YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Relacje ze spotkań DKK


Styczniowe spotkanie DKK w Filii nr 10

„Osmaleni Irit Amiel są Medalionami końca wieku". 30 stycznia 2017 roku, w Filii nr 10, miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie DKK. Omawiana była książka Irit Amiel – Osmaleni. Zbiór „Osmaleni" zawiera kilkanaście pisanych powściągliwym stylem historii ludzi, którzy o swoim bagażu doświadczeń mówić nie mogą, czy też nie chcą. Ukazuje, jak walka o przetrwanie wpłynęła na ich losy. Wielu bohaterów popełnia samobójstwo, bo nie są w stanie wytrzymać ciężaru, którym okazuje się dla nich niewytłumaczalne ocalenie. Innym - uporczywe wspomnienia z przeszłości nie dają spokojnie cieszyć się nowym życiem, stają się dla nich ciężarem nie do uniesienia.


Spotkanie DKK w Filii nr 2

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Nowym Roku przy Filii nr 2 odbyło się 30 stycznia 2017 r. Tematem rozmowy była książka „Fatum i Furia”  -Lauren Groff (amerykańskiej pisarki, której zeszłoroczna powieść przyniosła sławę i uznanie czytelników). „Fatum i Furia” to historia małżeństwa przedstawiona z dwóch perspektyw – kobiety i mężczyzny Lancelota i Mathilde. Poznali się jako dwudziestolatkowie i przeżyli razem przeszło dwadzieścia lat. Był to okres miłości, namiętności, a także kłamstwa, zazdrości i głęboko zatajonych sekretów. Fatum to pierwsza część opowieści. Poświęcona została mężowi, który próbuje  spełnić swoje aktorskie zachcianki, jednak przez dłuższy czas z marnym skutkiem, aż w końcu zostaje wybitnym dramatopisarzem. Życie bohatera jest reżyserowane przez trzy najważniejsze w jego życiu kobiety: matkę, siostrę i żonę. Znajduje się w świecie kobiecych intryg, z której nie potrafi się wyzwolić do końca swojego życia. Furia – część druga opisuje żonę, kobietę o rozdwojonej duszy, skrywającą wiele mrocznych sekretów. Manipulującą życiem małżonka w najmniej oczekiwanych momentach. Jest to powieść o ludzkiej determinacji, samotności i uzależnieniu od drugiej osoby.


Czy można uciec od przeszłości?

To jedno z pytań, które sobie zadajemy po lekturze Magika Magdaleny Parys. Na spotkaniu DKK

27 stycznia 2017 roku próbowaliśmy znaleźć odpowiedź też na inne pytania, które nasuwają się nam podczas czytania tej obyczajowo – sensacyjnej powieści.

Magik to historia ucieczek z komunistycznego ,,raju” zabójstw na granicy, znikających akt Stasi tajemnic przeszłości, które mogą zburzyć spokój nowych niemieckich elit polityczno – gospodarczych. Pomimo, że akcja dzieje się w 2011 roku jej punktem odniesienia są czasy muru berlińskiego i żelaznej kurtyny. Autorka w oparciu o historyczne wydarzenia mówi o ludziach uwikłanych w wielkie przemiany historyczne (wątek Bosowskiego i Solidarności) i kreujących współczesną rzeczywistość medialno – polityczną (G. Samuel dziennikarz – polityk). Mistrzowsko buduje swoje postacie, każda z nich ma duszę. Czytelnik musi zagłębić się w życie Kowalskiego, Gerharda Samuela czy Dagmary Bosch. Jest to fascynujące. Odkrywamy wstydliwe tajemnice NRD. Mimo, że sam ustrój upłynął w mroki dziejów wielu jego funkcjonariuszy nadal sprawuje władzę, równocześnie próbując zatuszować swoje dawne sprawki. Teraz ktoś zaczyna jednego szantażować. Komuś bardzo zależy, aby policja połączyła wszystkie nitki.


Czas na prasę… w Międzyrzeczu

Kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w piątek 27 stycznia 2017 r. Jego tematem były opiniotwórcze czasopisma dla polskich czytelników. Wśród omawianych tytułów znalazły się głównie tygodniki społeczno- polityczne oraz różnego rodzaju miesięczniki. Prowadząca zajęcia starała się przedstawić obecnej dwudziestce nastolatków jak najszerszy przegląd dostępnych na rynku tytułów, w zawartości treściowej których znajdują się aktualne zagadnienia polityczne, społeczne, naukowe i kulturalne ( w tym literackie, filmowe, teatralne, muzyczne i plastyczne). Podczas zachęcającej do sięgania po czasopisma rozmowy szczególną uwagę poświeciliśmy pożytkom płynącym z „bycia na bieżąco” z najważniejszymi wydarzeniami Polski i świata. Młodzież podzieliła się swoimi doświadczeniami z obcowania z poważnymi czasopismami społeczno- politycznymi w formie drukowanej i elektronicznej. Rozmawialiśmy także na temat układu treści czasopism i dyskutowaliśmy, która forma dziennikarskiej wypowiedzi najlepiej do nas trafia.


