YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Relacje ze spotkań DKK


Spotkanie DKK przy Wypożyczalni Głównej

Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 16.11.2017 r. Tematem była książka „Życie pechowej emigrantki” Martyny Flemming. Powieść prezentuje skomplikowane i niezwykle dynamiczne losy bohaterki. To historie przeżyte na Cyprze, w Holandii, na emigracji. Autorka 40 razy zmieniała miejsce zamieszkania. Tyleż samo wykonywała zawodów. Pracowała w różnych, niezwykłych i niebezpiecznych miejscach. Jej historie są zarówno śmieszne jak i straszne. W obliczu tragedii przechodzi ewolucję myślenia i przewartościowuje swoje życie. To także powieść o odwadze, wytrwałości, miłości. Mówimy, że otrzymujemy w życiu tyle przykrych doświadczeń, ile damy radę znieść. Na zakończenie autorka zadaje pytanie czy nie za bardzo została obdarowana darami i z pewnością dlatego jest pechową… Książka została przyjęta przez uczestników spotkania z „umiarkowanym optymizmem”. Podziwiano niezwykłą aktywność bohaterki. Nie wszyscy zaakceptowali język młodej autorki. Końcowe refleksje przewartościowania życia, myślenia budują…


„Między życiem a życiem” Jessici Shirvington - spotkanie Dyskusyjne Klubu Książki dla dorosłych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu

W jesienny wieczór 16 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tematem dyskusji, była książka australijskiej pisarki Jessici Shirvington „Między życiem a życiem”. Powieść ta opowiada nam o życiu młodej dziewczyny, która właśnie kończy szkołę średnią i wchodzi w dorosłe życie. Nasza bohaterka Sabine mieszka w Roxbury i prowadzi niby normalne życie nastolatki. Jednak prawda jest taka, że prowadzi podwójne życie, co 24 godziny robi przeskok z jednego życia do drugiego życia. Każdy dzień przeżywa dwa razy.  W jednym życiu jest dziewczyną pochodząca z bogatego domu mającą dwóch braci, która ma wszystko, czego tylko pragnie, wspaniałe przyjaciółki, wspaniałego chłopaka, jest bardzo dobrą uczennicą. W drugim życiu ma siostrę, a jej rodzice prowadzą swój własny biznes, który nie bardzo im wychodzi.


Historie skarpetek

Chyba każdy z nas doświadczył tego irytującego i zagadkowego zjawiska – znikania niektórych skarpetek. Przed praniem w komplecie, po praniu część z nich błąka się bez pary. Gdzie podziewają się te zagubione? Tajemnica wszechświata została odkryta przez Justynę Bednarek  autorkę książki pt.: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Książka zawiera dziesięć opowieści o zaginionych skarpetkach, które uciekają z kosza na pranie, wydostając się przez mikroskopijną dziurę pod pralką.  Chcąc poznać świat i zrealizować swoje marzenia, wybierają wolność. W Oddziale Dziecięcym, 15.11.2017 r. poznaliśmy perypetie kilku skarpetek, z których jedna została gwiazdą filmową, inna mysią mamą, a nawet babcią, a jeszcze inna zmęczona bezczynnym tkwieniem w koszu, została politykiem i zmieniła świat – oczywiście na lepsze. Historie zawarte w książce są urocze, proste, zaskakują pomysłem i ciepłą narracją.


Spotkanie DKK w Sulęcinie

13.11.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego bohaterami były moskaliki – czyli wierszyki, przy których nie sposób się nie uśmiechnąć. Książka Joanny Szczęsnej „Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami” to wspomnienia przyjaciół i współpracowników Wisławy Szymborskiej, erudycyjne igraszki i dowcip najwyższej próby. Książka otrzymaliśmy w ramach akcji: „Paczka literacka”, organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz FRSI.

 

Autorka opisuje kulisy narodzin moskalików, poetyckie potyczki moskalikowe Szymborskiej, Barańczaka czy Michała Rusinka, a także słynną akcję „Gazety Wyborczej”, w której zachwyceni nowym gatunkiem poezji czytelnicy przysyłali swoje porywające moskaliki. Pisali je wszyscy – kto raz spróbował, nie mógł przestać. Moskalikowanie stało się nałogiem.


Spotkanie DKK w Filii nr 2

Tematem spotkania DKK w dniu 30.10.2017 r. był debiut literacki Jessie Burton „Miniaturzystka”. „Książka przenosi nas w czasy złotego wieku Holandii, rozkwitu handlu , sztuki, w czasy XVII wiecznego purytańskiego Amsterdamu. Bohaterką powieści jest młoda 18-letnia dziewczyna poślubiająca kupca starszego od niej o prawie 20 lat. Jego dziwne zachowanie odbiega od wyobrażeń o małżeństwie niewinnej dziewczyny. Mąż unika obowiązków małżeńskich, nigdy nie pojawia się w sypialni, a w ramach prezentu ślubnego ofiaruje jej kredens – replikę jej domu (dziewięć segmentów), którą mebluje tajemnicza miniaturzystka. Na początku prezent jest jej jedyną radością, potem pojawia się lęk, strach gdyż miniaturowe mebelki, figurki przedstawiające domowników odsłaniają ich sekrety i przewidują wydarzenia będące ich udziałem. Neli z niewinnej dziewczyny staje się wartościową kobietą.


