Co ma piernik do… Katarzyny?

Zbliża się zima, czas pomyśleć o słodkich wypiekach. Nadarza się też ku temu znakomita okazja, 25. listopada przypada dzień Św. Katarzyny, patronki, filozofów, bibliotekarzy i… piekarzy. Dzień ten nazywany jest także Świętem Piernika. Ze św. Katarzyną wiąże się także ludowe święto — katarzynki, dziś prawie zapomniane. Katarzynki był to „męski” odpowiednik andrzejek: 25 listopada odbywały się wróżby młodych mężczyzn, dotyczące ożenku i poszukiwania żony. Wróżby te były jednak dużo mniej popularne niż dziewczęce wróżby andrzejkowe i dziś już prawie w ogóle się ich nie praktykuje.
16.11.2016 r. wraz z uczniami Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym podczas Spotkań z legendą odkrywaliśmy tajemnice toruńskich pierników. Wyjaśnienia wymagało kilka kwestii: kim jest panna na wydaniu, co znaczy słowo pierny, od którego wywodzi się piernik, przez ile lat miód nie ulega zepsuciu, a także ile różnych Katarzyn tak naprawdę zamieszanych było w historię toruńskich pierników…
Szczęśliwie dotarliśmy do finału spotkania karetą zaprzężoną w cztery niezwykłe konie, a po jego zakończeniu pozostały nam pamiątkowe pięknie udekorowane – niestety, niejadalne – pierniki w najróżniejszych kształtach.

 

Marta Szembek