YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Kota Filemona

 

FILIA NR 3 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Kota Filemona)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Marta Szembek

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Bohaterów Westerplatte 10 

Telefon: 95 727 80 48

E-mail: filia3@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Kot Filemon… w zielonej sukience?

Żeby mieć naprawdę dobry pomysł trzeba… mieć wiele pomysłów. A do tego potrzebna jest pewna wprawa. Kot Filemon bardzo chętnie ćwiczy z dziećmi twórcze myślenie, a dzięki współpracującymi z naszą biblioteką przedszkolakami ma ku temu wiele okazji. 20.01.2017 r. spotkał się z grupą III Przedszkola Miejskiego nr 30.

„Bajki w zielonych sukienkach” to cykl skupiający najmłodszych miłośników umysłowych wygibasów. Pozwala im oderwać się trochę od ziemi i np. wcielić się w motyla, dostrzec krokodyla w barwnej plamie czy ożywić białą magiczną kulę… A do tego tym razem dzieci miały za zadanie wymyślić zakończenie historii o Odwrotniakach z książki „Dziwne sny Ali” M. D. Kowalskiej. W połączeniu muzyki, ruchu i barw odnalazły sposób, aby poruszyć swą wyobraźnię i… same były zaskoczone, jak świetnie im poszło.


Kto Ci opowie o dawnych latach…?

Gdyby nie oni – nie było by ani mamy ani taty.

Nikt tak jak oni nie potrafi nas rozpieszczać.

Kochamy ich jak mało kogo – ale czy wiemy coś na temat tego, kim byli i jak żyli gdy byli dziećmi?

Babcie i Dziadkowie, o nich tu mowa, w czasach swej młodości musieli wykazywać się dużą dozą pomysłowości i sprytu, aby w swoim otoczeniu wyczarować to, co nazywamy dobrą zabawą. Czasy były wtedy inne, zabawki nie były ani tak multimedialne ani kolorowe, ale… czy dzieci były wtedy mniej szczęśliwe niż dziś?


Karnawał

12.01.2017 r. Bibliotekę Kota Filemona odwiedziły dzieci z Prywatnego Przedszkola „Chatka Kubusia Puchatka”. Nasi milusińscy dowiedzieli się co to jest KARNAWAŁ, co oznacza i jakie jest pochodzenie tego słowa. Dzieci wysłuchały również wiersza o dwunastu miesiącach, który wyjaśnił im kiedy Karnawał się rozpoczyna, a kiedy kończy. Nie zabrakło także informacji o tradycjach karnawałowych w Polsce i innych krajach, dzięki czemu przedszkolaki poznały najwspanialsze karnawały z różnych miejsc świata. A skoro temat karnawału, to nie mogło zbraknąć zabaw. Dzieci spędziły wesoło czas, przy licznych pląsach z balonami, a także tańcząc i śpiewając. Po wyczerpujących szaleństwach przedszkolaki stworzyły własne maski karnawałowe, które na pewno wykorzystają na tegorocznym balu.


Fejsmen

Internet – miejsce uwielbiane przez dzieci i młodzież, a także niezwykle często przez nie odwiedzane. Ale, czy w miejscu tak dobrze znanym możemy czuć się bezpiecznie? Czy portale społecznościowe, będące domeną naszych czasów, są tak naprawdę pozbawione ryzyka? Co nam grozi? Czego możemy się obawiać? Jakie mogą być skutki naszej bezmyślności w sieci? Tego dowiedzieli się uczniowie  klasy IV a i b Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym w Gorzowie Wielkopolskim.

W dniach 9.01.2017 r. i 11.01.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona dzieci poznały Fejsmena – nieudolnego bohatera, który próbuje pomóc nieporadnym młodym internautom znajdującym się w opałach. Nasz bohater mimo najszczerszych chęci i super mocy nie jest w stanie uchronić ich przed konsekwencjami ich własnych czynów. Fejsmen radzi wszystkim: ”DBAJ O FEJS”.


Przyszła i do nas choinka zielona!

O świąteczny nastrój w Bibliotece na Piaskach 16.12.2016 r. zadbały niezawodne przedszkolaki: Wiercipiętki z PM 16 oraz starszaki z grupy IV z PM 30. Czy można nie lubić Świąt Bożego Narodzenia? Opowiadanie „Gwiazdka Elmo” udowodniło nam, że nawet największy malkontent znajdzie w tym czasie coś, co przyniesie mu radość. A po zabawnej lekturze przyszedł czas na specjalne zadanie… Dzieci wycinały, kleiły i zawieszały wykonane przez siebie bożonarodzeniowe ozdoby. Przy wtórze kolęd praca szła pełną parą jak w prawdziwej wytwórni zabawek Świętego Mikołaja! A efekty? Zobaczcie sami…


Ho, ho, ho…?

Tym razem, 7.12.2016 r., dzięki „Spotkaniom z legendą” uczniowie SP o Profilu Artystycznym poznali bliżej postać Św. Mikołaja. Niewiele wiadomo o jego życiu na pewno, gdyż od jego czasów minęło już kilkanaście wieków, a wspomnienia jego czynów obrosły w domysły, jako że z zasady pomagał potrzebującym ludziom pod osłoną jak największej  tajemnicy.

