YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Komnata Ducha Bajducha

 

FILIA NR 4 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Komnata Ducha Bajducha)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Elżbieta Nieznańska 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Słoneczna 63 

Telefon: 95 727 80 61

E-mail: filia4@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 
                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-10-27


„Cała Polska czyta dzieciom” w Komnacie Ducha Bajducha - Filii nr 4

Czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, przynosi ogromną wiedzę o świecie. Czytanie pozwala na bliski kontakt emocjonalny dziecka z rodzicem - i jest to wartość nie do przecenienia w dzisiejszym świecie, w którym tak mało mamy czasu dla dzieci. Dlatego też, jak co roku, już po raz XVI w Komnacie Ducha Bajducha był obchodzony Tydzień CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Na słynny fotel do czytania zaproszony został Paweł Adrian Leszczyński doktor habilitowany nauk prawnych i profesor nadzwyczajny w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. I jak co roku starsi koledzy z Kółka Teatralnego z ZS nr 6 pod kierownictwem Pani Doroty Szpanbriker przygotowało przedstawienie pt. „Kabaret Horrorek przedstawia”.


Tydzień Bibliotek w Filii nr 4

Co roku w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowane są działania popularyzujące książkę, literaturę i biblioteki. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: Biblioteka. Oczywiście! Filia 4 WIMBP w Gorzowie włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek i w różnorodnych przedsięwzięciach przygotowanych specjalnie na tę okazję uczestniczyły Czytelnicy i Sympatycy Biblioteki. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia literacko – plastyczne, bajkowe zagadki i tworzenie albumu ulubionych bajek i baśni, starsi sympatycy dyskutowali w klubie DKK.


Święto Ziemi w Komnacie Ducha Bajducha

Światowy Dzień Ziemi, największe święto świata! Jest obchodzone obecnie w 192 krajach 22 kwietnia przez ponad miliard ludzi. Jest to święto jednoczące obywateli bez względu na kolor skóry, religię, polityczne przekonania, uczące troski o dobro wspólne, uczące czym jest środowisko naturalne, przyroda, ziemia i jak ludzie mają się wobec ziemi zachowywać, by mogła służyć następnym pokoleniom. Ziemio! Nie poddawaj się, uratujemy Cię! Pod takim hasłem obchodziliśmy Dzień Ziemi w Komnacie Ducha Bajducha. Trzy grupy przedszkolne z Przedszkoli nr 3 i 12, oraz Elemelek , brały udział w spotkaniach jakie zostały dla nich przygotowane w dniach 26 i 28 kwietnia 2017r. Dzieci wysłuchały pogadanki o naszej planecie, wzięły udział w inscenizacji do wiersza „Sznurek Jurka” L. Szołdry , rysowały, słuchały wierszy i świetnie się bawiły. Zajęcia te miały na celu tworzenie sytuacji sprzyjających działaniu dziecka na rzecz przyrody. Dzięki zajęciom dzieci znają kolory pojemników na śmieci, rozumieją potrzebę i cel segregowania odpadów oraz potrafią segregować śmieci i odpady. I w myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym…”, mamy nadzieję że nie damy zginąć NASZEJ PLANECIE ZIEMI.


„Wielkanocne super jajo”

Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Jajo od wieków było uważne za symbol początku i źródła życia, znak zmartwychwstania, powrotu do życia. Ozdobione, miały w sobie tajemniczą moc. Pisanki to również nasze dziedzictwo kulturowe, które stanowi o naszej tożsamości.

W Komnacie Ducha Bajducha, Oddziale dla Dzieci Filii nr 4 odbył się konkurs plastyczny na wielkanocne  super jajo. Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie upominków wszystkim uczestnikom nastąpiło 11 kwietnia 2017 r.


Wiosna w Komnacie Ducha Bajducha

10 marca 2017 r. Komnatę Ducha Bajducha  odwiedziła grupa przedszkolaków z Prywatnego Przedszkola „Elemelek”. Tematem spotkania była wiosna oraz zmiany, jakie wraz z nią następują w przyrodzie. Dzieci z chęcią opowiadały o tym co im się kojarzy z tą porą roku. Spotkanie rozpoczęło rozwiązywaniem wiosennych zagadek i czytaniem wierszyków o nadchodzącej wiośnie. Następnie dzieci z zapałem układały specjalnie dla nich przygotowane puzzle z których powstały małe wiosenne obrazki. Po zakończeniu zajęć młodzi czytelnicy wypożyczyli książki i zapowiedziały że za miesiąc wrócą na kolejne wspaniałe zajęcia.


