Promocja książki pt. “Tatarzy w Polsce po 1945 roku. Historia. Religia. Tożsamość”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta wspólnie z Akademią im. Jakuba z Paradyża zorganizowały w dniu 5 maja 2017 r. konferencję przybliżającą dzieje, kulturę i tradycje polskich Tatarów. Pretekstem do spotkania stała się promocja książki pt. Tatarzy w Polsce po 1945 roku. Historia. Religia. Tożsamość”.

Rozpoczynający konferencję dyrektor WiMBP Edward Jaworski przypomniał, że po wojnie znaczna część tatarskiej społeczności osiedliła się w Gorzowie. Chociaż więc w późniejszym czasie wielu z nich wyjechało do Szczecina i na Podlasie, ślady tatarskie w Gorzowie pozostały. Dlatego też to właśnie gorzowska książnica oraz akademia zdecydowały się przybliżyć tę mniejszość etniczną.

Wśród przybyłych na konferencję gości znaleźli się przedstawiciele samorządu miejskiego oraz wojewódzkiego. W swoich wystąpieniach podziękowali oni zarówno organizatorom spotkania, jak i Tatarom, przybyłym na tę uroczystość.

Po uroczystym otwarciu konferencji, w tematykę spotkania wprowadziła zgromadzonych prof. n. dr hab. Beata Orłowska. Następnie głos zabrał Musa Czachorowski, rzecznik Muzułmańskiego Związku Religijnego. Przedstawił on dzieje Tatarów w Polsce, a także ich bieżącą aktywność kulturalną, naukową i wydawniczą. W kolejnym referacie dr Aleksander Miśkiewicz przybliżył wkład Tatarów w polską walkę o niepodległość. Na zakończenie ze swoimi wspomnieniami podzieliła się Halina Szahidewicz, wybitna działaczka społeczności tatarsko-muzułmańskiej.

Konferencja zgromadziła wielu słuchaczy, zainteresowanych Tatarami i ich gorzowskimi śladami.