Świat Slatronu w Filii nr 1

27 stycznia 2017 r. odbyło się wyjątkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Uczestniczyła w nim sama autorka książki „Slatron. Przeznaczenie” Aleksandra Szymaniak- młoda pisarka z Gorzowa Wielkopolskiego i klubowiczka DKK, która rozmawiała z miłośniczkami książki o swoim literackim debiucie zdradzając m. in jego tajniki. Powieść opowiada o dziewczynie mającej nadprzyrodzone zdolności, które wywołują szereg różnorodnych zdarzeń rzutujących na dalsze życie Salaminy- głównej bohaterki poszukującej swojej tożsamości. Bohaterka wchodzi w inny świat, gdzie poznaje nowych przyjaciół. Utwór o tajemniczym tytule opowiada m. in. miłości, magii, a także zawiera różne zagadki egzystencjalne. Dla jakiego czytelnika jest utwór i co on oznacza? Na te pytania odpowiada sama autorka : „Książkę "Slatron. Przeznaczenie" kieruję głównie do młodzieży, jednak osoby dorosłe również odnajdą się w jej klimacie. Tytuł jest nazwą własną, a jej dokładne znaczenie będzie odkrywane przez następne części, ale mogę zdradzić, że dużo znaczy dla całej serii”- mówi Aleksandra Szymaniak.


„Pilecki. Śladami taty” Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla - spotkanie Dyskusyjne Klubu Książki dla dorosłych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu

W dniu 26.01.2017 r. na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu, mieliśmy okazję poznać życie i działalność patriotyczną rotmistrza Witolda Pileckiego na podstawie książki: „Pilecki. Śladami taty” Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. Całe życie tego człowieka poświęcone było Polsce. Jako młody człowiek walczył z pełnym oddaniem w wojnie polsko – bolszewickiej. Po wojnie osiadł wraz ze swoją żoną w majątku Sukurcze. Ucząc się zarządzania majątkiem i poszerzając wiadomości na temat rolnictwa, dzięki ciężkiej pracy doprowadził majątek do pełnego rozkwitu. Na tym nie skończył, ale wziął się za edukację i pomoc sąsiadującym rolnikom. Wszystkich traktował równo, nigdy się nie wywyższał. Każdy sąsiad mógł liczyć na jego pomoc. Kiedy wybuchła II wojna światowa wyruszył do walki za ojczyznę. Jego rodzina musiała uciekać przed wojskami radzieckimi.


Spotkanie DKK w Międzyrzeczu

26 stycznia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkanie przybyło 10 miłośniczek literatury. Tym razem tematem spotkania były kobiety – pisarki, które zdobyły ogromną popularność i odniosły sukces wydawniczy.

Uczestniczki do tego grona zaliczyły wiele poczytnych, wspaniałych autorek: Austen, Bonda, Bronte, Chmielewska, Christie, Gutowska-Adamczyk, Lackberg, Lingas-Łoniewska, Michalak, Opiat-Bojarska, Ornacka, Puzyńska, Roberts, Simons, Steel, Szwaja i wiele innych – nie sposób wymienić wszystkich piszących i odnoszących sukcesy pań.

 

Renata Dyla


Apokaliptyczny kryminał

Manhattan – jedna z najbardziej znanych i jednocześnie najdroższych dzielnic Nowego Jorku. Babilon – słynne miasto świata starożytnego. Co może łączyć starożytne, już  nieistniejące miasto ze współczesnym Manhattanem?

Pytanie było punktem wyjścia do dyskusji, która wywiązała się na styczniowym spotkaniu (25.01.2017 r.) słubickiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy książkę autorstwa Lecha Majewskiego „Manhattan Babilon”.

Dla wielu z nas Manhattan kojarzy się z atakiem na wieże World Trade Center. Tragedia ta stała się tłem powieści. Akcja toczy się w 2003 roku, dwa lata po dramatycznym wydarzeniu. Główny bohater Cordelius obserwuje z okna swojego mieszkania życie w znajdującym się vis-a-vis budynku. Dziwne sceny, których jest świadkiem intrygują go. Dochodzi do morderstwa…


Gdzie kryje się prawdziwy skarb dzieciństwa? Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Pana Kleksa

25.01.2017 r. uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Pana Kleksa na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel pt.: „Królewna” szukali odpowiedzi na pytanie „Gdzie kryje się prawdziwy skarb dzieciństwa”?. Tytułowa bohaterka książki mieszka w Tęczowym Królestwie, jej rodzicami są najprawdziwsi Król i Królowa, ma piękne stroje i złotą koronę, a półki Pokoju Zabawkowego aż uginają się pod ciężarem lalek i misiów. I cóż z tego, skoro Królewna całe dnie spędza samotnie, począwszy od śniadania spożywanego przy ogromnym stole, poprzez zabawy i spacery, na zasypianiu kończąc.
Dzieci bez trudu zrozumiały przekaz tej pouczającej książki, zgodnie orzekając, że dla przysłowiowej królewny największym skarbem są prawdziwe relacje z dziećmi z podwórka, proste zabawy, kłótnie. Okazuje się, że dziecku nie wystarczą piękne zabawki, musi być przede wszystkim otoczone troską, miłością, szacunkiem i uwagą rodziców. Na zakończenie spotkania powstały kukiełki księżniczek i królewiczów.


Przerwane milczenie…

24 stycznia 2017 r odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6. Tematem dyskusji był reportaż Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Jest to wstrząsający obraz wojny opowiedziany przez kobiety, które w zrywie patriotycznym z imieniem Stalina na ustach, szły  do boju aby walczyć z wrogiem. W Armii Radzieckiej walczyło około miliona kobiet, ale o ich udziale niewiele było wiadomo. Wojna, to domena mężczyzn i po męsku była opisana. A, jak to widzą kobiety? Autorka z wielką determinacją przez wiele lat nagrywała dyktafonem opowieści bohaterek, które postanowiły przerwać milczenie i opowiedzieć o swojej wojnie. O tym, jak bardzo chciały pomścić śmierć bliskich i ratować ojczyznę przed najeźdźcą, i walczyć na równi z mężczyznami na pierwszej linii frontu. Co czuły, kiedy musiały zabijać? Jak radziły sobie z głodem, brudem, wszami, brakiem snu i własną fizjologią? Czy wojna odebrała im kobiecy instynkt i wrażliwość?