YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 2

FILIA NR 2 - BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH 


Wypożyczalnia dla dorosłych

Czytelnia książek i czasopism dla dorosłych 


p.o. kierownika:  Alicja Fabisz

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Mieszka I 50

Telefon: 95 727 80 47

E-mail: filia2@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Wystawa prac Bogumiły Skryckiej

W Filii nr 2 w najbliższych miesiącach tj. marcu i kwietniu można podziwiać twórczość Bogumiły Skryckiej (ikony oraz obrazy) pt. „W wolnej chwili…”. Ikony wykonane są techniką decoupaqe.  Jest to metoda zdobienia polegająca na przyklejeniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.   Autorka ekspozycji zapewnia, że można dekorować praktycznie wszystko np. meble, naczynia czy ściany. Natomiast obrazy wykonane zostały metodą enkaustyczną, która jest zarówno trudna, powolna i kosztowna. Polega na malowaniu farbami woskowymi za pomocą żelazka na specjalnym papierze. Technika ta była  znana już w starożytności. Przebywając na emeryturze pani Bogumiła w pełni wykorzystuje swój twórczy potencjał. Poza decoupaqe oraz enkaustyką posiada również inne pasje m.in. fotografię, pielęgnację ogrodu czy czytanie książek, z którymi związała się od 6 roku życia.


„Akwarela zamknięta w biżuterii – kwietna dolina”

„Akwarela zamknięta w biżuterii – kwietna dolina” to wernisaż wystawy biżuterii i obrazów malowanych akwarelą prezentowych w Bibliotece Filii nr 2. Izabela Berdowska, gorzowianka, z wykształcenia informatyk, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, natomiast z pasji – malarka, fotograf. Autorka wystawiała swoje prace nie tylko na terenie kraju, ale również poza jego granicami. Swoją pasję pogłębiała uczestnicząc na zajęciach w Studium Plastyki przy GDK w Gorzowie Wielkopolskim. W przeciągu zaledwie kilku lat stworzyła niezwykłą domową galerię malarstwa jak i biżuterii.

Artystka podczas wernisażu opowiadała o technikach wykorzystywanych w prezentowanych pracach. Spotkanie zakończyło się niespodzianką dla gości wernisażu przygotowaną przez autorkę. Podczas spotkania namalowała akwarelą trzy zakładki, które zostały rozlosowane przez uczestników wystawy. Osoby, które uczestniczyły w spotkaniu z artystką i jej twórczością pozostały pod urokiem jej prac i niebywałej osobowości. Wystawa prezentowana będzie do końca listopada w godzinach otwarcia biblioteki.


Ekspozycja malarstwa Wandy Mareckiej

W bibliotece Filii nr 2 wystawiona została ekspozycja malarstwa pt. „Gra w kolory” pani Wandy Mareckiej. Tematyka jest różnorodna, dotyczy martwej natury, kwiatów oraz pejzaży. Obrazy wykonane techniką olejną, ołówkiem, węglem i suchymi pastelami. Autorka zapytana skąd czerpie inspiracje, odpowiada – „Wszystko wokół nas zasługuje na pokazanie prawdziwego piękna”. Pani Wanda swój warsztat malarski doskonali w Sekcji Plastyki przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku pod kierunkiem E. Jaszkula jak i również w Studium Plastyki MCK prowadzonego przez Z. Siwka. Na wykładach autorka zapoznaje się z zasadami kompozycji, tworzenia iluzji przestrzeni w obrazie, interpretacji malarskiej i znaczenia światła w uzyskaniu ekspresji. Uczestniczyła w kilku wystawach poplenerowych, natomiast pierwszą wystawę indywidualną pokazała w klubie „Jedynka”. Ekspozycja, która znajduje się w Filii nr 2 tworzy piękne, pełne koloru i ciepła prace, które można obejrzeć do końca sierpnia br. w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy, a autorce obrazów życzy wielu sukcesów w swojej twórczej pracy.


Tydzień Bibliotek

W minionym tygodniu obchodziliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w tym roku przeprowadzono pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Celem wydarzenia jest zainteresowanie książką szerokiego kręgu odbiorców jak i podkreślenie roli zawodu bibliotekarza. Filia nr 2 w dniu 11 maja 2016 r. zorganizowała w bibliotece spotkanie. Po raz kolejny niezwykle miło było gościć naszych czytelników i współpracowników, którzy po wielu latach pracy zawodowej przeszli na zasłużoną emeryturę. Gościem specjalnym byłam pani Ewelina Bober (dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House). Pani dietetyk zaprezentowała ciekawą i pouczającą prezentację. Podczas rozmowy poruszono kwestie związane z zasadami zdrowego żywienia – co należy jeść a czego unikać. Wyjaśniono, jak istotny wpływ na zdrowie ma prawidłowy sposób odżywiania, jakich należy dokonać zmian w dotychczasowych nawykach żywieniowych oraz jak właściwie dbać o własne ciało.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólnie spędzony czas w bibliotece.


