YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Relacje ze spotkań DKK


Dziewczyna z daleka – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6

Na letnie popołudnie 11 lipca 2017 wybraliśmy do dyskusji książkę Magdaleny Knedler „Dziewczyna z daleka”. Powieść już od pierwszej strony intryguje. W pewien styczniowy, mroźny poranek w   swoim ogrodzie 95-letnia Natasza Silsterwitz wraz z wnuczką  Leną znajduje nieprzytomnego Anglika – Artura Adams, który jak się później okazało, nie znalazł się w okolicy przypadkiem. Koperty ze starymi zdjęciami i srebrna piersiówka, którą miał przy sobie, wywołują przerażenie staruszki i lawinę bolesnych wspomnień. Przypominają o wydarzeniach sprzed lat, o istnieniu których chciałaby skutecznie zapomnieć. Niespodziewany przyjazd Anglika sprawia, że Natasza postanawia rozprawić się z przeszłością przepełnioną winą, bólem i samotnością.


Bose stopy Mathinny

W 1841 roku słynny brytyjski odkrywca sir John Franklin i jego żona, lady Jane, przeprowadzają się do kolonii karnej – Ziemi van Diemena. Na miejscu lady Jane zachwyca się energiczną Aborygenką, Mathinną, która postanawia adoptować. jej edukacja ma być pokazem triumfu cywilizacji nad ukrytymi w każdym człowieku barbarzyństwem, porywczością i pożądaniem. (fragm. z okładki )

Świetnie napisana, obrazowa powieść R. Flanagana „Pragnienie” z jednej strony urzeka pięknem krajobrazów nieznanego zakątka świata, z drugiej jednak skłania do refleksji, której konkluzja nie jest łaskawa dla ludzkiej natury. 30.06.2017 miało miejsce ostatnie przed wakacyjna przerwą spotkanie DKK w bibliotece na Piaskach, podczas którego zastanawialiśmy się nad tym, czy lepiej dać ujście swoim pragnieniom i żądzom, czy tłumić je i tłamsić – każde bowiem rozwiązanie może być rujnujące.

A już we wrześniu zapraszamy na kolejne spotkanie, podczas którego porozmawiamy o Topografii pamięci Martina Pollacka.

Do zobaczenia 8.09.2017 o godz. 16.00 przy dobrej książce i kawie.


Spotkanie DKK przy Wypożyczalni Głównej

Na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu, Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej zebrał się 29.06.2017 r. Mówiliśmy o książce „Pudełko na modlitwy” Lisy Wingate. To opowieść o problemach samotnej matki uciekającej przed swoim byłym mężem. W jej życiu pojawia się drugi mężczyzna. Niestety z problemami emocjonalnymi, co będzie rzutować na związek, dzieci, na codzienność. Tandi wynajmuje mieszkanie po śmierci staruszki, w którym znajduje pudełka z modlitwami do Boga. To z czasem pozwala Jej spojrzeć na swoje życie przez pryzmat życia zmarłej. Pewne sprawy zrozumieć poprzez własne doświadczenia, ale też postawić pytania, na które nie zawsze jest odpowiedź… Dlaczego patologiczne zachowania przekazywane są z pokolenia na pokolenie ? Na kogo w życiu można bardziej liczyć na ludzi obcych czy na bliskich ? Każde pudełko na modlitwy skłania do refleksji, odmiany życia, spojrzenia na wiele spraw z innej perspektywy.


