YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 1

FILIA NR 1 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Plastusia

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Jolanta Karaśkiewicz

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kombatantów 2

Telefon: 95 727 80 46 

E-mail: filia1@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00 - 18.00 

                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-10-27


„Podróże po Francji” z Robertem Barthe

Na spotkanie z cyklu „Podróże po Francji” 25 kwietnia 2017 r. w Filii nr 1 przybył Robert Barthe. Nasz gość- podróżnik przemierzający świat pieszo lub rowerem , pisarz, autor sztuk teatralnych, słowem człowiek o wielu talentach i zainteresowaniach, młodzieży z II LO i Gimnazjum nr 20 z nauczycielką języka francuskiego Moniką Gręzicką, przedstawił Francję widzianą z lotu samolotem. Opowiadał m.in. o Paryżu, zamkach nad Loarą, rodzinnym Angé i znanej ze wspaniałych winnic Andegawenii (Anjou). Nie zabrakło porównań znanych miejsc w Polsce, którą pierwszy raz odwiedził w 1993r., do francuskich np. Morskie Oko ma swój odpowiednik w Pirenejach a Bieszczady to francuskie Wogezy. Robert Barthe w podróż do Polski zabrał akordeon, było więc wspólne śpiewania. Nasz gość w życiu kieruje się dewizą „zamiast marzyć, przeżyj swoje marzenia”. W spotkaniu rolę tłumacza i „przewodnika” pełniła Jolanta Plust.- Dziękujemy


Małe Ciche 2017 - wystawa poplenerowa w Filii nr 1

31 marca 2017 r. odbył się wernisaż cyklicznej wystawy poplenerowej „Małe Ciche 2017”. Prezentowane prace plastyczne i fotograficzne powstały podczas ferii zimowych w miejscowości Małe Ciche k. Zakopanego. Dla grupy wychowanków z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. kierowanych przez Danutę Łubińską i Aleksandrę Czarnecką, tematem stały się zimowe krajobrazy tatrzańskie. Prace plastyczne prezentowane na wystawie powstały w oparciu o szkice wykonywane w plenerze o różnych porach dnia i w różnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu możemy podziwiać zakopiańskie chaty, ośnieżone stoki gór czy strzeliste świerki. W części artystycznej licznie zgromadzeni uczestnicy wernisażu oklaskiwali wspaniały występ wokalno-gitarowy Marysi, Julki i Wiktorii. Młode artystki zostały przygotowane przez Dorotę Meyer z pracowni muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury. Wystawa będzie prezentowana do 12 maja br.


Spotkanie z Wandą Milewską - „zło dobrem zwyciężaj”

19 października 2016 r. w Filii nr 1 gościła Wanda Milewska- gorzowska dziennikarka, pisarka i terapeutka. W swoim dorobku autorka ma kilka książek dla dorosłych czytelników: „Życie w kancelarii”, „Prześladowałam Lecha Wałęsę i nie żałuję”, „Nadzwyczajne zwyczajności”, „Coś mi w duszy gra”. Tym razem prezentowała uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 20 i Gimnazjum nr 13 swój najnowszy utwór - „Piruetta”. Powieść ta przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, ale można śmiało polecić ją i rodzicom, i dziadkom. Opowiada o rodzinnych relacjach, historii i realizowaniu marzeń. Wanda Milewska mówiła o swoich inspiracjach, muzyce, o zafascynowaniu dziejami własnej rodziny i Polski. W czasie spotkania uczniowie zadawali pytania m.in. dotyczące pisania powieści. Autorka radziła młodym adeptom powieściopisarstwa wszystko zapisywać w formie dziennika. Zadawać sobie pytanie: co dobrego dziś zrobiłem? Pisać z potrzeby serca, być otwartym na świat, na ludzi niepełnosprawnych i mieszkających w domach opieki.


Przypadki władzy w „Pamiętnikach Tatusia Muminka”

12 maja 2016 r. w ramach XIII Tygodnia Bibliotek pod hasłem Biblioteka inspiruje odbył się wykład dr Piotra Klatty – politologa z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim poświęcony rodzajom przywództwa w „Pamiętnikach Tatusia Maminka”. Tove Jansson – fińska pisarka i ilustratorka Muminków, a także malarka - umiejętnie dostosowała  kontrastujące ze sobą cechy bohaterów, nadające magii i barw świata przedstawionego.

 Utwór pokazuje władzę biurokratyczną powiązaną z urzędem. Jej przedstawicielem jest Ciotka Paszczaka - dyktatorka i służbistka bez uczucia. Autorka pokazuje również potęgę władzy charyzmatycznej. Propagatorem tego typu rządzenia jest król Autokrata- typ optymistycznego przywódcy. Zwieńczeniem spotkania były pytania audytorium dotyczące utworu, a także jego odniesień do współczesnej sytuacji społeczno- politycznej w różnych państwach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Korea Północna.

M. Kopowska


Wernisaż wystawy poplenerowej „Małe Ciche 2016”

15 marca 2016 w Filii nr 1 odbył się wernisaż wystawy „Małe Ciche 2016”. Na wystawie poplenerowej wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. zaprezentowano prace plastyczne i fotograficzne pokazujące nam piękno tatrzańskiego krajobrazu zimą. Prace powstałe podczas ferii zimowych w uroczej miejscowości Małe Ciche, zostały wykonane w różnych technikach: malarstwo akwarelowe, pastela olejna, kredki i techniki mieszane. Zima to trudna do namalowania pora roku. Autorzy świetnie poradzili sobie z kolorem śniegu, zarówno w pracach fotograficznych, jak i plastycznych. Prace wykonane pod kierunkiem Danuty Łubińskiej i Aleksandry Czarneckiej cechuje indywidualizm oraz różnorodne poczucie wrażliwości na barwę i światło.

