YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Dyskusyjne Kluby Książki » Aktualności DKK

Magdalena Turska w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu

Miło nam poinformować, że w gronie laureatów konkursu na recenzję książki w ramach akcji „Dwa bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce” organizowanego przez Węgierski Instytut Kultury oraz Good Books przy wsparciu Instytutu Książki znalazła się

 

 

Magdalena Turska

(moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i młodzieży z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłodawie)

za recenzję książki Imre Kertesz „Kadysz a nienarodzone dziecko”.

 

Nagrodą w konkursie jest 30 tytułów przekładów węgierskich książek, które zasilą zbiory kłodawskiej biblioteki.

Gratulujemy!!!

 


Warsztaty DKK z Anną Marchewką

19 czerwca 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie warsztatowe dla moderatorów i klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki. W pierwszej części dr Anna Marchewka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka zaprezentowała wykład pt.: „Współczesna życie literackie”. Zauważyła, że obecnie mamy „klęskę urodzaju”. W tej sytuacji ważne jest rozróżnianie i właściwy wybór wartościowych książek. Korzystanie z recenzji blogerów wydających opinie o lekturach bywa czasem zgubne. Towarzyszy im tzw. „zgiełk promocyjny”. Pisane są, bowiem na zamówienie działów marketingowych wydawnictw. Pozytywna recenzja ma zwiększyć sprzedaż produktu, którym obecnie są również książki. Nieograniczony rozwój blogosfery i mediów społecznościowych wpływa na szybkie wydawanie opinii, dlatego ważne jest zwiększanie kompetencji czytelniczych poprzez korzystanie z tekstów krytycznych w czasopismach „papierowych”, których lektura wymaga „innego rodzaju skupienia, bo myślenie krytyczne, to nie myślenie pospieszne, musi zabrać nam trochę czasu”.  Warto poznawać teksty krytycznoliterackie zamieszczane w czasopismach: „Odra”, „Twórczość”, „Czas Kultury”, „Znak”, „Tygodnik Powszechny”, „Zeszyty Literackie”.


Literatura w komiksie, czyli sztuka opowiadania obrazem młodzieży z Dyskusyjnych Klubów Książki

O tym, że tworzenie komiksu niesie za sobą mnóstwo satysfakcji połączonej z dobrą zabawą przekonali się 24 maja klubowicze z młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki z Gorzowa i północnej części województwa lubuskiego. Warsztaty pt.: „Literatura w komiksie” prowadziła pasjonatka i znawczyni komiksu Maja Wilczewska z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Uczestnicy poznali historię i zasady tworzenia komiksu oraz możliwość jego odczytywania.  Dowiedzieli się, że słowa, obrazy i ikony składające się na komiks mają wielką zdolność opowiadania historii i mogą zostać połączone na nieskończoną liczbę sposobów. Klubowicze mieli za zadanie wyrazić swoje emocje w kresce, a następnie stworzyć i opowiedzieć swoje własne historie za pomocą komiksu. Z poszczególnych fragmentów powstały historie, zarysy opowieści o zróżnicowanym poziomie artystycznym, przeróżnej tematyce świadczącej o bogatej wyobraźni rysowników. Warsztaty zorganizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.


Odkrywamy literaturę węgierską

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. zaprasza moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki na szkolenie „Dwa bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce” organizowane w związku z obchodami Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

 

Termin i miejsce realizacji: 19 kwietnia 2017 r. godz. 10.00 - 14.30 - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kos. Gdyńskich), sala 110

 

Spotkanie ma charakter wykładu zorganizowanego przez Węgierski Instytut Kultury, Good Books  oraz Instytut Książki na którym bibliotekarzom i moderatorom DKK zostanie zaprezentowana najnowsza  literatura węgierska (fiction, w tym dziecięca oraz non-fiction), jej autorzy oraz węgierska  kultura.

 

Spotkanie prowadzą: Marcin Skrabka z Good Books – analityk i konsultant rynku wydawniczego, oraz dwie doświadczone tłumaczki i miłośniczki kultury węgierskiej – Irena Makarewicz i Anna Butrym.

 

Uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepszą recenzję, w którym nagrodami są polskie przekłady literatury węgierskiej. Wyniki konkursu oraz wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas tegorocznych październikowych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie


Kolejny rok Dyskusyjnych Klubów Książki za nami!!!

Dnia 1 grudnia 2016 roku w Bibliotece Herberta odbyło się spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z Gorzowa Wlkp. i północnej części województwa lubuskiego, na którym podsumowano czwartą edycję konkursu na recenzję pt. „Moje literackie fascynacje”. Laureatom wręczono nagrody, listy gratulacyjne oraz torby z logo dkk. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności DKK w 2016 roku i przekazania informacji o planach na następny rok. Moderatorzy i klubowicze mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Joanny Bobin z Akademii im. Jakuba Paradyża w Gorzowie Wlkp. Prelegentka przybliżyła tematykę amerykańskiej powieści kryminalnej, problem definiowania tego typu literatury, ważne postaci w świecie kryminałów takie jak: Edgar Alllan Poe, czy Patrica Highsmith, autorka książki „Znajomi z pociągu”, której debiut przypada na 1950 rok, a styl powieści oscyluje między wątkiem psychologicznym a kryminalnym.


Spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki


Wykład i warsztaty dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki


Rok 2015 w działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w Gorzowie i podregionie gorzowskim za nami

15 grudnia 2015 r. w Bibliotece Herberta odbyło się spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z Gorzowa Wlkp. oraz północnej części województwa lubuskiego, na którym rozstrzygnięto III edycję konkursu na recenzję książki pt. „Moje literackie fascynacje” i wręczono nagrody laureatom. Podsumowano także miniony rok i przedstawiono plany na przyszłość związane z działalnością klubów.

Gościem specjalnym spotkania była Małgorzata Sobieszczańska – dziennikarka, scenarzystka i pisarka, autorka książek, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych. Spotkanie z M. Sobieszczańską składało się z dwóch części. Pierwsza z nich objęła wykład pt. „Istota opowieści – po co są nam potrzebne i skąd się biorą”, który był wstępem do części warsztatowej na temat „Inspiracja: gra wyobraźni z rzeczywistością”. Wykłady, jak i warsztaty w opinii uczestników były bardzo udane. Wiedza prowadzącej oraz sposób w jaki ją przekazała zaciekawiły i wywołały żywą reakcję słuchaczy.


12 grudnia Inga Iwasiów spotka się z moderatorami Dyskusyjnych Klubów Książki z Gorzowa Wlkp. i północnej części województwa lubuskiego