YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 14

FILIA NR 14 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Koszałka Opałka)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Cecylia Marcyniuk

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Wróblewskiego 35 

Telefon: 95 727 80 54

E-mail: filia14@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00

                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-09-24

12

Wystawa haftów

Od 9 października br. w Filii nr 14 oglądać można wystawę „Moje hafty” autorstwa Renaty Hedrych.

Autorka wystawy mieszka w miejscowości Serby w województwie dolnośląskim na wystawę namówiła ją siostra Elżbieta Kupczyk - wieloletnia czytelniczka naszej biblioteki. 

Renata Hedrych haftuje od dziecka, wzory czerpie z czasopism. Pasją do wszelkich robótek ręcznych zarazili autorkę rodzice, bo także ojciec wyszywał.

Na wystawę składa się 20 prac, wszystkie wykonane bardzo starannym haftem rechelieu.

Jest to haft biały z ażurowymi kompozycjami, wypełnionymi słupkami, umieszczanymi jako łączenia w miejscu usuniętej tkaniny najpierw otoczonej ściegiem, a następnie wyciętej od spodu.

Wystawa czynna będzie do końca lutego 2018 r.


Warsztaty ceramiczne w Filii nr 14

W dniach 8 i 12.05.2017 r. w ramach Tygodnia Bibliotek przebiegającego pod hasłem „Biblioteka oczywiście” w Filii 14 odbyły się warsztaty ceramiczne. Inicjatorką, jak i osobą prowadzącą była Iwona Wolińska na co dzień nauczyciel Zespołu szkół Budowlanych i Samochodowych, z zamiłowania od lat zajmująca się amatorsko twórczością artystyczną. Spotkania nasze miały charakter kameralny. Uczestniczyło w nich osiem osób, zainteresowanych tym, aby nauczyć się czegoś nowego, poznać różnorodne możliwości tworzenia sztuki użytkowej. Na wstępie kierownik Filii - Cecylia Marcyniuk przedstawiła zaproszonego gościa – Iwonę Wolińską, prezentując jej sylwetkę twórczą. Iwona Wolińska opowiedziała o swojej aktywności artystycznej, prezentując niektóre z prac ceramicznych. Artystka maluje, jak też tworzy ceramikę, którą określa mianem „Ceramiki Natury”.


Wystawa Iwony Paczkowskiej-Mazur w Filii nr 14

21 kwietnia br. w Filii nr 14 odbył się wernisaż wystawy Iwony Paczkowskiej – Mazur zatytułowanej „Malarstwo różnorodne. 30 – lecie twórczości”.

Iwona Paczkowska – Mazur rysuje od dziecka, profesjonalnie od 30 lat. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą, grafiką, szkicem, rysunkiem, pisze ikony i maluje witraże. Stawia na różnorodność, eksperymentuje mieszając style. Malarstwo łączy z kamieniami półszlachetnymi, umieszczając je w swoich pracach. Projektuje i wykonuje stylowe ubrania i dodatki modowe. Od wielu lat z pasją wykonuje profesjonalne makijaże ślubne.

W swoim dorobku ma  ilustracje i grafiki do tomików wierszy poetki Beaty Patrycji Klary „Witraże” – 2005 r. i „Imaginacje” – 2006 r. Projekt graficzny kartek korespondentek dla Poczty Polskiej z serii „Kościoły Innowyznaniowe w Gorzowie Wlkp.” Projekt graficzny datownika okolicznościowego dla Poczty Polskiej „Lodołamacz Kuna na tle mostu i katedry”.


Radość w kolorze – moja pasja

W dniu 10 listopada br. w Filii nr 14 otwarta została wystawa malarstwa Wandy Mareckiej, zatytułowana „Radość w kolorze – moja pasja”.
Autorka prezentuje prace wykonane różnymi technikami malarskimi. Na wystawę składa się 21 obrazów.

Jak mówi Wanda Marecka swojej pasji mogła poświęcić się  po zakończeniu pracy zawodowej. Zaczęła uczestniczyć w zajęciach malarstwa sekcji plastyki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.  Początki były trudne i wymagały wiele pracy w ćwiczeniach rysunkowych i malarskich. Z czasem, dzięki wykładom profesorów: E. Jaszkula  i Z. Siwka  poznała i doskonaliła techniki malarskie.


Warsztaty twórcze w Filii nr 14

W ramach  Tygodnia Bibliotek w Filii nr 14 zorganizowano warsztaty twórcze dla czytelników, które w dniu 12 maja br. przeprowadziła Bogumiła Skrycka – autorka aktualnej wystawy w naszej bibliotece. Prowadząca  przekazała uczestniczkom spotkania tajniki techniki plastycznej - dequpage polegającej na naklejaniu na odpowiednio przygotowane podłoże wzoru wyciętego z papieru  lub serwetki papierowej i pokryciu go wieloma warstwami lakieru  tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Prace choć wykonywane były po raz pierwszy zaliczyć można do udanych.


