YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Kota Filemona

 

FILIA NR 3 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Kota Filemona)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Marta Szembek

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Bohaterów Westerplatte 10 

Telefon: 95 727 80 48

E-mail: filia3@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Bezpieczna gromadka z „Chatki Kubusia Puchatka”

Każdego dnia w szerokim świecie na dzieci czeka mnóstwo wspaniałych przygód, ale czyha także i wiele niebezpieczeństw. Jak odróżnić jedne od drugich i co zrobić, gdy pojawią się prawdziwe kłopoty? Program „Bezpieczny przedszkolak” to propozycja Straży Miejskiej dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Przedszkolaki z grupy „Sówek” oraz „Tygrysków” z Niepublicznego Przedszkola Chatka Kubusia Puchatka 12.10.2017 r. miały świetną okazję, aby dowiedzieć się jak zachować się w obliczu zagrożenia na drodze, podczas spotkania z agresywnym psem czy podejrzanym nieznajomym na placu zabaw. Gośćmi Biblioteki Kota Filemona byli funkcjonariusze gorzowskiej Straży Miejskiej – mł. str. Marta Niedźwiecka oraz apl. Krzysztof Lis. Dzieci nie tylko przypomniały sobie najważniejsze informacje potrzebne do wezwania pomocy z zewnątrz, ale przećwiczyły z profesjonalistami sytuację gdy chcą pogłaskać obcego psa, a także pozycje obronne, które będą potrafiły zastosować samodzielnie, gdy pies bez właściciela będzie chciał je zaatakować. Spotkanie było dla wszystkich zgromadzonych okazją do nauki.


Kuźnia Talentów – eksperymentalnie

W Filii na Piaskach ruszył nowy cykl zajęć popołudniowych dla naszych czytelników (nie tylko tych najmłodszych) ph. „Kuźnia Talentów”. Zamysłem przyświecającym jego powstaniu było to, aby osoby odwiedzające naszą bibliotekę mogły nie tylko wypożyczyć u nas książki, obejrzeć ekspozycję, przejrzeć prasę czy podyskutować, ale także… spróbować czegoś nowego, o czym do tej pory tylko czytali (nie tylko w książkach zresztą). Inspiracja twórcza – jak wiemy – chadza różnymi ścieżkami. Tym razem zaproponowałyśmy naszym czytelnikom eksperymenty rodem z laboratorium chemicznego i okazało się to świetną okazją nie tylko do zabawy, ale i nauki. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu w godzinach 15.00-16.00. Na kolejne spotkanie zapraszamy już 20.10.2017 r. do Filii nr 3.


Zakazane smakuje lepiej!

26 września 2017 roku w Bibliotece Kota Filemona odbyły się zajęcia z okazji Tygodnia Zakazanych Książek. Młodzież z 7 klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym mogła dowiedzieć się kto i z jakiego powodu zakazał czytania konkretnych pozycji. Uczniowie zwracali szczególną uwagę na kwestię wolności słowa oraz problem cenzury jaki dotyczył omawianych lektur. Niekiedy powody, dla których utrudniało się innym dostęp do literatury potrafiły być absurdalne – trafnym przykładem jest „Czerwony Kapturek”. Nie został zakazany z uwagi na „drastyczne” opisy mówiące o wilku zjadającym babcię, czy gajowym, który rozcinał zwierzęciu brzuch; został zakazany, ponieważ dziewczynka niosła w koszyczku butelkę wina dla swojej babci. Fakt ten mógł sprawić, iż młodsi czytelnicy zostaliby wciągnięci w sidła alkoholizmu.


Już pożegnania nadszedł czas...

Koniec roku szkolnego jest dla każdego malucha powodem do radości bo przecież zaczynają się wakacje i czeka na nich wielka letnia przygoda. Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim nie do końca jednak ucieszyły się z zakończenia roku szkolnego, bowiem 13.06.2017 r. odbyły się ostatnie w tym składzie zajęcia w Bibliotece Kota Filemona pt. Letni czas wzywa nas. Przez kilka lat cudownej współpracy mogliśmy dobrze się poznać i bardzo polubić. Aby „nasze” dzieci o nas zawsze pamiętały, postanowiliśmy się z nimi pożegnać wesoło i niezwykle aktywnie. Czekało więc na nich tego dnia mnóstwo atrakcji i nieco słodkości. Przedszkolaki zostały przygotowane również do lata i bezpiecznych wakacji. Dowiedziały się jak podróżować i bawić się w sposób bezpieczny dla nich samych i dla otoczenia. Bo każdemu należy się długi odpoczynek i wspaniałe wakacje. Mamy nadzieję, że mimo zakończenia swej edukacji przedszkolnej, „nasze” dzieci będą często do nas wracać!


Cała Polska Czyta…

Akcja Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom już po raz szesnasty zagościła w przestrzeni publicznej, nie zabrakło jej także naturalnie w bibliotece na Piaskach. Atrakcji było sporo, gości co nie miara, ale najważniejsze pozostało jedno – przekonanie, że czytanie dzieciom to wspaniała zabawa nie tylko dla najmłodszych. Wszak „Czytanie zbliża”!

