YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Kota Filemona

 

FILIA NR 3 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Kota Filemona)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Marta Szembek

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Bohaterów Westerplatte 10 

Telefon: 95 727 80 48

E-mail: filia3@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Eko, eko… Czyli co?

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi w Bibliotece Kota Filemona odbył się doroczny konkurs ekologiczny. 21.04.2017 r. gościliśmy uczniów kl. IV SP 17 wraz z opiekunem, p. Lucyną Błaszczak, aby rozstrzygnąć „Jak daleko nam do EKO?”. Do walki o wspaniałe nagrody książkowe ufundowane przez WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. stanęło pięć zespołów uzbrojonych w wiedzę przyrodniczą oraz pełne kreatywności umysły, a finał konkursu obfitował w gorące emocje oraz zwroty akcji. Ostatecznie wygrała grupa V, która od początku dzielnie stawiała czoła kolejnym konkurencjom, okazała świetne zgranie i pracę zespołową. Jednym tylko punktem ustąpiła jej grupa IV, także znakomita i pełna woli walki do ostatniej chwili.


Lot z Panem Kuleczką

Jeśli nie wierzycie spójrzcie co 24.03.2017 r., podczas Warsztatów z Panem Kuleczką robili nasi młodzi czytelnicy z Przedszkola Miejskiego nr 30 w naszej bibliotece. Wystarczyły patyczki, plastelina, kolorowa bibuła (i odrobinka pomocy dorosłych), aby wyczarować wspaniałe, wesołe latawce. Na początku niektórzy trochę wątpili w swe możliwości, ale – jak to z lataniem bywa – najpierw zazwyczaj trzeba trochę pokluczyć przy ziemi, aby wreszcie wspaniale poszybować. Uczestnikom naszych zajęć należą się duże gratulacje!


Wiosenne zabawy w Bibliotece Kota Filemona

Jest taka pora roku, która sprawia, że wszystko wokół się budzi i cały świat pięknieje. Zielenieją nasze serca i umysły. Po prostu chce się żyć! Jaka to pora roku? Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 30 oraz Miejskiego Przedszkola nr 16 w Gorzowie Wielkopolskim nie miały problemu z odpowiedzią na to pytanie. Od razu wiedziały, że chodzi o wiosnę. I tak, 23.03.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona odbyły się zajęcia, mające na celu przybliżyć maluchom tą piękną porę roku. Na nic jednak zdały się nasze wykłady, nasze starania. Okazało się bowiem, że dzieci o wiośnie wiedzą naprawdę dużo i niektórych rzeczy nawet mogłyby nas nauczyć. Wysłuchawszy zatem pięknego opowiadania o wiośnie, natychmiast przystąpiliśmy do zabaw. Śmiechu było co nie miara, a dzieci z radością brały w nich udział. Nasi przedszkolacy po zajęciach szczęśliwi i nieco przez nas wymęczeni, z uśmiechem na twarzach wracali do przedszkola.


Wiosna w Bibliotece Kota Filemona

„Wiosna, wiosenka, w mym sercu piosenka. Przychodzi po zimie, ożywia świat. Świeżym powiewem, słońca iskrzeniem. Obudź się ziemio - pora już wstać!” – tą radosną piosenką, 20.03.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona, wraz z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 30, przywoływaliśmy ciepłą, piękną wiosnę. Aby jednak przegonić srogą zimę nasze maluchy miały kilka trudnych zadań do wykonania. Zleciła im je Pani Wiosna, w swym liście przesłanym do biblioteki. Na początek uczestnicy naszych zajęć musieli jeszcze nauczyć się czegoś o tej pięknej porze roku... Skąd pochodzi? Jakie znaki daje, gdy chce nam pokazać, że już nadchodzi? I czy zawsze jest ciepła i słoneczna? Tego maluchy dowiedziały się z opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Marcowa wiosna” oraz z wielu wierszy i piosenek. Po pełnym zapoznaniu się z ową porą roku, przyszedł czas na łamigłówki i zadania, które miały pomóc przepędzić zimę. Nasi mali bohaterowie, wykonali wszystkie zadania na szóstkę i teraz mamy pewność, że Wiosna do nas przyjdzie i ożywi świat!


Wiosenne warsztaty z Panem Kuleczką

Każdy z nas ma jakąś tajemnice... Jedne są bardzo ważne, inne mniej, ale jedno jest pewne: strzeże ją jak największy skarb. Taką tajemnice miał również Pypeć, jeden z podopiecznych Pana Kuleczki. Co ukrywał? Tego 16.03.2017 r. na spotkaniu w Bibliotece Kota Filemona dowiedziały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 30. Jak się okazało, tajemnica ta była niewielka, okrągła i nazywała się „PIĘĆ ZŁOTYCH”. Pypeć nie mówiąc nic nikomu, zasadził swoją „tajemnicę”, mając nadzieję, że wyrośnie z niej mnóstwo pięciozłotówek i wraz z Panem Kuleczką będą mogli kupić tyle rzeczy...Jednak jego plan się niestety nie powiódł, bo zamiast pieniędzy, z ziemi wyrosły krokusy. I to właśnie te kwiaty skłoniły nas do rozmów o wiośnie. Dzieci zapoznały się z tą piękną porą roku i obejrzały wywiad z niezwykłym bohaterem, który o wiośnie mógł im wiele powiedzieć, a mianowicie z Panem Bocianem. na zakończenie dzieci wykonały piękne prace plastyczne - zrobiły swoje własne bociany, wracające do nas na wiosnę.


