YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 10

FILIA NR 10 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych 
Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Borejkowo)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Mirosława Kurzawa
Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Pomorska 34 
Telefon: 95 727 80 52 
E-mail: filia10@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 
                                           środa: 10.00 - 15.00


12

„Któż cię opisze ziemio moja…”

Dnia 20.10.2017 r. w Filii nr 10 miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej życiu i twórczości znanej gorzowskiej pisarki – Stanisławy Plewińskiej, autorce tomików: Polny kwiat (1976), Kłosy (1981), Mój dom wapnem malowany (1988), Przyloty, odloty (2005), Świat był piękny, a ludzie niezgorsi. Córka trzech matek (2008). Na otwarcie wystawy przybyła licznie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 pod opieką nauczycielki – polonistki. Młodzi ludzie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów ciekawej biografii poetki, której życie do wojny, jak i w czasie okupacji oraz po wojnie,  było związane ze wsią – z pracą na roli. Odczytane zostały wiersze wyrastające z jej przeżyć i doświadczeń, z trudnego życia, pełnego cierpień i niepokojów, utrwalające odchodzący w przeszłość i zmieniający się model kulturowy, w którego centrum było umiłowanie ziemi, domu rodzinnego i wartości religijnych. Jest to już piętnasta z kolei wystawa promująca pisarzy regionalnych, która zainaugurowała cykl lekcji bibliotecznych - w ramach regionalnych ścieżek edukacyjnych, prowadzonych od lat przez Filię nr 10, mających kształtować postawę identyfikacji młodzieży z „małą ojczyzną” i pozwalających wzmocnić emocjonalne więzi młodych ludzi z miejscem, w którym żyją. Cykl lekcji zakończy konkurs recytatorski poświęcony tej poetce - w lutym 2018 roku. Serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia.


„Jestem częścią miasta i jego cienia…” - wystawa poświęcona Zdzisławowi Morawskiemu

Dnia 21 października o godz. 12.45 w Filii nr 10 miało miejsce otwarcie wystawy, poświęconej życiu i twórczości gorzowskiego poety i prozaika – Zdzisława Morawskiego. Był on pisarzem, który wypowiadał się w licznych formach i gatunkach. Wydał 15 zbiorów poezji, był autorem czterech powieści (m.in. „Pałac ślubów” - powieść niepublikowana z 1987; rękopis znajduje się w zbiorach WiMBP  w Gorzowie), napisał jedenaście sztuk teatralnych, kilka słuchowisk, pisał recenzje teatralne i artykuły o kulturze. Na spotkanie przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 pod opieką polonistki - p. Joanny Góreckiej. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę i wysłuchali kilku ciekawostek z jego życia. Odczytane zostały jego wiersze, które zmusiły młodzież do zastanowienia się, co poeta chciał  w nich przekazać. Wystawa zapoczątkowała cykl regionalnych lekcji bibliotecznych, poświęconych Zdzisławowi Morawskiemu, który zakończy się konkursem recytatorskim w lutym przyszłego roku.


„Ja to miasto naprawdę kocham (…)”, czyli… XIII Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej

18 marca w bibliotece -  Filii nr 10 odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tym roku poświęcony był on poezji Ireny Dowgielewicz, która przez ponad 30 lat była związana z Gorzowem. Mamy więc prawo uważać ją za gorzowiankę i to wybitną, zyskała bowiem rozgłos ogólnokrajowy. O jej twórczości pisali najwybitniejsi polscy krytycy.
Jej poezja wciąż urzeka współczesnego czytelnika, tak więc konkurs wzbudził duże zainteresowanie nie tylko gorzowskich uczniów.
Konkurs – jak co roku - poprzedzony był cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji Ireny Dowgielewicz, co zainspirowało do recytacji wiele młodych osób, gotowych odszukać własną, osobistą interpretację jej wierszy.


XII Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej „Lesie, ojcze mój…”

6 lutego w Filii nr 10 odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był on twórczości romskiej poetki - Bronisławy Wajs Papuszy, której wiersze są wyrazem swoistego rozdarcia pomiędzy tęsknotą za dawnym światem wolnego życia w taborze, a pochwałą decyzji o osiedleniu się. Chwyta za serce zaskakująca metaforyka jej utworów, czasami nawet naiwność skojarzeń, ból, tęsknota i wspomnienie wolności…  

Papusza należała do Związku Literatów Polskich. Jej wiersze doczekały się przekładów na języki: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, szwedzki, włoski. Jej legenda wciąż urzeka współczesnego czytelnika, tak więc konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród gorzowskich uczniów.


XI Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej

21 lutego w Filii nr 10 odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był on twórczości Józefy Pawłowskiej, autorki następujących tomików: „Wiersze” (razem z Eugenią Modelewską, 1987), „W serce ugodzona” (1987), „Miłości barwa” (1991, 1995), „Światło w ciemności” (1997), „U progu 2000 roku – moje pięć jubileuszy” (2000),„Plon drogi krzyżowej - mojego życia” (2012).  Wiersze tej poetki poruszają bogactwem tematyki, prostotą słowa a jednocześnie głębią wewnętrznych przeżyć, dostarczają wzruszeń, pobudzają do refleksji, stąd konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród gorzowskich uczniów.

