YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Komnata Ducha Bajducha

 

FILIA NR 4 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Komnata Ducha Bajducha)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Elżbieta Nieznańska 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Słoneczna 63 

Telefon: 95 727 80 61

E-mail: filia4@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 
                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-10-27


Kamishibai w Komnacie Ducha Bajducha

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii. W dniach 26 i 30 października 2017 r. dwie grupy przedszkolne z Przedszkola Miejskiego nr 3 odwiedziły Komnatę Ducha Bajducha i obejrzały przedstawienie teatrzyku Kamishibai pt. „Lew w Paryżu”.

E. Nieznańska


Jesienne spotkanie w Komnacie Ducha Bajducha

4 października 2017 r. w Komnacie Ducha Bajducha odbyło się Jesienne Spotkanie . W zajęciach wzięły udział dwie grupy z Przedszkola „Elemelek”. Na początek przedszkolaki wysłuchały wierszy o pięknej porze roku – jesieni, rozwiązywały zagadki związane z tą porą roku i obfitością darów, jakie przynosi nam jesień. Najwięcej radości przyniosły zajęcia z układania jesiennych bukietów. Cztery grupy: i każda miała za zadanie ułożyć inny bukiet: kwiatowy, warzywny, owocowy i mieszany. I tu zrobił się problem, dzieci musiały się skupić i rozpoznać co jest warzywem, a co owocem. Poradziły sobie wspaniale i powstały prawdziwie Jesienne Bukiety.


„Owocowe spotkanie” w Komnacie Ducha Bajducha

Dnia 18 września 2017 r. w Komnacie Ducha Bajducha odbyło się „Owocowe spotkanie” z V grupą Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Krasnala Hałabały. Przedszkolaki świetnie bawiły się przy rozwiązywaniu owocowych i warzywnych zagadek. Wysłuchały wierszy o nadchodzącej jesieni. Na zajęciach plastycznych młodzi czytelnicy zrobili owocowe zakładki do wypożyczonych książek. Na zakończenie spotkania „schrupały” witaminy w postaci rumianego jabłka.


„Cała Polska czyta dzieciom” w Komnacie Ducha Bajducha - Filii nr 4

Czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, przynosi ogromną wiedzę o świecie. Czytanie pozwala na bliski kontakt emocjonalny dziecka z rodzicem - i jest to wartość nie do przecenienia w dzisiejszym świecie, w którym tak mało mamy czasu dla dzieci. Dlatego też, jak co roku, już po raz XVI w Komnacie Ducha Bajducha był obchodzony Tydzień CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Na słynny fotel do czytania zaproszony został Paweł Adrian Leszczyński doktor habilitowany nauk prawnych i profesor nadzwyczajny w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. I jak co roku starsi koledzy z Kółka Teatralnego z ZS nr 6 pod kierownictwem Pani Doroty Szpanbriker przygotowało przedstawienie pt. „Kabaret Horrorek przedstawia”.


Tydzień Bibliotek w Filii nr 4

Co roku w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowane są działania popularyzujące książkę, literaturę i biblioteki. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: Biblioteka. Oczywiście! Filia 4 WIMBP w Gorzowie włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek i w różnorodnych przedsięwzięciach przygotowanych specjalnie na tę okazję uczestniczyły Czytelnicy i Sympatycy Biblioteki. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia literacko – plastyczne, bajkowe zagadki i tworzenie albumu ulubionych bajek i baśni, starsi sympatycy dyskutowali w klubie DKK.


Święto Ziemi w Komnacie Ducha Bajducha

Światowy Dzień Ziemi, największe święto świata! Jest obchodzone obecnie w 192 krajach 22 kwietnia przez ponad miliard ludzi. Jest to święto jednoczące obywateli bez względu na kolor skóry, religię, polityczne przekonania, uczące troski o dobro wspólne, uczące czym jest środowisko naturalne, przyroda, ziemia i jak ludzie mają się wobec ziemi zachowywać, by mogła służyć następnym pokoleniom. Ziemio! Nie poddawaj się, uratujemy Cię! Pod takim hasłem obchodziliśmy Dzień Ziemi w Komnacie Ducha Bajducha. Trzy grupy przedszkolne z Przedszkoli nr 3 i 12, oraz Elemelek , brały udział w spotkaniach jakie zostały dla nich przygotowane w dniach 26 i 28 kwietnia 2017r. Dzieci wysłuchały pogadanki o naszej planecie, wzięły udział w inscenizacji do wiersza „Sznurek Jurka” L. Szołdry , rysowały, słuchały wierszy i świetnie się bawiły. Zajęcia te miały na celu tworzenie sytuacji sprzyjających działaniu dziecka na rzecz przyrody. Dzięki zajęciom dzieci znają kolory pojemników na śmieci, rozumieją potrzebę i cel segregowania odpadów oraz potrafią segregować śmieci i odpady. I w myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym…”, mamy nadzieję że nie damy zginąć NASZEJ PLANECIE ZIEMI.


„Wielkanocne super jajo”

Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Jajo od wieków było uważne za symbol początku i źródła życia, znak zmartwychwstania, powrotu do życia. Ozdobione, miały w sobie tajemniczą moc. Pisanki to również nasze dziedzictwo kulturowe, które stanowi o naszej tożsamości.

W Komnacie Ducha Bajducha, Oddziale dla Dzieci Filii nr 4 odbył się konkurs plastyczny na wielkanocne  super jajo. Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie upominków wszystkim uczestnikom nastąpiło 11 kwietnia 2017 r.


Wiosna w Komnacie Ducha Bajducha

10 marca 2017 r. Komnatę Ducha Bajducha  odwiedziła grupa przedszkolaków z Prywatnego Przedszkola „Elemelek”. Tematem spotkania była wiosna oraz zmiany, jakie wraz z nią następują w przyrodzie. Dzieci z chęcią opowiadały o tym co im się kojarzy z tą porą roku. Spotkanie rozpoczęło rozwiązywaniem wiosennych zagadek i czytaniem wierszyków o nadchodzącej wiośnie. Następnie dzieci z zapałem układały specjalnie dla nich przygotowane puzzle z których powstały małe wiosenne obrazki. Po zakończeniu zajęć młodzi czytelnicy wypożyczyli książki i zapowiedziały że za miesiąc wrócą na kolejne wspaniałe zajęcia.


Ferie zimowe w Komnacie Ducha Bajducha - Kraina wiecznych lodów

To były wyjątkowe ferie, choć za oknem nie było typowej śnieżnej zimy to Komnata Ducha Bajducha zmieniła w Krainę Wiecznych Lodów. Podczas zajęć dzieci poznały krainę wiecznych lodów i śniegu, zdobyły szereg informacji na temat krajobrazu, klimatu, fauny i flory, poznały życie i zwyczaje mieszkańców mroźnej krainy. Młodzi czytelnicy zbudowali igloo, z masy solnej i plasteliny powstały postacie mieszkańców arktycznej krainy. Szybciej, dalej , celniej… - zajęcia sprawnościowe sprawiły dzieciom wielką frajdę. Wyścigi na nartach, rzut śnieżką do celu i taniec pingwina na krze kończyły każde zajęcia plastyczne i manualne.


Pasowanie na czytelnika Komnaty Ducha Bajducha

Są takie miejsca na świecie,

które są w każdym powiecie.

Gdzie dużo przygód cię czeka,

miejscem tym jest BIBLIOTEKA.

W dniu 26 października 2016 roku odbyło się uroczyste pasowanie na Czytelnika Komnaty Ducha Bajducha Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. Do grona Czytelników dołączyła najstarsza grupa z Przedszkola „Elemelek”.

E. Nieznańska