YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 4

FILIA NR 4 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Komnata Ducha Bajducha)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Elżbieta Nieznańska 

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Słoneczna 63 

Telefon: 95 727 80 61

E-mail: filia4@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 
                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-10-27


Czytanie Rocznicowe w Filii nr 4 - „Życie to największy bal maskowy”

16 listopada 2017 r. w 7 rocznicę śmierci fraszkopisarza  Jana Grossa w Filii nr 4 odbyło się spotkanie miłośników fraszki i twórczości autora pt. „Życie to największy bal maskowy”. Jan Gross zaczął pisać w latach 1956–1957 podczas służby wojskowej. Jego pierwsze fraszki ukazały się drukiem w tygodniku "Kaktus" w 1958 roku. W Gorzowie Wlkp. zamieszkał w 1970 roku. Pisał fraszki, wiersze, aforyzmy, limeryki oraz inne utwory zaliczane do małych form literackich. Uprawiał również twórczość dla dzieci. Jego utwory były publikowane w czasopismach: Karuzela Przekrój, tygodnik Kulturalny, Szpilki, Nadodrze, Gazeta Lubuska, Stilon Gorzowski, Ziemia Gorzowska i Pegaz Lubuski. Utwory Jana Grossa były również wielokrotnie emitowane na antenie Polskiego Radia w programie ogólnopolskim oraz w rozgłośniach regionalnych, a także zamieszczane w podręcznikach szkolnych i w wielu antologiach. Był laureatem wielu ogólnopolskich konkursów na małe formy literackie. W jego twórczym dorobku jest 19 tomików z fraszkami i aforyzmami dla dorosłych oraz dla dzieci.


„Pasje Czytelników” w „Galerii Słonecznej”

Pomimo szalejącego „Ksawerego”, w dniu 5 października 2017 r. odbył się wernisaż wystawy pt. „Pasje Czytelników”. Prace swoje udostępniły: Irena Klepuszewska – obrazy malowane igłą, Grażyna Puczyłowska – wyszywane obrusy, Halina Talarczyk – szydełkowe serwety, haftowane serwety i serwetki, Genowefa Wojnar – haftowane obrusy, Krystyna Schmidt – obrazy wyszywane metodą krzyżykową, Ewa Gadomska i Czesława Rak – dzianinę, obrazy i serwety, Halina Rodak – ekologiczną biżuterię i Karolina Kaczmarek – serwety z haftem richelieu i zapachowe gadżety. Na wystawie znalazły się ozdoby bożonarodzeniowe: bombki i anioły. Wszystkie Panie serdecznie zapraszają do oglądania i podziwiania swoich prac do końca roku.


„BADYLove KADRY” Renaty Stankiewicz w „Galerii Słonecznej”

W dniu 22 maja 2017 r. o godz. 17 w Galerii Słoneczna Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbył się wernisaż wystawy fotografii Renaty Stankiewicz pt. „BADYLove KADRY”.  Autorka prac urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim, tu mieszka i pracuję jako nauczycielka w jednej ze szkół podstawowych. Ponad 25 lat kształci kolejne pokolenia Gorzowian. Fotografia to Jej największa pasja. Nie wyobraża sobie życia bez aparatu fotograficznego i robienia zdjęć. To jest miłość od pierwszego… pstryknięcia. Zaczynała od fotografii analogowej i miłość do obrazu ze starych, manualnych szkieł pozostała mi do dziś. Stara się uwieczniać piękno przyrody o każdej porze roku i dnia. To właśnie na łonie natury odnajduje siebie, spokój i wytchnienie od codzienności. Fotografuje także miejsca w których była, tworzy fotoreportaże, próbuje swoich sił w fotografii ciążowej i noworodkowej, ale zaczynała od roślin i to im poświęca swoją pierwszą, autorską WYSTAWĘ.


Czytanie Rocznicowe w Filii nr 4 – „Jeszcze się serce twe ku mnie nachyli”

W 34 rocznicę śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny – 7 lutego 2017 r. w Filii nr 4 WiMBP z cyklu Czytanie Rocznicowe odbyło się otwarte spotkanie pasjonatów i miłośników poezji. Spotkanie poprowadziły Krystyna Jarosz i Beata Patrycja Klary. Kazimiera Iłłakowiczówna była wyjątkową jak na swoje czasy kobietą. Niezależna, wykształcona, inteligentna i niezwykle zdolna, zaskarbiła sobie szacunek, respekt i sympatię największych sław pokolenia dwudziestolecia międzywojennego. Często porównywana z Marią Pawlikowską - Jasnorzewską, jednak na zasadzie kontrastu. Poeta była jedną z największych indywidualności epoki dwudziestolecia międzywojennego.