Wiosenne spotkanie z legendą...

A może tak czarownice istnieją naprawdę? Co, jeśli kryją się wśród nas? Jak się przy nich zachować? Jak żyć, by nie narazić się na ich gniew i uniknąć czarów? Jak spokojnie iść w stronę wiosny? Tego uczniowie Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym dowiedzieli się na spotkaniu, które odbyło się 15.03.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona. Po bliższym zapoznaniu się legendą pt. ”Sabat czarownic” autorstwa Mariana Orłonia, dzieci odkryły jak groźne mogą być czary i że ciekawość może być dla człowieka „pierwszym stopniem do piekła”. Aby więc spędzić spokojne życie i każdego roku cieszyć się wiosną, należy szanować innych, nie wścibiając nosa w ich sprawy, a przy tym uczyć się na błędach.
A skoro o wiośnie mowa, nasi goście zgłębiali jej okoliczności dość dokładnie. Dowiedzieli się, jakie są jej pierwsze objawy, jak kiedyś ludzie przywoływali ją do siebie i jakie czary odprawiali, by zima odeszła i pozwoliła nam cieszyć się tą śliczną porą roku. Aby pobudzić szare komórki i otworzyć się na świeży powiew cieplejszego wiatru, nasi uczniowie rozwiązali mnóstwo łamigłówek i testów. Rywalizacja była zacięta, ale tu nie było przegranych. W końcu wszyscy niedługo otrzymamy wspaniały dar...wszyscy będziemy cieszyć się wiosną!


Ząbki jak perełki

Przedszkolaki świetnie wiedzą, jak dbać o swoje zdrowie nie tylko za sprawą wartościowych lektur, ale głównie dzięki mądremu przykładowi ze strony otaczających ich dorosłych. Cykl zajęć Wiemy, że zdrowo jemy zorganizowany został w Bibliotece Kota Filemona dla naszych milusińskich po to, aby mogli przyswoić jak najlepsze nawyki związane z dbałością o zdrowie swoje… i swoich najbliższych (błyskotliwi młodzi ludzie potrafią bez ogródek wytknąć dorosłym ich wpadki i małe oszustwa związane z omijaniem dobrych nawyków).

Gościem spotkania 13.03.2017 r. był doktor Michał Dojs, stomatolog , który absolutnie oczarował zgromadzone dzieci nie tylko szerokim śnieżnobiałym uśmiechem, ale także humorystyczną prezentacją multimedialną oraz… niepowtarzalnymi rekwizytami.


Dzień Kota u… Kota Filemona

Każdego roku w lutym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. Miłośnicy tego słodkiego zwierzątka tego dnia świętują i Biblioteka Kota Filemona postanowiła również do świętujących dołączyć. Z tej okazji 17.02.2017 r. do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 30. Przedszkolaki poznały przygody kotka Miaukotka, który przez przypadek w pewien smutny, deszczowy dzień spotkał nowego przyjaciela. Wysłuchały również wiersza o chorym kotku autorstwa Stanisława Jachowicza. Nie zabrakło także zabaw i quizów, w których maluchy musiały ruszyć głową.

Miłe pluszowe koty fascynują tak bardzo, że niejednokrotnie stają się bohaterami wielu baśni i filmów. Najsłynniejsze koty dzieci miały okazję rozpoznać na naszych zajęciach. Na koniec naszego spotkania przedszkolaki zamieniły się w swoich ulubieńców i jak małe zwinne kocięta bawiły się ostrożnie balonami… ostrożnie, bo przecież każdy kotek ma ostre pazury ;)


Zielone bajki… w sukienkach?

Czasami łatwo o pomyłkę, to prawda. Ale nie zawsze pomyłki są złe – czasami dzięki nim umysł niespodziewanie przestawia się na nowe tory… dając sobie nowe spojrzenie na jakiś temat. Sześciolatki z zaprzyjaźnionego z nami Przedszkola Miejskiego nr 30 na zajęciach z cyklu Bajki w zielonych sukienkach mają wielokrotnie okazję do testowania swej wyobraźni i rozwijania twórczego podejścia do świata – zaczynając od prostych historii z książek. 16.02.2017 r. dzieci poświęciły najwięcej swojej uwagi skojarzeniom i zabawie nimi. Tym razem wielce pomocne okazały się kolorowe plamy farby na papierze. Co można dzięki nim odkryć i dokąd mogą nas one zaprowadzić? Spróbujcie zgadnąć sami…


„My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma...”

Te sprytne i miłe zwierzęta to jedne z najbardziej popularnych stworzeń domowych na świecie. Są niezwykłe, a ich gracja i zwinność zachwyca wielu ludzi. Miłośnicy tych futrzanych maluchów obchodzą w lutym ich święto. My również postanowiliśmy do nich dołączyć, dlatego też 15.02.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Józefa Ratajczaka pt.: ”Miauczący Kotek” i  dowiedzieli się wielu faktów na temat kota, a także zmierzyli się z niektórymi związanymi z nim mitami. Dzieci wyrecytowały wspólnie wiersz Stanisława Jachowicza pt.: "Chory kotek" pokazując tym samym swą niezwykłą miłość do tego zwierzęcia.

Po wielu zabawach przedszkolaki w ciszy i z uwagą wysłuchały wyników konkursu o kotach, w którym brały udział – wszak czekały na nich wspaniałe nagrody rzeczowe oraz słodki poczęstunek.