YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 2

FILIA NR 2 - BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH 


Wypożyczalnia dla dorosłych

Czytelnia książek i czasopism dla dorosłych 


p.o. kierownika:  Alicja Fabisz

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Mieszka I 50

Telefon: 95 727 80 47

E-mail: filia2@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00Wernisaż wystawy malarstwa i ceramiki Urszuli Kołodziejczak

Urszula Kołodziejczak jest autorką wystawy w Filii 2. Wernisaż malarstwa i ceramiki odbył się 11 października 2017 roku. Malarka i nauczycielka urodziła się w Jaworze, gdzie spędziła dzieciństwo do ukończenia szkoły podstawowej. Następnie uczyła się w liceum pedagogicznym we Wrocławiu, po czym studiowała historię sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od roku 1972 związała się na stałe z Gorzowem Wlkp. Maluje akwarele, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na kolorystykę, ale również gwasze i akryle. Poprzez swoje prace ukazuje filozofię życia i stanu ducha. Uczyła plastyki w gorzowskich szkołach, wykładała historię sztuki dla studentów. Aktualnie prowadzi liczne kursy; w klubach osiedlowych, szkołach, przedszkolach bibliotekach, domach kultury, świetlicach czy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Uczy podstaw rysunku, malowania a nawet prac ceramicznych. Jej zajęcia są atrakcyjne i rozwijają wrażliwość uczestników na piękno. Bierze również udział w licznych plenerach, działaniach plastycznych w przestrzeni miejskiej, realizuje wystawy indywidualne i zbiorowe. Jej prace znane są nie tylko w Gorzowie, lecz także w innych miastach województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego.


Wernisaż wystawy malarstwa pani Krystyny Puczyłowskiej

W minioną środę tj. 7.06.2017 r. w Bibliotece, Filii nr 2 odbył się wernisaż wystawy malarstwa pani Krystyny Puczyłowskiej. Autorka opowiedziała skąd i w jaki sposób malarstwo pojawiło się w jej życiu. Zamiłowanie do sztuki przejawiała już jako dziecko, ale swoją pasję mogła dopiero zrealizować po przejściu na emeryturę. Tworzy pejzaże, martwą naturę oraz maluje kwiaty, które uwielbia. Na obrazach ukazuje świat, w którym żyje i to co ją otacza. Stosuje technikę olejnego malarstwa sztalugowego, korzysta także z akwareli, gwasz i akryli. Autorka podkreśla, że malarstwo sprawia jej wielką radość gdyż wtedy nie myśli o problemach życia codziennego.


Tydzień Bibliotek

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w bieżącym roku został przeprowadzony pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. 10 maja 2017 r. Filia nr 2 zorganizowała spotkanie z czytelnikami oraz współpracownikami przebywającymi na zasłużonej emeryturze. „Zagadki umysłu” to temat spotkania z psychologiem panią Elżbietą Stachowiak. Absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalistą w zakresie diagnozy i pomocy psychologicznej dla dzieci, długoletnim pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp. Uczestnicy spotkania to miłośnicy książek. Gość specjalny oprócz literatury interesuje się również kinematografią i fotografią. Spotkanie było niezwykle interesujące, przebiegało w miłej atmosferze, które zapewne w życiu uczestników wniosło nową wiedzę w zakresie psychologii.


Wystawa prac Bogumiły Skryckiej

W Filii nr 2 w najbliższych miesiącach tj. marcu i kwietniu można podziwiać twórczość Bogumiły Skryckiej (ikony oraz obrazy) pt. „W wolnej chwili…”. Ikony wykonane są techniką decoupaqe.  Jest to metoda zdobienia polegająca na przyklejeniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.   Autorka ekspozycji zapewnia, że można dekorować praktycznie wszystko np. meble, naczynia czy ściany. Natomiast obrazy wykonane zostały metodą enkaustyczną, która jest zarówno trudna, powolna i kosztowna. Polega na malowaniu farbami woskowymi za pomocą żelazka na specjalnym papierze. Technika ta była  znana już w starożytności. Przebywając na emeryturze pani Bogumiła w pełni wykorzystuje swój twórczy potencjał. Poza decoupaqe oraz enkaustyką posiada również inne pasje m.in. fotografię, pielęgnację ogrodu czy czytanie książek, z którymi związała się od 6 roku życia.


„Akwarela zamknięta w biżuterii – kwietna dolina”

„Akwarela zamknięta w biżuterii – kwietna dolina” to wernisaż wystawy biżuterii i obrazów malowanych akwarelą prezentowych w Bibliotece Filii nr 2. Izabela Berdowska, gorzowianka, z wykształcenia informatyk, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, natomiast z pasji – malarka, fotograf. Autorka wystawiała swoje prace nie tylko na terenie kraju, ale również poza jego granicami. Swoją pasję pogłębiała uczestnicząc na zajęciach w Studium Plastyki przy GDK w Gorzowie Wielkopolskim. W przeciągu zaledwie kilku lat stworzyła niezwykłą domową galerię malarstwa jak i biżuterii.