Zapachy przeszłości

Październikowe spotkanie DKK przy bibliotece na Piaskach (27.10.2017 r.) przebiegło nam pod znakiem wspomnień wywołanych za pośrednictwem magii zapachów. Kluczem otwierającym nam te drzwi była  „Księga utraconych zapachów” M.J. Rose opowiadająca o sile oddziaływania niezwykłych woni na ludzi, ich umysły i ciała, a także o tym, jak ponadczasową i nieobliczalną potęgą jest… miłość. Dzięki umiejętnie wplecionym w treść książki wątkom historycznym całość zyskuje niepowtarzalne walory zarówno dla zwolenników dobrej beletrystyki, jak i badaczy faktów historycznych przedstawionych w nowym świetle. Zdecydowanie polecamy lekturę.

Na kolejne, listopadowe spotkanie Klubu zapraszamy 24.11.2017 r. tradycyjnie o godz. 16.00. Tematem będzie niezwykle nastrojowa i optymistyczna książka Magdaleny Kordel pt. „Anioł do wynajęcia”.


Czas nie stoi w miejscu…

27 października w Filii nr 10 przy ulicy Pomorskiej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Wiesławy Bancarzewskiej - „Zapiski z Annopola”.

To druga część opowieści o losach Anny Obryckiej, z domu Duszkowskiej, która jest żoną zarządcy majątku, autorką bajek dla dzieci i mamą małej Walentynki. Anna ma pewien sekret i …furtkę, szczelinę czasową, która pozwala jej  błyskawicznie przejść z roku 1938 do 2011. Te wrota Anna odkryła w poprzedniej części książki  - „Powrót do Nałęczowa”.


Spotkanie DKK w Słubicach

Pisanie wierszy jest niezwykle wyrafinowanym sposobem

na zatrzymanie ulotnych momentów naszego życia.

Jak uchwycić chwilę i przelać ją na papier opowiedziała słubiczanka, Pani Elżbieta Nowak. Bardzo się cieszymy, że mamy Panią – tymi słowami klubowicze słubickiego Dyskusyjnego Klubu Książki przywitali gościa specjalnego na październikowym spotkaniu (25.10.2017 r.). Tematem naszego spotkania był niedawno wydany pierwszy, własny tomik wierszy Pani Eli: „Niechaj mówią wiersze”. Niektórzy z nas odczuwają potrzebę chwycenia za pióro, aby między wersami poukładać swoje emocje. Pani Ela, jak sama mówi, choć nigdy nie myślała, że będzie pisać, przygodę z poezją rozpoczęła w 2008 roku. Prawdziwą sztuką jest umiejętność ubrania w artystyczne zwroty zwykłej, szarej codzienności. Dzięki Pani Eli, ta zwyczajność nabiera wyjątkowych odcieni. Przepiękne wiersze, z których można wyczytać miłość do najbliższych, nadzieję, wiarę. Czyta się je z ogromną przyjemnością. Klubowicze DKK zachęcają do lektury. Tomik wierszy dostępny jest w słubickiej bibliotece. Zapraszamy!


Spotkanie DKK przy Wypożyczalni Głównej

Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 24.10.2017 r. Tematem była książka „Chłopiec duch” Martina Pistoriusa. To opowieść oparta na faktach. O sile, odwadze dziecka w śpiączce, które na przekór wszystkiemu walczy o powrót do życia. Wydźwięk końcowy daje nadzieję. Martin Pistorius w wieku 12 lat po przeziębieniu zapadł w śpiączkę. Przebywał różnych domach opieki. Tragedią jest to, że słyszy, myśli, odbiera bodźce ale jego ciało nie współpracuje z mózgiem. Przez 12 lat o jego codzienności decydują inni ludzie, często bezduszni. Dzięki temu, że spotyka młodą rehabilitantkę, która staje się aniołem Martina jego życie zmienia się. Virna wierzy, że Martin może być świadomy tylko jego ciało odmówiło posłuszeństwa. Dzięki niej powoli wraca do życia. Wszystkiego uczy się na nowo. Otwiera się na świat. Rodzina Martina także przetrwała chwile zwątpienia. To opowieść o wierze, nadziei i miłości. O ogromnej sile, odwadze i wytrwałości. O pokonywaniu barier psychicznych, związanych z codziennym życiem osób niepełnosprawnych.


Spotkanie DKK w Filii nr 14

Podczas październikowego spotkania DKK w Filii nr 14 omawiana była książka „Mam na imię Lucy” Elizabeth Strout. Główna bohaterka powieści - Lucy wychowała się w domu na przedmieściach. Dzieciństwo Lucy to samotność i bieda. W domu nie było wielu rzeczy, a najbardziej dotkliwe braki to brak pieniędzy, jedzenia, telewizora i książek. Pierwsze lata życia dziewczynka, jej rodzice i dwójka rodzeństwa, spędzili w niewielkim garażu, a po śmierci starego krewnego wprowadzili się do jego domu. Autorka pisze o izolacji, jaka wiązała się z biedą, o tym jak została doskonałą uczennicą i w końcu wyjechała na studia tylko, że przesiadywała w szkole po lekcjach, ponieważ tam było ciepło.
Dorosła Lucy jest pisarką, mieszka w Nowym Jorku jest żoną i matką. Zapada na nieznaną chorobę. Jej stan jest poważny, ale nie zagraża życiu, jednak kobieta spędza w szpitalnym łóżku wiele tygodni. Na prośbę jej męża, na pięć dni przyjeżdża do Lucy dawno niewidziana matka, która postanawia czuwać przy łóżku chorej córki. Poruszona jej obecnością, nasza bohaterka powraca do trudnych spraw.