YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 1

FILIA NR 1 - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Biblioteka dla dzieci (Tęczowa Biblioteka: Biblioteka Plastusia

Czytelnia książek i czasopism dla dzieci i dorosłych


Kierownik: Jolanta Karaśkiewicz

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kombatantów 2

Telefon: 95 727 80 46 

E-mail: filia1@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00 - 18.00 

                                        środa: 10.00 - 15.00„Podróże po Francji” w Filii nr 1

W ostatnią przed wakacjami podróż Jolanta Plust z Ośrodka Kultury Francuskiej zaprosiła uczniów z Gimnazjum nr 20 do Prowansji. Uważana za najpiękniejszy region Francji, nazywana jest też rajem. Dzięki specyficznemu światłu słonecznemu, w którym wszystkie barwy są intensywniejsze, stała się też ulubioną krainą dla malarzy. Tworzyło tu wielu wybitnych artystów m.in. Vincent van Gogh, Pablo Picasso czy Paul Cezanne. Prowansja kojarzy się przede wszystkim z polami lawendy, słoneczników, gajami oliwnymi i Lazurowym Wybrzeżem. W Polsce ten region Francji jest dobrze znany domowym kucharzom, którzy często dodają do swoich dań zioła prowansalskie.Największym miastem jest Marsylia. To drugie największe miasto Francji. Marsylia jest bardzo śródziemnomorska i multikulturowa, a ponieważ od zawsze była miastem portowym, otwartym na cały świat, różni się od innych na południu Francji.Grasse- miasto na Lazurowym Wybrzeżu, nazywane światową stolicą perfum. To tutaj produkuje się kompozycje zapachowe najbardziej znanych kosmetyków. Miasto stało się również tłem dla ostatniego rozdziału powieści „Pachnidło” Patricka Suskinda. A jego malownicze zakątki można było podziwiać, za sprawą filmu opartego na powieści „Pachnidło. Historia pewnego mordercy”.


Z Aleksandrą Szymaniak w podróży literackiej

9 maja 2017 r. w ramach XIV edycji Tygodnia Bibliotek gościem specjalnym Filii nr 1 była Aleksandra Szymaniak - młoda, gorzowska pisarka, która zaczęła swoją przygodę z „piórem” jako trzynastolatka. Zadebiutowała dwa lata później powieścią „Slatron. Przeznaczenie”, a w przygotowaniu są już kolejne części. Fani mogą również przeczytać jej inną książkę pt.:„The Love Accident: Prześladowca” dostępną na Wattpadzie. Publiczność słuchała ze skupieniem i uwagą autorki. Zadawane były również ciekawe i nietuzinkowe pytania. Pisarka zachęcała do propagowania literatury przede wszystkim polskiej, ale i zagranicznej. Udzielała również porad dla początkujących literatów.


Zenon Cichy - „Urodzony za późno”

8 maja 2017 r. w Filii nr 1 odbyło się spotkanie z poezją Zenona Cichego w związku z wydaniem najnowszej książki „Urodzony za późno”. Poeta umieścił w niej swoje ulubione wiersze i teksty literackie. Publiczność wysłuchała kilku tekstów oraz piosenek o Gorzowie w wykonaniu autora i Jacka Kostyszaka z kapeli „Waliza”. Ich współpraca sięga lat 70. XX wieku. Zenon Cichy odpowiadał również na liczne pytania uczestników dotyczące powiązań życia osobistego z twórczością.


„Podróże po Francji” z Robertem Barthe

Na spotkanie z cyklu „Podróże po Francji” 25 kwietnia 2017 r. w Filii nr 1 przybył Robert Barthe. Nasz gość- podróżnik przemierzający świat pieszo lub rowerem , pisarz, autor sztuk teatralnych, słowem człowiek o wielu talentach i zainteresowaniach, młodzieży z II LO i Gimnazjum nr 20 z nauczycielką języka francuskiego Moniką Gręzicką, przedstawił Francję widzianą z lotu samolotem. Opowiadał m.in. o Paryżu, zamkach nad Loarą, rodzinnym Angé i znanej ze wspaniałych winnic Andegawenii (Anjou). Nie zabrakło porównań znanych miejsc w Polsce, którą pierwszy raz odwiedził w 1993r., do francuskich np. Morskie Oko ma swój odpowiednik w Pirenejach a Bieszczady to francuskie Wogezy. Robert Barthe w podróż do Polski zabrał akordeon, było więc wspólne śpiewania. Nasz gość w życiu kieruje się dewizą „zamiast marzyć, przeżyj swoje marzenia”. W spotkaniu rolę tłumacza i „przewodnika” pełniła Jolanta Plust.- Dziękujemy


Małe Ciche 2017 - wystawa poplenerowa w Filii nr 1

31 marca 2017 r. odbył się wernisaż cyklicznej wystawy poplenerowej „Małe Ciche 2017”. Prezentowane prace plastyczne i fotograficzne powstały podczas ferii zimowych w miejscowości Małe Ciche k. Zakopanego. Dla grupy wychowanków z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. kierowanych przez Danutę Łubińską i Aleksandrę Czarnecką, tematem stały się zimowe krajobrazy tatrzańskie. Prace plastyczne prezentowane na wystawie powstały w oparciu o szkice wykonywane w plenerze o różnych porach dnia i w różnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu możemy podziwiać zakopiańskie chaty, ośnieżone stoki gór czy strzeliste świerki. W części artystycznej licznie zgromadzeni uczestnicy wernisażu oklaskiwali wspaniały występ wokalno-gitarowy Marysi, Julki i Wiktorii. Młode artystki zostały przygotowane przez Dorotę Meyer z pracowni muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury. Wystawa będzie prezentowana do 12 maja br.


