27.06.2015

Budujemy Państwo Polskie – warsztaty archeologiczne w bibliotece

W przyszłym roku będziemy obchodzić 1050 rocznicę Chrztu Polski. Z tej okazji archeolog Julianna Sójkowska-Socha przebrana za wczesnośredniowieczną kasztelankę poprowadziła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy warsztaty archeologiczne. Uczestniczyły w nich trzy klasy pierwsze i trzy czwarte z witnickiej szkoły podstawowej.
Zajęcia rozpoczęła prelekcja połączona z pokazem slajdów. Dzieci wysłuchały legendy o Lechu, Czechu i Rusie i Piaście. Dowiedziały się jak budowane było Państwo Polskie. Obejrzały plastyczne rekonstrukcje grodów i książęcych siedzib w Gnieźnie, Poznaniu, Gieczu, na Ostrowie Lednickim – i w naszym podgorzowskim Santoku.
Gall Anonim nazwał gród Santok „strażnicą i kluczem królestwa”. Jego pozostałości są dzisiaj „strażnicą i kluczem historycznej pamięci”. Dlatego finałem warsztatów była budowa makiety wczesnośredniowiecznego Santoka, którą kierowała pani archeolog i wolontariuszka Jadwiga Sobczak. Jedna grupa budowniczych budowała wały obronne i palisadę z zapałek. Druga budowała chaty z pudełek do zapałek i bibuły, która pełniła rolę strzechy. Wały zostały obłożone kamiennym płaszczem, a drogi wyłożone drewnianymi „belkami”. W takim grodzie można bezpiecznie i wygodnie mieszkać.
Wiedzę płynącą z warsztatów wzbogaca przygotowana w bibliotece wystawa archeologiczna „Santok wczesnośredniowieczny – sezon wykopaliskowy 2015”. Można na niej obejrzeć ceramikę, która stanowi część tegorocznego „urobku” z wykopalisk, którymi kierował Stanisław Sinkowski, kierownik działu archeologii gorzowskiego muzeum. Ekspozycję przygotowała Julianna Sójkowska-Socha.

Władysław Wróblewski – MBP w Witnicy

Materiał nadesłany 26.06.2015 r. przez MBP w Witnicy
Oprac. W. Żurawski