YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Pana Kleksa

ODDZIAŁ DZIECIĘCY

FILIA NR 9 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI - ODDZIAŁ DZIECIĘCY


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Pana Kleksa)

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: mgr Magdalena Chorkawa 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107

             (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

Telefon: 95 727 80 40 wew. 211 

 e-mail: filia9@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

                                           sobota 10.00 - 15.00

 

Zbiory:

 

- literatura beletrystyczna dziecięca i młodzieżowa (bajki, legendy, powieści fantastyczne,
  przygodowe i obyczajowe),

- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy,

- lektury dla szkół podstawowych i gimnazjów,

- czasopisma dla najmłodszych i starszych dzieci.

 

 

Zakres działania:

 

Oprócz udostępniania zbiorów, Oddział Dziecięcy zajmuje się promocją i rozwojem czytelnictwa wśród młodych odbiorców słowa. Biblioteka współpracuje z przedszkolami, szkołami. Organizuje spotkania autorskie, wystawy prac plastycznych, konkursy czytelnicze. Uczestniczy w ogólnopolskich akcjach popularyzujących książkę i czytelnictwo. Do dyspozycji dzieci jest  kącik czytelniczy i trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu elektronicznego online.Rodzinne soboty

W ramach „Rodzinnych sobót” w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbywały się zajęcia w których uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami. Dzieci spotkały się 23.05.2015 r. z Franklinem,  30.05.2015 r. z Świnką Peppą, 6.06.2015 r. z Kubusiem Puchatkiem, 13.06.2015 r. ze Smerfami oraz 27.06.2015 r. z Basią. W trakcie zajęć dzieci poznawały bohatera spotkania, wykonywały również prace plastyczne. I tu w ruch szły: kredki, kartki, plastelina, tkaniny, nożyczki, kleje – wyobraźnia bez granic. Było dużo śmiechu i pozytywnej energii.
Kolejna edycja już od września. Serdecznie zapraszamy!

Anna Malec


Słoneczko mocno grzeje – wakacji nadszedł czas!

9.06.2015 r.w Bibliotece Pana Kleksa odbyło się uroczyste podsumowanie spotkań edukacyjnych z cyklu "Od zabawy i słuchania do czytania". Maluszki wysłuchały wiersza pt.: „Wakacyjne rady” oraz rozwiązywały zagadki związane z wakacyjnym wypoczynkiem. Spotkaniu towarzyszyły wesołe zabawy ruchowe i taneczne. Ciekawą atrakcją zajęć było wspólne pakowanie plecaka, który maluchy zabiorą ze sobą na wakacje. W nagrodę za wzorowe i czynne uczestnictwo w zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe medale. Do zobaczenia po wakacjach!

Marcelina Mierzejewska


Cała Polska czyta w bibliotekach - relacja ze spotkań w Oddziale Dziecięcym

W dniach 30.05 – 6.06.2015 r. odbył się Ogólnopolski Tydzień Czytania. Już po raz czternasty ambasador akcji Fundacja ABCXXI zachęciła biblioteki do organizacji różnorodnych spotkań dla dzieci i młodzieży mających na celu kreowanie mody na czytanie oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. W ramach tej kampanii w Oddziale Dziecięcym WiMBP odbyły się trzy bajkowe spotkania w których uczestniczyły dzieci z gorzowskich przedszkoli.

1.06.2015 r. w Oddziale Dziecięcym miało miejsce spotkanie czytelnicze na które zaproszona została Anna Giniewska, bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp., założycielka Klubu Czytających Rodzin „Czytankowo”. Podczas spotkania dzieci wysłuchały dwóch książeczek, pierwsza to zaskakująca „ Książka bez obrazków” Benjamina Joseph’a Novak’a. Książka prosta ale zarazem genialnie skomplikowana, wywoływała salwy śmiechu wśród najmłodszych po każdym przeczytanym wersecie. Książka udowadnia, że słowo pisane może być niewyczerpanym źródłem psot i zabaw. Druga książka to „ Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka. Spotkanie wzbogacone zostało o zabawy integracyjne oraz zajęcia plastyczne, które polegały na stworzeniu przez dzieci domu Pana Kuleczki.


Mamo miła dzisiaj Twoje święto!

26.05.2015 odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Tematem przewodnim spotkania był „Dzień Matki”. Mali czytelnicy wysłuchali wiersza „Nasza mama kiedyś była mała” oraz bajeczki „Franklin mówi Kocham Cię”. Atrakcją zajęć były wspólne zabawy taneczno-ruchowe do piosenki Majki Jeżowskiej pt.: „A ja wolę moją mamę”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały dla swoich mam piękne wazoniki.

