YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 14

FILIA NR 14 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Koszałka Opałka)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Cecylia Marcyniuk

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Wróblewskiego 35 

Telefon: 95 727 80 54

E-mail: filia14@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00

                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-09-24

12

Radość w kolorze – moja pasja

W dniu 10 listopada br. w Filii nr 14 otwarta została wystawa malarstwa Wandy Mareckiej, zatytułowana „Radość w kolorze – moja pasja”.
Autorka prezentuje prace wykonane różnymi technikami malarskimi. Na wystawę składa się 21 obrazów.

Jak mówi Wanda Marecka swojej pasji mogła poświęcić się  po zakończeniu pracy zawodowej. Zaczęła uczestniczyć w zajęciach malarstwa sekcji plastyki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.  Początki były trudne i wymagały wiele pracy w ćwiczeniach rysunkowych i malarskich. Z czasem, dzięki wykładom profesorów: E. Jaszkula  i Z. Siwka  poznała i doskonaliła techniki malarskie.


Warsztaty twórcze w Filii nr 14

W ramach  Tygodnia Bibliotek w Filii nr 14 zorganizowano warsztaty twórcze dla czytelników, które w dniu 12 maja br. przeprowadziła Bogumiła Skrycka – autorka aktualnej wystawy w naszej bibliotece. Prowadząca  przekazała uczestniczkom spotkania tajniki techniki plastycznej - dequpage polegającej na naklejaniu na odpowiednio przygotowane podłoże wzoru wyciętego z papieru  lub serwetki papierowej i pokryciu go wieloma warstwami lakieru  tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Prace choć wykonywane były po raz pierwszy zaliczyć można do udanych.


Wystawa Bogumiły Skryckiej „Moje hobby – moje pasje”

Od 14 marca br. w Filii nr 14 oglądać można wystawę Bogumiły Skryckiej zatytułowaną „Moje hobby - moje pasje”. Jest to pierwsza wystawa autorki. Przez długi czas tworzyła tylko dla siebie i dla najbliższych. Jak mówi wszystkiego nauczyła się sama przy pomocy Internetu. Na ekspozycję składają się ikony wykonane techniką dequpage, obrazki wykonane techniką malowania za pomocą żelazka jest to tzw. enkaustyka , wianki, palmy i jajka wielkanocne  wykonane techniką dequpage, quiling  i metodą wstążeczkową tzw. karczochy. Prace wykonane są bardzo precyzyjnie z ogromną starannością. Wystawa czynna będzie do końca czerwca br. w godzinach otwarcia biblioteki.


Otwarcie wystawy Izabeli Berdowskiej

W dniu 6 listopada 2015 r. w Filii nr 14 odbył się wernisaż wystawy akwareli Izabeli Berdowskiej zatytułowanej „Taniec różu i indygo”. Autorka jest gorzowianką, absolwentką I LO w Gorzowie Wlkp. oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie ukończyła informatykę. Malarstwo od zawsze było jej hobby. Izabela Berdowska należy do grupy twórczej Zakaz Parkowania. Jest to jej trzecia wystawa indywidualna, często prezentuje swoje prace podczas wspólnych wystawach grupy twórczej. Uczestniczy w plenerach malarskich. Tematem jej prac jest roślinna część przyrody: liście, gałęzie, kwiaty, trawy. Kiedy jest za zimno na malowanie w plenerze sięga po najzwyklejsze przedmioty: butelki, słoje, ścierki, warzywa czy owoce.

Prezentowane na wystawie obrazy namalowane są akwarelą. Jak mówi artystka jest to technika trudna, nie wybaczająca błędów. Z jednej strony należy dokładnie zaplanować wygląd pracy jeszcze przed rozpoczęciem malowania, z drugiej zaś - obserwować i potrafić wykorzystać niezamierzone zachowanie farby na podłożu.


Wystawa fotografii Ewy Malendowskiej

Od 20 marca do końca czerwca 2015 r., w Filii nr 14 oglądać można fotografie autorstwa Ewy Malendowskiej.  Ewa Malendowska ur. 11.11.1952 r. w Strzelcach Krajeńskich,  od piątego roku życia mieszka w Gorzowie Wlkp. Z wykształcenia jest Technologiem Rolno-Spożywczym, fotografię traktuje jako hobby.

Pierwsze zdjęcia wykonywała aparatem fotograficznym Druch , następne powstały przy pomocy aparatu Zenit,  wywoływane były w łazience przerobionej na ciemnię.       

Fotografia to dla autorki świat, którego na co dzień nie dostrzegamy, to chwila, która więcej się nie powtórzy.


