YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 6

FILIA NR 6 - BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH 


Wypożyczalnia dla dorosłych

Czytelnia książek i czasopism dla dorosłych


Kierownik: Teresa Kosiba 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Śląska 78 

Telefon: 95 727 80 51

E-mail: filia6@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 12.00 - 18.00

            środa 10.00-15.00Bombki szydełkowe

Wkrótce święta Bożego Narodzenia i z myślą o nich - 7 listopada 2017 w Filii nr 6 odbyły się warsztaty rękodzieła „Bombki szydełkowe”, które poprowadziła Bożena Radej. W zajęciach wzięły udział panie, które już szydełkują na co dzień różne rzeczy, ale bombki , to coś nowego czego chciały się nauczyć. Warsztaty miały na celu pokazać, jak wykonać efektowną bombkę o prostym wzorze składającym się ze słupków i łańcuszków. Ile czasu potrzeba na zrobienie bombki? Okazuje się, że około 2-3 godzin na początek , a później to może godzinka wystarczy. Wszystkie uczestniczki warsztatów otrzymały jednakowy schematy bombki, według którego szydełkowały. Pomocą służyła Bożena Radej, która przy okazji zaprezentowała zrobione przez siebie przepiękne bombki i śnieżynki. Motywacja do pracy więc była duża, aby takie „cudeńka” samej wydziergać.


Świeczniki, lampiony

26 września 2017 r. w Filii nr 6 odbyły się kolejne warsztaty decoupage, które prowadziła pani Małgorzata Murowicka. Tym razem tworzyłyśmy świeczniki na bazie szklanych kielichów i wazoników, oklejając je papierem ryżowym z motywami kwiatowymi. Ponieważ wieczory bywają coraz dłuższe, fajny, klimatyczny lampion na pewno poprawi nam nastrój i doda ciepła naszym wnętrzom. Warsztaty bardzo się podobały.

Zapraszam szydełkujące panie na warsztaty „Bombki szydełkowe”, które odbędą się w bibliotece 7 listopada 2017.


Talerze i miseczki w decoupage

W ramach Tygodnia Bibliotek 2017 w Filii nr 6 odbyły się 8 i 9 maja warsztaty decoupage. Na zajęciach, które poprowadziła Pani Małgorzata Murowicka, uczestniczki warsztatów ozdabiały szklane talerze i miseczki. Kolorowe farby wraz z motywami owoców, kwiatów i motyli, pięknie prezentowały się na naczyniach, a efekt popękanej porcelany dodał im uroku. Warsztaty bardzo się podobały i we wrześniu zapraszamy na kolejne zajęcia.


Warsztaty decoupage

6-7 marca 2017 r. odbyły się pierwsze w tym roku warsztaty decoupage. Kontynuujemy te formę zajęć już drugi rok i ciągle sprawiają nam one dużą przyjemność. Warsztaty poprowadziła zaprzyjaźniona z biblioteka Pani Małgosia Murowicka, która pokazała nam, jak można ładnie ozdobić chusteczniki. Było malowanie paletą farb, klejenie żelazkiem i zdobienie spękaniami. Wszystkie chusteczniki wyszły piękne. Najmłodsza uczestniczka warsztatów 12-letnia Gabrysia też wykazała się zmysłem artystycznym i wykonała bardzo ładną deskę.


Życie zaczyna się na emeryturze… o podróży do Indii i Nepalu – opowiadała Marianna Fankidejska

7 lutego 2017 r. w Filii nr 6 odbyło się kolejne spotkanie z zaprzyjaźnioną pasjonatką podróży – Marianną Fankidejską, która tym razem opowiadała o Indiach i Nepalu. Była tam dwukrotnie i jak powiedziała – z pewnością jeszcze się tam wybierze, bo Indie fascynują swoją odmiennością i zupełnie różnym od naszego spojrzeniem na świat. Skrajności są widoczne niemal na każdym kroku. Wspaniała architektura świątyń i pałaców sąsiaduje z ubóstwem i nędza na ulicach. Fascynująca przyroda i bliskość wszechobecnych małp niejednego turystę wprawiły w zdumienie, wywołując zabawne sytuacje. Pomimo widocznej biedy, na twarzach ludzi widać uśmiech, i jak mówi nasza podróżniczka - ludzie są przyjaźnie nastawieni.


