YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Reksia

 

FILIA NR 5 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI


(Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Reksia

Wypożyczalnia dla dzieci

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci


Kierownik: Małgorzata Fidut

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Śląska 7 

Telefon: 95 727 80 50 

E-mail: filia5@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 11.00 - 17.00

                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-10-27


Dzień Drzewa

12 października 2017 jak co roku Filia nr 5 uczestniczyła w akcji ekologicznej pod hasłem „Dzień Drzewa”, której celem jest propagowanie ochrony i sadzenia drzew. Do akcji przystąpiły dzieci z Przedszkola Integracyjnego. Gościem spotkania była Aldona Bernacka, specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Bogdaniec, która bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o gatunkach naszych drzew liściastych i iglastych, oraz ich znaczeniu dla zwierząt leśnych oraz człowieka. Przedszkolaki też  podzieliły się swoją wiedzą  i z zainteresowaniem oglądały i rozpoznawały liście i nasiona poszczególnych gatunków drzew. Dzieci aktywnie uczestniczące w zajęciach, które prawidłowo odpowiadały na pytania zostały wyróżnione medalami. Na zakończenie przedszkolaki wykonały jesienne drzewka z gałązek oraz kolorowego papieru.


Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 3-10 czerwca 2017 roku trwała akcja XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, której celem jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i kreowania mody na czytanie. W ramach akcji w Filii nr 5 odbył się cykl zajęć czytelniczych. W spotkaniach uczestniczyli zaproszeni goście. Opowiadanie Anny Świrszczyńskiej pt. „O wesołej Ludwiczce” przeczytała Małgorzata Dreczka, bibliotekarka Akademii im. Jakuba z Paradyża. Książka opowiada o przygodach piątki przyjaciół szukających piernikowego króla. Natomiast wiersze „Tata ma fiata” Ireneusza Krzysztofa Szmidta oraz „Jak paw przez jezdnię przechodził” Juliusza Wasilewskiego recytowała Bożena Pomykała-Kukorowska, aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy. Utwory były inspiracją dla uczestników zajęć do wypowiedzi na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzieci poznały też opowiadanie Adama Bahdaja pt. „Wielki wyścig”. Bohater opowiadania, ślimak Pafnucy uczestniczy w wyścigu. Zwycięzcą zostanie uczestnik, który ostatni dotrze do mety. Dzieci do przeczytanych tekstów wykonały piękne prace plastyczne.


„Poeci dzieciom – Co słonko widziało wędrując po niebie”

12 maja 2017 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i konkurs recytatorski z cyklu „Poeci dzieciom”. Była to już XI edycja konkursu. W tym roku dzieci ilustrowały i recytowały wiersze Marii Konopnickiej, z okazji 175 rocznicy urodzin poetki. Na konkurs plastyczny wpłynęło 20 prac. Nagrody otrzymali: Julia Potocka z MP nr 4, Zofia Libelt z MPI nr 27 oraz Beata Dyba z MPI nr 27.  W konkursie recytatorskim spośród 12 uczestników nagrody otrzymali: Emilia Jakubaszko z MP nr 13, Zosia Kieliszek z MPI nr 27, Maja Wojciechowska z PM nr 13  i Ola Sularz  z MP nr 4. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Konkurs został zorganizowany z okazji „Tygodnia Bibliotek” wspólnie z MPI nr 27 przy współpracy nauczycieli, Iwony Olszewskiej i Wioletty Nowackiej.


Dzień Polskiej Niezapominajki

„Dzień Polskiej Niezapominajki” obchodzony corocznie 15 maja, jest świętem przyrody mającym na celu promowanie jej piękna oraz przypominanie o ochronie otaczającego nas środowiska. Z tej okazji w Bibliotece Reksia 9 maja odbyły się zajęcia edukacyjne, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 13. Przedszkolaki wysłuchały krótkiej pogadanki o corocznej akcji, której symbolem stał się kwiatek niezapominajki. Gość spotkania, Agata Kocoń specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Bogdaniec bardzo ciekawie opowiedziała o lesie i jego mieszkańcach oraz chronionych gatunkach roślin i zwierząt.Przedszkolaki natomiast wykazały się wiedzą przyrodniczą i przypomniały jak dbamy o czystość powietrza i wody oraz jak chronimy zwierzęta i rośliny. Zajęcia zakończyły się pracą plastyczną. Dzieci wykonały chorągiewki z kwiatem niezapominajki. Zajęcia zorganizowano z okazji „Tygodnia Bibliotek”.  


Ferie zimowe w Bibliotece Reksia

„Dziś na moje zawołanie niech się tutaj bajka stanie” – pod takim hasłem upłynęły ferie zimowe w Bibliotece Reksia. Inspiracją do działań twórczych były znane i lubiane bajki. Dzieci każdego dnia uczestniczyły w warsztatach plastycznych, grach i bajkowych zabawach np. „Wróżka”, „Rycerz”, „Kopciuszek” czy „Czerwony Kapturek”. Dzieci wykazały się znajomością legend i baśni. Korzystały również z gier planszowych i komputerowych. Powstały też ciekawe prace plastyczne.


