YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 10

FILIA NR 10 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych 
Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Borejkowo)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Mirosława Kurzawa
Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Pomorska 34 
Telefon: 95 727 80 52 
E-mail: filia10@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 
                                           środa: 10.00 - 15.00


12

„Jestem częścią miasta i jego cienia…” - wystawa poświęcona Zdzisławowi Morawskiemu

Dnia 21 października o godz. 12.45 w Filii nr 10 miało miejsce otwarcie wystawy, poświęconej życiu i twórczości gorzowskiego poety i prozaika – Zdzisława Morawskiego. Był on pisarzem, który wypowiadał się w licznych formach i gatunkach. Wydał 15 zbiorów poezji, był autorem czterech powieści (m.in. „Pałac ślubów” - powieść niepublikowana z 1987; rękopis znajduje się w zbiorach WiMBP  w Gorzowie), napisał jedenaście sztuk teatralnych, kilka słuchowisk, pisał recenzje teatralne i artykuły o kulturze. Na spotkanie przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 pod opieką polonistki - p. Joanny Góreckiej. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę i wysłuchali kilku ciekawostek z jego życia. Odczytane zostały jego wiersze, które zmusiły młodzież do zastanowienia się, co poeta chciał  w nich przekazać. Wystawa zapoczątkowała cykl regionalnych lekcji bibliotecznych, poświęconych Zdzisławowi Morawskiemu, który zakończy się konkursem recytatorskim w lutym przyszłego roku.


„Ja to miasto naprawdę kocham (…)”, czyli… XIII Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej

18 marca w bibliotece -  Filii nr 10 odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tym roku poświęcony był on poezji Ireny Dowgielewicz, która przez ponad 30 lat była związana z Gorzowem. Mamy więc prawo uważać ją za gorzowiankę i to wybitną, zyskała bowiem rozgłos ogólnokrajowy. O jej twórczości pisali najwybitniejsi polscy krytycy.
Jej poezja wciąż urzeka współczesnego czytelnika, tak więc konkurs wzbudził duże zainteresowanie nie tylko gorzowskich uczniów.
Konkurs – jak co roku - poprzedzony był cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji Ireny Dowgielewicz, co zainspirowało do recytacji wiele młodych osób, gotowych odszukać własną, osobistą interpretację jej wierszy.


XII Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej „Lesie, ojcze mój…”

6 lutego w Filii nr 10 odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był on twórczości romskiej poetki - Bronisławy Wajs Papuszy, której wiersze są wyrazem swoistego rozdarcia pomiędzy tęsknotą za dawnym światem wolnego życia w taborze, a pochwałą decyzji o osiedleniu się. Chwyta za serce zaskakująca metaforyka jej utworów, czasami nawet naiwność skojarzeń, ból, tęsknota i wspomnienie wolności…  

Papusza należała do Związku Literatów Polskich. Jej wiersze doczekały się przekładów na języki: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, szwedzki, włoski. Jej legenda wciąż urzeka współczesnego czytelnika, tak więc konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród gorzowskich uczniów.


XI Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej

21 lutego w Filii nr 10 odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był on twórczości Józefy Pawłowskiej, autorki następujących tomików: „Wiersze” (razem z Eugenią Modelewską, 1987), „W serce ugodzona” (1987), „Miłości barwa” (1991, 1995), „Światło w ciemności” (1997), „U progu 2000 roku – moje pięć jubileuszy” (2000),„Plon drogi krzyżowej - mojego życia” (2012).  Wiersze tej poetki poruszają bogactwem tematyki, prostotą słowa a jednocześnie głębią wewnętrznych przeżyć, dostarczają wzruszeń, pobudzają do refleksji, stąd konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród gorzowskich uczniów.

Ostatnia zmiana: 2014-03-08

„Pierwsza jest miłość…”- otwarcie wystawy poświęconej Józefie Pawłowskiej

Dnia 18 października 2013 roku o g. 12.30 w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej 34 została otwarta wystawa poświęcona życiu i twórczości gorzowskiej poetki – Józefie Pawłowskiej, autorce następujących tomików: „Wiersze” (razem z Eugenią Modelewską, 1987), „W serce ugodzona” (1987), „Miłości barwa” (1991, 1995), „Światło w ciemności” (1997), „U progu 2000 roku – moje pięć jubileuszy” (2000), „Plon drogi krzyżowej - mojego życia” (2012).  Na otwarcie wystawy przybyła licznie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 pod opieką nauczycielki – polonistki. Młodzi ludzie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów ciekawej biografii poetki, mieszkającej w Gorzowie Wlkp. od 1948 roku. Odczytane zostały jej wiersze, które poruszyły bogactwem tematyki i głębią wewnętrznych przeżyć, dostarczyły wzruszeń, pobudziły do refleksji.