Artystka podczas wernisażu opowiadała o technikach wykorzystywanych w prezentowanych pracach. Spotkanie zakończyło się niespodzianką dla gości wernisażu przygotowaną przez autorkę. Podczas spotkania namalowała akwarelą trzy zakładki, które zostały rozlosowane przez uczestników wystawy. Osoby, które uczestniczyły w spotkaniu z artystką i jej twórczością pozostały pod urokiem jej prac i niebywałej osobowości. Wystawa prezentowana będzie do końca listopada w godzinach otwarcia biblioteki.


Ekspozycja malarstwa Wandy Mareckiej

W bibliotece Filii nr 2 wystawiona została ekspozycja malarstwa pt. „Gra w kolory” pani Wandy Mareckiej. Tematyka jest różnorodna, dotyczy martwej natury, kwiatów oraz pejzaży. Obrazy wykonane techniką olejną, ołówkiem, węglem i suchymi pastelami. Autorka zapytana skąd czerpie inspiracje, odpowiada – „Wszystko wokół nas zasługuje na pokazanie prawdziwego piękna”. Pani Wanda swój warsztat malarski doskonali w Sekcji Plastyki przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku pod kierunkiem E. Jaszkula jak i również w Studium Plastyki MCK prowadzonego przez Z. Siwka. Na wykładach autorka zapoznaje się z zasadami kompozycji, tworzenia iluzji przestrzeni w obrazie, interpretacji malarskiej i znaczenia światła w uzyskaniu ekspresji. Uczestniczyła w kilku wystawach poplenerowych, natomiast pierwszą wystawę indywidualną pokazała w klubie „Jedynka”. Ekspozycja, która znajduje się w Filii nr 2 tworzy piękne, pełne koloru i ciepła prace, które można obejrzeć do końca sierpnia br. w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy, a autorce obrazów życzy wielu sukcesów w swojej twórczej pracy.


Tydzień Bibliotek

W minionym tygodniu obchodziliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w tym roku przeprowadzono pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Celem wydarzenia jest zainteresowanie książką szerokiego kręgu odbiorców jak i podkreślenie roli zawodu bibliotekarza. Filia nr 2 w dniu 11 maja 2016 r. zorganizowała w bibliotece spotkanie. Po raz kolejny niezwykle miło było gościć naszych czytelników i współpracowników, którzy po wielu latach pracy zawodowej przeszli na zasłużoną emeryturę. Gościem specjalnym byłam pani Ewelina Bober (dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House). Pani dietetyk zaprezentowała ciekawą i pouczającą prezentację. Podczas rozmowy poruszono kwestie związane z zasadami zdrowego żywienia – co należy jeść a czego unikać. Wyjaśniono, jak istotny wpływ na zdrowie ma prawidłowy sposób odżywiania, jakich należy dokonać zmian w dotychczasowych nawykach żywieniowych oraz jak właściwie dbać o własne ciało.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólnie spędzony czas w bibliotece.


Rękodzieło w bibliotece

Od 1 maja br. w Filii nr 2 można obejrzeć nową ekspozycję rękodzieła pt. „Żyj z pasją i dziel się nią” pani Krystyny Rutkowskiej. Autorka od kilku lat pasjonuje się szydełkowaniem, haftem angielskim, richelieu i techniką filcowania. Prężnie działa w Klubie Kultury Jedynka, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wystawa składa się z różnego rodzaju serwet, mniejszych serwetek, bieżników i innych ozdób, które wyróżniają autorkę. Prace zaprezentowane w bibliotece są jednak jedynie niewielką częścią jej artystycznego dorobku. Pani Krystyna ma na swoim koncie szereg wyróżnień, ale najcenniejsze to zdobycie I miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Igłą Malowane”. Rękodzieło to odpoczynek, sposób na spędzenie wolnego czasu. Autorce naszej ekspozycji życzymy dalszych owocnych prac.

Filia nr 2 serdecznie zaprasza artystów o nietypowych pasjach, którzy chcieliby podzielić się swoim hobby. Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji w godzinach otwarcia biblioteki do końca czerwca.


Wystawa fotografii Celiny Sobków – „Znalezione na dnie szuflady”

Filia nr 2 zaprasza na wystawę fotografii Celiny Sobków – „Znalezione na dnie szuflady”. Zgromadzone prace możne oglądać do końca kwietnia br. w godzinach otwarcia biblioteki.

Celina Sobków – Tegoroczna maturzystka, uczennica III LO w Gorzowie Wlkp. Gra na gitarze, tańczy w zespole ludowym „Mali Gorzowiacy”. Jako tancerka reprezentuje kraj i polską kulturę, co wiąże się z częstymi podróżami, z których czerpie inspirację. Z fotografią związana od najmłodszych lat. Najważniejszym jest dla niej uchwycenie przemijającej chwili. Utrwala to, co wydaje się najbardziej interesujące. Za pomocą zdjęć może zaprezentować własny punkt widzenia a autorka robi to w sposób niezwykły, zamieniając zdjęcia w dzieło sztuki.


Wystawa świąteczna

Nowa ekspozycja, w której prym wiodą świąteczne symbole takie jak: anioły, bombki, gwiazdki, kartki świąteczne itp., można obejrzeć w godzinach otwarcia biblioteki w Filii nr 2 do 10 stycznia 2016 roku. Prezentowane prace są wykonane przez czytelników różnymi technikami, które nadają im urokliwy i niepowtarzalny świąteczny klimat.Serdecznie zapraszamy.

Alicja Fabisz