Anna Malec


Spacerkiem po wiosennej łące

19.05.2015 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Tym razem bawiliśmy się na wiosennej łące, zamieniając się w mrówki, pszczółki i motyle oraz rozwiązywaliśmy wesołe zagadki o zwierzątkach żyjących na łące. Maluszki wysłuchały wiersza pt.: „Mała biedronka” oraz „Owady”. Na zakończenia spotkania powstały śliczne, kolorowe biedronki z nakrętek po słoikach.

Marcelina Mierzejewska


W zdrowym ciele zdrowy duch

„Każde dziecko o tym wie: chcesz być zdrowy - ruszaj się!”

12.05.2015 r. pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. Celem spotkania było promowanie aktywności dzieci w zabawach sportowych oraz popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczestnicy zajęć wysłuchali wiersza pt. „Elementarz sportowy” oraz bajki „Korzonek na chodzie, czyli sport zawsze w modzie”. Mali sportowcy wzięli udział w sztafecie składającej się z: przejścia po linie, przejścia jak pieski, przejścia jak raczki, bieg z przeszkodami, przejście przez tunel. Po wielkich zmaganiach sportowych odbyła się projekcja video – Świnka Peppa – „Dzień sportu”. Zajęcia pozwoliły dzieciom odczuć  radość ze swoich osiągnięć i umiejętności i były kolejną okazją, by rozumieć znaczenie sportu dla zdrowia.

Anna Malec


Wiersze na cztery łapy – Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski

14.05.2015 r. odbyła się II edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Oddział Dziecięcy WiMBP w ramach Tygodnia Bibliotek ogłoszonego pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Wiersze na cztery łapy”. Temat konkursu nawiązywał do świata zwierząt i myślę że był szczególnie bliski dzieciom. Dzieci od najmłodszych lat kontaktują się ze zwierzętami, nawiązują z nimi przyjaźnie, uwielbiają przytulać zwierzaki i opiekować się nimi. Dzieci chętnie też opowiadają o swoich przyjaciołach ze świata przyrody. Świat zwierząt fascynował również wielu poetów, dlatego podczas konkursu mogliśmy usłyszeć utwory takich autorów jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Dorota Gellner, Ludwik Jerzy Kern i innych. Wiersze konkursowe zaprezentowało osiemnastu uczestników w wieku 5 – 6 lat. Występy dzieci oceniało jury w składzie:


Moja sznurkowa historia

8.05.2015 roku w Oddziale Dziecięcym WiMBP w ramach Tygodnia bibliotek obchodzonego pod hasłem „Wybieram bibliotekę”, odbyły się zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków w oparciu o książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. ”Sznurkowa historia”. Książka ta, to opowieść o zmiennych losach zwykłego, szarego sznurka, który pewnego razu kupiła w sklepie papierniczym Marianna. Dziewczynka obwiązała nim paczkę i wysłała w podróż do dziadka do dalekiego Kraju. A co takiego można zrobić ze starym sznurkiem znalezionym przypadkiem na dnie szuflady? Można potraktować go jak śmieć i wyrzucić do kosza. Ale można też zwinąć w kłębek i dać kotu do zabawy albo upleść z niego bransoletkę lub zrobić skakankę. A może perukę czy zakładkę do książki? Sznurkowa historia to poetycka opowieść o codzienności widzianej oczami zwykłego sznurka. Książka pokazuje w jaki sposób dobre i złe, pełne energii i refleksyjne chwile przeplatają się w życiu człowieka. Oryginalna historia sznurka zachęciła dzieci do tworzenia swoich własnych niebywałych opowieści inspirowanych kartami dialogowymi Dixit oraz kośćmi pamięci Story Cubes.

2015-05-09

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

„Wszyscy mamy wesołe minki, gdy zjadamy witaminki” to hasło rozpoczęło kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania, które odbyły się 5.05.2015 r. Uczestnicy zajęć wysłuchali wiersza Ewy Sujeckiej pt. „Dbajmy o zdrowie” oraz wesołej baśni o księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku. Maluszki dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat witamin i zdrowego trybu życia oraz rozwiązywały „witaminkowe zagadki”. Na zakończenie spotkania dzieci wraz z opiekunami, podzieleni na małe zespoły, wykonały duże, kolorowe owoce.

Marcelina Mierzejewska

Jarek


Baśń o gburnej księżniczce Kaito

28.04.2015 r. w ramach zajęć „Od zabawy do słuchania” odbyło się kolejne, tym razem wyjątkowe spotkanie z najmłodszymi czytelnikami. W Oddziale Dziecięcym gościliśmy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy mieszczącego się w Gorzowie przy ul. Złotego Smoka. Dzieci obejrzały przedstawienie pt.: „Baśń o księżniczce Kaito”. Sztuka ta przypomniała dzieciom jak ważne jest „dobre wychowanie” na co dzień.  Podczas wspólnej zabawy dzieci używały słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”.  Na koniec spotkania dzieci wykonywały korale z gazetowego rattanu.

 

Anna Malec