Spotkanie DKK w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski

W parny letni wieczór 29 czerwca 2017 roku w restauracji Między Wierszami odbyło się spotkanie I Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone audiobookowi Lilka Małgorzaty Kalicińskiej w interpretacji Marty Klubowicz. Tym razem nie spotkaliśmy się w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski. Postanowiliśmy zmienić scenerię tego ostatniego spotkania przed wakacjami. Dyskusja toczyła się w klimatycznym pomieszczeniu restauracji. Bohaterką książki była Marianna Roszkowska - kobieta po pięćdziesiątce, dziennikarka średniego szczebla w redakcji poczytnego, kolorowego czasopisma, żona, mama oraz babcia. Była to historia opisująca zwyczajne życie wielopokoleniowej rodziny, które przedstawione było w sposób ciekawy, wzruszający i pełen emocji. Narratorce towarzyszyły rozstania, trudne i bolesne, w rzeczywistości zaś były zapowiedzią nowego życia. Musiała się zmierzyć z ponurą rzeczywistością, w której nowe życie i świadomość nadchodzącego kresu jej najbliższych będą w niej obecne.


„Dziesiąta Aleja” Mario Puzo - spotkanie Dyskusyjne Klubu Książki dla Dorosłych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu

W wakacyjnej atmosferze 29.06.17 r. spotkał się nasz Dyskusyjny Klub Książki w Trzcielu, tematem naszego spotkania była książka Mario Puzo „ Dziesiąta Aleja”. Autor umieścił w swoim dziele wiele wątków biograficznych. Akcja powieści zaczyna się w latach dwudziestych XX wieku, a kończy w latach czterdziestych. Poznajemy dzieje włoskiej rodziny Angeluzzich – Corbo, mieszkającej w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Główna bohaterka Lucia Santa porzuca swoją ojczyznę Włochy i wyrusza w nieznany świat poślubiając per procura swojego krajana, którego ostatni raz widziała w dzieciństwie. Życie jej nie rozpieszcza, czuje się nieszczęśliwa w swoim małżeństwie, jej mąż ginie tragicznie i zostawia ją z trójką dzieci. Kolejne małżeństwo zawarte z miłości okazuje się też nieszczęśliwe. Pomimo wielu problemów nasza bohaterka, która ma sześcioro dzieci daje sobie radę z trudami dnia codziennego.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Strzelcach Krajeńskich

Naszą czerwcową lekturą była powieść pt.: „Zgubiono znaleziono” autorstwa Brook Davis. Autorka porusza w niej tematy takie jak śmierć, starość i samotność. Historia trójki głównych bohaterów  głównie opiera się o śmierć kogoś najbliższego. Millie ma siedem lat i wszędzie nosi ze sobą swoją Księgę Nieżyłków. Zapisuje w niej wszystkie śmierci, jakich doświadczyła. Agatha ma lat ponad osiemdziesiąt. Po śmierci męża kategorycznie odmówiła opuszczania domu. Jej głównym zajęciem jest wrzeszczenie na przechodniów oraz zapisywanie wszelkich oznak starości w zeszycie z napisem Starość. Karl lat ma jeszcze więcej, jego żona zmarła, a syn uznał, że to odpowiedni moment na umieszczenie go w domu opieki. Karl  jednak postanowił inaczej spędzić resztę swojego życia. Brook Davis w swojej książce ukazuje wszelkie zmiany, jakie zachodzą w głównych bohaterach. Pokazuje gorycz, cierpienie, zdziwaczenie i żal, lecz wplata również sporą dozę czarnego humoru. Jednak nie sposób przyznać ,że jest to książka, która skłania czytelnika do głębokich przemyśleń i zastanowienia nad życiem, śmiercią oraz relacjami między ludźmi.


Spotkanie DKK w Filii nr 10

27 czerwca w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Tym razem omawiana była książka Anety Krasińskiej - „Odroczone nadzieje”. Napisana jest w formie pamiętnika utworzonego na blogu www.odroczonenadzieje.blog, założonego przez 48-letnią bohaterkę. Aldona już od dziecka nie miała łatwego życia. Rodzice to właśnie ją obarczyli matkowaniem rodzeństwu, szybko musiała stać się osobą dorosłą i odpowiedzialną. Gdy dziewczyna chciała wyjechać na studia do Krakowa, spotkała się kolejny raz z niezrozumieniem ze strony rodziców. Wyjazd równał się z utratą rodziny, lecz dziewczyna postanawia walczyć o swoje pragnienia i marzenia. Wydawałoby się, że jej wieloletnia znajomość z Grześkiem, przerodzona w stały związek na studiach, pozwoli jej ułożyć sobie życie. Jednak zawiedziona przez mężczyznę, którego pokochała, postanawia skupić się na pracy.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 2

Najnowsza powieść Szczepana Twardocha pt. „Król” była tematem kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 2, które odbyło się 26 czerwca bieżącego roku.

