YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Relacje ze spotkań DKK


Spotkanie DKK w Strzelcach Krajeńskich

Podczas majowego spotkania Klubu dyskutowałyśmy na temat książki Adriana Grzegorzewskiego pt.: „Czas tęsknoty”. Akcja powieści rozpoczyna się latem 1939 roku, kiedy młody warszawiak Piotr Ochocki przyjeżdża do Bedryczan, małej wioski na Kresach, żeby poznać rodzinne strony swojej matki. Nie będą to beztroskie wakacje. Znad obu granic nadciąga wojna, a w Bedryczanach z każdym dniem narasta wrogość między sąsiadami: Polakami i Ukraińcami. Jakby tego było mało, między Piotrem a Ukrainką Swietą rodzi się uczucie. Wbrew wszelkiej logice i na przekór okrutnym okolicznościom. Autor książki bardzo wnikliwie ukazał Zbrodnię Wołyńską, czystki etniczne i degradację nie tylko relacji międzyludzkich, ale też w wielu przypadkach człowieczeństwa.


Na jego widok odwracają głowy!

Zanim skończył dziesięć lat przeszedł 27 operacji. August jest inteligentnym nastolatkiem. Z powodu zmutowanego genu ma zdeformowaną twarz. Jest to opowieść o chłopcu, któremu przyszło się zmierzyć ze światem rówieśników, z ostracyzmem, uprzedzeniami i podłością. Wśród ludzi, którzy patrzą na niego z obrzydzeniem znajdują się również osoby wspaniałomyślne, okazujące dobroć i przyjaźń. 10 maja 2017 r. w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski odbyło się kolejne spotkanie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Klubowicze ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Gorzowa Wlkp. dyskutowali o audiobooku Cud chłopak R. J. Palacio. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie ma zrozumienia dla inności. Ich zdaniem jeszcze długo dyskryminacja oraz brak tolerancji w stosunku do innych ludzi z niepełnosprawnościami będzie rażąca. Dlatego wszelkie próby uświadamiania społeczeństwa o różnorodności człowieka będą pożądane. Idąc do biblioteki klubowicze wręczali przechodniom „dobre słowo”.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 4

Powieść „Życie bez zasłon” Beaty Jacewicz w dniu 9 maja 2017 r. była tematem spotkania DKK w Filii nr 4. Bohaterka powieści zmaga się z codziennym życiem. Jedno nieudane małżeństwo, drugie bolesne, a radością jest trójka cudownych dzieci. W sposób sarkastyczny opowiada o rzeczywistości: obłudzie, zdradzie, zawiści, jednocześnie wskazując to, co ważne i najważniejsze dla kobiety, matki. Dzieci, jako fundament w czasach, kiedy wszyscy zawodzą. One zawsze są wierne, kochające i najważniejsze. Jest jeszcze miłość,  która sięga głęboko, prawdziwa. Niejedna czytelniczka zobaczy w tej książce siebie. Może znajdzie w bohaterce potwierdzenie prawdy, że w każdym mroku istnieje światełko nadziei... Warto po nie sięgać.


Wojna w oczach i sercach kobiet

Powieść będąca motywem przewodnim naszego kwietniowego spotkania (28.04.2017 r.) to nagradzana i szeroko chwalona książka Kristin Hannah „Słowik”. Napisana pięknym, barwnym językiem, obrazowa, a przy tym poruszająca do głębi i dająca do myślenia. Jak druga wojna światowa wyglądała z punktu widzenia kobiet? Główne bohaterki powieści, siostry różniące się od siebie jak ziemia i ogień, te same zawirowania wojenne przeżywały diametralnie odmiennie. Pierwsza, mająca na swoich barkach ciężar utrzymania przy życiu (dosłownie i w przenośni) siebie i swoich dzieci stara się codziennym, mrówczym wysiłkiem pozostać na powierzchni, przetrwać koszmarne okoliczności.  Druga, tytułowy Słowik, rzuca się w ogień partyzanckiej walki, nie potrafi obojętnie stać gdy wokół kipi wojna. Jedna i druga wykazuje się heroizmem, dla obu miłość okazuje się być bezcennym powietrzem, którego brak w zadymionej wojennej rzeczywistości… „Słowik” jest wspaniałą, wielowątkową powieścią nie szczędzącą czytelnikowi wzruszeń. Polecamy z czystym sumieniem.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 14

Książka „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie” Barbary Goldsmith była tematem rozmowy podczas spotkania DKK w Filii nr 14 w dniu 28 kwietnia br. Autorka przedstawia postać Marii Skłodowskiej Curie, jej życie osobiste i karierę naukową. Książka opisuje zdumiewającą karierę naukową polskiej noblistki, jest również wnikliwym portretem psychologicznym. Ukazuje kobietę próbującą pogodzić swe pasje i pracę z obowiązkami rodzinnymi. Czytelnik poznaje także Marię jako ukochaną żonę, przyjaciółkę i współpracowniczkę Piotra Curie, a po jego śmierci ofiarę skandalu obyczajowego wywołanego romansem z Paulem Langevinem. Autorka poświęca wiele uwagi nie tylko samej Marii, lecz również jej mężowi, Piotrowi Curie, ich córkom oraz trzeciemu „dziecku” – pierwiastkowi radowi, któremu dosłownie oddali całe życie. Małżeństwo Curie przez lata zmagało się z chorobą popromienną, choć do końca nie chcieli uznać, że ich problemy zdrowotne zostały wywołane przez pracę w niebezpiecznych warunkach. Opisana pozycja jest naprawdę warta przeczytania, warto poznać interesujące fakty z biografii jednej z najwybitniejszej kobiet ostatniego stulecia, z której wszyscy Polacy mogą czuć się dumni.