Dzień Drzewa

13 października 2016 roku dzieci z Przedszkola Integracyjnego uczestniczyły w zajęciach ph. „Dzień Drzewa”. Gość spotkania, specjalista służby leśnej Agata Kocoń z Nadleśnictwa Bogdaniec przedstawiła prezentacje multimedialną i bardzo ciekawie opowiedziała o gatunkach naszych drzew liściastych i iglastych, a także o zwierzętach i ptakach żyjących w naszych lasach. Przedszkolaki poznały odgłosy ptaków i tropy zwierząt. Dzieciom bardzo podobały się zabawki edukacyjne –pluszowe ptaszki wydające piski i trele. Zajęcia zakończyły się wykonaniem pracy plastycznej. Dzieci namalowały liście drzew w jesiennych barwach. Przedszkolaki otrzymały od Nadleśnictwa w prezencie drzewko, które zostanie posadzone w przedszkolnym ogrodzie.


Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii nr 5 odbył się  cykl zajęć czytelniczych, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola Integracyjnego  nr 27 i Szkoły Podstawowej nr 10.
Przedszkolaki poznały wiersz Juliana Tuwima pt.  „Lokomotywa” oraz  opowiadanie  Heleny Bechlerowej pt. „O żabkach w czerwonych czapkach”, które przeczytała Bogumiła Manulak,  przewodnicząca SBP w Gorzowie Wlkp.  Dzieci  do przeczytanych tekstów wykonały prace plastyczne.
Uczniowie SP nr 10 uczestniczyli w warsztatach biblioterapeutycznych pt. „Każdy z nas ma choć jeden talent”. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Krystyna Bieńkowska, bibliotekarka, biblioterapeutka. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka”, które było inspiracją do dyskusji o posiadanych  talentach i umiejętnościach . Następnie wykonały prace plastyczną na temat: „Osoba, która inspiruje mnie swoim talentem”.
 


Poeci dzieciom – z poezją w krainę fantazji

13 maja 2016 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i konkurs recytatorski z cyklu „Poeci dzieciom”. Była to już X edycja konkursu. W tym roku dzieci ilustrowały i recytowały wiersze poetów współcześnie piszących dla dzieci. Na konkurs plastyczny wpłynęło 20 prac. Nagrody otrzymali: Dominika Buchlotz z MPI nr 27, Iga Gębarowska  z SP nr 10 oraz Maia Grzybowska z MPI nr 27. W konkursie recytatorskim spośród 12 uczestników nagrody otrzymali: Natalia Gawrysiak z MP nr 13, Alan Zwoździak z SP nr10 i Konrad Cybulski z MPI nr 27. Konkurs został zorganizowany z okazji „Tygodnia Bibliotek” wspólnie z MPI nr 27


Warszawa w legendach

12 maja 2016 w Filii nr 5 odbył się konkurs  ze znajomości życia i twórczości  Artura  Oppmana oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Warszawa w legendach”. Imprezę zorganizowano z okazji 85 rocznicy śmierci pisarza. Na konkurs plastyczny wpłynęło 67 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami, ilustrujących „Legendy warszawskie”. Nagrodzeni zostali: Michał Wierzbicki, Przemek Kuściński oraz Karolina Radomska. Do drugiej części konkursu przystąpiło 28 osób, z których po eliminacjach do kolejnego etapu zaklasyfikowało się 9 osób. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością legend. Pierwszą finalistką konkursu została Hania Słomińska, drugie miejsce zajął Artur Jagiełło a trzecie Oliwier Marecki. Konkurs został zorganizowany z okazji „Tygodnia Bibliotek” wspólnie z SP nr 10.


Mikołajki

4 grudnia 2015 roku dzieci z Przedszkola Integracyjnego uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych z okazji zbliżających się Mikołajek.  Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Prezent dla Mikołaja”. Dowiedziały się kim był Św. Mikołaj i dlaczego w dzień jego imienin wręczamy sobie prezenty oraz wykonały kartki dla Mikołaja. Spotkanie zakończyło się zabawą. Dzieci musiały wg wskazówek zawartych w liście od Mikołaja odnaleźć zagubiony przez elfy prezent. Natomiast 7 grudnia dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 uczestniczyły w zajęciach pt. „Czytamy dzieciom na Mikołajki”. Bajki o Mikołaju z książki pt. „Zaczarowane święta” oraz fragmenty „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej czytała Bożena Pomykała-Kukorowska, aktorka gorzowskiego teatru. Opowiadania posłużyły jako wstęp do dyskusji o Dniu Św. Mikołaja. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą.