YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Plastusia

 

FILIA NR 1 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Plastusia

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Jolanta Karaśkiewicz

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kombatantów 2

Telefon: 95 727 80 46 

E-mail: filia1@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Po hiszpańsku z Plastusiem

Od 24 lutego do 30 kwietnia 2017 r. odbywały się spotkania w ramach XVI edycji konkursu plastycznego „Najpiękniejsze baśnie świata”. W tym roku czytaliśmy baśnie i bajki hiszpańskie. Na zajęciach dzieci poznawały kulturę, tradycje, a także ciekawostki związane z Hiszpanią. Wesołe dźwięki muzyki były uzupełnieniem czytanych utworów takich jak np.: „O dziewczynie, co miała trzech mężów”, „Trzy pomarańcze miłości” czy „Syrena”. Młodzi czytelnicy tańczyli i wykonywali różne zabawy ruchowe związane z danym bohaterem. Poznawali także podstawy tego południowoeuropejskiego języka. Uczestnicy zajęć wcielali się również w rolę aktorów czytanej baśni, poznając przy tym obyczajowość tego państwa. Uwieńczeniem spotkań z dziecięcą literaturą hiszpańską, na których gościliśmy m.in. grupy wczesnoszkolne (kl.1 i 2) ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wlkp. i przedszkolne (PM nr 20 i 22) oraz klasę III ze Szkoły Podstawowej w Różankach było wykonanie prac plastycznych na konkurs „Wybieramy najpiękniejszą baśń hiszpańską”, którego finał z wręczeniem nagród odbędzie się 7 czerwca br.


Dzień Książki Dziecięcej

W dniu 3 kwietnia 2017 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci gościliśmy Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 9 „Na Zielonym Wzgórzu”. Święto to  jest  obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena i ma na celu popularyzowanie czytelnictwa książek najmłodszych. We wszystkich grupach przedszkolnych czytane były baśnie Andersena a w najstarszej grupie „Tygrysków” opowieść o jego życiu z książki Bogumiły Kaczmarek „Sławni Europejczycy”. Dzieci w skupieniu słuchały bajek i biografii pisarza, a następnie odpowiadały na pytania i zagadki czytelnicze. W ramach podziękowań za odwiedziny dzieci wręczyły książeczkę „Moja ulubiona bajka" z obrazkami, które same wykonały oraz czekoladowe cukierki od wszystkich grup przedszkolnych.


Plastuś w „Chatce Małolatka”

24 marca 2017 r. z sąsiedzką wizytą w ramach popularyzowania czytelnictwa gościliśmy w Niepublicznym Przedszkolu „Chatka Małolatka”. Najmłodsi z wielkim przejęciem wysłuchali opowiadania „Tupcio Chrupcio: przedszkolak na medal” i zapoznali się z Elmerem - słoniem w kratkę. Na zakończenie maluchy zostały zaproszone do odwiedzin w Bibliotece Plastusia.


Plastuś w „Chatce Małolatka”

24 marca 2017 r. z sąsiedzką wizytą w ramach popularyzowania czytelnictwa gościliśmy w Niepublicznym Przedszkolu „Chatka Małolatka”. Najmłodsi z wielkim przejęciem wysłuchali opowiadania „Tupcio Chrupcio: przedszkolak na medal” i zapoznali się z Elmerem- słoniem w kratkę. Na zakończenie maluchy zostały zaproszone do odwiedzin w Bibliotece Plastusia.


Podróże po Francji w Filii nr 1

27 lutego 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie popularyzujące kulturę i język francuski. Tym razem w „Podróżach po Francji” młodzieży z Gimnazjum nr 20 towarzyszyła Mélissa Strauss - studentka Uniwersytet Lotaryńskiegow Metz. W ramach odbywanego stażu w Ośrodku Kultury Francuskiej przeprowadziła zajęcia o kulturze francuskiej, mówiła także o specjałach kulinarnych – nieodłącznej bagietce i niezliczonych gatunkach sera. W związku z realizacją swojego pomysłu, czyli „Dniach otwartych OKF” Mélissa Strauss zaprezentowała działalność tej agendy funkcjonującej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas prelekcji rozwiązując quiz. Najlepsza okazała się Julita, natomiast sudoku słowno-obrazkowe związane ze świętem Mardi Gras (Tłusty Wtorek) najszybciej rozwiązał Bartek. Spotkanie zakończyło się zabawą w podrzucanie naleśników. Rolę tłumacza pełniła Jolanta Plust - opiekun stażu.