„Drzewa” Bronka Pilicha w „Galerii Słonecznej” Filii nr 4

W dniu 26 stycznia 2016 r. o godz. 17 w Galerii Słoneczna Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Bronisława Pilicha pt. „DRZEWA”. Artysta urodził się w Drezdenku w 1964r, od 1970r. mieszka w Gorzowie. Dwie jego największe pasje to fotografia , którą zainteresował się w 1978r. oraz malarstwo towarzyszące mu już od pierwszych klas szkoły podstawowej a nawet podczas służby w wojsku. Pierwsze obrazy na płótnie powstały w roku 2005. Od tego czasu prezentował swoją twórczość biorąc udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Obcowanie ze sztuką nauczyło go innego postrzegania świata. Przede wszystkim odnalazł w niej sposób na kreowanie własnej osobowości. Od roku 2011 wraz z przyjaciółmi tworzy grupę twórczą „Zakaz Parkowania”.


Czytanie Rocznicowe w Filii nr 4 – Bądź Pozdrowiona Chwilo

W 27 rocznicę otrzymania przez Wincentego Różańskiego Nagrody Międzynarodowego Listopada, w dniu 7 listopada 2016 r. w Filii nr 4 odbył się kolejny wieczór poetycki z cyklu Czytanie Rocznicowe. Wincenty Bolesław Różański, znany jako Witek – outsider poezji polskiej; był przyjacielem Edwarda Stachury, który uczynił go również jednym z bohaterów powieści "Cała Jaskrawość". Różański uznawany jest przez wielu za jednego z najoryginalniejszych twórców, nigdy nie ulegającego prądom literackim, piszącego tak, "jak się oddycha".

E. Nieznańska.


„Nie szumcie wierzby nam” - wieczór słowno-muzyczny w Filii nr 4

W Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. ul. Słoneczna 63 w dniu 11.10.2016. odbył się wieczór słowno - muzyczny w wykonaniu Teatru Maski i Twarze oraz zespołu WENA z Klubu Pogodna Jesień Miejskiego Centrum Kultury pt. „Nie szumcie wierzby nam”. Scenografia i reżyseria Jolanta Szeliga - Bujak, oprawa muzyczna Wanda Kawka. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie, a śpiewane piosenki z Powstańczej Warszawy wzruszały do łez uczestników wieczoru.


„Przestrzenie fantastyczne” w Galerii Słonecznej Filii nr 4

W dniu 29 września 2016 r. w WiMBP Filia nr 4 - „Galeria Słoneczna” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Iwony Wolińskiej- „Przestrzenie fantastyczne”.

Autorka wystawy z wykształcenia polonista i bibliotekoznawca, nauczyciel Zespołu Szkół

Budowlanych i Samochodowych. Z zamiłowania zajmuje się twórczością artystyczną: malarstwem i ceramiką. Przygoda ze sztuką jest jej pasją i radością. W swej twórczości wykorzystuję wiele niestandardowych materiałów, budując układy o bogatej fakturze. To właśnie tworzenie abstrakcji z przedmiotów oryginalnych, organicznych lub po prostu niepotrzebnych sprawia Iwonie Wolińskiej wiele satysfakcji. Stara się za pomocą swoich prac wzbogacać odbiorcę swą wrażliwością, niespokojną wyobraźnią i odkryć przed nim rzeczywistość piękną, nasyconą radością życia i energią.


Gorzów pracuje nad formą w Filii nr 4

22 września 2016 r. o godz.16 w Filii nr 4 WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie w ramach Konsultacji Gminnego Programu Rewitalizacji. Z mieszkańcami Osiedla Słonecznego spotkała się Radna Rady Miasta i Przewodnicząca Komisji Gospodarki i Rozwoju Marta Bejnar-Bejnarowicz. Głównym tematem dyskusji był Budżet Obywatelski 2017.

E. Nieznańska


Nowe oblicze Filii nr 4

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Administracją Domów Mieszkalnych nr 5 odnowiła elewację lokalu Biblioteki – Filii nr 4 na Osiedlu Słonecznym. Autorami projektu i wykonawcami prac byli młodzi artyści Przemysław Szydłowski i Dawid Majgat.