YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Kota Filemona

 

FILIA NR 3 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Kota Filemona)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Marta Szembek

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Bohaterów Westerplatte 10 

Telefon: 95 727 80 48

E-mail: filia3@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Wiosenne warsztaty z Panem Kuleczką

Każdy z nas ma jakąś tajemnice... Jedne są bardzo ważne, inne mniej, ale jedno jest pewne: strzeże ją jak największy skarb. Taką tajemnice miał również Pypeć, jeden z podopiecznych Pana Kuleczki. Co ukrywał? Tego 16.03.2017 r. na spotkaniu w Bibliotece Kota Filemona dowiedziały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 30. Jak się okazało, tajemnica ta była niewielka, okrągła i nazywała się „PIĘĆ ZŁOTYCH”. Pypeć nie mówiąc nic nikomu, zasadził swoją „tajemnicę”, mając nadzieję, że wyrośnie z niej mnóstwo pięciozłotówek i wraz z Panem Kuleczką będą mogli kupić tyle rzeczy...Jednak jego plan się niestety nie powiódł, bo zamiast pieniędzy, z ziemi wyrosły krokusy. I to właśnie te kwiaty skłoniły nas do rozmów o wiośnie. Dzieci zapoznały się z tą piękną porą roku i obejrzały wywiad z niezwykłym bohaterem, który o wiośnie mógł im wiele powiedzieć, a mianowicie z Panem Bocianem. na zakończenie dzieci wykonały piękne prace plastyczne - zrobiły swoje własne bociany, wracające do nas na wiosnę.


Wiosenne spotkanie z legendą...

A może tak czarownice istnieją naprawdę? Co, jeśli kryją się wśród nas? Jak się przy nich zachować? Jak żyć, by nie narazić się na ich gniew i uniknąć czarów? Jak spokojnie iść w stronę wiosny? Tego uczniowie Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym dowiedzieli się na spotkaniu, które odbyło się 15.03.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona. Po bliższym zapoznaniu się legendą pt. ”Sabat czarownic” autorstwa Mariana Orłonia, dzieci odkryły jak groźne mogą być czary i że ciekawość może być dla człowieka „pierwszym stopniem do piekła”. Aby więc spędzić spokojne życie i każdego roku cieszyć się wiosną, należy szanować innych, nie wścibiając nosa w ich sprawy, a przy tym uczyć się na błędach.
A skoro o wiośnie mowa, nasi goście zgłębiali jej okoliczności dość dokładnie. Dowiedzieli się, jakie są jej pierwsze objawy, jak kiedyś ludzie przywoływali ją do siebie i jakie czary odprawiali, by zima odeszła i pozwoliła nam cieszyć się tą śliczną porą roku. Aby pobudzić szare komórki i otworzyć się na świeży powiew cieplejszego wiatru, nasi uczniowie rozwiązali mnóstwo łamigłówek i testów. Rywalizacja była zacięta, ale tu nie było przegranych. W końcu wszyscy niedługo otrzymamy wspaniały dar...wszyscy będziemy cieszyć się wiosną!


Ząbki jak perełki

Przedszkolaki świetnie wiedzą, jak dbać o swoje zdrowie nie tylko za sprawą wartościowych lektur, ale głównie dzięki mądremu przykładowi ze strony otaczających ich dorosłych. Cykl zajęć Wiemy, że zdrowo jemy zorganizowany został w Bibliotece Kota Filemona dla naszych milusińskich po to, aby mogli przyswoić jak najlepsze nawyki związane z dbałością o zdrowie swoje… i swoich najbliższych (błyskotliwi młodzi ludzie potrafią bez ogródek wytknąć dorosłym ich wpadki i małe oszustwa związane z omijaniem dobrych nawyków).

Gościem spotkania 13.03.2017 r. był doktor Michał Dojs, stomatolog , który absolutnie oczarował zgromadzone dzieci nie tylko szerokim śnieżnobiałym uśmiechem, ale także humorystyczną prezentacją multimedialną oraz… niepowtarzalnymi rekwizytami.


Dzień Kota u… Kota Filemona

Każdego roku w lutym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. Miłośnicy tego słodkiego zwierzątka tego dnia świętują i Biblioteka Kota Filemona postanowiła również do świętujących dołączyć. Z tej okazji 17.02.2017 r. do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 30. Przedszkolaki poznały przygody kotka Miaukotka, który przez przypadek w pewien smutny, deszczowy dzień spotkał nowego przyjaciela. Wysłuchały również wiersza o chorym kotku autorstwa Stanisława Jachowicza. Nie zabrakło także zabaw i quizów, w których maluchy musiały ruszyć głową.

Miłe pluszowe koty fascynują tak bardzo, że niejednokrotnie stają się bohaterami wielu baśni i filmów. Najsłynniejsze koty dzieci miały okazję rozpoznać na naszych zajęciach. Na koniec naszego spotkania przedszkolaki zamieniły się w swoich ulubieńców i jak małe zwinne kocięta bawiły się ostrożnie balonami… ostrożnie, bo przecież każdy kotek ma ostre pazury ;)


Zielone bajki… w sukienkach?

Czasami łatwo o pomyłkę, to prawda. Ale nie zawsze pomyłki są złe – czasami dzięki nim umysł niespodziewanie przestawia się na nowe tory… dając sobie nowe spojrzenie na jakiś temat. Sześciolatki z zaprzyjaźnionego z nami Przedszkola Miejskiego nr 30 na zajęciach z cyklu Bajki w zielonych sukienkach mają wielokrotnie okazję do testowania swej wyobraźni i rozwijania twórczego podejścia do świata – zaczynając od prostych historii z książek. 16.02.2017 r. dzieci poświęciły najwięcej swojej uwagi skojarzeniom i zabawie nimi. Tym razem wielce pomocne okazały się kolorowe plamy farby na papierze. Co można dzięki nim odkryć i dokąd mogą nas one zaprowadzić? Spróbujcie zgadnąć sami…


„My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma...”

