Promocja książki „Znane bajki wierszem” Andrzeja Waleńskiego

6 listopada 2017 roku o godz. 18 w gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107, w wypełnionej po brzegi, przypominającej bajkowy świat sali, w której gros stanowili wychowankowie pisarza, odbyła się promocja książki „Znane bajki wierszem” Andrzeja Waleńskiego, zawierającej wierszowane wersje najpopularniejszych utworów tego gatunku, zaliczanych do kanonu literatury światowej.

Autora przedstawiły p. dyr. Marzena Wysocka, odczytując jego tekst „O sobie”, oraz Krystyna Sibińska, w której programie telewizyjnym „Gorzowski bohater” pisarz gościł. A. Waleński, urodzony w Kołobrzegu gorzowianin, swoje bajkopisarstwo wiąże z otrzymanym w dzieciństwie tomem „Baśni” Jana Christiana Andersena oraz magią starego, pełnego tajemniczych przedmiotów strychu swoich dziadków. Te wydarzenia rozbudziły jego wyobraźnię i skłoniły do prób literackich. Pracując też przez wiele lat jako pedagog w przedszkolu, poznał literackie wymagania dzieci. „Książka musi zachwycać małego czytelnika treścią i ilustracjami” – podkreślił. Stąd taka dbałość pisarza również o stronę graficzną książki. Prezentacja bajek miała trzystopniowy charakter. W klimat każdego kolejnego tekstu z promowanej książki wprowadzał zespół wokalno-muzyczny piosenką śpiewaną na melodię utworu „Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga”. Brzmienie zespołu wzbogacały dźwięki altówki, na której grała, gościnnie, córka pisarza Kinga. Po części muzycznej następowała lektura bajki, niestety, przerywana w najciekawszym momencie – a to dla zaintrygowania czytelnika i skłonienia do sięgnięcia po książkę. Satyrycznym dopełnieniem każdej bajki był oparty na jej motywie dowcip z zaskakującą pointą, w autorskim wykonaniu. Ale to już raczej dla dorosłych.

A. Waleński przedstawił swoje wierszowane wersje takich bajek, jak: „Pinokio”, „Brzydkie kaczątko”, „Złota rybka”, „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Kopciuszek”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, a ich interpretatorami byli: aktor gorzowskiego Teatru im. J. Osterwy Cezary Żołyński, p. dyr. M. Wysocka oraz pisarz i zarazem przyjaciel autora – Jan Grzegorczyk, który tak podsumował misję bohatera wieczoru: „Jest człowiekiem szczęśliwym, gdyż może swoimi bajkami dawać ludziom radość, zmieniać świat”. Na wielbicieli gatunku czekały egzemplarze pięknie wydanych „Bajek pisanych wierszem”, z uśmiechem podpisywane przez autora.

 

Anna Sokółka