YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Kota Filemona

 

FILIA NR 3 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Kota Filemona)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Marta Szembek

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Bohaterów Westerplatte 10 

Telefon: 95 727 80 48

E-mail: filia3@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Już pożegnania nadszedł czas...

Koniec roku szkolnego jest dla każdego malucha powodem do radości bo przecież zaczynają się wakacje i czeka na nich wielka letnia przygoda. Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim nie do końca jednak ucieszyły się z zakończenia roku szkolnego, bowiem 13.06.2017 r. odbyły się ostatnie w tym składzie zajęcia w Bibliotece Kota Filemona pt. Letni czas wzywa nas. Przez kilka lat cudownej współpracy mogliśmy dobrze się poznać i bardzo polubić. Aby „nasze” dzieci o nas zawsze pamiętały, postanowiliśmy się z nimi pożegnać wesoło i niezwykle aktywnie. Czekało więc na nich tego dnia mnóstwo atrakcji i nieco słodkości. Przedszkolaki zostały przygotowane również do lata i bezpiecznych wakacji. Dowiedziały się jak podróżować i bawić się w sposób bezpieczny dla nich samych i dla otoczenia. Bo każdemu należy się długi odpoczynek i wspaniałe wakacje. Mamy nadzieję, że mimo zakończenia swej edukacji przedszkolnej, „nasze” dzieci będą często do nas wracać!


Cała Polska Czyta…

Akcja Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom już po raz szesnasty zagościła w przestrzeni publicznej, nie zabrakło jej także naturalnie w bibliotece na Piaskach. Atrakcji było sporo, gości co nie miara, ale najważniejsze pozostało jedno – przekonanie, że czytanie dzieciom to wspaniała zabawa nie tylko dla najmłodszych. Wszak „Czytanie zbliża”!

5 i 6 czerwca w naszych progach pojawili się funkcjonariusze Straży Miejskiej: st. str. Małgorzata Żołądkowska, st. str. Piotr Michalski oraz apl. Sylwia Wojsz. Nie, nie dlatego, że było aż tak głośno (chociaż… kto wie…?) – ale aby czytać uczniom młodszych klas Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym „Niewiarygodne przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarek. Przy okazji strażnicy sprawdzili, czy aby dzieci na pewno są świadome czyhających na nie podczas wakacji niebezpieczeństw, czy wiedzą jak prawidłowo zachować się, gdy zauważą niebezpieczną sytuację lub co zrobić gdy zaatakuje je agresywny pies.


Wesołe figury geometryczne

30.05.2017 r. miało miejsce rozstrzygnięcie miejskiego konkursu plastycznego pt. „Wesołe figury geometryczne”, organizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 30.

W dwóch grupach wiekowych nagrody zdobyli:


Ruch to zdrowie, ruch to radość

W ramach cyklu pt. „Wiemy, że dobrze jemy” sześciolatki z Przedszkola Miejskiego nr 30 w dniu 18.05.2017 spotkały się z Sebastianem Kalinieckim, pedagogiem i instruktorem rekreacji ruchowej, pasjonatem zdrowego stylu życia i muzyki etnicznej, twórcą m.in. Akademii Małych Wojowników oraz programu Rytmy Przyjazne z Natury. Tym razem wyjątkowo zajęcia z biblioteki przeniosły się w otoczenie szumiących świeżą zielenią drzew i miękkiej trawy – a połączenie miłej lektury i dużej dawki zdrowego ruchu to coś, co zdrowiu najmłodszych (ale nie tylko) służy najlepiej na świecie! Dzieci wysłuchały tekstu Nel Moost „Jak kózka uczyła się pływać”, opowiadały o swoich sposobach na utrzymanie świetnej formy fizycznej, a przy okazji zabaw ruchowych pod okiem specjalisty na własnej skórze sprawdzały, że sport to zdrowie.


Jak odnaleźć książkę na półce w bibliotece?

Odnaleźć książkę na półce w bibliotece? To trochę jak szukanie igły w stogu siana... Ale czy to naprawdę takie trudne? O tym 12.05.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona przekonali się uczniowie dwóch klas IV z Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Dzieci poznały naszą bibliotekę od podstaw, dowiedziały się jak dzieli się książki na konkretne działy, gdzie można odnaleźć poszczególne książki i w jaki sposób to zrobić. Aby ułatwić im nieco sprawę, zapoznaliśmy ich z katalogiem OPAC, dzięki któremu nasi uczniowie mogli szybciej i o wiele sprawniej wykonać przygotowany przez nas test. Jednak żeby nie skupiać się jedynie na komputerach dzieci musiały najpierw „ruszyć głową” i odnaleźć w wykreślance kilka tytułów książek. Gdy im się to już udało, za pomocą katalogu OPAC sprawdziły czy książki te znajdują się w naszej bibliotece, a na koniec odnalazły je na półkach. Przekonały się tym samym, że szukanie książek w bibliotece wcale nie jest takie trudne.


