YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Reksia

 

FILIA NR 5 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Reksia

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: Małgorzata Fidut

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Śląska 7 

Telefon: 95 727 80 50 

E-mail: filia5@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 11.00 - 17.00

                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-10-27


„Poeci dzieciom – Co słonko widziało wędrując po niebie”

12 maja 2017 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i konkurs recytatorski z cyklu „Poeci dzieciom”. Była to już XI edycja konkursu. W tym roku dzieci ilustrowały i recytowały wiersze Marii Konopnickiej, z okazji 175 rocznicy urodzin poetki. Na konkurs plastyczny wpłynęło 20 prac. Nagrody otrzymali: Julia Potocka z MP nr 4, Zofia Libelt z MPI nr 27 oraz Beata Dyba z MPI nr 27.  W konkursie recytatorskim spośród 12 uczestników nagrody otrzymali: Emilia Jakubaszko z MP nr 13, Zosia Kieliszek z MPI nr 27, Maja Wojciechowska z PM nr 13  i Ola Sularz  z MP nr 4. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Konkurs został zorganizowany z okazji „Tygodnia Bibliotek” wspólnie z MPI nr 27 przy współpracy nauczycieli, Iwony Olszewskiej i Wioletty Nowackiej.


Dzień Polskiej Niezapominajki

„Dzień Polskiej Niezapominajki” obchodzony corocznie 15 maja, jest świętem przyrody mającym na celu promowanie jej piękna oraz przypominanie o ochronie otaczającego nas środowiska. Z tej okazji w Bibliotece Reksia 9 maja odbyły się zajęcia edukacyjne, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 13. Przedszkolaki wysłuchały krótkiej pogadanki o corocznej akcji, której symbolem stał się kwiatek niezapominajki. Gość spotkania, Agata Kocoń specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Bogdaniec bardzo ciekawie opowiedziała o lesie i jego mieszkańcach oraz chronionych gatunkach roślin i zwierząt.Przedszkolaki natomiast wykazały się wiedzą przyrodniczą i przypomniały jak dbamy o czystość powietrza i wody oraz jak chronimy zwierzęta i rośliny. Zajęcia zakończyły się pracą plastyczną. Dzieci wykonały chorągiewki z kwiatem niezapominajki. Zajęcia zorganizowano z okazji „Tygodnia Bibliotek”.  


Ferie zimowe w Bibliotece Reksia

„Dziś na moje zawołanie niech się tutaj bajka stanie” – pod takim hasłem upłynęły ferie zimowe w Bibliotece Reksia. Inspiracją do działań twórczych były znane i lubiane bajki. Dzieci każdego dnia uczestniczyły w warsztatach plastycznych, grach i bajkowych zabawach np. „Wróżka”, „Rycerz”, „Kopciuszek” czy „Czerwony Kapturek”. Dzieci wykazały się znajomością legend i baśni. Korzystały również z gier planszowych i komputerowych. Powstały też ciekawe prace plastyczne.


Dzień Drzewa

13 października 2016 roku dzieci z Przedszkola Integracyjnego uczestniczyły w zajęciach ph. „Dzień Drzewa”. Gość spotkania, specjalista służby leśnej Agata Kocoń z Nadleśnictwa Bogdaniec przedstawiła prezentacje multimedialną i bardzo ciekawie opowiedziała o gatunkach naszych drzew liściastych i iglastych, a także o zwierzętach i ptakach żyjących w naszych lasach. Przedszkolaki poznały odgłosy ptaków i tropy zwierząt. Dzieciom bardzo podobały się zabawki edukacyjne –pluszowe ptaszki wydające piski i trele. Zajęcia zakończyły się wykonaniem pracy plastycznej. Dzieci namalowały liście drzew w jesiennych barwach. Przedszkolaki otrzymały od Nadleśnictwa w prezencie drzewko, które zostanie posadzone w przedszkolnym ogrodzie.


Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii nr 5 odbył się  cykl zajęć czytelniczych, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola Integracyjnego  nr 27 i Szkoły Podstawowej nr 10.
Przedszkolaki poznały wiersz Juliana Tuwima pt.  „Lokomotywa” oraz  opowiadanie  Heleny Bechlerowej pt. „O żabkach w czerwonych czapkach”, które przeczytała Bogumiła Manulak,  przewodnicząca SBP w Gorzowie Wlkp.  Dzieci  do przeczytanych tekstów wykonały prace plastyczne.
Uczniowie SP nr 10 uczestniczyli w warsztatach biblioterapeutycznych pt. „Każdy z nas ma choć jeden talent”. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Krystyna Bieńkowska, bibliotekarka, biblioterapeutka. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka”, które było inspiracją do dyskusji o posiadanych  talentach i umiejętnościach . Następnie wykonały prace plastyczną na temat: „Osoba, która inspiruje mnie swoim talentem”.
 