Te sprytne i miłe zwierzęta to jedne z najbardziej popularnych stworzeń domowych na świecie. Są niezwykłe, a ich gracja i zwinność zachwyca wielu ludzi. Miłośnicy tych futrzanych maluchów obchodzą w lutym ich święto. My również postanowiliśmy do nich dołączyć, dlatego też 15.02.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Józefa Ratajczaka pt.: ”Miauczący Kotek” i  dowiedzieli się wielu faktów na temat kota, a także zmierzyli się z niektórymi związanymi z nim mitami. Dzieci wyrecytowały wspólnie wiersz Stanisława Jachowicza pt.: "Chory kotek" pokazując tym samym swą niezwykłą miłość do tego zwierzęcia.

Po wielu zabawach przedszkolaki w ciszy i z uwagą wysłuchały wyników konkursu o kotach, w którym brały udział – wszak czekały na nich wspaniałe nagrody rzeczowe oraz słodki poczęstunek.


Walentynkowe Spotkania z legendą

W atmosferze serdeczności i troski o ukochane osoby 14.02.2017 r. dwie grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym pojawiły się w Bibliotece Kota Filemona, aby wziąć udział w kolejnych zajęciach z cyklu Spotkania z legendą.

Pretekstem do rozmowy o sile najpiękniejszego na świecie uczucia była legenda pt. „Sielawowy król”, opisująca pełną poświęcenia postawę Mikołajka broniącego swej ukochanej siostry, Złotki, przed zgubą. Nikt przy okazji nie miał najmniejszych wątpliwości, iż postawa tego bohatera  nie straciła niczego na aktualności aż do dziś, ponieważ uczestnicy naszych zajęć zgodnie uznali jego czyn za godny naśladowania i jak najbardziej naturalny.

W wesołej scenerii, w odświętnych przebraniach i pełni walentynkowych pomysłów nasi młodzi czytelnicy mieli za zadanie poćwiczyć nieco swoją zdolność empatii. I tylko przy okazji… dobrze się bawili.


Nudna zima? Nas się nie ima!

Tradycyjnie, jak co roku, Biblioteka Kota Filemona pamiętała o tych wszystkich dzieciach, które w okresie ferii odpoczywają od szkoły i przedszkola. Zorganizowaliśmy więc im  w tym czasie czynny wypoczynek, mający na celu pokazać jak interesującą alternatywą może być spędzania wolnego czasu w bibliotece. Od 30.01.2017 r. każdy z uczestników naszych zajęć mógł znaleźć coś dla siebie. Nasza szeroka oferta przyciągnęła wielu chętnych, którzy wracali do nas każdego dnia.  

W tym roku postawiliśmy na kreatywność, przyjaźń i emocje. Hasła te towarzyszyły nam przez cały okres ferii i wprowadzały nas codziennie w inny świat. Każdy dzień spędzaliśmy podczas zabaw manualno-plastycznych oraz licznych gier strategicznych. Nie zabrakło też chwil na refleksję i odpoczynek.


Królewna Elwira z Krainy Emocji

W pewnym bardzo niezwykłym królestwie rządził mądry i dobry król, który miał wspaniałą żonę, wymarzonego syna, a także ukochaną córkę – Elwirę. Żyło im się dostatnio i szczęśliwie, aż pewnego dnia… królestwo zaatakował podstępny Pustak pozbawiając mieszkańców królestwa wszystkich emocji. Odtąd zaczęły się dziać rzeczy niepojęte. Gdy dziecku wypadły z ręki lody – patrzyło ono na nie obojętnie, gdy ktoś inny potknął się i upadł na pupę – nikt nie parskał śmiechem, nikt nie krzyczał z przerażenia.

Pomocy, tak być nie może!

Przedszkolaki z PM 30 dwukrotnie (2.02 oraz 9.02.2017 r.) przybywały na misję ratunkową do królewny Elwiry. Rozmawialiśmy w tym czasie nie tylko o tym, jak pomóc królewnie, ale także o przyjaźni – co to znaczy być przyjacielem, jak odróżnić dobrego przyjaciela od złego i ćwiczyliśmy kilka sposobów na wywołanie u przyjaciela dobrego nastroju.  Biblioteka na Piaskach rozbrzmiewała w tym czasie feerią dźwięków zazwyczaj tu nie spotykanych – były pomruki gniewu, okrzyki zaskoczenia, piski ze strachu i, oczywiście, wybuchy radosnego śmiechu…  Uff, emocje zostały uwolnione.


Dwunastu braci i karnawał

W czasie ferii zimowych (3.02.2017 r.) udało nam się spotkać z grupą reprezentantów Przedszkola Miejskiego nr 16, aby z okazji zbliżającego się już niestety ku końcowi karnawału poznać nieco lepiej tradycje związane z tym niezwykłym czasem.

Dzieci rozwiązywały zagadki, trafnie nazywały miesiące zwracając baczną uwagę na wszelkie logopedyczne pułapki czające się w ich imionach, a także akompaniowały na instrumentach perkusyjnych karnawałowym utworom muzycznym. Przedszkolaki nie miały sobie równych w wesołych  konkurencjach sprawnościowych i tanecznych – w tym roku na pewno pożegnają karnawał w świetnych humorach i doskonałej kondycji!

 

Marta Szembek