YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Relacje ze spotkań DKK


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 2

„Moje córki krowy” autorstwa Kingi Dębskiej to kolejny temat spotkania  Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 27 marca bieżącego roku przy Filii nr 2. Autorka to absolwentka reżyserii  filmowej. Stworzyła zarówno kilka filmów dokumentalnych jak i fabularnych a omawiana, zekranizowana powieść to jej pierwsze pisarskie dzieło, które określa jako częściowo własną historię. Książka jest opowieścią o dwóch siostrach i ich zmaganiami z chorobą rodziców. Pierwsza z bohaterek to Marta - atrakcyjna aktorka, występująca w popularnym serialu, samotnie wychowująca dorastającą córkę. Kobieta o mocnym charakterze, świadoma własnej wartości. Druga, Kasia to przeciwieństwo pierwszej siostry. Wrażliwa i skłonna do egzaltacji nauczycielka, matka nastoletniego syna, żona bezrobotnego męża,  mieszkająca z rodzicami. Książka ma formę dwóch równoległych dzienników pisanych przez obie kobiety. Jest to historia niezwykle prawdziwa i wzruszająca, ukazująca zachowanie ludzi w trudnych sytuacjach.


Czyja wina?

Znęcania na tle seksualnym. Strach przed jutrem. Chęć ucieczki. Fala samobójstw. Miłość, łzy i tęsknota. To tylko niektóre wątki z życia zagubionej nastolatki. 24 marca 2017 r. odbyło się spotkanie Młodzieżowego DKK przy Filii nr 1 - pełne emocji  i żywej dyskusji. Rozmawiano na temat utworu Colleena Hooversa pt.„Hopeless” opowiadającym m.in. o tragediach życiowych głównych bohaterów: Hope i Holdera poszukujących swojej tożsamości  i odpowiedzi na pytania: czym jest odpowiedzialność za drugiego człowieka i o tym czy można wybaczyć wyrządzone krzywdy z dzieciństwa. Tolerancyjna Sky w przeszłości wykorzystywana seksualnie przez ojca próbuje odnaleźć spokój i oswoić się z namiętną miłością do płci przeciwnej o imieniu Holder. Kłopoty towarzyszące młodym łączą ich w niezwykłe odwzajemnione uczucie, bo: „dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Utwór skłania do refleksji. Książka polecana jest zarówno młodzieży jak i dorosłym.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6

23 marca 2017 r. odbyło się spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6. Tym razem sięgnęliśmy po reportaże Ewy Winnickiej „Angole”. Jest to zbiór ponad trzydziestu opowieści Polaków o Anglii i Anglikach, o ich życiu na emigracji, sukcesach i porażkach. W większości bohaterami reportaży są nasi rodacy, którzy przyjechali na Wyspy Brytyjskie w latach 90-tych oraz ci, którzy przybyli z wielką falą emigracji po otwarciu granic. Niektórzy z nich skończyli angielskie prestiżowe uczelnie, a inni nie zdołali nauczyć się języka, po latach pobytu. Niektórym udało się zbudować na wyspach normalne życie, innym nie. Wśród nich są intelektualiści i robotnicy, bezdomni i żyjący z zasiłków, młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, katolicy i ateiści. Jeżeli się nam wydaje, że będąc Europejczykami kulturowo jesteśmy bardzo podobni z Anglikami, to jesteśmy w błędzie. Ta książka  pokazują jak niewiele wiemy o Wielkiej Brytanii, konserwatyzmie Brytyjczyków, o niepisanych regułach życia i tematach, których się nie porusza nawet w rodzinie. Reportaże polecamy wszystkim ciekawym świata i ludzi, a przede wszystkim dla tych, którzy rozważają emigrację w przyszłości. Warto przeczytać, nim podejmiemy decyzję o wyjeździe.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Wypożyczalni Głównej

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 23 marca 2017 r. Skupiliśmy się wokół książki Marioli Pryzwan „ Wymyśliłam Cię. Wspomnienia o Irenie Jarockiej”.