Ferie zimowe w Komnacie Ducha Bajducha - Kraina wiecznych lodów

To były wyjątkowe ferie, choć za oknem nie było typowej śnieżnej zimy to Komnata Ducha Bajducha zmieniła w Krainę Wiecznych Lodów. Podczas zajęć dzieci poznały krainę wiecznych lodów i śniegu, zdobyły szereg informacji na temat krajobrazu, klimatu, fauny i flory, poznały życie i zwyczaje mieszkańców mroźnej krainy. Młodzi czytelnicy zbudowali igloo, z masy solnej i plasteliny powstały postacie mieszkańców arktycznej krainy. Szybciej, dalej , celniej… - zajęcia sprawnościowe sprawiły dzieciom wielką frajdę. Wyścigi na nartach, rzut śnieżką do celu i taniec pingwina na krze kończyły każde zajęcia plastyczne i manualne.


Pasowanie na czytelnika Komnaty Ducha Bajducha

Są takie miejsca na świecie,

które są w każdym powiecie.

Gdzie dużo przygód cię czeka,

miejscem tym jest BIBLIOTEKA.

W dniu 26 października 2016 roku odbyło się uroczyste pasowanie na Czytelnika Komnaty Ducha Bajducha Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. Do grona Czytelników dołączyła najstarsza grupa z Przedszkola „Elemelek”.

E. Nieznańska


„Cała Polska Czyta Dzieciom”

Po głośnym czytaniu z panią Jolantą Karasińską, 2 czerwca Kółko Teatralne z ZS nr 6 pod kierownictwem Pani Doroty Szpanbriker przedstawiło „Nowe oblicze bajek” wg Wandy Chotomskiej. Młodzi adepci sztuki teatralnej przedstawili: Królewnę Śmieszkę, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Królewnę zaklętą w żabę, Jasia i Małgosię, Śpiąca Królewnę i Królewnę Śnieżkę. Mali widzowie świetnie bawili się na przedstawieniu, a starsi koledzy byli dumni za takie przyjęcie ich występu, przyrzekli że za rok wrócą z nowym spektaklem.

E.Nieznańska


„Cała Polska Czyta Dzieciom”

31 maja 2016 po raz 15 Komnata Ducha Bajducha oddział dla dzieci Filii nr 4 włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W tym jubileuszowym roku spotkanie literackie poprowadziła Jolanta Karasińska. Poetka, autorka utworów dla dzieci i dorosłych; tekstów scenicznych; scenariuszy zarówno kabaretowych, jak i bajkowych. Pani Jola stwierdziła, że odkąd zaczęła pisać dla dzieci jej życie nabrało innego blasku. Zadebiutowała w 2010 roku tomikiem wierszy dla dzieci „Jak kropelki”, później były „Witaj łąko” i „Tęczowe nutki”. Tegoroczne czytanie zatytułowane zostało „Jak kropelki”, gdyż wiersze i bajeczki pani Jolanty Kasińskiej spływały na dzieci jak leni deszcz który uwielbiają dzieci. Najmłodsi czytelnicy świetnie bawili się z Poetką słowem i rymowaniem.


Tydzień Bibliotek w Komnacie Ducha Bajducha Filii nr 4

„Biblioteka inspiruje” pod takim hasłem upłynął Tydzień Bibliotek w Komnacie Ducha Bajducha. Młodzi czytelnicy uczestniczyli w zajęciach dla nich zorganizowanych z okazji Święta Bibliotek. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty literacko – muzyczne przeprowadzone przez przyjaciela biblioteki Artura Gerlacha. Młodzi czytelnicy poznali różne rodzaje bębnów i ich pochodzenie, ale najbardziej podobały się dźwięki jakie one wydają. Na zakończenie zajęć wszyscy razem utworzyli zespół muzyczny i „wystukali” wspólne rytmy.