Spotkanie z Łucją Fice - gorzowską poetką i pisarką

W dniu 22 listopada 2016 r. w Filii nr 6 z czytelnikami spotkała się Pani Łucja Fice – gorzowska poetka i pisarka. Spędziła 12 lat poza krajem, pracując jako opiekunka w Anglii i Niemczech. Emigracja nie była traumą, ale doświadczeniem, z którego urodziły się powieści „Przeznaczenie” i „Wyspa starców”. Jeżeli coś się przeżyje, to lepiej można oddać  te emocje – powiedziała Łucja Fice. Moimi bohaterkami są kobiety dojrzałe - pielęgniarki, opiekunki, matki, żony i babcie, które dorabiają do renty,  aby utrzymać siebie i rodziny w kraju. Praca opiekunki, to nie bułka z masłem, ale z g... - stwierdziła pisarka starając się przekazać bolesna prawdę. Wszystko ma oczywiście swoje plusy i minusy. Nie bez znaczenia jest fakt, że praca daje wolność i pewność siebie kobietom. Same decydują o swojej przyszłości. Tak jest w przypadku głównej bohaterki Gabrysi, która podejmuje walkę z przeciwnościami losu, jest przez to bardzo wiarygodna i budzi naszą sympatię.


Bombki w decoupage

11 października 2016 r. w Filii nr 6 odbyły się warsztaty decoupage, które prowadziła Pani Krystyna Skórska-Michno. Pomimo, że do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze blisko dwa miesiące, to już teraz robiłyśmy świąteczne bombki, aby spokojnie przygotować nowe dekoracje na choinki. Dla niektórych pań były to pierwsze warsztaty, ale poradziły sobie z tym doskonale. Bombki wyszły bardzo efektownie, co widać na zamieszczonych zdjęciach.


Doniczki w decoupage

21 czerwca 2016 r. w Filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbyły się kolejne warsztaty twórcze decoupage, które prowadziła Pani Małgorzata Flajszer. Tym razem ozdabiałyśmy gliniane doniczki. Pomysłów było wiele i  inwencji twórczej uczestniczkom nie zabrakło. Było świecowanie, nakładanie kilku warstw farb i kleju oraz przecieranie. Po raz pierwszy spróbowałyśmy zrobić spękania, które dają efekt postarzenia przedmiotu. Wszystkie doniczki wyszły bardzo ładnie i wypełnione bujną zielenią, pięknie ozdobią nasze parapety okienne.


Trochę o historii naszego miasta

9 czerwca 2016 r. w bibliotece miało miejsce spotkanie uczniów kl. V Szkoły Podstawowej nr 10 pod opieką Jolanty Jarosz z przewodniczącą Klubu Pioniera Panią Zofia Nowakowską. Choć  pionierów jest coraz mniej i wśród nich nie ma już nikogo, kto był w pierwszej grupie przybyłych do Gorzowa Polaków,  to pamięć o nich nie zaginie.  Pani Nowakowska  od 40 lat z uporem i wielka determinacją pracuje nad dokumentami, zbiera wspomnienia  pionierów i ich rodzin aby pozostał ślad dla przyszłych pokoleń. Nawiązane przed laty przyjaźnie ciągle owocują, a  dzieci nieżyjących już pionierów spotykają się z p. Z. Nowakowska raz  w miesiącu.  Uczniowie SP 10 mieli okazję wysłuchać  prelekcji  o początkach administracji w Gorzowie Wlkp.,  a także o jej przyjaźni z  Florianem Kroenke, który był  pierwszym starostą naszego miasta.  Na spotkaniu zakupiono książki Dariusza A. Rymara „Gorzów-stolica Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1950” dedykowane pamięci Floriana Kroenke oraz  Zofii Nowakowskiej.


Warsztaty decoupage

10 maja 2016 r. w Filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbyły się warsztaty rękodzieła techniką decoupage 3D. Zajęcia, które polegały na zdobieniu przyniesionych ze sobą butelek prowadziła Pani Małgorzata Flajszer. Piękna majowa pogoda zachęciła nas do sięgania po słoneczne kolory żółci słoneczników, cytryn oraz soczystej zieleni. I nie zawiedliśmy się, efekt był imponujący. Karafki pięknie będą się prezentowały w naszych domach i cieszyły oczy obdarowanych nimi, bo to dobry pomysł na prezent.