„Inspiruj się i dziel swoimi pasjami!”

27 marca 2017 r. w spotkaniu w ramach Tygodnia z Internetem 2017 ph. „Inspiruj się i dziel swoimi pasjami!” brały udział czytelniczki z Filii nr 1. Prezentację multimedialną o działalności Koła Gospodyń Miejskich w Gorzowie Wlkp., które skupia pasjonatki: szydełkowania, krawiectwa i innych robótek ręcznych przedstawiła Elżbieta Jaworek- Klatta. Uczestniczki zapoznały się również z prezentacją przygotowaną na tegoroczny Tydzień z Internetem (Get Online Week). Jest to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu , spotkań prezentujących ciekawe i praktyczne sposoby wykorzystania nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali. W tym roku dotyczyły trzech obszarów bliskich naszemu życiu codziennemu: majsterkowaniu, gotowaniu i szyciu!


Artecoaching w bibliotece

15 i 23 marca 2017 r. w Filii nr 1 miały miejsce zajęcia warsztatowe „ARTECOACHING - nowa, inspirująca metoda w pracy z młodzieżą”. Brali w nich uczniowie klasy103 z Gimnazjum nr 20 i klasy 603 z SP nr 20 w Gorzowie Wlkp. Uczestnicy poznali niektóre metody rozwijania umiejętności miękkich, które są obecnie jednymi z najistotniejszych elementów rozwoju osobistego i funkcjonowania w grupie. Artecoaching jest  niezwykle interesującą i inspirującą metodą, powstał z połączenia arteterapii i coachingu. Stanowi skuteczną metodę rozwijania najlepszych cech osobistych i projektowaniu pozytywnych zmian za pomocą sztuki. W drugiej części spotkania, podczas lekcji bibliotecznej, uczniowie poznali zalety katalogu bibliotecznego OPAC w powiązaniu z indywidualnym kontem czytelnika WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.


Spotkanie z Wandą Milewską - „zło dobrem zwyciężaj”

19 października 2016 r. w Filii nr 1 gościła Wanda Milewska- gorzowska dziennikarka, pisarka i terapeutka. W swoim dorobku autorka ma kilka książek dla dorosłych czytelników: „Życie w kancelarii”, „Prześladowałam Lecha Wałęsę i nie żałuję”, „Nadzwyczajne zwyczajności”, „Coś mi w duszy gra”. Tym razem prezentowała uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 20 i Gimnazjum nr 13 swój najnowszy utwór - „Piruetta”. Powieść ta przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, ale można śmiało polecić ją i rodzicom, i dziadkom. Opowiada o rodzinnych relacjach, historii i realizowaniu marzeń. Wanda Milewska mówiła o swoich inspiracjach, muzyce, o zafascynowaniu dziejami własnej rodziny i Polski. W czasie spotkania uczniowie zadawali pytania m.in. dotyczące pisania powieści. Autorka radziła młodym adeptom powieściopisarstwa wszystko zapisywać w formie dziennika. Zadawać sobie pytanie: co dobrego dziś zrobiłem? Pisać z potrzeby serca, być otwartym na świat, na ludzi niepełnosprawnych i mieszkających w domach opieki.


Przypadki władzy w „Pamiętnikach Tatusia Muminka”

12 maja 2016 r. w ramach XIII Tygodnia Bibliotek pod hasłem Biblioteka inspiruje odbył się wykład dr Piotra Klatty – politologa z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim poświęcony rodzajom przywództwa w „Pamiętnikach Tatusia Maminka”. Tove Jansson – fińska pisarka i ilustratorka Muminków, a także malarka - umiejętnie dostosowała  kontrastujące ze sobą cechy bohaterów, nadające magii i barw świata przedstawionego.

 Utwór pokazuje władzę biurokratyczną powiązaną z urzędem. Jej przedstawicielem jest Ciotka Paszczaka - dyktatorka i służbistka bez uczucia. Autorka pokazuje również potęgę władzy charyzmatycznej. Propagatorem tego typu rządzenia jest król Autokrata- typ optymistycznego przywódcy. Zwieńczeniem spotkania były pytania audytorium dotyczące utworu, a także jego odniesień do współczesnej sytuacji społeczno- politycznej w różnych państwach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Korea Północna.

M. Kopowska


Wernisaż wystawy poplenerowej „Małe Ciche 2016”

15 marca 2016 w Filii nr 1 odbył się wernisaż wystawy „Małe Ciche 2016”. Na wystawie poplenerowej wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. zaprezentowano prace plastyczne i fotograficzne pokazujące nam piękno tatrzańskiego krajobrazu zimą. Prace powstałe podczas ferii zimowych w uroczej miejscowości Małe Ciche, zostały wykonane w różnych technikach: malarstwo akwarelowe, pastela olejna, kredki i techniki mieszane. Zima to trudna do namalowania pora roku. Autorzy świetnie poradzili sobie z kolorem śniegu, zarówno w pracach fotograficznych, jak i plastycznych. Prace wykonane pod kierunkiem Danuty Łubińskiej i Aleksandry Czarneckiej cechuje indywidualizm oraz różnorodne poczucie wrażliwości na barwę i światło.

Wystawa będzie prezentowana do końca maja 2016 r.