5 i 6 czerwca w naszych progach pojawili się funkcjonariusze Straży Miejskiej: st. str. Małgorzata Żołądkowska, st. str. Piotr Michalski oraz apl. Sylwia Wojsz. Nie, nie dlatego, że było aż tak głośno (chociaż… kto wie…?) – ale aby czytać uczniom młodszych klas Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym „Niewiarygodne przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarek. Przy okazji strażnicy sprawdzili, czy aby dzieci na pewno są świadome czyhających na nie podczas wakacji niebezpieczeństw, czy wiedzą jak prawidłowo zachować się, gdy zauważą niebezpieczną sytuację lub co zrobić gdy zaatakuje je agresywny pies.


Wesołe figury geometryczne

30.05.2017 r. miało miejsce rozstrzygnięcie miejskiego konkursu plastycznego pt. „Wesołe figury geometryczne”, organizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 30.

W dwóch grupach wiekowych nagrody zdobyli:


Ruch to zdrowie, ruch to radość

W ramach cyklu pt. „Wiemy, że dobrze jemy” sześciolatki z Przedszkola Miejskiego nr 30 w dniu 18.05.2017 spotkały się z Sebastianem Kalinieckim, pedagogiem i instruktorem rekreacji ruchowej, pasjonatem zdrowego stylu życia i muzyki etnicznej, twórcą m.in. Akademii Małych Wojowników oraz programu Rytmy Przyjazne z Natury. Tym razem wyjątkowo zajęcia z biblioteki przeniosły się w otoczenie szumiących świeżą zielenią drzew i miękkiej trawy – a połączenie miłej lektury i dużej dawki zdrowego ruchu to coś, co zdrowiu najmłodszych (ale nie tylko) służy najlepiej na świecie! Dzieci wysłuchały tekstu Nel Moost „Jak kózka uczyła się pływać”, opowiadały o swoich sposobach na utrzymanie świetnej formy fizycznej, a przy okazji zabaw ruchowych pod okiem specjalisty na własnej skórze sprawdzały, że sport to zdrowie.


Jak odnaleźć książkę na półce w bibliotece?

Odnaleźć książkę na półce w bibliotece? To trochę jak szukanie igły w stogu siana... Ale czy to naprawdę takie trudne? O tym 12.05.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona przekonali się uczniowie dwóch klas IV z Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Dzieci poznały naszą bibliotekę od podstaw, dowiedziały się jak dzieli się książki na konkretne działy, gdzie można odnaleźć poszczególne książki i w jaki sposób to zrobić. Aby ułatwić im nieco sprawę, zapoznaliśmy ich z katalogiem OPAC, dzięki któremu nasi uczniowie mogli szybciej i o wiele sprawniej wykonać przygotowany przez nas test. Jednak żeby nie skupiać się jedynie na komputerach dzieci musiały najpierw „ruszyć głową” i odnaleźć w wykreślance kilka tytułów książek. Gdy im się to już udało, za pomocą katalogu OPAC sprawdziły czy książki te znajdują się w naszej bibliotece, a na koniec odnalazły je na półkach. Przekonały się tym samym, że szukanie książek w bibliotece wcale nie jest takie trudne.


Książka dziecięca

Niektórzy powiedzą, że to tylko kilka zapisanych kartek, dla innych te kilka kartek to coś, bez czego nie wyobrażają sobie życia. Dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim, książka jest nieodzownym elementem każdego dnia, dlatego też często u nas goszczą. 11.05.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona mogliśmy po raz kolejny przywitać tych wspaniałych przedszkolaków, a tematem naszych zajęć była właśnie ukochana przez nich książka. Dzieci po wysłuchaniu „Skargi książki” autorstwa Jana Huszczy z wielkim zaangażowaniem wymieniały co można, a czego nie wolno robić z książką. Doskonale wiedziały co znaczy szanować książkę i w jaki sposób należy zachowywać się w bibliotece. Jako wzorowi czytelnicy, bez przeszkód zdały nasz niezwykle trudny test na znajomość książek i w nagrodę każde z nich otrzymało piękną zakładkę. 


Warsztaty z Panem Kuleczką i ...samo zdrowie

Pan Kuleczka i jego podopieczni: kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk to bohaterowie naszych wielu spotkań. Tym razem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 30  25.04.2017 r. odwiedziły Bibliotekę Kota Filemona by posłuchać opowieści o tym, jak Pan Kuleczka gotował zupę. Niby nic takiego, ale z opowieści tej maluchy nauczyły się, że tak jak każde warzywo dodane przez Pana Kuleczkę do zupy się różni, a mimo to tworzą razem piękną całość, tak każdy z nas, choć bardzo się różnimy, razem jesteśmy wspaniali i wyjątkowi. Tworzymy wspólnie rodzinę, grupę w przedszkolu, a nasza różnorodność sprawia, że każdy nowy dzień jest ciekawy. Opowieść o warzywach naprowadziła nas także na temat zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się jakie są najzdrowsze warzywa i co warto jeść by być zdrowym i silnym. Na koniec naszego spotkania każdy maluch „ugotował” swoją własną zupę.