Wystawa Bogumiły Skryckiej „Moje hobby – moje pasje”

Od 14 marca br. w Filii nr 14 oglądać można wystawę Bogumiły Skryckiej zatytułowaną „Moje hobby - moje pasje”. Jest to pierwsza wystawa autorki. Przez długi czas tworzyła tylko dla siebie i dla najbliższych. Jak mówi wszystkiego nauczyła się sama przy pomocy Internetu. Na ekspozycję składają się ikony wykonane techniką dequpage, obrazki wykonane techniką malowania za pomocą żelazka jest to tzw. enkaustyka , wianki, palmy i jajka wielkanocne  wykonane techniką dequpage, quiling  i metodą wstążeczkową tzw. karczochy. Prace wykonane są bardzo precyzyjnie z ogromną starannością. Wystawa czynna będzie do końca czerwca br. w godzinach otwarcia biblioteki.


Otwarcie wystawy Izabeli Berdowskiej

W dniu 6 listopada 2015 r. w Filii nr 14 odbył się wernisaż wystawy akwareli Izabeli Berdowskiej zatytułowanej „Taniec różu i indygo”. Autorka jest gorzowianką, absolwentką I LO w Gorzowie Wlkp. oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie ukończyła informatykę. Malarstwo od zawsze było jej hobby. Izabela Berdowska należy do grupy twórczej Zakaz Parkowania. Jest to jej trzecia wystawa indywidualna, często prezentuje swoje prace podczas wspólnych wystawach grupy twórczej. Uczestniczy w plenerach malarskich. Tematem jej prac jest roślinna część przyrody: liście, gałęzie, kwiaty, trawy. Kiedy jest za zimno na malowanie w plenerze sięga po najzwyklejsze przedmioty: butelki, słoje, ścierki, warzywa czy owoce.

Prezentowane na wystawie obrazy namalowane są akwarelą. Jak mówi artystka jest to technika trudna, nie wybaczająca błędów. Z jednej strony należy dokładnie zaplanować wygląd pracy jeszcze przed rozpoczęciem malowania, z drugiej zaś - obserwować i potrafić wykorzystać niezamierzone zachowanie farby na podłożu.


Wystawa fotografii Ewy Malendowskiej

Od 20 marca do końca czerwca 2015 r., w Filii nr 14 oglądać można fotografie autorstwa Ewy Malendowskiej.  Ewa Malendowska ur. 11.11.1952 r. w Strzelcach Krajeńskich,  od piątego roku życia mieszka w Gorzowie Wlkp. Z wykształcenia jest Technologiem Rolno-Spożywczym, fotografię traktuje jako hobby.

Pierwsze zdjęcia wykonywała aparatem fotograficznym Druch , następne powstały przy pomocy aparatu Zenit,  wywoływane były w łazience przerobionej na ciemnię.       

Fotografia to dla autorki świat, którego na co dzień nie dostrzegamy, to chwila, która więcej się nie powtórzy.


„Dekoracje świąteczne i adwentowe”

Od połowy listopada do końca 2014 roku, w Filii nr 14 miała miejsce wystawa zatytułowana „Dekoracje świąteczne i adwentowe” autorstwa Barbary Wierzbowskiej. Na ekspozycję składały się różnokolorowe wianki adwentowe i świąteczne oraz anioły. Wianki wykonane były z szyszek , gałązek,  bombek, suszonych owoców i różnego rodzaju ozdób z masy solnej. Szczególną uwagę wszystkich przyciągały  wyjątkowe  anioły z masy solnej, wykonane z ogromną precyzją, każdy nawet najmniejszy element  został  staranie wypracowany. Pani Barbara  wykonuje trudny zawód  nauczyciela, a w wolnych chwilach zajmuje się sztuką, oprócz wystawionych prac w swoim dorobku posiada też kopie obrazów znanych malarzy.

C. Marcyniuk


„Malarstwo Polskie i Europejskie w interpretacji Barbary Wierzbowskiej”

W terminie od 16 września do 15.11.2013 r. w Filii nr 14 wyeksponowane były obrazy Barbary Wierzbowskiej. Autorka wystawy kopiuje  dzieła znanych malarzy. Na co dzień wykonuje zawód nauczyciela, pracuje w Przedszkolu Miejskim nr  29. Jej prace wzbudziły duże zainteresowanie czytelników odwiedzających bibliotekę.  

Ostatnia zmiana: 2013-11-26

12