Ostatnia zmiana: 2013-10-30

X Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej „Rozmilczam się na wiele głosów…” / ks. J. Hajduga/

8 lutego w bibliotece -  Filii nr 10 odbył się jubileuszowy, już X Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był on twórczości ks. Jerzego Hajdugi,autora wielu tomików poetyckich, sztuk teatralnych, licznych felietonów oraz innych form publicystycznych i literackich. Obecnie ks. Jerzy Hajduga pracuje w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Jego poezja ma już swoje trwałe miejsce nie tylko wśród poezji kapłańskiej, i nie tylko w naszym regionie.

Konkurs, jak co roku, wzbudził duże zainteresowanie wśród gorzowskich uczniów. Poprzedzony cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji ks. Jerzego Hajdugi, zainspirował do recytacji wiele młodych osób, gotowych odszukać własną, osobistą interpretację jego wierszy.

Ostatnia zmiana: 2013-02-19

Rozmilczam się na wiele głosów…

Dnia 29 października 2012 roku o g. 12.30w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej 34 została otwarta wystawa poświęcona życiu i twórczości poety, związanego z naszym regionem – ks. Jerzemu Hajdudze.  Przybyła licznie młodzież z Gimnazjum nr 9 pod opieką nauczycielki – polonistki. Z zainteresowaniem wysłuchała ona fragmentów ciekawej biografii poety - kapłana, kapelana szpitala, obecnie posługującego w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Odczytane zostały również wiersze Hajdugi, które poruszyły bogactwem tematyki i głębią wewnętrznych przeżyć, dostarczyły wzruszeń, pobudziły do refleksji.

Ostatnia zmiana: 2012-11-09

IX Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej „ W ogrodach moich…” /Barbara Trawińska/

6 lutego w bibliotece -  Filii nr 10 odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, organizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był on twórczości znanej w gorzowskim środowisku kulturalnym poetce  - Barbarze Trawińskiej, autorce takich tomików jak: „Wyciszenia”, „Postarzał się czas”, „Maluję popiołem ognia”, „Ogrody codzienności”, „A może jestem inną trawą”.
Konkurs, jak co roku, wzbudził ogromne zainteresowanie uczniów gorzowskich szkół podstawowych i gimnazjów, do których był adresowany. Poprzedzony cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji Barbary Trawińskiej, zainspirował do recytacji wiele młodych osób, gotowych odszukać własną, osobistą interpretację jej wierszy.

Ostatnia zmiana: 2012-02-14

W ogrodach moich…

21 października 2011 roku w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej 34 miało miejsce otwarcie wystawy, poświęconej znanej i cenionej, szczególnie w regionie lubuskim, poetce - Barbarze Trawińskiej. W uroczystości uczestniczyła licznie przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9, a jej gościem specjalnym była sama poetka.  

Pani Basia Trawińska interesująco opowiadała o swoim życiu a także o tym, w jaki sposób rodzi się poezja. Starała się uczulić młodych ludzi na to, co się dzieje dookoła. Przekonywała, że wiele napotkanych zjawisk, a zwłaszcza przeżycia osobiste,  stają się motywem do tworzenia. Uczestnicy mieli okazję zadać poetce pytania - byli ciekawi, skąd czerpie inspiracje do tworzenia, i od jak dawna zajmuje się pisaniem wierszy. Poetka wyjaśniła też, jak przebiega proces twórczy i jak wygląda droga młodego, zdolnego twórcy do momentu ukazania się jego pierwszego tomiku wierszy. Szczególnie zainteresowało to młodych adeptów sztuki z Kółka Poetyckiego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 9 pod kierunkiem p. Jolanty Gładkowskiej.

Ostatnia zmiana: 2011-11-04

VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej pod hasłem: „W posąg się zmieniam z boskich wyroków…” (Kazimierz Furman)

28 lutego w bibliotece - Filii nr 10 odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, organizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był poezji Kazimierza Furmana. Przebiegał pod hasłem: „W posąg się zmieniam z boskich wyroków…”

Konkurs ten miał na celu nie tylko promowanie kultury języka polskiego czy upowszechnianie kultury słowa, ale przede wszystkim przybliżenie poezji, nieżyjącego już poety Kazimierza Furmana.

Dlatego cieszy fakt, że - jak co roku - wzbudził ogromne zainteresowanie uczniów gorzowskich szkół podstawowych i gimnazjów, do których był adresowany. Poprzedzony cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji Kazimierza Furmana „przyciągnął” aż 42 osoby, gotowe odszukać własną, osobistą interpretację jego wierszy. Wszyscy uczestnicy tej edycji zaprezentowali bardzo wysoki poziom recytacji, co z jednej strony ucieszyło jury a z drugiej stało się przyczyną dość burzliwych dyskusji, komu przyznać główne nagrody.

Ostatnia zmiana: 2011-03-07

12