Powstało przynajmniej kilka najbardziej do dziś znanych legend o życiu i niezwykłych dziełach tego świętego: o uratowaniu od skazania na śmierć trzech oficerów, o podrzuceniu posagu dla trzech córek niecnemu sąsiadowi czy o żeglarzach na tonącym statku. Wszystkie je łączy szczęśliwe zakończenie i pozytywny wpływ jaki odegrała na życiu powyższych ludzi postać Mikołaja – dzięki niemu ludzie odmieniali swe zachowanie na lepsze.


Światowy Dzień Zwierząt

„O, jaki śliczny pies! Ciekawe, czy mogę go pogłaskać?” Dzieci chcą dotykać czworonogów ponieważ je lubią, podobają się im, mają ładną sierść, są wesołe - tak naprawdę powodów jest wiele. Dzieci są przekonane, że psy wiedzą o ich dobrych intencjach. Należy jednak pamiętać, że  to nie są zabawki, lecz żywe stworzenia, które mają swoje uczucia i potrzeby.   Zasady prawidłowego kontaktu z czworonogami, ochrona zwierząt oraz  opieka nad nimi -to był temat przewodni pogadanki w dniu 29 listopada 2016 r. w Bibliotece Kota Filemona .Naszym gościem była p. Renata Skrzypniak-Młynarczyk z Fundacji „Altamira” - a okazją do spotkania był obchodzony w październiku Światowy Dzień Zwierząt.

Rozmowa na temat zwierząt, ich roli w życiu człowieka oraz ochronie zwierzęcych praw wywołała poruszenie wśród dzieci. Maluchy mówiły o swoich pupilach, sympatii do zwierząt, a także o ich pielęgnacji. Okazało się ,że mali czytelnicy naszej biblioteki bardzo kochają zwierzęta!


Jedna łapka, druga łapka... Ja jestem niedźwiadek

Nie ma chyba na świecie drugiego tak zapracowanego stworzenia jak pluszowy miś. Pociesza w zmartwieniach, koi lęki, jest najlepszym powiernikiem dziecięcych sekretów, a przy tym nikt nie oprze się jego miękkiemu w dotyku futerku i wiernym oczom. Przyjaciel idealny, zwłaszcza że nie zwykł się skarżyć ani na tarmoszenie za uszy, ani ściskanie do granic wytrzymałości, a swą honorową służbę pełni zawsze z uśmiechem. 24.11.2016 r. w Bibliotece Kota Filemona świętowaliśmy hucznie Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.


Co ma piernik do... Katarzyny?

Zbliża się zima, czas pomyśleć o słodkich wypiekach. Nadarza się też ku temu znakomita okazja, 25. listopada przypada dzień Św. Katarzyny, patronki, filozofów, bibliotekarzy i... piekarzy. Dzień ten nazywany jest także Świętem Piernika. Ze św. Katarzyną wiąże się także ludowe święto — katarzynki, dziś prawie zapomniane. Katarzynki był to „męski" odpowiednik andrzejek: 25 listopada odbywały się wróżby młodych mężczyzn, dotyczące ożenku i poszukiwania żony. Wróżby te były jednak dużo mniej popularne niż dziewczęce wróżby andrzejkowe i dziś już prawie w ogóle się ich nie praktykuje.
16.11.2016 r. wraz z uczniami Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym podczas Spotkań z legendą odkrywaliśmy tajemnice toruńskich pierników. Wyjaśnienia wymagało kilka kwestii: kim jest panna na wydaniu, co znaczy słowo pierny, od którego wywodzi się piernik, przez ile lat miód nie ulega zepsuciu, a także ile różnych Katarzyn tak naprawdę zamieszanych było w historię toruńskich pierników...
Szczęśliwie dotarliśmy do finału spotkania karetą zaprzężoną w cztery niezwykłe konie, a po jego zakończeniu pozostały nam pamiątkowe pięknie udekorowane – niestety, niejadalne – pierniki w najróżniejszych kształtach.


Bajki w zielonych sukienkach

Wiadomo, kto chce być mistrzem w jakiejś dziedzinie musi dużo ćwiczyć. A jak to jest z myśleniem? Czy można starać się być świetnym w myśleniu? I w jaki sposób trenować? We współpracy z Przedszkolem Miejskim nr 30 Biblioteka Kota Filemona 15.11.2016 r. rozpoczęła cykliczne spotkania mające na celu pobudzenie twórczego myślenia i rozwijające umiejętność kreowania fabuły w oparciu o wskazówki prowadzącego zajęcia.

Dzieci, jak na przyszłych mistrzów przystało, trenując musiały wykazać się dużym hartem – nie tylko ciał (a ruchu było sporo!), ale przede wszystkim gotowością do najbardziej zwariowanych wygibasów umysłowych. W bibliotece powstała łąka, pojawiły się latające smoki, magiczna muzyka, a wszystko to przy multimedialnym wsparciu specjalistów z Fundacji Uniwersytet dzieci. Sprawdzianem formy naszych uczestników było wymyślenie alternatywnego zakończenia opowiadania z książki pt. „Dziwne sny Ali” M.D. Kowalskiej. Udało się całkiem nieźle.