Książka dziecięca

Niektórzy powiedzą, że to tylko kilka zapisanych kartek, dla innych te kilka kartek to coś, bez czego nie wyobrażają sobie życia. Dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim, książka jest nieodzownym elementem każdego dnia, dlatego też często u nas goszczą. 11.05.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona mogliśmy po raz kolejny przywitać tych wspaniałych przedszkolaków, a tematem naszych zajęć była właśnie ukochana przez nich książka. Dzieci po wysłuchaniu „Skargi książki” autorstwa Jana Huszczy z wielkim zaangażowaniem wymieniały co można, a czego nie wolno robić z książką. Doskonale wiedziały co znaczy szanować książkę i w jaki sposób należy zachowywać się w bibliotece. Jako wzorowi czytelnicy, bez przeszkód zdały nasz niezwykle trudny test na znajomość książek i w nagrodę każde z nich otrzymało piękną zakładkę. 


Warsztaty z Panem Kuleczką i ...samo zdrowie

Pan Kuleczka i jego podopieczni: kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk to bohaterowie naszych wielu spotkań. Tym razem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 30  25.04.2017 r. odwiedziły Bibliotekę Kota Filemona by posłuchać opowieści o tym, jak Pan Kuleczka gotował zupę. Niby nic takiego, ale z opowieści tej maluchy nauczyły się, że tak jak każde warzywo dodane przez Pana Kuleczkę do zupy się różni, a mimo to tworzą razem piękną całość, tak każdy z nas, choć bardzo się różnimy, razem jesteśmy wspaniali i wyjątkowi. Tworzymy wspólnie rodzinę, grupę w przedszkolu, a nasza różnorodność sprawia, że każdy nowy dzień jest ciekawy. Opowieść o warzywach naprowadziła nas także na temat zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się jakie są najzdrowsze warzywa i co warto jeść by być zdrowym i silnym. Na koniec naszego spotkania każdy maluch „ugotował” swoją własną zupę.


Z dziećmi o książkach...

José Martí powiedział:"Dom bez książek jest jak plaża bez słońca." My też tak uważamy, dlatego 24.04.2017 r. w Bibliotece Kota Filemona postanowiliśmy pokazać dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr 30 jak ważna w naszym życiu jest książka. Nasi milusińscy dowiedzieli się jak powstaje książka, z czego się składa i jak należy się z nią obchodzić. Przedszkolaki znakomicie zdały przygotowany przez nas test i bez problemu rozpoznały wszystkich bohaterów książek dla dzieci, których im przedstawiliśmy na dużym ekranie. Dzięki naszym zajęciom każde dziecko wie jak obchodzić się z książką. Aby jednak nie tylko na słowach się skończyło, uczestnicy naszego spotkania wykonali własne zakładki do książek, z których na pewno będą korzystać!


Eko, eko… Czyli co?

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi w Bibliotece Kota Filemona odbył się doroczny konkurs ekologiczny. 21.04.2017 r. gościliśmy uczniów kl. IV SP 17 wraz z opiekunem, p. Lucyną Błaszczak, aby rozstrzygnąć „Jak daleko nam do EKO?”. Do walki o wspaniałe nagrody książkowe ufundowane przez WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. stanęło pięć zespołów uzbrojonych w wiedzę przyrodniczą oraz pełne kreatywności umysły, a finał konkursu obfitował w gorące emocje oraz zwroty akcji. Ostatecznie wygrała grupa V, która od początku dzielnie stawiała czoła kolejnym konkurencjom, okazała świetne zgranie i pracę zespołową. Jednym tylko punktem ustąpiła jej grupa IV, także znakomita i pełna woli walki do ostatniej chwili.


Lot z Panem Kuleczką

Jeśli nie wierzycie spójrzcie co 24.03.2017 r., podczas Warsztatów z Panem Kuleczką robili nasi młodzi czytelnicy z Przedszkola Miejskiego nr 30 w naszej bibliotece. Wystarczyły patyczki, plastelina, kolorowa bibuła (i odrobinka pomocy dorosłych), aby wyczarować wspaniałe, wesołe latawce. Na początku niektórzy trochę wątpili w swe możliwości, ale – jak to z lataniem bywa – najpierw zazwyczaj trzeba trochę pokluczyć przy ziemi, aby wreszcie wspaniale poszybować. Uczestnikom naszych zajęć należą się duże gratulacje!