YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Relacje ze spotkań DKK


„Opowieści z ostatnich dni” w Filii nr 1

Trylogia Olega Pawłowa omawiana była 19 września 2017 r. na spotkaniu DKK w Filii nr 1w Gorzowie Wlkp. W „Opowieściach z ostatnich dni” autor po sołżenicynowsku opowiada o żołnierzach z kompanii ochrony łagrów. Splata opisy akcji z przemyśleniami swoich bohaterów Tworzy serię egzystencjalnych minitraktatów o uległości, dobru i złu, wreszcie – o śmierci. Choć Oleg Pawłow zadebiutował jeszcze na początku lat 90., to na polskim rynku jego nazwisko pojawiło się dopiero w 2016 roku. Oficyna Literacka Noir sur Blanc zdecydowała się wydać „Opowieści z ostatnich dni” (1994– 2002) – trylogię uznaną na zachodzie Europy za jedną z ciekawszych prób we współczesnej literaturze rosyjskiej. Doceniono przede wszystkim to, że pisarzowi udało się napisać prawdziwy traktat o poszukiwaniu sensu życia, nieprzekombinowany i prawdziwy, bo oparty na rzeczywistym doświadczeniu. Pawłow uwiódł zachodnią publiczność uniwersalnym przesłaniem utworu.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 4

19 września 2017 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 4. Tematem dyskusji była książka Simony Kossak „Opowieści”. O autorce mówili „Czarownica” — bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.

Historie, które Simona Kossak snuje w swoich „Opowieściach”, o awanturach w małżeństwach bocianów, o haremach, jakie tworzą jelenie, czy o namiętnościach norników, nadają się do czytania w samotności, w parze lub w stadzie. Na dzień dobry i na dobranoc. Niezwykły teatr wyobraźni, fenomenalne opowieści i zmysłowe lekcje biologii. Nikt z takim pazurem, werwą i swadą nie opowiada dziś o przyrodzie!


„Dupersznyty. Czyli zapiski stanu szwajowego” Moniki Szwai - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu

W dniu 14.09.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych w Trzcielu. Przedmiotem dyskusji była książka Moniki Szwai „Dupersznyty. Czyli zapiski stanu szwajowego”. Publikacja ta zawiera zbiór publikowanych i niepublikowanych felietonów, artykułów, wywiadów i wypowiedzi zmarłej pisarki. Dzięki tej pozycji poznajemy Monikę Szwaję od strony prywatnej, jak wyglądało jej życie, jakie miała zainteresowania i hobby. Dzięki niej poznajemy pracę w telewizji „od kuchni”. Wypowiedzi pisarki przeplatane są jej złotymi myślami, puentami i wierszami. Całość przepełnia optymizm, ogromne poczucie humoru oraz dystans do własnej osoby. Jest to książka, która poprawi nam humor, ale i czegoś nauczy. Koleje życia Moniki Szwai dobrze ilustruje powiedzenie, że po burzy zawsze zaświeci słońce.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Trzcielu, które odbędzie się 16.11.17 r. o godz.16.30, tematem dyskusji będzie książka Jessicy Shirvington „Miedzy życiem a życiem”.


Licealna brutalność - spotkanie Młodzieżowego Klubu Książki w Filii nr 1

Miłość. Zdrada. Życiowe dylematy. Burza emocji. Jaki będzie tego finał ? Czy w takiej sytuacji uda się podjąć dobrą decyzję bez żadnych konsekwencji?

14 września 2017 r. w Filii nr 1 odbyło się nietypowe spotkanie Młodzieżowego Klubu Książki. Tematem rozmowy i nie tylko była kontynuacja książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej „LO-teria” opowiadająca o dalszych losach grupy przyjaciół dokonujących życiowych wyborów, wchodzących do kręgu licealnego różniącego się wieloma aspektami od gimnazjalnego o którym klubowicze dyskutowali na czerwcowym DKK z „Klasą Pani Czajki”. Gościem specjalnym wrześniowego spotkania była Agata Przybysz z gorzowskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, która dodała barw muzycznych dyskusji grając na gitarze, czego efektem było połączenie literatury z muzyką oddającą treść omawianego utworu. „Świat licealistów zdecydowanie różni się od naszego świata. Dlaczego? W naszym otoczeniu wiele sytuacji ukazanych w książce raczej się nie wydarzy. Ta książka jest dla nowicjuszy”- mówi jedna z klubowiczek.


Dziewczyna z daleka – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6

Na letnie popołudnie 11 lipca 2017 wybraliśmy do dyskusji książkę Magdaleny Knedler „Dziewczyna z daleka”. Powieść już od pierwszej strony intryguje. W pewien styczniowy, mroźny poranek w   swoim ogrodzie 95-letnia Natasza Silsterwitz wraz z wnuczką  Leną znajduje nieprzytomnego Anglika – Artura Adams, który jak się później okazało, nie znalazł się w okolicy przypadkiem. Koperty ze starymi zdjęciami i srebrna piersiówka, którą miał przy sobie, wywołują przerażenie staruszki i lawinę bolesnych wspomnień. Przypominają o wydarzeniach sprzed lat, o istnieniu których chciałaby skutecznie zapomnieć. Niespodziewany przyjazd Anglika sprawia, że Natasza postanawia rozprawić się z przeszłością przepełnioną winą, bólem i samotnością.