To książka poświęcona znanej i lubianej piosenkarce. Była postacią niezwykłą. Rzadko się zdarza by, obcy sobie ludzie zgodnie podkreśli dobro, ciepło i serdeczność, jakimi emanowała Irena Jarocka. Empatia, troska o drugiego człowieka i brak zawiści to dziś cechy unikatowe nie tylko w świecie artystycznym.

Dorastała w ubogiej rodzinie, nie miała do końca dobrej relacji z ojcem. Z powodu przewlekłej choroby matki – często opiekowała się młodszym rodzeństwem. Zapewne dlatego była nad wiek odpowiedzialna, skromna, wycofana i tylko ona wiedziała, ile wysiłku oraz determinacji kosztowała ją „metamorfoza” w gwiazdę eksponowaną wśród szerokich rzesz publiczności.


Baśnie hiszpańskie na spotkaniu DKK dla dzieci

22 marca 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Filii nr 1. Tematem spotkania były baśnie hiszpańskie. Hiszpania, która jest trzecim co do wielkości państwem europejskim położona na Półwyspie Iberyjskim i oblewana ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Celem spotkania było również przybliżenie kultury i obyczajów tego południowego kraju. Uczniowie poznali położenie geograficzne państwa oraz dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o tradycjach i zwyczajach mieszkańców tego pięknego kraju.

Dzieci chętnie wysłuchały baśni „Biały wilk i pasterka” ze zbioru pt. „Baśnie z czterech stron świata” pochodzącą z Królestwa Hiszpanii. Historia pasterki urzekła wszystkich. Za swoją dobroć i poświęcenie otrzymała wspaniałą nagrodę – MIŁOŚĆ I PRZYJAŹŃ. To dwa największe skarby w życiu każdego człowieka. Baśń bardzo spodobała się dzieciom,nie miały żadnych problemów z opowiedzeniem jej treści i chętnie wzięły udział w dyskusji.


"Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii" Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel w Bibliotece Pana Kleksa

22.03.2017 r. podczas spotkania DKK czytaliśmy i rozważaliśmy o treściach zawartych w książce „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii” Roksany Jędrzejewskiej  - Wróbel. Książka zawiera siedem bajek na motywach klasycznych poruszających problemy współczesnych dzieci. Historie przeznaczone są do czytania zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Nasze dzieci mają dzisiaj o wiele więcej zabawek niż my w ich wieku, ale czy mniej problemów? W tych pełnych humoru bajkach z łatwością odnajdziemy ślady baśni klasycznych, ale również - jakże bliską nam rzeczywistość. Rozwód u państwa Żabickich; wredny wilk z VI B prześladujący ufnych pierwszaków; presja pięknego wyglądu, która pyzatej królewnie odbiera radość życia; sławna dzięki mediom, choć samotna Roszpunka; trzy świnki akwizytorki, wymuszające na zagubionym wilku zupełnie mu niepotrzebne potrzeby; mama jako Kopciuszek. Skąd my to znamy? W trakcie spotkaniach dzieciom szczególnie zapadło w pamięć opowiadanie „Kapciuszek”, które skłoniło je do refleksji na temat roli matek w ich domach. Klubowicze, na chwilę mogli wcielić się w rolę Kopciuszka - Kapciuszka, żmudnie oddzielając groch od fasoli.


Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 4

W pierwszy dzień wiosny 21 marca 2017 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 4. Tematem dyskusji była powieść pt. „Lód i woda, woda i lód”. Autorka Majgull  Axelsson urzekła czytelników swoim pisarstwem, tym jak potrafi dogłębnie nakreślić ludzką psychikę. Każdy z jej bohaterów zmaga się ze swoimi „demonami", nic tu nie jest czarne ani białe. Z pozoru oderwane od siebie historie, zaczynają zbiegać się, by stworzyć jedną całość. Każdy z bohaterów musi dokonać wyboru, często bardzo trudnego, ale i „oczyszczającego". "Lód i woda, woda i lód" jest właśnie taką powieścią. Czyta się jednym tchem, uwrażliwia i nikogo nie pozostawia obojętnym.


