YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie dla dzieci » Biblioteka Plastusia

 

FILIA NR 1 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Plastusia

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Jolanta Karaśkiewicz

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kombatantów 2

Telefon: 95 727 80 46 

E-mail: filia1@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Podróże po Francji w Filii nr 1

27 lutego 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie popularyzujące kulturę i język francuski. Tym razem w „Podróżach po Francji” młodzieży z Gimnazjum nr 20 towarzyszyła Mélissa Strauss - studentka Uniwersytet Lotaryńskiegow Metz. W ramach odbywanego stażu w Ośrodku Kultury Francuskiej przeprowadziła zajęcia o kulturze francuskiej, mówiła także o specjałach kulinarnych – nieodłącznej bagietce i niezliczonych gatunkach sera. W związku z realizacją swojego pomysłu, czyli „Dniach otwartych OKF” Mélissa Strauss zaprezentowała działalność tej agendy funkcjonującej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas prelekcji rozwiązując quiz. Najlepsza okazała się Julita, natomiast sudoku słowno-obrazkowe związane ze świętem Mardi Gras (Tłusty Wtorek) najszybciej rozwiązał Bartek. Spotkanie zakończyło się zabawą w podrzucanie naleśników. Rolę tłumacza pełniła Jolanta Plust - opiekun stażu.


Viva Espana u Plastusia

Ferie zimowe 2017 r. upłynęły wesoło i nietypowo pod hasłem: „ Z Plastusiem po hiszpańskich dróżkach”. Głównym punktem programu była XVI edycja konkursu plastycznego: „Najpiękniejsze baśnie świata” dotycząca w tym roku legend i baśni hiszpańskich. Dzieci poznawały kulturę i literaturę tego kraju, uczyły się podstaw języka, wcielały się doskonale w role aktorów podczas głośnego czytania bajek, a także podejmowały wyzwania związane z corridą. Nie zabrakło również warsztatów plastyczno-artystycznych na których wykonywały w zespołach z wycinanek i innych narzędzi wybraną baśń. Najbardziej wytrwali zrobili również flagi Hiszpanii i maski do jednej z zabaw. Były również różnobarwne instrumenty, gdzie wykonawcy tworzyli melodię do przeczytanej baśni. W świat dźwięków gitary wprowadził publiczność Grzegorz Klicki- nauczyciel muzyki z Gorzowa Wielkopolskiego. Bajki „Piękność świata”, „Śpiący król’ i „Smok’ zdobyły największe uznanie wśród audytorium i zostały zaprezentowane przez grupę.


O bezpiecznych feriach

26 stycznia 2017 r. odbyły się zajęcia z klasą drugą SP nr 20 poświęcone temu jak bezpiecznie i wesoło spędzić ferie i nie tylko. Dzieci dowiedziały się m.in. o zasadach zachowania się na drodze, który pieszy powinien przestrzegać, a także unikania miejsc zagrażających życiu np. górki znajdującej się bardzo blisko jezdni, a także kogo informować w razie wypadku. Uczestniczyły również w zabawie na spostrzegawczość, a także z uwagą wysłuchały fragmentu utworu „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren dotyczącego zimowego wypoczynku bohaterów na sankach. Na koniec była zagadka podsumowująca lekcję połączona z wypowiedziami uczniów dotyczących ostrożności i rozsądnym działaniu w czasie zimowego odpoczynku.


Plastuś wita misie

W Bibliotece Plastusia od 22 do 24 listopada 2016 r. odbyły się zajęcia związane ze Światowym Dniem Pluszowego Misia, na których gościło aż 86 dzieci z Przedszkoli nr 20 i 22, grupy „Żabki”, „Motylki” i „Biedronki”. Uczestnicy przynieśli swoje  misie małe i duże, a także inne ulubione maskotki. Na początku milusińscy dowiedzieli się o nietypowej historii misia, przedstawiali swoje przytulanki, a także poznali kilka przygód Misia Uszatka opisanych przez Czesława Janczarskiego w opowiadaniach: „W sklepie z zabawkami” oraz „O miodzie i o pszczołach”. Nie zabrakło zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej i tunelu-gąsienicy. Nagrodą za aktywne uczestnictwo było to, co Kubuś Puchatek lubi najbardziej czyli „małe co nieco” – wafelek ryżowy z miodem.


Zwierzęta w Bibliotece Plastusia

W ramach Światowego Dnia Zwierząt 12 października 2016 r. w Bibliotece Plastusia odbyło się spotkanie z uczniami klasy 101 Szkoły Podstawowej nr 20. Przesłaniem zajęć było m.in. przypomnienie o ochronie naszych zwierząt przed złym traktowaniem i obroną ich praw. Dzieci uczestnicząc w różnego rodzaju zabawach ruchowych i intelektualnych poznawały literaturę dotyczącą bohaterów domowych i egzotycznych. Były wiersze, zagadki, proza dziecięca, ale również coś dla ucha. Nie zabrakło również modułu teatralnego w którym młodzi czytelnicy próbowali swoich sił aktorskich. Obchody tego święta podkreśliły również wielką wagę posiadania pupila i opiekowania się nim. Dlaczego? Bo „los zwierząt jest związany nierozerwalnie z losem człowieka”.