Bose stopy Mathinny

W 1841 roku słynny brytyjski odkrywca sir John Franklin i jego żona, lady Jane, przeprowadzają się do kolonii karnej – Ziemi van Diemena. Na miejscu lady Jane zachwyca się energiczną Aborygenką, Mathinną, która postanawia adoptować. jej edukacja ma być pokazem triumfu cywilizacji nad ukrytymi w każdym człowieku barbarzyństwem, porywczością i pożądaniem. (fragm. z okładki )

Świetnie napisana, obrazowa powieść R. Flanagana „Pragnienie” z jednej strony urzeka pięknem krajobrazów nieznanego zakątka świata, z drugiej jednak skłania do refleksji, której konkluzja nie jest łaskawa dla ludzkiej natury. 30.06.2017 miało miejsce ostatnie przed wakacyjna przerwą spotkanie DKK w bibliotece na Piaskach, podczas którego zastanawialiśmy się nad tym, czy lepiej dać ujście swoim pragnieniom i żądzom, czy tłumić je i tłamsić – każde bowiem rozwiązanie może być rujnujące.

A już we wrześniu zapraszamy na kolejne spotkanie, podczas którego porozmawiamy o Topografii pamięci Martina Pollacka.

Do zobaczenia 8.09.2017 o godz. 16.00 przy dobrej książce i kawie.


Spotkanie DKK przy Wypożyczalni Głównej

Na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu, Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej zebrał się 29.06.2017 r. Mówiliśmy o książce „Pudełko na modlitwy” Lisy Wingate. To opowieść o problemach samotnej matki uciekającej przed swoim byłym mężem. W jej życiu pojawia się drugi mężczyzna. Niestety z problemami emocjonalnymi, co będzie rzutować na związek, dzieci, na codzienność. Tandi wynajmuje mieszkanie po śmierci staruszki, w którym znajduje pudełka z modlitwami do Boga. To z czasem pozwala Jej spojrzeć na swoje życie przez pryzmat życia zmarłej. Pewne sprawy zrozumieć poprzez własne doświadczenia, ale też postawić pytania, na które nie zawsze jest odpowiedź… Dlaczego patologiczne zachowania przekazywane są z pokolenia na pokolenie ? Na kogo w życiu można bardziej liczyć na ludzi obcych czy na bliskich ? Każde pudełko na modlitwy skłania do refleksji, odmiany życia, spojrzenia na wiele spraw z innej perspektywy.


Spotkanie DKK w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski

W parny letni wieczór 29 czerwca 2017 roku w restauracji Między Wierszami odbyło się spotkanie I Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone audiobookowi Lilka Małgorzaty Kalicińskiej w interpretacji Marty Klubowicz. Tym razem nie spotkaliśmy się w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski. Postanowiliśmy zmienić scenerię tego ostatniego spotkania przed wakacjami. Dyskusja toczyła się w klimatycznym pomieszczeniu restauracji. Bohaterką książki była Marianna Roszkowska - kobieta po pięćdziesiątce, dziennikarka średniego szczebla w redakcji poczytnego, kolorowego czasopisma, żona, mama oraz babcia. Była to historia opisująca zwyczajne życie wielopokoleniowej rodziny, które przedstawione było w sposób ciekawy, wzruszający i pełen emocji. Narratorce towarzyszyły rozstania, trudne i bolesne, w rzeczywistości zaś były zapowiedzią nowego życia. Musiała się zmierzyć z ponurą rzeczywistością, w której nowe życie i świadomość nadchodzącego kresu jej najbliższych będą w niej obecne.


„Dziesiąta Aleja” Mario Puzo - spotkanie Dyskusyjne Klubu Książki dla Dorosłych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu

W wakacyjnej atmosferze 29.06.17 r. spotkał się nasz Dyskusyjny Klub Książki w Trzcielu, tematem naszego spotkania była książka Mario Puzo „ Dziesiąta Aleja”. Autor umieścił w swoim dziele wiele wątków biograficznych. Akcja powieści zaczyna się w latach dwudziestych XX wieku, a kończy w latach czterdziestych. Poznajemy dzieje włoskiej rodziny Angeluzzich – Corbo, mieszkającej w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Główna bohaterka Lucia Santa porzuca swoją ojczyznę Włochy i wyrusza w nieznany świat poślubiając per procura swojego krajana, którego ostatni raz widziała w dzieciństwie. Życie jej nie rozpieszcza, czuje się nieszczęśliwa w swoim małżeństwie, jej mąż ginie tragicznie i zostawia ją z trójką dzieci. Kolejne małżeństwo zawarte z miłości okazuje się też nieszczęśliwe. Pomimo wielu problemów nasza bohaterka, która ma sześcioro dzieci daje sobie radę z trudami dnia codziennego.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Strzelcach Krajeńskich

Naszą czerwcową lekturą była powieść pt.: „Zgubiono znaleziono” autorstwa Brook Davis. Autorka porusza w niej tematy takie jak śmierć, starość i samotność. Historia trójki głównych bohaterów  głównie opiera się o śmierć kogoś najbliższego. Millie ma siedem lat i wszędzie nosi ze sobą swoją Księgę Nieżyłków. Zapisuje w niej wszystkie śmierci, jakich doświadczyła. Agatha ma lat ponad osiemdziesiąt. Po śmierci męża kategorycznie odmówiła opuszczania domu. Jej głównym zajęciem jest wrzeszczenie na przechodniów oraz zapisywanie wszelkich oznak starości w zeszycie z napisem Starość. Karl lat ma jeszcze więcej, jego żona zmarła, a syn uznał, że to odpowiedni moment na umieszczenie go w domu opieki. Karl  jednak postanowił inaczej spędzić resztę swojego życia. Brook Davis w swojej książce ukazuje wszelkie zmiany, jakie zachodzą w głównych bohaterach. Pokazuje gorycz, cierpienie, zdziwaczenie i żal, lecz wplata również sporą dozę czarnego humoru. Jednak nie sposób przyznać ,że jest to książka, która skłania czytelnika do głębokich przemyśleń i zastanowienia nad życiem, śmiercią oraz relacjami między ludźmi.