Akcja powieści rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku w przedwojennej, wielokulturowej Warszawie w realiach żydowskiej mafii. Autor opisuje gangsterskie życie, rozboje, gwałty, morderstwa oraz miłosne podboje głównego bohatera. Jakub Szapiro to Polak pochodzenia żydowskiego, który potrafił żyć pełnią życia, a zawodowo zajmował się boksem. Jest on prawą ręką postaci, która jest tytułowym królem - Kum Kaplica, gangstera zbierającego haracz. Ukazane zostały dwa odrębne światy oraz przedwojenne relacje polsko-żydowskie. Powieść urzeka historią i wiedzą autora, którą starał się przekazać czytelnikowi.

 

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 25.09.2017 r. Omówiona zostanie wówczas książka „Szkło i brylanty” - Arael Zurli.


Czy prawdą jest to, co rzeczywiście się zdarzyło, czy to, co zapamiętaliśmy?

Na czerwcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Ośnie Lubuskim rozmawialiśmy o książce Magdaleny Parys Biała Rika.

Nietypowa opowieść o historii własnej rodziny przedstawiona w dużej części przez dziesięcioletnią dziewczynkę. Opis patchworkowej rodziny widziany oczami dziecka, które nie do końca wie gdzie przynależy. Dorosła Dagmara słyszała o jakimś sekrecie, o którym rodzina chciałaby zapomnieć i postanawia się o nim dowiedzieć, odtwarzając historię rodziny, która nie jest jej biologiczną rodziną. Pomagają jej w tym członkowie rodziny podpowiadając o czym ma pisać, a co przemilczeć.

Tytułowa Rika to przyszywana babcia Dagmary (autorki książki) przechowująca w pamięci bolesną tajemnicę sięgającą czasów drugiej wojny światowej. Wojny, która pogmatwała życie wielu rodzinom. Biała Rika to sentymentalna opowieść wspomnieniowa o Szczecinie, Gdańsku i Berlinie widziana oczami członków rodziny, którzy pewne fakty pamiętają inaczej i na nowo interpretują zdarzenia. To historia ludzkiej migracji i bliskości.


O! Kapelusz! w Bibliotece Pana Kleksa

21.06.2017 r. rozmawialiśmy o książce „O! Kapelusz!” Jona Klassena. Książeczka ma niewiele tekstu. Jest on zapisany dużą czcionką, więc dzieci bez problemu poradziły sobie z jego przeczytaniem. Pozycja ta zalicza się do typu obrazkowych tzw. picturebook’ów. „O! Kapelusz!” składa się z trzech części: Kapelusz, Zachód Słońca i Noc. Każda z części ma swoją reprezentację kolorystyczną. Spokojne, stonowane kolory ziemi – szarości, beże i brązy, a także czerń i biel – podkreślają przesłanie lektury. Jest ono piękne i proste: „O! Kapelusz” jest bowiem o tym, że lepiej mieć przyjaciela; być mu wiernym towarzyszem na dobre i złe, niż mieć coś tylko dla siebie. Dobrze mieć kogoś bliskiego, wspólne z nim marzenia, tęsknoty i sny, niż coś tylko dla siebie. Przyjaźń należy przedkładać nad wszelkie korzyści. Ważna i mądra lektura nie tylko dla dzieci. To jedna z tych książek, którą powinni docenić dorośli (szczególnie ci, którym nieobcy jest dylemat mieć czy być). Polecamy tę książeczkę obowiązkowo!