Rękodzieło w bibliotece

Od 1 maja br. w Filii nr 2 można obejrzeć nową ekspozycję rękodzieła pt. „Żyj z pasją i dziel się nią” pani Krystyny Rutkowskiej. Autorka od kilku lat pasjonuje się szydełkowaniem, haftem angielskim, richelieu i techniką filcowania. Prężnie działa w Klubie Kultury Jedynka, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wystawa składa się z różnego rodzaju serwet, mniejszych serwetek, bieżników i innych ozdób, które wyróżniają autorkę. Prace zaprezentowane w bibliotece są jednak jedynie niewielką częścią jej artystycznego dorobku. Pani Krystyna ma na swoim koncie szereg wyróżnień, ale najcenniejsze to zdobycie I miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Igłą Malowane”. Rękodzieło to odpoczynek, sposób na spędzenie wolnego czasu. Autorce naszej ekspozycji życzymy dalszych owocnych prac.

Filia nr 2 serdecznie zaprasza artystów o nietypowych pasjach, którzy chcieliby podzielić się swoim hobby. Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji w godzinach otwarcia biblioteki do końca czerwca.


Wystawa fotografii Celiny Sobków – „Znalezione na dnie szuflady”

Filia nr 2 zaprasza na wystawę fotografii Celiny Sobków – „Znalezione na dnie szuflady”. Zgromadzone prace możne oglądać do końca kwietnia br. w godzinach otwarcia biblioteki.

Celina Sobków – Tegoroczna maturzystka, uczennica III LO w Gorzowie Wlkp. Gra na gitarze, tańczy w zespole ludowym „Mali Gorzowiacy”. Jako tancerka reprezentuje kraj i polską kulturę, co wiąże się z częstymi podróżami, z których czerpie inspirację. Z fotografią związana od najmłodszych lat. Najważniejszym jest dla niej uchwycenie przemijającej chwili. Utrwala to, co wydaje się najbardziej interesujące. Za pomocą zdjęć może zaprezentować własny punkt widzenia a autorka robi to w sposób niezwykły, zamieniając zdjęcia w dzieło sztuki.


Wystawa świąteczna

Nowa ekspozycja, w której prym wiodą świąteczne symbole takie jak: anioły, bombki, gwiazdki, kartki świąteczne itp., można obejrzeć w godzinach otwarcia biblioteki w Filii nr 2 do 10 stycznia 2016 roku. Prezentowane prace są wykonane przez czytelników różnymi technikami, które nadają im urokliwy i niepowtarzalny świąteczny klimat.Serdecznie zapraszamy.

Alicja Fabisz


Wystawa Ireny Pisanko

Irena Pisanko autorka wystawy pt. „Obrazy haftem malowane” z cyklu „Pasje czytelników Filii nr 2.

Wyszywanie to  wielkie hobby, które trwa od wielu lat. Wyszywa haftem krzyżykowym, który nie jest trudny, ale czasochłonny i wymagający cierpliwości. Autorka pracuje nie tylko na gotowych wzorach co jest niewątpliwie łatwiejsze, ale przede wszystkim na czystej kanwie gdzie każdy krzyżyk musi zostać policzony. Kilka lat temu zafascynowała się malarstwem impresjonistów i postimpresjonistów, wyhaftowała kilka obrazów m.in. Vincenta van Gogha i Claude Oscara Moneta. Również ważny dla Pani Ireny jest odpowiedni dobór kolorów. Barwy zostały dobrane samodzielnie na podstawie reprodukcji obrazów. To prawdziwe arcydzieło malowane nitką i igłą. Dziękujemy Pani Irenie Pisanko za udostępnienie swej kolekcji obrazów i kartek haftowanych. Gratulujemy kreatywności, talentu i cierpliwości oraz życzymy wytrwałości w rozwoju pasji.


Tydzień Bibliotek

W minionym tygodniu obchodziliśmy XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w tym roku przeprowadzony był pod hasłem „Wybieramy bibliotekę”. Celem tegorocznego tygodnia była promocja wypożyczalni oraz czytelnictwa. 13 maja 2015 roku Filia nr 2 zorganizowała spotkanie z byłymi pracownikami biblioteki, które przebiegało w sympatycznej atmosferze. Dzielono się doświadczeniami z długoletniej pracy w poszczególnych filiach oraz w innych działach naszej biblioteki. Czytanie książek zapewnia rozwój intelektualny. Pozyskanie nowej wiedzy jest źródłem wiary we własne możliwości, dodaje odwagi w codziennych zmaganiach. Czytelnictwo to najprostsza i najtańsza forma przyswajania wiedzy.Dziękuję wszystkim uczestnikom za miło spędzony czas. Zapraszam w przyszłym roku.

Alicja Fabisz


Pasje czytelników Filii nr 2

4.03.2015 r. odbyło się w naszej siedzibie przy ul. Mieszka I 50 pierwsze wiosenne spotkanie z cyklu „Pasje czytelników Filii nr 2”. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć p. Danutę Lisiecką, miłośniczkę dobrych książek i botanika ze wspaniałym podróżniczym zacięciem w jednej osobie. Pani Danuta od lat wraz z mężem, panem Andrzejem, realizuje pasję zwiedzania świata ilustrując swoje przeżycia w formie widowiskowych zdjęć i barwnych opowieści, które podziwia się z zapartym tchem (i nierzadko spontanicznym śmiechem). 

Spotkanie pozwoliło nam poznać nieco bliżej uroki przyrody i etnicznej różnorodności terenów Ameryki Północnej, gdzie możliwe jest spotkanie oko w oko z dziko żyjącym niedźwiedziem, łososie poławiane w miejscowych akwenach nie mają równego sobie smaku, a obozowanie na łonie natury czasem wiąże się z koniecznością polegania na broni palnej.