14.02.2015

Dąbroszyn w „Słowniku” i na „Panoramie”

Warsztaty regionalne witnickiej biblioteki
W dniach 6-13 lutego 2015 r. Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy zorganizowała I Dąbroszyński Tydzień Humanistyczny. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 4-6. Kolejne dni poświęcone były miejscowym atrakcjom, historii, językowi polskiemu i angielskiemu oraz religii. Biblioteka była organizatorem dwóch warsztatów regionalnych.
Słownik Dąbroszyński
6 lutego bibliotekarka Anna Czelin-Bujnicka zaprosiła klasy 4-6 na warsztaty regionalne „Dąbroszyn w inicjałach”. W każdej z klas dzieci zostały podzielone na grupy, które wylosowały sobie po trzy litery alfabetu. Każdy z tych zespołów wybrał sobie miejscowe atrakcje, których nazwy zaczynają się na przydzielone mu litery:
– „A” jak „Anioł” z pałacowego parku,
– „B” jak buk zwisły,
– „C” jak „Cecylia” („Świątynia Cecylii” w Parku Górnym) itd.
Zadaniem uczniów było namalowanie afiszów poświęconych tym obiektom. Napisy na afiszach powinny się zaczynać od nazwy „bohatera” z pięknym, dużym inicjałem („F” dla folwarku, „K” dla krypty itp.) Znalezienie tych obiektów i informacji o nich wymagało poszukiwań w książkach i czasopismach. Na szczęście biblioteka jest bogato zaopatrzona w regionalia. Najlepiej pracowali czwartoklasiści, którzy choć najmłodsi, najsprawniej wyszukiwali potrzebne materiały. Może dlatego, że właśnie omawiają na lekcjach legendy z różnych stron kraju.
Na koniec wszystkie te afisze z inicjałami zostały ułożone w jeden wielki „Słownik dąbroszyński”.
Panorama Dziejów Dąbroszyna
9 lutego 2015 roku „kobyła historii” z galopem ruszyła przez Dąbroszyn, zatrzymując się na przystankach wydarzeń. Zajęcia prowadził st. bibliotekarz Kamil Bujnicki, a zadaniem uczniów było zilustrowanie ich wyobrażeń o najważniejszych faktach z dziejów wsi.
Uczniowie klas 4-6 zostali podzieleni na grupy. Każda losowała kartkę z datą pochodzącą z dąbroszyńskiego kalendarium. Każda z tych dat opatrzona była krótką notatką opowiadającą co się wtedy wydarzyło. Następnie grupa dostała duży arkusz papieru, na której umieszczona została ta sama data, co na wylosowanej kartce. (Arkusze i kalendarium przygotowali bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.)
Zadaniem grupy było przeanalizowanie tekstu oraz zilustrowanie go. Dodatkową pomocą w wykonaniu zadania były materiały ikonograficzne, które ułatwiały uczniom odnieść swą pracę do określonego momentu w dziejach. Na przykład reprodukcja Kossaka przedstawiająca bitwę pod pobliskim Sarbinowem ułatwiła zilustrowanie burzliwych wydarzeń z okresu Wojny Siedmioletniej.
Po skończonej pracy uczniowie ułożyli prace na sali gimnastycznej w kolejności chronologicznej w dłuuugą na całą salę gimnastyczną „Panoramę dziejów Dąbroszyna”. Podczas zajęć powstało czternaście unikatowych grafik ilustrujących szczególne wydarzenia z historii wsi.

Kamil Bujnicki i Władysław Wróblewski – MBP w Witnicy