YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 3

FILIA NR 3 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Kota Filemona)

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Marta Szembek

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Bohaterów Westerplatte 10 

Telefon: 95 727 80 48

E-mail: filia3@wimbp.gorzow.pl


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00„Bogdanieckie klimaty” – wernisaż wystawy malarstwa regionalnego

Bogdaniec to miejsce niezwykłe i pełne uroku, promieniujące na Gorzów pasją życia i potencjałem twórczym - skutecznie przekonali nas o tym bohaterowie naszej najnowszej wystawy. 9.11.2017 r. odbył się  niezapomniany wernisaż pełen jaskrawych kolorów, śpiewu i poezji, życzliwości i… poczucia humoru.

Gwiazdą wieczoru były bogdanieckie „Jagienki”, wspaniały wielokrotnie nagradzany nie tylko w naszym regionie zespół śpiewaczy pod kier. muz. Jana Piśko. Nie sposób było oprzeć się ich urokowi i stać nieruchomo pod ścianą – muzyka rozkołysała wszystkich bez wyjątku. Dopełnieniem bogdanieckiego święta w naszej galerii była prezentacja ludowych wierszy Janiny Cytlak opiewających piękno jej ukochanych rodzinnych stron.


Dyplomantki Liceum Plastycznego w Galerii na Piaskach

„Wystawa prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego w Gorzowie Wlkp.” jest okazją do zaprezentowania głosu młodszego pokolenia w dorobku współczesnych sztuk wizualnych (inaczej op-art, czyli z ang. optical art.-sztuka wzrokowa, wizualizm).

Wernisaż wystawy w dn. 26.09.2017 r. poprowadził Leszek Jakubowski, nauczyciel projektowania graficznego, przybliżając zgromadzonym nie tylko sylwetki tegorocznych dyplomantek, ale także kulisy procesu powstawania ich prac oraz samych egzaminów dyplomowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, dla których świeże spojrzenie na otaczający świat i ludzi jest atutem.

Ekspozycja czynna będzie do końca października br. 

 


„Fotografie z szuflady” – wernisaż Mariana Łazarskiego i Ryszarda Patorskiego

Galeria na Piaskach nawet w okresie wakacyjnym potrafi zaskoczyć naszych czytelników interesującą ekspozycją. 4.08.2017 r. odbył się wernisaż pt. „Fotografie z szuflady”. Wystawa ta jest efektem porządkowania przez autorów negatywów z ich prywatnych archiwów z lat 70 – 90 ub. wieku zogniskowanych wokół plenerów fotograficznych organizowanych przez Ryszarda Tomczuka z Drezdenka. W plenerach tych, poza M. łazarskim i R. Patorskim brali udział także m.in. Waldemar Kućko, Jerzy Szalbierz, Józef Czerniewicz oraz Janina Trojan.

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii – ekspozycja potrwa do 22.09 br.


„Gorzowskie podwórka i bramy” – wernisaż wystawy malarstwa Augustyna Jagiełło

To była niekłamana przyjemność – gościć w Galerii na Piaskach grono wielbicieli malarstwa gorzowskiego artysty, Augustyna Jagiełło, a także i jego samego. 23.06.2017r. odbył się uroczysty wernisaż dający początek ekspozycji obrazów przedstawiających niedoceniane zazwyczaj miejsca w naszym mieście. Kolekcja ponad trzydziestu prac z lat 2015-2017, dotychczas nigdzie nie publikowanych, będzie cieszyć oczy odwiedzających naszą galerię czytelników nie tylko pięknymi barwami, ale przede wszystkim dbałością o szczegóły architektoniczne – łatwe do docenienia nawet dla mało wprawnych odbiorców sztuki.


„Przestrzenie Tekstu” – wernisaż wystawy prac Tomasza Madajczaka

W związku z Międzynarodowym Dniem Książki oraz Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek Galeria na Piaskach od 12.05.2017 r. gości niezwykłą wystawę. Fotografie i grafiki przedstawiają impresje na temat tekstu i jego percepcji, zarówno intelektualnej jak i duchowej. Kluczem do odczytywania prac są fragmenty tekstów Chuang-Tzu oraz  Ivan’a Illich’a tłumaczone na potrzeby wystawy przez Agatę Kluźniak.