Ostatnia zmiana: 2014-03-08

„Pierwsza jest miłość…”- otwarcie wystawy poświęconej Józefie Pawłowskiej

Dnia 18 października 2013 roku o g. 12.30 w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej 34 została otwarta wystawa poświęcona życiu i twórczości gorzowskiej poetki – Józefie Pawłowskiej, autorce następujących tomików: „Wiersze” (razem z Eugenią Modelewską, 1987), „W serce ugodzona” (1987), „Miłości barwa” (1991, 1995), „Światło w ciemności” (1997), „U progu 2000 roku – moje pięć jubileuszy” (2000), „Plon drogi krzyżowej - mojego życia” (2012).  Na otwarcie wystawy przybyła licznie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 pod opieką nauczycielki – polonistki. Młodzi ludzie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów ciekawej biografii poetki, mieszkającej w Gorzowie Wlkp. od 1948 roku. Odczytane zostały jej wiersze, które poruszyły bogactwem tematyki i głębią wewnętrznych przeżyć, dostarczyły wzruszeń, pobudziły do refleksji.

Ostatnia zmiana: 2013-10-30

X Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej „Rozmilczam się na wiele głosów…” / ks. J. Hajduga/

8 lutego w bibliotece -  Filii nr 10 odbył się jubileuszowy, już X Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, zorganizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był on twórczości ks. Jerzego Hajdugi,autora wielu tomików poetyckich, sztuk teatralnych, licznych felietonów oraz innych form publicystycznych i literackich. Obecnie ks. Jerzy Hajduga pracuje w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Jego poezja ma już swoje trwałe miejsce nie tylko wśród poezji kapłańskiej, i nie tylko w naszym regionie.

Konkurs, jak co roku, wzbudził duże zainteresowanie wśród gorzowskich uczniów. Poprzedzony cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji ks. Jerzego Hajdugi, zainspirował do recytacji wiele młodych osób, gotowych odszukać własną, osobistą interpretację jego wierszy.

Ostatnia zmiana: 2013-02-19

Rozmilczam się na wiele głosów…

Dnia 29 października 2012 roku o g. 12.30w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej 34 została otwarta wystawa poświęcona życiu i twórczości poety, związanego z naszym regionem – ks. Jerzemu Hajdudze.  Przybyła licznie młodzież z Gimnazjum nr 9 pod opieką nauczycielki – polonistki. Z zainteresowaniem wysłuchała ona fragmentów ciekawej biografii poety - kapłana, kapelana szpitala, obecnie posługującego w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Odczytane zostały również wiersze Hajdugi, które poruszyły bogactwem tematyki i głębią wewnętrznych przeżyć, dostarczyły wzruszeń, pobudziły do refleksji.

Ostatnia zmiana: 2012-11-09

IX Międzyszkolny Konkurs Poezji Regionalnej „ W ogrodach moich…” /Barbara Trawińska/

6 lutego w bibliotece -  Filii nr 10 odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej, organizowany pod patronatem WiMBP w Gorzowie Wlkp. W tej edycji poświęcony był on twórczości znanej w gorzowskim środowisku kulturalnym poetce  - Barbarze Trawińskiej, autorce takich tomików jak: „Wyciszenia”, „Postarzał się czas”, „Maluję popiołem ognia”, „Ogrody codzienności”, „A może jestem inną trawą”.
Konkurs, jak co roku, wzbudził ogromne zainteresowanie uczniów gorzowskich szkół podstawowych i gimnazjów, do których był adresowany. Poprzedzony cyklem regionalnych lekcji bibliotecznych poświęconych życiu i poezji Barbary Trawińskiej, zainspirował do recytacji wiele młodych osób, gotowych odszukać własną, osobistą interpretację jej wierszy.

Ostatnia zmiana: 2012-02-14

W ogrodach moich…

21 października 2011 roku w Filii nr 10 przy ul. Pomorskiej 34 miało miejsce otwarcie wystawy, poświęconej znanej i cenionej, szczególnie w regionie lubuskim, poetce - Barbarze Trawińskiej. W uroczystości uczestniczyła licznie przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9, a jej gościem specjalnym była sama poetka.  

Pani Basia Trawińska interesująco opowiadała o swoim życiu a także o tym, w jaki sposób rodzi się poezja. Starała się uczulić młodych ludzi na to, co się dzieje dookoła. Przekonywała, że wiele napotkanych zjawisk, a zwłaszcza przeżycia osobiste,  stają się motywem do tworzenia. Uczestnicy mieli okazję zadać poetce pytania - byli ciekawi, skąd czerpie inspiracje do tworzenia, i od jak dawna zajmuje się pisaniem wierszy. Poetka wyjaśniła też, jak przebiega proces twórczy i jak wygląda droga młodego, zdolnego twórcy do momentu ukazania się jego pierwszego tomiku wierszy. Szczególnie zainteresowało to młodych adeptów sztuki z Kółka Poetyckiego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 9 pod kierunkiem p. Jolanty Gładkowskiej.

Ostatnia zmiana: 2011-11-04

12