Spotkanie DKK przy Wypożyczalni Głównej

27 kwietnia 2017 r. Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się po raz kolejny. Tematem była książka „Byłam tu” Gayle Forman. Forman dotyka tematów egzystencjalnych, trudnych, niepopularnych w książkach dla młodzieży. Osiemnastoletnia Cody Reynolds zmaga się z utratą najlepszej przyjaciółki. Dlaczego Meg odebrała sobie życie? Czy samobójstwo to niezwykła odwaga czy tchórzostwo? Cody czuje się winna, iż nie dostrzegła, że z przyjaciółką dzieje się coś niedobrego. W powieści przewija się także bardzo wyważony tajemniczy romans. Autorka w końcowej części opowieści skłania osoby myślące o samobójstwie do poszukiwania pomocy za wszelka cenę, by oszczędzić cierpienia sobie i innym. Samobójstwo dla kogoś jest końcem a dla innych początkiem łez, żalu, poczucia winy, tęsknoty.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1

20 kwietnia 2017 r. w Filii nr 1 odbyło się kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka pt.: „Wariatka z Komańczy” Marii Nurowskiej .  Marta Kohn – główna bohaterka zmaga się z życiowymi trudnościami. Brak rodzinnego ciepła, molestowanie seksualne i niechęć do związków powodują, że staje się introwertyczną duszą poszukującą odpoczynku w Bieszczadach. Jej miłością stają się psy. Chętnie pomaga  czworonogom i przez to zostaje uwięziona w Ługańsku na Ukrainie. Pisarka pokazuje prawdziwą twarz bohaterki wyobcowanej, skrytej, ukrywającej swoją kobiecość, w przeciwieństwie do swojej siostry Ewy - silnej, agresywnej ekstrawertyczki. Czytelniczki jednogłośnie stwierdziły, że książka dedykowana jest kobietom.


„Cztery zwykłe miski” – spotkanie DKK w Bibliotece Pana Kleksa

26.04.2017 r. podczas spotkania Klubu rozmawialiśmy o książce obrazkowej. Uczestnicy poznali sylwetkę Iwony Chmielewskiej -  pisarki, ilustratorki, prekursorki tego gatunku książek w Polsce. Iwona Chmielewska jako autorka picturebooków zaczynała karierę w Korei Południowej, gdzie zostało wydanych ponad dwadzieścia jej książek. Książki te tłumaczone były na różne języki i wydawane na całym świecie.  Iwona Chmielewska tworzy charakterystyczne książki, w których obraz pełni wraz z tekstem równorzędną rolę.  Picturebooki to całościowe koncepcje artystyczne, które nie tylko bawią, śmieszą, zachwycają, edukują ale też odpowiadają na potrzeby duchowe, prowokują najważniejsze pytania. Zaprezentowane na spotkaniu książki autorki traktują o niepełnosprawności (Oczy, Gdzie jest moja córka?), niepozornych bohaterach codzienności (O tych, którzy się rozwijali). Jej najważniejsza książka Pamiętnik Blumki, o Doktorze Korczaku i jego koncepcji pedagogicznej, została przetłumaczona na siedem języków .


Czy przeżycia z dzieciństwa mają wpływ na nasze dalsze życie?

26 kwietnia w Filii nr 10 miało miejsce kolejne spotkanie DKK. Tym razem klubowicze dyskutowali o debiutanckiej powieści Sarah Cornwell - Co było przed tobą.

Akcja książki toczy się dwutorowo, teraźniejszość i poszukiwania syna  przeplatają się z przeszłością i wspomnieniami głównej bohaterki.

Olivia lata temu uciekła z Ocean Vista do bardziej stabilnego życia.Dwadzieścia lat później, rozwiedziona i w psychicznym dołku,  wraca tam ze swoimi dziećmi -  nastoletnią Carrie oraz dziewięcioletnim Danielem.Podczas wizyty,  w tajemniczych okolicznościach, znika jej syn, u którego zdiagnozowano zaburzenie afektywne dwubiegunowe.


Zawsze przyjaźń, czyli Rok Kultury Węgierskiej w Polsce

26 kwietnia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Filii nr 1. Tematem spotkania były baśnie węgierskie. Uczniowie poznali położenie geograficzne państwa, dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o tradycjach i zwyczajach mieszkańców. Polak-Węgier dwa bratanki! Ten zawsze bliski Polakom kraj ma wiele niezwykłych miejsc tj. Balaton czyli „węgierskie morze” i Budapeszt nazywany "Perłą Dunaju”, który jest jedną z najpiękniejszych stolic Europy. 

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali baśni „O przecudnej Ilonie i Argilusie” ze zbioru pt. „Cudowny jeleń” opowiadającej o dziewczynie zaczarowanej w kruka, którą uratował książę Argilus. Baśń przede wszystkim piękna, zaskakująca, chwilami zabawna i pełna fantazji bardzo spodobała się dzieciom. Na zakończenie spotkania była niespodzianka w postaci zabawnych zagadek.