„Pracownia profesora Einsteina”

Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia.

Albert Einstein

 

W dniach 6 – 10 lipca 2015r. w Bibliotece Kota Filemona w ramach akcji lato "Wakacyjne hece w bibliotece” odbyły się zajęcia poświęcone tajemnicom i cudom fizyki pt. „Pracownia profesora Einsteina”.

Zgodnie z powiedzeniem "Matematyka jest królową nauk, ale to fizyka rządzi światem" każdego dnia odkrywaliśmy inną twarz tej fascynującej nauki. W poniedziałek 6 lipca 2015 r. próbowaliśmy jednocześnie wykorzystać i przekroczyć prawo grawitacji budując modele statków kosmicznych, które będą stabilne oraz zdolne oderwać się od ziemi. Wtorek 7 lipca 2015 r. wyzwolił w nas energię twórczą kosmicznych kreatorów mody i galaktycznych stylistów – wykorzystując najdziwniejsze materiały i przedmioty oraz wspierając się najnowszymi trendami makijażu w Układzie Słonecznym wystroiliśmy od stóp po czubki antenek kilku niezłych kosmitów i jedną niekwestionowaną Galaktyczną Królową. Potem było jeszcze bardziej odlotowo – w środę 8 lipca 2015 r. najpierw podziwialiśmy eksperymenty z kosmicznymi bańkami mydlanymi – sześciennymi z otworami, bańkami, które nie pękają – a potem sami oddaliśmy się bańkowemu szaleństwu: robieniu gigantycznych baniek, bańkowych tuneli czy wirowym tańcom z całą kaskadą małych banieczek. To był prawdziwy bańkowy odlot! Po tych pełnych dynamiki procesach w czwartek 9 lipca 2015 r. nadszedł czas na koncentrację na szczególnie ciekawych zjawiskach optycznych. Na styku optyki i ludzkiej fizjologii powstają interesujące złudzenia optyczne, które mieliśmy okazję obserwować podczas prezentacji multimedialnej. Mogliśmy doświadczyć jak to jest nie wierzyć własnym oczom oglądając m.in. złudzenia deformujące kształt, wielkość i długość oraz złudzenia jasności i barwy, figury dwuznaczne, figury niemożliwe czy obrazy imitujące głębię. Dla miłośników gier nie zabrakło dreszczyku emocji i rywalizacji podczas rozgrywek turnieju gier planszowych (m.in. „Mały Książę – stwórz mi planetę”) i karcianych (m.in. „Uno”). Ostatniego dnia, w piątek 10 lipca 2015 r., ostatecznie przekonaliśmy się, że fizyka jest niesamowita! Dowiodły tego doświadczenia fizyczne pod kierunkiem p. Haliny – nauczycielki fizyki i prawdziwej pasjonatki tej nauki. To, co mogliśmy zobaczyć, wprawiło nas w zdumienie, ale także dostarczyło mnóstwo śmiechu i zabawy. Wśród wielu doświadczeń najbardziej widowiskowe były: mleczne obrazy, złap żabę, magiczny pieprz czy posłuszna puszka. Najbardziej wytrwali miłośnicy fizyki mogli na koniec sami wypróbować czarodziejską siłę tej nauki tworząc bryły z cieczy nieniutonowskiej.

To były niesamowite dni! Kto bowiem powiedział, że wakacje to odpoczynek od nauki? Świat zadziwia nas każdego dnia, a czas letni to doskonała okazja do dokonywania wciąż nowych odkryć (nie tylko w podróży) i nieustannego zachwycania się pięknem i tajemnicą świata. Nauka może być zabawą!

 

J. Marzec