YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Kota Filemona

 

FILIA NR 3 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Kota Filemona)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Marta Szembek

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Bohaterów Westerplatte 10 

Telefon: 95 727 80 48

E-mail: filia3@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Escape room

Wyobraźmy sobie, że wcielamy się w Poszukiwaczy Zaginionych Miast. Nasza historia rozpoczyna się w dawnej Mezopotamii, gdzie są Wiszące Ogrody Babilonu i sekretne podziemia Władcy Hammurabiego. Nasz przewodnik zostawia list w butelce, od którego zaczyna się niezapomniana przygoda, a nasze oczy i uszy muszą być szeroko otwarte, ponieważ kto znajdzie się w podziemiach, już z nich nie wyjdzie... tak głosi jedno z praw Hammurabiego:

 

Nie ślepcem ten, co nie widzi, ślepcem wszakże ten, co nie patrzy!

Boś Ty jest częścią mej myśli, co knuje podstęp zaklęty,

Gdy raz ujrzysz bezmiar podziemia, zapomnisz o słońcu i cieniach.


Dzień Pluszowego Misia

Duży, mały, chudy, gruby, wesoły czy też smutny, każdego misia kochamy, ponieważ jest naszym przyjacielem. Czy potrafimy wyobrazić sobie świat bez pluszowego misia? W dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe...

24 i 27 listopada 2017 roku w Bibliotece Kota Filemona obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tych dniach wiele „Pluszaków” przybyło do biblioteki z Przedszkola Miejskiego nr 30 i Przedszkola Miejskiego nr 16.

W pierwszej części zajęć dzieci miały okazję dowiedzieć się jak powstał pluszowy miś i w jaki sposób tworzy się naszych pluszowych przyjaciół. Po wysłuchaniu pluszowych opowieści przeszliśmy do „gimnastyki z misiem na wesoło”. Przy ćwiczeniach można było nie tylko się rozruszać, ale i zmęczyć; oczywiście dzieci dały radę.


Bajki w zielonych sukienkach

Dawno, dawno temu, na dalekich Piaskach, w Bibliotece Kota Filemona odbyło się spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 30… Motywem przewodnim zajęć był „Kot w Butach”. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały opowieści, aby w kolejnym zadaniu odpowiedzieć na pytanie: „Co było dalej?” Wyobraźnia naszych małych czytelników nie zna granic o czym za chwilę się przekonacie. Książę Młynarczyk wraz z królewną (swoją żoną) i Kotem w Butach wybrali się w podróż dookoła świata. Pierwszym punktem w programie było ZOO. Mogli tam zaprzyjaźnić się z żyrafą, słoniem a nawet hipopotamem. Wiele zwierząt wpatrywało się w Kota ze zdziwieniem, ponieważ pierwszy raz widziały takie dziwne stworzenie. Kolejny postój okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ nad morzem mogli wykąpać się w słonej wodzie, a także pobawić się na plaży. Kot w Butach jak wiadomo, nie koniecznie miał ochotę na lodowatą kąpiel, ale świetnie się bawił obserwując swoich przyjaciół. Naszej parze urodziła się także śliczna dziewczynka (być może przyszła Królowa).


Dzień Postaci z Bajek

7 listopada w Bibliotece Kota Filemona obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 30 miały okazję posłuchać przygód słonia Elmera, a także podczas multimedialnych zgadywanek wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą znajomości książek. Uczestnicy spotkania mieli za zadanie uporządkować bajkowe układanki, z których następnie opowiadali interesujące historie oraz rozwiązywali zagadki. Zabawy te dostarczyły milusińskim wiele frajdy, a nasza biblioteczna sala zamieniła się na kilka chwil w magiczną bajkową krainę.


Halloween na Piaskach

31 października w Bibliotece Kota Filemona odbyła się zabawa Halloween. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 30.

Dzieci, przebrane w uśmiechnięte dynie, wesołe kotki oraz upiorne czarownice, chętnie brały udział w halloween’owych zabawach. Nie zabrakło latania na miotle czy upiększania dyń ozdobnych. Pomiędzy tańcami i szaleństwami był czas na odpoczynek i poczęstunek. W różnych zakątkach biblioteki błąkały się upiorne postaci, dynie oraz latające nietoperze, które stwarzały atmosferę tajemniczości z nutką grozy.


O przemijaniu...