Z wizytą u Plastusia

7 lipca 2016 r. w Filii nr 1 Dziecięcej gościliśmy dzieci spędzające wakacje w Klubie Kultury „Jedynka”. Zajęcia poświęcone były patronowi biblioteki Plastusiowi. Uczestnicy wysłuchali kilku opowiadań o przygodach sympatycznego ludzika z plasteliny opisanych przez Marię Kownacką w „Plastusiowym pamiętniku”. Podjęli też próbę pisania piórem ze stalówką. Było trochę kleksów i poplamionych atramentem palców. Wesołe zabawy chustą animacyjną i śpiewane wspólnie piosenki oraz słodki poczęstunek na zakończenie spotkania, pozwoliły zapomnieć o trudnościach „kaligraficznych”.


Z Ciocią Jadzią w Bibliotece Plastusia - spotkanie z Elizą Piotrowską

7 czerwca 2016 r. w Bibliotece Plastusia odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej ph. „Najpiękniejsze baśnie polskie”. Podczas tego wydarzenia laureaci odebrali dyplomy i nagrody z rąk specjalnego gościa- Elizy Piotrowskiej. W trakcie uroczystości wyróżnione dzieci eksponowały widowni swoje prace. Na tegoroczny konkurs- plebiscyt „Wybieramy najpiękniejszą baśń polską”, który był XV edycją cyklu „Najpiękniejsze baśnie świata”. Wpłynęło 145 prac z miasta Gorzowa Wlkp.: Filii nr 1Dz. WiMBP. Uczestnicy z sekcji plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury oraz z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 9 i Przedszkola Miejskiego im. Marii Kownackiej nr 11 za najpiękniejsze uznały legendy warszawskie: „Złota Kaczka” i „O warszawskiej syrence”. Fundatorem nagród książkowych była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Po części oficjalnej autorka i ilustratorka książek wprowadziła publiczność w świat głównej bohaterki „Cioci Jadzi” i jej różnymi przygodami w tle m.in. w Rio, szkole czy w Rzymie. Pisarka zdradziła również ciekawostki związane z kulturą włoską, m.in obyczajami różniącym się znacząco od polskich.

J. Karaśkiewicz, M. Kopowska


„Czytanie uskrzydlało” dzieci w Bibliotece Plastusia

Podczas XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w 2016 r. przebiegał ph. „Czytanie uskrzydla” w Bibliotece Plastusia gościliśmy grupy „Smerfy”, „Pszczółki” i „Biedronki” z Przedszkola Miejskiego „Przyjaciół Przyrody” nr 20 oraz grupę „Żabki” z „Tęczowego Przedszkola” nr 22. Dzieci wysłuchały różnych tekstów literackich. Jolanta Plust z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża zapoznała maluchy z „Misiem Uszatkiem” z książki Czesława Janczarskiego. Opowiadania „Placek zgody i pogody” Joanny Papuzińskiej i „Chcę mieć przyjaciela” Danuty Wawiłow zaprezentowała Olga Sypniewska - czytelniczka naszej biblioteki. O przygodach sympatycznego żółwia Franklina i jego przyjaciół przeczytała Dorota Lisowska - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 20.


Kukiełkowe szaleństwo w Bibliotece Plastusia

25 maja 2016 r. odbyły warsztaty teatralne dla dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 20 z nauczycielką Natalią Kowalską. Program zajęć objął m.in. zapoznanie się z legendą pt. „Złota Kaczka”, tworzenie scenografii, przygotowanie kukiełek głównych postaci, a także wspólne ułożenie scenariusza do inscenizacji warszawskiej opowieści. Uczniowie z uwagą wysłuchali utworu, umiejętnie wyciągając z niego wnioski. Po części merytorycznej był czas na zabawę. Uczniowie  tańczyli w  kaczych rytmach na kawałku papieru. Zwieńczeniem  nie tylko aktorskich ćwiczeń, było wykorzystanie własnoręcznie zrobionych przez młodych czytelników „pacynek” i przedstawienie ich w formie wcielenia się w danego bohatera utworu na forum.


„Śpiąca królewna” w Bibliotece Plastusia

19 maja 2016 r. dzieci z grupy „Pszczółki” Przedszkola Miejskiego nr 22 zaprezentowały inscenizację „Śpiąca królewna”. Publiczność podziwiała piękne stroje małych aktorów, którzy również świetnie opanowali swoje role i zasłużyli na gromkie owacje. Przedstawienie  przygotowane pod kierownictwem nauczycielki Magdaleny Grolewskiej wystawiane było wcześniej podczas Przeglądu Teatrzyków w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy.