja sznurkowa historia

8.05.2015 roku w Oddziale Dziecięcym WiMBP w ramach Tygodnia bibliotek obchodzonego pod hasłem „Wybieram bibliotekę”, odbyły się zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków w oparciu o książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. ”Sznurkowa historia”. Książka ta, to opowieść o zmiennych losach zwykłego, szarego sznurka, który pewnego razu kupiła w sklepie papierniczym Marianna. Dziewczynka obwiązała nim paczkę i wysłała w podróż do dziadka do dalekiego Kraju. A co takiego można zrobić ze starym sznurkiem znalezionym przypadkiem na dnie szuflady? Można potraktować go jak śmieć i wyrzucić do kosza. Ale można też zwinąć w kłębek i dać kotu do zabawy albo upleść z niego bransoletkę lub zrobić skakankę. A może perukę czy zakładkę do książki? Sznurkowa historia to poetycka opowieść o codzienności widzianej oczami zwykłego sznurka. Książka pokazuje w jaki sposób dobre i złe, pełne energii i refleksyjne chwile przeplatają się w życiu człowieka. Oryginalna historia sznurka zachęciła dzieci do tworzenia swoich własnych niebywałych opowieści inspirowanych kartami dialogowymi Dixit oraz kośćmi pamięci Story Cubes.

2015-05-09

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

„Wszyscy mamy wesołe minki, gdy zjadamy witaminki” to hasło rozpoczęło kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania, które odbyły się 5.05.2015 r. Uczestnicy zajęć wysłuchali wiersza Ewy Sujeckiej pt. „Dbajmy o zdrowie” oraz wesołej baśni o księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku. Maluszki dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat witamin i zdrowego trybu życia oraz rozwiązywały „witaminkowe zagadki”. Na zakończenie spotkania dzieci wraz z opiekunami, podzieleni na małe zespoły, wykonały duże, kolorowe owoce.

Marcelina Mierzejewska

Jarek


Baśń o gburnej księżniczce Kaito

28.04.2015 r. w ramach zajęć „Od zabawy do słuchania” odbyło się kolejne, tym razem wyjątkowe spotkanie z najmłodszymi czytelnikami. W Oddziale Dziecięcym gościliśmy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy mieszczącego się w Gorzowie przy ul. Złotego Smoka. Dzieci obejrzały przedstawienie pt.: „Baśń o księżniczce Kaito”. Sztuka ta przypomniała dzieciom jak ważne jest „dobre wychowanie” na co dzień.  Podczas wspólnej zabawy dzieci używały słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”.  Na koniec spotkania dzieci wykonywały korale z gazetowego rattanu.

 

Anna Malec


Urodziny marchewki

„Na marchewki urodziny

Wszystkie zeszły się jarzyny.

A marchewka gości wita

I o zdrowie grzecznie pyta(...)

22.04.2015 r. w Oddziale Dziecięcym w ramach zajęć „Od zabawy i słuchania do czytania” obchodziliśmy „Urodziny marchewki”. Głównymi bohaterami tego dnia były warzywa  i dzieci ubrane na kolor pomarańczowy. Pierwszym punktem programu było czytanie wiersza J. Brzechwy pt.: „Na straganie” z podziałem na role. Dzieci – zajączki miały za zadanie znaleźć, jak najwięcej przedmiotów w kolorze marchewkowym oraz „kicały po łące” w poszukiwaniu marchewek. Na zakończenie powstały wesołe marchewki, które będą przypominać dzieciom jak ważne i zdrowe jest jedzenie warzyw.


Pani Wiosna lubi porządek

14.04.2015 r. odbyły się kolejne zajęcia dla najmłodszych czytelników z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Tym razem przyjrzeliśmy się bliżej wiosennym porządkom oraz pracom w ogrodzie. Maluszki wysłuchały opowiadania Elżbiety Safarzyńskiej pt.: „Duchy bałaganiuchy”, które przypomniało dzieciom, że o porządek należy dbać, zarówno w tym najbliższym, jak i dalszym otoczeniu. Następnie uczestnicy spotkania, „wcielili się” w postać ogrodnika i wykonywali wiosenne prace porządkowe. Na zakończenie powstały śliczne, kolorowe tulipany.

Marcelina Mierzejewska


Wielkanocne zabawy

W dniach 26.03. i 31.03.2015 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się dwa spotkania związane z tradycjami wielkanocnymi. W zajęciach uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14 z Gorzowa oraz maluszki uczestniczące we wtorkowych spotkaniach „Od zabawy i słuchania…” Podczas zajęć dzieci wysłuchały kilku opowiadań przybliżających tradycje i obrzędowość wielkanocną, rozwiązywały „świąteczne” zagadki oraz szukały ukrytych pisanek. Na zakończenie zajęć powstały wyklejane bazie oraz kurczaczki.

 

Magdalena Chorkawa


I przyszła do nas wiosna!

Witaj wiosno, witaj wiosno

Jak się masz?

Wszyscy Cię witamy,

Wszyscy Cię kochamy,

Bądź wśród nas, bądź wśród nas!

… tymi  słowami uczestnicy spotkań z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania” przywitali wiosnę, a pożegnali zimę. Zajęcia odbyły się 24.03.2015 r. i wypełnione były mnóstwem ciekawych, wiosennych zabaw. Maluszki wysłuchały opowiadania „Wiosna” z cyklu: „Kolekcja Kubusia Puchatka”, po czym zatańczyły „wiosenny taniec”. Na zakończenie spotkania powstały kolorowe, wiosenne symbole, z odlewów gipsowych, które będą przypominały dzieciom o miłym spotkaniu w bibliotece.