Spotkanie DKK w Krzeszycach

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, Klubowicze poznali kolejną część z serii bajek psycho-edukacyjnych pt. „Żywe srebro”. Opowieść pozwoliła nam poznać świat Hani, która boryka się z problemem ADHD. Bajka ukazuje problem dziecka z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi z jego perspektywy, daje możliwość utożsamienia się z bohaterką i jej problemem. Za pomocą bajki w prosty sposób zostało wyjaśnione młodzieży, czym jest ADHD. Zaburzenie to charakteryzuje się: brakiem koncentracji uwagi, który u naszej Hani daje o sobie znać zawsze, gdy gubi kapcie, idzie do łazienki bez ręcznika, nie założy skarpetki czy nie wytrzyma do końca oglądanej bajeczki; a także pobudliwością, gdy małe piórko jest przyczyną zniszczenia pięknego zamku oraz nadruchliwością (mała bohaterka musi ciągle skakać, biegać i figlować). W nawiązaniu do książki prowadzone były zabawy stosowane w terapii nadpobudliwości psychoruchowej, było to połączenie zajęć z wiedzy teoretycznej z pracą ”terapeuty- bibliotekarza”. M.in. ćwiczenia relaksująco-uspokajające, sprawdzające dobrą pamięć, kreatywne, rysowanie bilateralne czy ćwiczenia kierowania emocjami.


Uczta poetycko – muzyczna pt. ,,Kobieto! Boski Diable”

Honoriusz Balzak, niekwestionowany znawca tajemnic kobiecej duszy, napisał, iż wszystko, co powiedziano o kobiecej duszy jest prawdą…

A napisano i powiedziano bardzo dużo. Pięknych słów, myśli, sentencji – tych pełnych powagi i zadumy i tych żartobliwych czy nawet krytycznych - poświęconych chyba jednemu z najciekawszych tematów – kobiecie!

Urok i piękno kobiety tkwi w jej niepoznawalności. Chyba więc pozostanie zagadką, a także obiektem westchnień, marzeń, pragnień, motywem pieśni i wierszy. O kobiecie pisano różnie, często subiektywnie, z miłością i wielkim uczuciem, ale także zgryźliwie i z sarkazmem! Przypisywano jej wszelkie dobro i zło …, bo kobieta jest tajemnicą. W właśnie tej tajemnicy było poświęcone nasze spotkanie. Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki zaprezentowały wybrane przez siebie wiersze i utwory muzyczne, które są ich ulubionymi, które im towarzyszą w życiu. A emocjami, które towarzyszą lekturze zechciały podzielić się z publicznością.


Pochwała brzydoty w ODOST

Jednym treść audiobooka przypadła do gustu a innym nie. Na pierwszym spotkaniu II Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 1 marca tego roku w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski, klubowicze ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Gorzowa Wlkp. wyrazili swoją opinię o Pochwale brzydoty Loredany Frescury. Autorka, włoskiego pochodzenia, zgrabnie „przemyca” w książce historię brzydoty. Koleżanki Marcela i Giorgia są najbrzydszymi dziewczętami w całej szkole, a przynajmniej za takie się uważają. Są wrażliwymi, nieśmiałymi nastolatkami skoncentrowanymi na swoich niedoskonałościach. We wspólnym wypracowaniu piszą o brzydocie. „Już w Starożytności brzydcy byli uważani za ludzi drugiej kategorii. Ludzi dzielono na pięknych, poetów i brzydkich. Brzydcy mężczyźni zawsze byli tolerowani, zawsze można się w nich dopatrzyć ukrytego piękna”.  Wysłuchamy w audiobooku również, że brzydcy i ładni w środku są tacy sami. Prawdziwe piękno tkwi we wnętrzu człowieka. Ktoś, kto ocenia innych wewnętrznie jest super totalnie brzydki, pisze autorka.