31 października 2017 roku w Bibliotece Kota Filemona odbyło się spotkanie z trzecioklasistami z Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym z książką „Jesień liścia Jasia” Leo Buscaglia. Uświadamia ona dzieciom w dość prosty sposób czym jest przemijanie, co to jest przeznaczenie i czym jest życie oraz śmierć. Tytułowy bohater zmaga się z trudnymi emocjami przemijania i wraz z przyjaciółmi zmienia się wraz z następującymi po sobie porami roku. Po wysłuchaniu tekstu i rozmowie na ten niezwykle delikatny temat dzieci miały za zadanie „dać liściom nowe życie” – z przygotowanych wcześniej liści uczniowie stworzyli wspaniałe prace plastyczne.


Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś

Zaprzyjaźniona z Biblioteką na Piaskach Fundacja „Altamira” zajmująca się zwierzętami krzywdzonymi i zaniedbanymi przez ludzi ma przez cały rok pełne ręce roboty. Jednak mimo licznych obowiązków – m.in. prowadzenia schroniska dla zwierząt w Młodolinie czy wyjazdów do interwencji, gdy zwierzętom dzieje się krzywda – Renata Skrzypniak-Młynarczyk (kierownik fundacji) znalazła czas, by 19.10.2017 r. spotkać się z dziećmi z kl. II Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wlkp.    

W pamięć ośmiolatków na pewno głęboko zapadnie niejedna historia opowiadana przez naszego gościa, jak np. o psie Piracie czy kocie Zorro. Wiele z nich kończyło się szczęśliwie, jednak niestety nie wszystkie.


Bezpieczna gromadka z „Chatki Kubusia Puchatka”

Każdego dnia w szerokim świecie na dzieci czeka mnóstwo wspaniałych przygód, ale czyha także i wiele niebezpieczeństw. Jak odróżnić jedne od drugich i co zrobić, gdy pojawią się prawdziwe kłopoty? Program „Bezpieczny przedszkolak” to propozycja Straży Miejskiej dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Przedszkolaki z grupy „Sówek” oraz „Tygrysków” z Niepublicznego Przedszkola Chatka Kubusia Puchatka 12.10.2017 r. miały świetną okazję, aby dowiedzieć się jak zachować się w obliczu zagrożenia na drodze, podczas spotkania z agresywnym psem czy podejrzanym nieznajomym na placu zabaw. Gośćmi Biblioteki Kota Filemona byli funkcjonariusze gorzowskiej Straży Miejskiej – mł. str. Marta Niedźwiecka oraz apl. Krzysztof Lis. Dzieci nie tylko przypomniały sobie najważniejsze informacje potrzebne do wezwania pomocy z zewnątrz, ale przećwiczyły z profesjonalistami sytuację gdy chcą pogłaskać obcego psa, a także pozycje obronne, które będą potrafiły zastosować samodzielnie, gdy pies bez właściciela będzie chciał je zaatakować. Spotkanie było dla wszystkich zgromadzonych okazją do nauki.


Kuźnia Talentów – eksperymentalnie

W Filii na Piaskach ruszył nowy cykl zajęć popołudniowych dla naszych czytelników (nie tylko tych najmłodszych) ph. „Kuźnia Talentów”. Zamysłem przyświecającym jego powstaniu było to, aby osoby odwiedzające naszą bibliotekę mogły nie tylko wypożyczyć u nas książki, obejrzeć ekspozycję, przejrzeć prasę czy podyskutować, ale także… spróbować czegoś nowego, o czym do tej pory tylko czytali (nie tylko w książkach zresztą). Inspiracja twórcza – jak wiemy – chadza różnymi ścieżkami. Tym razem zaproponowałyśmy naszym czytelnikom eksperymenty rodem z laboratorium chemicznego i okazało się to świetną okazją nie tylko do zabawy, ale i nauki. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu w godzinach 15.00-16.00. Na kolejne spotkanie zapraszamy już 20.10.2017 r. do Filii nr 3.


Zakazane smakuje lepiej!

26 września 2017 roku w Bibliotece Kota Filemona odbyły się zajęcia z okazji Tygodnia Zakazanych Książek. Młodzież z 7 klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym mogła dowiedzieć się kto i z jakiego powodu zakazał czytania konkretnych pozycji. Uczniowie zwracali szczególną uwagę na kwestię wolności słowa oraz problem cenzury jaki dotyczył omawianych lektur. Niekiedy powody, dla których utrudniało się innym dostęp do literatury potrafiły być absurdalne – trafnym przykładem jest „Czerwony Kapturek”. Nie został zakazany z uwagi na „drastyczne” opisy mówiące o wilku zjadającym babcię, czy gajowym, który rozcinał zwierzęciu brzuch; został zakazany, ponieważ dziewczynka niosła w koszyczku butelkę wina dla swojej babci. Fakt ten mógł sprawić, iż młodsi czytelnicy zostaliby wciągnięci w sidła alkoholizmu.