Kuchenne… inspiracje

W przedświątecznej atmosferze, z wiosną za oknami, myślami coraz częściej jesteśmy przy wspólnym spędzaniu czasu przy stole, z rodziną i przyjaciółmi. Jak zatem zaskoczyć swoich najbliższych serwując im pyszne potrawy tradycyjnie przyrządzone z sercem, ale także z lekkością i polotem dobrych nowych trendów kulinarnych? 7.04.2017 r. naszym gościem była, znana naszym czytelnikom m.in. z niedawnej serii publikacji w Gazecie Lubuskiej, Małgorzata Kijowska – gorzowianka, autorka bloga www.daylicooking.pl. Podzieliła się z nami niektórymi spośród swoich nie-zwykłych przepisów na świetne dania (także wielkanocne). Przy okazji każdy z zebranych miał okazję porozmawiać z nią nie tylko o gotowaniu, czy prowadzeniu bloga, ale także o sztuce tworzenia fotografii kulinarnej, bardziej lub mniej popularnych gadżetach w kuchni czy choćby… o życiu celebrytów. Sporo emocji wywołała także lokalna impreza Festiwal Smaków Food Trucków, która zawitała do Gorzowa po raz pierwszy. Pani Małgosia ujęła uczestników naszego spotkania czarującym uśmiechem i brakiem dystansu w podejściu do drugiego człowieka, ale przede wszystkim dużym poczuciem humoru i apetytem na działanie. Na pewno już niedługo znów będzie o niej głośno. Trzymamy kciuki i… do zobaczenia!


Być kobietą...

„Słaba płeć, a jednak najsilniejsza, słaba płeć, a jednak najmocniejsza, wdzięk, szyk, charm, styl” – tak śpiewał o nas niegdyś Eugeniusz Bodo w filmie „Piętro wyżej”. Ale czy rzeczywiście kobiety są słabszą płcią? Niosą na swych barkach trud każdego dnia. To one dbają o ciepło domowego ogniska. To one zajmują się dziećmi nie rezygnując ze swej kariery zawodowej. To one nie mając czasu dla siebie nie śpią, nie odpoczywają i piją tylko zimną kawę. To dzięki nim mężczyzna może osiągnąć swój sukces. Kobiety są opiekuńcze, wspierające, wielozadaniowe. Tylko kobieta potrafi kochać bezwarunkowo! To właśnie ta „słaba płeć” potrafi być zarówno matką, żoną i kochanką. Kobieta jest wszystkim tym, czego każdy mężczyzna potrzebuje! Dlatego Dzień Kobiet powinien być CODZIENNIE!


„Naznaczone kolorem” - wernisaż wystawy Anny Marciniak i Grażyny Matusewicz - Malarstwo w XXX rocznicę Studia Plastyki

3.03.2017 r. Galeria na Piaskach miała przyjemność gościć dwie pasjonatki malarstwa, Annę Marciniak oraz Grażynę Matusewicz, których akrylowe obrazy jak wielobarwne egzotyczne ptaki pięknie zaprezentowały się w naszym wnętrzu. Zaproszeni goście w serdecznej atmosferze podziwiali prace obu pań, a rozmowy na temat sztuki przeplatane były poczęstunkiem w nastrojowej atmosferze. Wernisaż zainaugurował ekspozycję prac, która potrwa do 7.05.2017.

 

Zapraszamy do jej oglądania.


Bajkoterapia dla nauczycieli przedszkola

W ramach współpracy pomiędzy gronem pedagogicznym Przedszkola Miejskiego nr 30 a Filią nr 3 organizowane są nie tylko zajęcia z udziałem najmłodszych, ale także cenna wymiana zawodowych doświadczeń w pracy z dziećmi. 21.11.2016 r. odbyła się Rada Szkoleniowa PM 30 pt. Bajka jak lekarstwo. Bajkoterapia w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym w WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.

 

Podczas spotkania miała miejsce prezentacja pozycji bajkoterapeutycznych dostępnych w zbiorach WiMBP oraz krótkie ich omówienie w kontekście pracy pedagogicznej. Była to także świetna okazja do zaprezentowania przez bibliotekę naszych nowości, adresowanych głównie do małych czytelników i ich opiekunów. Dzięki wspólnemu działaniu na rzecz dobra najmłodszych jesteśmy w stanie wciąż podnosić poprzeczkę jakości naszych zajęć, a dzieci... mogą na tym tylko zyskać.


Wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Kołodziejczak pt. "Akwarele"

Dnia 7 kwietnia 2016 r. w Galerii na Piaskach odbył się wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Kołodziejczak pt. "Akwarele".
Autorka prac jest emerytowaną nauczycielką z dyplomem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.Maluje najczęściej akwarelami,akrylami i farbami olejnymi.Z pasją tworzy swoje obrazy i upowszechnia sztukę wśród różnych grup wiekowych.Prace jej przesycone są radością i optymizmem.Zajmuje się również ceramiką artystyczną.Jest twórczynią pierwszej orkiestry ceramicznej w kraju.Jak sama malarka mówi maluje od zawsze a jej motto brzmi "Jestem,żyję, tworzę, cieszę się chwilą i oby tak do starości". Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.