Wystawa będzie prezentowana do końca maja 2016 r.


O „Skarbach znad Loary” w Filii nr 1

Kolejny wykład połączony z prezentacją multimedialną z cyklu „Podróże po Francji” przybliżał uczestnikom Zamki nad Loarą. 7 marca 2016 r. Jolanta Plust z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. opowiedziała młodzieży z klasy pierwszej Gimnazjum nr 20, uczącej się języka francuskiego, o  najpiękniejszych zamkach. W regionie Loary znajduje się jeszcze ok. 300 takich budowli a  najczęściej zwiedzanych jest ok. 40 spośród nich. Z okresu Średniowiecza z XIII wieku pochodzi zamek w Chinon. Jego historia powiązana jest z Joanną d’Arc i jej roli w  pokonaniu Anglików w wojnie stuletniej. Ponadto okolica znana jest z wysokiej jakości win i serów kozich. Kolejny zamek to renesansowy obiekt w Villandry. W 1906 roku zakupił go doktor Joachim Carvallo, który wydał ogromną fortunę na dzieła sztuki, obiekty dekoracyjne oraz majestatyczny ogród w stylu renesansowym.


Nie tylko o "... stepach Mongolii"

Jeszcze tylko do 17 grudnia 2015 r. w Filii nr 1 prezentowana będzie wystawa fotografii Stefana Piosika „Na stepach Mongolii". 27 listopada z autorem zdjęć i  podróżnikiem Stefanem Piosikiem spotkali się uczniowie z Gimnazjum Katolickiego im. Jana Pawła II. Wysłuchali oni bardzo interesującej prelekcji o Mongolii, jak również o innych krajach odwiedzanych przez naszego gościa. Na mapie fizycznej świata podróżnik zaznaczył pomarańczowymi kółkami miejsca, które tylko odwiedził, a  kwadracikami te, w których przebywał więcej niż dziesięć dni. Tych punktów było bardzo wiele. Stefan Piosik od lat wykonuje profesjonalne zdjęcia, jest również członkiem Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a po każdej podróży z wykonanych zdjęć tworzy fotoksiążki. 19 z nich znajduje się w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta.


„Wiersze i piosenki o Gorzowie” na spotkaniu autorskim z Zenonem Cichym

26 października 2015 r. w Filii nr 1 odbył się uroczysty, a zarazem bardzo rodzinny wieczór poświęcony twórczości i działalności Zenona Cichego. Spotkanie rozpoczęło się toastem i gromkim odśpiewaniem „Sto lat” z okazji 70. urodzin poety. Był również jubileuszowy, bardzo smaczny tort. Po uczcie dla ciała zebrani wysłuchali bardzo osobistych wierszy, w których Zenon Cichy uwiecznił miłość do rodziców i ziemi rodzinnej m. in. „Powołanie” i „Kułak”. Okazją do wspominania Gorzowa z lat 70. stała się opowieść o  historii kapeli podwórkowej „Waliza”, dla której autor pisał teksty. Pierwsza piosenka „Kochany Gorzów” powstała w sierpniu 1976r. na trzydniowej biesiadzie poetyckiej w  Koszalinie. Przy akompaniamencie płynącym z nagrań magnetofonowym uczestnicy śpiewali wspólnie inne piosenki, m.in. „Nowe mieszkanie”, „Tramwajowy song”, „Mój tata ma fiata”.


Młodość ma głos w Filii nr 1

Na zakończenie XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. „Wybieram bibliotekę” 15 maja 2015 r. odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych młodych artystek: Marty Cierniak, Julity Dąbrowskiej i Magdaleny Jakubowskiej pt. „Promocja młodych talentów”. Autorki różnorodnych prac są jeszcze uczennicami i członkiniami jedynego w Gorzowie Wlkp. Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży działającego w Filii nr 1. Dziewczyny posiadają rozległe zainteresowania i mają wiele talentów, a przy tym są skromne i chętnie udzielają się w działalności biblioteki przeznaczonej dla najmłodszych czytelników. Podczas uroczystego wernisażu śpiewała uczennica Gimnazjum nr 20 - Wiktoria Przybylska. Obdarzona pięknym i mocnym głosem solistka wykonała kilkanaście utworów. Licznie zgromadzona widownia nagrodziła ją zasłużonymi brawami.


Małe Ciche 2015

27 marca 2015 r. w Filii nr 1 odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Małe Ciche 2015”. Tradycyjnie podczas ferii zimowych dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. odpoczywają w tatrzańskiej miejscowości Małe Ciche. A podczas Zimowej Szkoły Plastyczno- Fotograficznej tworzą swoje prace ukazujące piękno krajobrazu zimą. Tajemnicza przyroda polskich Tatr zachwyca i pobudza wyobraźnię młodych twórców. Obserwujemy obrazy, na których plamy barwne tworzą na grubej śnieżnej pokrywie grę kolorów. Zima to trudna do namalowania pora roku. Ale autorzy prac plastycznych i  fotograficznych doskonale poradzili sobie z problemem koloru śniegu. Prace zostały wykonane w różnych technikach plastycznych pod kierunkiem Danuty Łubińskiej i  Aleksandry Czarneckiej. Podczas wernisażu wystąpiły uczestniczki pleneru Jagoda Wróblewska, grająca na flecie i Basia Świtalska zachwycająca publiczność pięknym śpiewem. Wszystkim autorom prac gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe wrażenia artystyczne.

Wystawa „Małe Ciche 2015” prezentowana będzie do końca kwietnia 2015. Zapraszamy