YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Komnata Ducha Bajducha

 

FILIA NR 4 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Komnata Ducha Bajducha)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Elżbieta Nieznańska 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Słoneczna 63 

Telefon: 95 727 80 61

E-mail: filia4@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 
                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-10-27


Wiosna w Komnacie Ducha Bajducha

10 marca 2017 r. Komnatę Ducha Bajducha  odwiedziła grupa przedszkolaków z Prywatnego Przedszkola „Elemelek”. Tematem spotkania była wiosna oraz zmiany, jakie wraz z nią następują w przyrodzie. Dzieci z chęcią opowiadały o tym co im się kojarzy z tą porą roku. Spotkanie rozpoczęło rozwiązywaniem wiosennych zagadek i czytaniem wierszyków o nadchodzącej wiośnie. Następnie dzieci z zapałem układały specjalnie dla nich przygotowane puzzle z których powstały małe wiosenne obrazki. Po zakończeniu zajęć młodzi czytelnicy wypożyczyli książki i zapowiedziały że za miesiąc wrócą na kolejne wspaniałe zajęcia.

Ostatnia zmiana: 2017-03-16

Ferie zimowe w Komnacie Ducha Bajducha - Kraina wiecznych lodów

To były wyjątkowe ferie, choć za oknem nie było typowej śnieżnej zimy to Komnata Ducha Bajducha zmieniła w Krainę Wiecznych Lodów. Podczas zajęć dzieci poznały krainę wiecznych lodów i śniegu, zdobyły szereg informacji na temat krajobrazu, klimatu, fauny i flory, poznały życie i zwyczaje mieszkańców mroźnej krainy. Młodzi czytelnicy zbudowali igloo, z masy solnej i plasteliny powstały postacie mieszkańców arktycznej krainy. Szybciej, dalej , celniej… - zajęcia sprawnościowe sprawiły dzieciom wielką frajdę. Wyścigi na nartach, rzut śnieżką do celu i taniec pingwina na krze kończyły każde zajęcia plastyczne i manualne.


Pasowanie na czytelnika Komnaty Ducha Bajducha

Są takie miejsca na świecie,

które są w każdym powiecie.

Gdzie dużo przygód cię czeka,

miejscem tym jest BIBLIOTEKA.

W dniu 26 października 2016 roku odbyło się uroczyste pasowanie na Czytelnika Komnaty Ducha Bajducha Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. Do grona Czytelników dołączyła najstarsza grupa z Przedszkola „Elemelek”.

E. Nieznańska


„Cała Polska Czyta Dzieciom”

Po głośnym czytaniu z panią Jolantą Karasińską, 2 czerwca Kółko Teatralne z ZS nr 6 pod kierownictwem Pani Doroty Szpanbriker przedstawiło „Nowe oblicze bajek” wg Wandy Chotomskiej. Młodzi adepci sztuki teatralnej przedstawili: Królewnę Śmieszkę, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Królewnę zaklętą w żabę, Jasia i Małgosię, Śpiąca Królewnę i Królewnę Śnieżkę. Mali widzowie świetnie bawili się na przedstawieniu, a starsi koledzy byli dumni za takie przyjęcie ich występu, przyrzekli że za rok wrócą z nowym spektaklem.

E.Nieznańska


„Cała Polska Czyta Dzieciom”

31 maja 2016 po raz 15 Komnata Ducha Bajducha oddział dla dzieci Filii nr 4 włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W tym jubileuszowym roku spotkanie literackie poprowadziła Jolanta Karasińska. Poetka, autorka utworów dla dzieci i dorosłych; tekstów scenicznych; scenariuszy zarówno kabaretowych, jak i bajkowych. Pani Jola stwierdziła, że odkąd zaczęła pisać dla dzieci jej życie nabrało innego blasku. Zadebiutowała w 2010 roku tomikiem wierszy dla dzieci „Jak kropelki”, później były „Witaj łąko” i „Tęczowe nutki”. Tegoroczne czytanie zatytułowane zostało „Jak kropelki”, gdyż wiersze i bajeczki pani Jolanty Kasińskiej spływały na dzieci jak leni deszcz który uwielbiają dzieci. Najmłodsi czytelnicy świetnie bawili się z Poetką słowem i rymowaniem.