Poeci dzieciom – z poezją w krainę fantazji

13 maja 2016 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i konkurs recytatorski z cyklu „Poeci dzieciom”. Była to już X edycja konkursu. W tym roku dzieci ilustrowały i recytowały wiersze poetów współcześnie piszących dla dzieci. Na konkurs plastyczny wpłynęło 20 prac. Nagrody otrzymali: Dominika Buchlotz z MPI nr 27, Iga Gębarowska  z SP nr 10 oraz Maia Grzybowska z MPI nr 27. W konkursie recytatorskim spośród 12 uczestników nagrody otrzymali: Natalia Gawrysiak z MP nr 13, Alan Zwoździak z SP nr10 i Konrad Cybulski z MPI nr 27. Konkurs został zorganizowany z okazji „Tygodnia Bibliotek” wspólnie z MPI nr 27


Warszawa w legendach

12 maja 2016 w Filii nr 5 odbył się konkurs  ze znajomości życia i twórczości  Artura  Oppmana oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Warszawa w legendach”. Imprezę zorganizowano z okazji 85 rocznicy śmierci pisarza. Na konkurs plastyczny wpłynęło 67 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami, ilustrujących „Legendy warszawskie”. Nagrodzeni zostali: Michał Wierzbicki, Przemek Kuściński oraz Karolina Radomska. Do drugiej części konkursu przystąpiło 28 osób, z których po eliminacjach do kolejnego etapu zaklasyfikowało się 9 osób. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością legend. Pierwszą finalistką konkursu została Hania Słomińska, drugie miejsce zajął Artur Jagiełło a trzecie Oliwier Marecki. Konkurs został zorganizowany z okazji „Tygodnia Bibliotek” wspólnie z SP nr 10.


Mikołajki

4 grudnia 2015 roku dzieci z Przedszkola Integracyjnego uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych z okazji zbliżających się Mikołajek.  Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Prezent dla Mikołaja”. Dowiedziały się kim był Św. Mikołaj i dlaczego w dzień jego imienin wręczamy sobie prezenty oraz wykonały kartki dla Mikołaja. Spotkanie zakończyło się zabawą. Dzieci musiały wg wskazówek zawartych w liście od Mikołaja odnaleźć zagubiony przez elfy prezent. Natomiast 7 grudnia dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 uczestniczyły w zajęciach pt. „Czytamy dzieciom na Mikołajki”. Bajki o Mikołaju z książki pt. „Zaczarowane święta” oraz fragmenty „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej czytała Bożena Pomykała-Kukorowska, aktorka gorzowskiego teatru. Opowiadania posłużyły jako wstęp do dyskusji o Dniu Św. Mikołaja. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą.


Dzień Drzewa

9 października 2015 roku Filia nr 5 uczestniczyła w akcji ekologicznej pod hasłem „Dzień Drzewa”, której celem jest propagowanie ochrony i sadzenia drzew. Do akcji przystąpiły dzieci z Przedszkola Integracyjnego. Gościem spotkania była Aldona Bernacka, leśnik z Nadleśnictwa Bogdaniec, która bardzo ciekawie opowiedziała o gatunkach naszych drzew liściastych i iglastych, oraz ich znaczeniu dla zwierząt leśnych oraz człowieka. Następnie dzieci wspólnie wykonały jesienne drzewo, ozdabiając je liśćmi oraz kolorowym papierem. Święto Drzewa zakończyło się posadzeniem w przedszkolnym ogrodzie drzewka podarowanego dzieciom przez Nadleśnictwo Bogdaniec.


Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii nr 5 odbył się  cykl zajęć czytelniczych  ph. „Znacie? To posłuchajcie…”, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 27 i Szkoły Podstawowej nr 10. Książki dzieciom czytali zaproszeni goście.
1 czerwca „Lokomotywę” Juliana Tuwima przeczytała Bogumiła Manulak, przewodnicząca SBP w Gorzowie Wlkp. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz wykonały prace plastyczne malując lokomotywę i wagoniki.

2 czerwca dzieci wysłuchały opowiadania Agnieszki Frączek pt. „Lepiludki” oraz tak jak bohaterowie książki ulepiły z plasteliny kolorowe ludki. Natomiast 3 czerwca książkę Jana Kucharskiego pt. „Wawa i jej pan” przeczytała Anna Sobczak, trener psów, psycholog zwierząt. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat potrzeb i zachowania psów, dowiedziały na czym  polega praca wolontariusza w schronisku dla zwierząt. Następnie udały się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, aby przekazać zebraną karmę.