Viva Espana u Plastusia

Ferie zimowe 2017 r. upłynęły wesoło i nietypowo pod hasłem: „ Z Plastusiem po hiszpańskich dróżkach”. Głównym punktem programu była XVI edycja konkursu plastycznego: „Najpiękniejsze baśnie świata” dotycząca w tym roku legend i baśni hiszpańskich. Dzieci poznawały kulturę i literaturę tego kraju, uczyły się podstaw języka, wcielały się doskonale w role aktorów podczas głośnego czytania bajek, a także podejmowały wyzwania związane z corridą. Nie zabrakło również warsztatów plastyczno-artystycznych na których wykonywały w zespołach z wycinanek i innych narzędzi wybraną baśń. Najbardziej wytrwali zrobili również flagi Hiszpanii i maski do jednej z zabaw. Były również różnobarwne instrumenty, gdzie wykonawcy tworzyli melodię do przeczytanej baśni. W świat dźwięków gitary wprowadził publiczność Grzegorz Klicki- nauczyciel muzyki z Gorzowa Wielkopolskiego. Bajki „Piękność świata”, „Śpiący król’ i „Smok’ zdobyły największe uznanie wśród audytorium i zostały zaprezentowane przez grupę.


O bezpiecznych feriach

26 stycznia 2017 r. odbyły się zajęcia z klasą drugą SP nr 20 poświęcone temu jak bezpiecznie i wesoło spędzić ferie i nie tylko. Dzieci dowiedziały się m.in. o zasadach zachowania się na drodze, który pieszy powinien przestrzegać, a także unikania miejsc zagrażających życiu np. górki znajdującej się bardzo blisko jezdni, a także kogo informować w razie wypadku. Uczestniczyły również w zabawie na spostrzegawczość, a także z uwagą wysłuchały fragmentu utworu „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren dotyczącego zimowego wypoczynku bohaterów na sankach. Na koniec była zagadka podsumowująca lekcję połączona z wypowiedziami uczniów dotyczących ostrożności i rozsądnym działaniu w czasie zimowego odpoczynku.


Plastuś wita misie

W Bibliotece Plastusia od 22 do 24 listopada 2016 r. odbyły się zajęcia związane ze Światowym Dniem Pluszowego Misia, na których gościło aż 86 dzieci z Przedszkoli nr 20 i 22, grupy „Żabki”, „Motylki” i „Biedronki”. Uczestnicy przynieśli swoje  misie małe i duże, a także inne ulubione maskotki. Na początku milusińscy dowiedzieli się o nietypowej historii misia, przedstawiali swoje przytulanki, a także poznali kilka przygód Misia Uszatka opisanych przez Czesława Janczarskiego w opowiadaniach: „W sklepie z zabawkami” oraz „O miodzie i o pszczołach”. Nie zabrakło zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej i tunelu-gąsienicy. Nagrodą za aktywne uczestnictwo było to, co Kubuś Puchatek lubi najbardziej czyli „małe co nieco” – wafelek ryżowy z miodem.


Zwierzęta w Bibliotece Plastusia

W ramach Światowego Dnia Zwierząt 12 października 2016 r. w Bibliotece Plastusia odbyło się spotkanie z uczniami klasy 101 Szkoły Podstawowej nr 20. Przesłaniem zajęć było m.in. przypomnienie o ochronie naszych zwierząt przed złym traktowaniem i obroną ich praw. Dzieci uczestnicząc w różnego rodzaju zabawach ruchowych i intelektualnych poznawały literaturę dotyczącą bohaterów domowych i egzotycznych. Były wiersze, zagadki, proza dziecięca, ale również coś dla ucha. Nie zabrakło również modułu teatralnego w którym młodzi czytelnicy próbowali swoich sił aktorskich. Obchody tego święta podkreśliły również wielką wagę posiadania pupila i opiekowania się nim. Dlaczego? Bo „los zwierząt jest związany nierozerwalnie z losem człowieka”.


Z wizytą u Plastusia

7 lipca 2016 r. w Filii nr 1 Dziecięcej gościliśmy dzieci spędzające wakacje w Klubie Kultury „Jedynka”. Zajęcia poświęcone były patronowi biblioteki Plastusiowi. Uczestnicy wysłuchali kilku opowiadań o przygodach sympatycznego ludzika z plasteliny opisanych przez Marię Kownacką w „Plastusiowym pamiętniku”. Podjęli też próbę pisania piórem ze stalówką. Było trochę kleksów i poplamionych atramentem palców. Wesołe zabawy chustą animacyjną i śpiewane wspólnie piosenki oraz słodki poczęstunek na zakończenie spotkania, pozwoliły zapomnieć o trudnościach „kaligraficznych”.