Literackie Centrum Krea(k)tywności – Najlepiej sprzedane, najchętniej czytane

Ostatnie dwa tygodnie wakacyjnej przygody w bibliotece młodzi uczestnicy Literackiego Centrum Krea(k)tywności spędzili w towarzystwie swoich ulubionych książek wybranych na podstawie trwającego od 3 do 31 lipca plebiscytu „Najlepiej sprzedane, najchętniej czytane”. Wśród 314 oddanych głosów największą ich liczbę otrzymały serie książek dotyczących księżniczek i wróżek Disney’a, następnie powieści o zwierzątkach autorstwa Holly Webb i seria „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinney’a. W gronie docenionych przez dzieci książek nie zabrakło również podróżniczych opowiadań Neli małej Reporterki, kultowych „Dzieci z Bullerbyn”, czy też serii książek o Harrym Potterze, a także wielu innych popularnych tytułów. Na podstawie wybranych przez uczestników plebiscytu książek w dniach od 14 do 24 sierpnia 2017 roku zorganizowano liczne atrakcje.

 

Finałowy blok tematyczny zapoczątkowały multimedialne warsztaty „Czytaj uchem”, w ramach których 14 i 16 sierpnia powstały niepowtarzalne słuchowiska. Młodzi czytelnicy pod czujnym uchem prowadzącego przekonali się, że z otaczającego ich hałasu, miejskiego gwaru, czy też znajdujących się pod ręką przedmiotów można wydobyć wyjątkowe dźwięki, które w połączeniu z tekstem ulubionej książki mogą przynieść niebywały efekt. Przekonajcie się sami!

 

 

Wśród zaplanowanych atrakcji nie zabrakło również warsztatów „Lapbook – z książką na kolanach”, w ramach których – 18 sierpnia, dzieci poznały zróżnicowane techniki wykonania książek innych niż dotychczas im znane.  Jedno jest pewne – kolorowe lapbooki z pewnością pozostaną miłą pamiątką po tegorocznych wakacjach, podobnie jak stroje ulubionych bohaterów literackich, które powstały podczas warsztatów „Zamaskowani”. W dniach od 21 do 24 sierpnia uczestnicy warsztatów plastycznych cierpliwie tworzyli poszczególne elementy kostiumów, by móc wcielić się w rolę Czerwonego Kapturka, leśnych elfów, strachów na wróble, czy chociażby rozśpiewanych trolli!

 

Na podstawie ulubionych książek czytelników zorganizowano także niezapomniane zabawy w poszczególnych filiach miejskich, których uczestnicy mieli okazję wziąć udział w poszukiwaniach zaginionej książki oraz skarbu Cynki Dzwoneczka, a także zabawach wprost z „Dziennika cwaniaczka”. Nie zabrakło również licznych zajęć plastycznych, podczas których powstały oryginalne lapbooki i książeczki o zwierzętach, kocie maski, a także latawce rodem ze Stumilowego Lasu, czy też trójwymiarowe żółwie łudząco przypominające Franklina. Radość tworzenia z plasteliny zaowocowała bohaterami z Narnii, a wykonanie własnych magicznych szaf pozwoliło uczestnikom zajęć na dłużej przenieść się do magicznej krainy, podobnie jak zaprojektowanie zamku Pięknej i Bestii oraz wykonanie czarodziejskich różdżek. Podczas zajęć odbyły się również rozgrywki w gry planszowe, literacki quiz oraz zabawy w piasku i tworzenie wymarzonej plaży.

 

Wraz z końcem Literackiego Centrum Krea(k)tywności swój finał osiągnęła akcja „Zasmakuj w książkach”, w ramach której młodzi czytelnicy degustowali książki beletrystyczne i popularnonaukowe. Imponująca liczba blisko dwustu wypełnionych kart menu, a także wysokie oceny kosztowanych książek pozwalają z pewnością stwierdzić, iż uczestnikom projektu książki smakowały wyśmienicie!

 

Projekt Literackie Centrum Krea(k)tywności dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Aleksandra Rakoca

Fot. K. Ligocki i inni