„Dekoracje świąteczne i adwentowe”

Od połowy listopada do końca 2014 roku, w Filii nr 14 miała miejsce wystawa zatytułowana „Dekoracje świąteczne i adwentowe” autorstwa Barbary Wierzbowskiej. Na ekspozycję składały się różnokolorowe wianki adwentowe i świąteczne oraz anioły. Wianki wykonane były z szyszek , gałązek,  bombek, suszonych owoców i różnego rodzaju ozdób z masy solnej. Szczególną uwagę wszystkich przyciągały  wyjątkowe  anioły z masy solnej, wykonane z ogromną precyzją, każdy nawet najmniejszy element  został  staranie wypracowany. Pani Barbara  wykonuje trudny zawód  nauczyciela, a w wolnych chwilach zajmuje się sztuką, oprócz wystawionych prac w swoim dorobku posiada też kopie obrazów znanych malarzy.

C. Marcyniuk


„Malarstwo Polskie i Europejskie w interpretacji Barbary Wierzbowskiej”

W terminie od 16 września do 15.11.2013 r. w Filii nr 14 wyeksponowane były obrazy Barbary Wierzbowskiej. Autorka wystawy kopiuje  dzieła znanych malarzy. Na co dzień wykonuje zawód nauczyciela, pracuje w Przedszkolu Miejskim nr  29. Jej prace wzbudziły duże zainteresowanie czytelników odwiedzających bibliotekę.  

Ostatnia zmiana: 2013-11-26

Tydzień z Internetem w Filii nr 14

W ramach Tygodnia z Internetem w dniu 21.03.2013 r. w Filii nr 14 odbyły się zajęcia pod hasłem „Pierwszy krok w cyfrowy świat”. W spotkaniu udział wzięły osoby w wieku 50 +, które nie miały dotychczas doświadczeń z Internetem i sprzętem komputerowym.  Odbyły się ćwiczenia z serwisami on-line: Onet, Wirtualna Polska oraz wyszukiwarką Google. Zajęcia miały za zadanie zachęcić do korzystania z Internetu a także przełamać obawy i strach, jakie często powstrzymują osoby z generacji 50+ przed zrobieniem pierwszego kroku w Internecie. 

Ostatnia zmiana: 2013-04-09

Wystawa fotografii Bożeny Wieczorek

„Kwiaty mojego ogrodu” taki tytuł nosi wystawa fotografii Bożeny Wieczorek otwarta 15 marca 2013 r. w siedzibie Filii nr 14. Autorka wystawy już wcześniej prezentowała w bibliotece swoje prace, fotografie jednak wystawia po raz pierwszy. Ekspozycja obejmuje 60 zdjęć kwiatów, towarzyszą im żyjące w ogrodzie owady. Duże powiększenia doskonale przybliżają najmniejsze nawet detale i doskonale oddają piękno przyrody. Niektóre zdjęcia są zaskakujące,  np. udało się autorce uchwycić ważkę z ułamanym skrzydełkiem lub misternie utkane pajęczyny. Wystawę zobaczyć naprawdę warto, zapraszamy w godzinach otwarcia placówki do końca czerwca br.

Ostatnia zmiana: 2013-04-08

Ekspresja faktur i barw Iwony i Katarzyny Wolińskich

27 kwietnia 2012  r. w siedzibie Filii nr 14   miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej Ekspresja faktur i barw  Iwony i Katarzyny Wolińskich.

Iwona Wolińska z wykształcenia jest polonistką, z zamiłowania malarką. Zaczęła tworzyć kilkanaście lat temu pod wpływem córki Katarzyny. Przygoda ze sztuką jest jej pasją i radością, stała się nieodłącznym elementem jej życia. O swoich obrazach mówi: ”Pomysły przychodzą często nagle, niespodziewanie dla mnie samej. Bywa, że realizuję je bardzo szybko, działam spontanicznie,  rzadko  kiedy dokonuję poprawek.” Jest to bezprzedmiotowe malarstwo abstrakcyjne. Zajmuje się ponadto ceramiką, wykonywaną techniką własną. I tu również eksperymentuje, wykorzystując różnorodne, często oryginalne materiały.

Katarzyna Wolińska w 2010 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w pracowni Architektury Wnętrz i Wystawiennictwa u prof. Huberta Smurzyńskiego. Od  zawsze  interesowała  się  sztuką  i  to  właśnie  w  niej  znalazła  sposób na najpełniejsze  wyrażenie  własnej  osobowości  i  wrażliwości.  Najbliższe  jest  jej  malarstwo i rysunek, które cechuje kontemplacja i harmonia. W budowaniu przestrzeni malarskiej największą  uwagę  poświęca  barwie, to  za jej pomocą buduje wszelkie kontrasty, napięcia i plany kompozycyjne. Stara się dostrzegać i eksponować to co w rzeczywistości najpiękniejsze. „Tworzenie nowych, zaskakujących wartości jest najwspanialszą przygodą jaka towarzyszy pracy twórczej.” - mówi autorka. Obok malarstwa i rysunku zajmuje się również projektowaniem  wnętrz, mebli i fotografią. Wernisaż zgromadził  około 30 osób, czytelników biblioteki jak również znajomych artystek. Wyeksponowano obrazy olejne, rysunki, obrazy abstrakcyjne, ceramikę i fotografie. Wystawę oglądać można do końca czerwca bieżącego roku.

Ostatnia zmiana: 2012-05-18

12