Tydzień Bibliotek w Komnacie Ducha Bajducha Filii nr 4

„Biblioteka inspiruje” pod takim hasłem upłynął Tydzień Bibliotek w Komnacie Ducha Bajducha. Młodzi czytelnicy uczestniczyli w zajęciach dla nich zorganizowanych z okazji Święta Bibliotek. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty literacko – muzyczne przeprowadzone przez przyjaciela biblioteki Artura Gerlacha. Młodzi czytelnicy poznali różne rodzaje bębnów i ich pochodzenie, ale najbardziej podobały się dźwięki jakie one wydają. Na zakończenie zajęć wszyscy razem utworzyli zespół muzyczny i „wystukali” wspólne rytmy.


Wiosna w Komnacie Ducha Bajducha

Wiosna budzi się nie tylko w przyrodzie, w Komnacie Ducha Bajducha spowodowała, że dzieci, młodzi czytelnicy z większym zapałem brały udział w zajęciach dla nich przygotowanych. Kwiatowe origami zwiastowało nadchodzącą wiosnę, żółte kurczaki i wesołe zajączki -  Święta Wielkanocne, głośne czytanie książeczki ph. „Jak Tata pokazał mi wszechświat” Ulfa Starka przypomniał, że w kwietniu świętują kosmonauci i również obchodzimy „Dzień Ziemi” pod hasłem „Palący temat – niska emisja”. Odbywały się turnieje gier planszowych i gry UNO, mali czytelnicy z upodobaniem wypełniały kolorowanki na temat wiosny, kosmosu, zwierząt i ulubionych bohaterów bajek. W spokojnej atmosferze odrabiały lekcje, czytały lektury i prasę dla dzieci. Dla relaksu odbywały się zabawy ruchowe połączone z tańcem i śpiewem.


Ferie zimowe 2016 w Komnacie Ducha Bajducha

Minęły kolejne ferie zimowe w Komnacie Ducha Bajducha w Filii nr 4. Młodzi czytelnicy, ferie spędzili z Kubusiem Puchatkiem i Doktorem Dolittle. Przeżyli wiele przygód z bohaterami w podróżach do Stumilowego Lasu i na różnych kontynentach i morzach. Poznali przyjaciół Kubusia Puchatka i pacjentów Doktora Dolittle. Wiele radości sprawiły zabawy integracyjne z znalezionym ogonkiem Kłapouchego, spróbowały słodkie małe co nieco, zrobiły najdłuższego butelkowego węża, zajęcia plastyczne edukowały i bawiły. Quizy i turnieje dopingowały do twórczego działania. W przerwach twórczego działania czytały i słuchały o przygodach głównych bohaterów ferii.


Dzień Pluszowego Misia w Komnacie Ducha Bajducha Filii nr 4

W dniu 26 listopada 2015 r. w Komnacie Ducha Bajducha Filii nr 4, Grupa V „Wiewiórki” z Przedszkola nr 3 Przytulała Pluszowe Misie. Mali czytelnicy podczas misiowego spotkania, wysłuchały wierszyków o misiach i wzięły czynny udział w opowiadaniu ruchowym pt. „Misie i miód”. Cała grupa z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością narysowała kolorowego misia i oglądała misiowe książeczki. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkim małym conieco.


Przedszkolaki w Komnacie Ducha Bajducha

W dniu 4 listopada 2015 r. Komnatę Ducha Bajducha Oddział dla Dzieci Filii nr 4 odwiedziły dzieci z OPTYMISTYCZNEGO PRZEDSZKOLA w Gorzowie Wlkp. Przyszli czytelnicy biblioteki zapoznali się z działalnością biblioteki, dowiedzieli się na co skarży się książka, kiedy dzieci jej nie szanują i niszczą. Podczas słuchania bajek i wierszyków dzieci brały czynny udział naśladując różne postacie i czynności. Było bardzo wesoło przez popełniane gafy w czasie zabawy. Po zabawach ruchowych, młodzi czytelnicy wypożyczyli książeczki i przyrzekli odwiedzać biblioteki.

E.Nieznańska